Polska Wenecja koło Biskupina - Muzeum Kolei Wąskotorowej - Zamek w Wenecji - Diabeł Wenecki na Pałukach

Polska Wenecja leży koło Biskupina i jest połączona linią kolei wąskotorowej ze Żninem i Gąsawą. Regularne odjazdy koleją mknącą po torach z prędkością 20 km/h odbywają się w miesiącach letnich od maja do końca sierpnia. Tuż przy stacji Wenecja znajdują się ruiny zamku obronnego z XV wieku oraz Muzeum Kolei Wąskotorowej. Polska Wenecja podobnie jak ta we Włoszech pozwala wypocząć nad wodą, ponieważ w bliskim sąsiedztwie jest Jezioro Weneckie, Jezioro Skrzynka, Jezioro Biskupińskie, Jezioro Skarbińskie i Jezioro Żnińskie: Małe i Duże.

Walory Atrakcji Turystycznej - Polska Wenecja

Wenecja zawdzięcza swoją popularność kolei wąskotorowej, która łączy ją z Biskupinem, Żninem i Gąsawą. Dzięki temu turyści odwiedzający Muzeum Archeologiczne w Biskupinie mogą w atrakcyjny sposób dotrzeć do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji a także zwiedzić ruiny zamku Nałęczów. Wczasowiczów, nie tylko z okolic przyciągają krajobrazy i kąpieliska położone przy Jeziorze Weneckim. Mnóstwo dobrej zabawy dostarcza park rozrywki - Miasto Western Silverado, oddalone o 11 km od Wenecji.

Historia powstania Wenecji koło Biskupina

Polska Wenecja jest znacznie mniejsza niż jej imienniczka z Włoch. Liczba mieszkańców nie przekracza 400 osób, a jej prawa miejskie, nadane w 1392 zostały odebrane przed 1400 rokiem. W XV w. osada należąca do rodu Nałęczów nosiła nazwę “Mościska”. Nowe miano nadał Mikołaj Nałęcz po powrocie ze studiów w Wenecji. Z jego inicjatywy powstał zamek obronny i kościół. Obie zabytkowe budowle nie przetrwały próby czasu. Warownia obróciła się w gruzy a w miejscu dawnego kościoła postawiono w XIX w. murowaną świątynię.

Mapa i dojazd do Wenecji koło Biskupina

Polska Wenecja leży na Turystycznym Szlaku Piastowskim i jest oddalona od pierwszej stolicy Polski - Gniezno o 40 km, poruszając się drogą ekspresową S5 i nieco dłuższy odcinek (47 km) dzieli ją od miasta Bydgoszcz. Żnińska Kolej Wąskotorowa połączyła Wenecję z miastem Żnin, z Biskupinem i Gąsawą. W niewielkiej wsi są aż dwie stacje kolei wąskotorowej: Wenecja Ośrodek Wypoczynkowy oraz Wenecja Muzeum. Po drugiej stronie torów rozciągają się ruiny Zamku Nałęczów z XV w.

Zwiedzanie Zamku Nałęczów w Wenecji

Zwiedzanie Zamku Nałęczów w Wenecji jest ograniczone w czasie: 10:00-16:00. Swobodnie można dopasować przejażdżkę w to miejsce Żnińską Koleją Wąskotorową. Z zabytkowego, uroczego wagonika na stacji Wenecja Muzeum widać ruiny Zamku w Wenecji. Na pierwszy plan wysuwają się machiny oblężnicze, które odwzorowano w skali 1:1. Wzrok przykuwa 17-metrowa wieża oblężnicza. Zwiedzanie zamku jest ciekawą atrakcją dla całych rodzin. Na najmłodszych czekają zabawy z dawnych czasów i strzelanie z łuku. Miłośnicy historii w każdej cegle znajdą ślady z przeszłości. Na wszystkich czeka Diabeł Wenecki.

Diabeł Wenecki z Ruin Zamku

Z Zamkiem w Wenecji wiąże się pewna legenda. Ludzie uważają, że straszy w nim Diabeł Wenecki. Mikołaj Nałęcz był sędzią kaliskim, który słynął z okrutnych wyroków, przez co nazywano go “Krwawym Diabłem Weneckim”. Po śmierci Mikołaj ukazał się młodej dziewczynie ze skrzyniami ze skarbca. W ramach pokuty poprosił ją, by jedną zachowała dla siebie, drugą przeznaczyła na kościół a pozostałe oddała ubogim. Diabeł Wenecki pomógł także strapionemu pastuszkowi, któremu czapka wpadła do lochów zamkowych. Pokutująca dusza Nałęcza wyrzuciła z dołu czapkę wypełnioną dukatami. Inna legenda wspomina, że podczas hucznej uczty rozszalała się burza. Jeden piorun zmienił Zamek Wenecki w ruinę.

Ruiny Zamku w Wenecji kujawsko-pomorskie

Zamek Nałęczów w Wenecji zbudowano na niewielkim wzniesieniu i podmokłym terenie. Powstał na planie kwadratu o boku 33 metry długości. Warownię otoczono wysokim murem z cegły, który wzniesiono na kamiennych fundamentach. Funkcje mieszkalne i obronne pełniła w przeszłości czworoboczna wieża o boku 10 metrów. Wjazd do warowni z mostem zwodzonym, otoczonej fosą możliwy był od strony południowej, gdzie leży od niepamiętnych czasów Jezioro Biskupińskie.

Historia Ruin Zamku Nałęczów w Wenecji

Zamek został wzniesiony w połowie XV w z inicjatywy Mikołaja Nałęcza w 1400 roku. Po jego śmierci przeszedł w ręce Pomianów. 20 lat później Mikołaj Pomian odstąpił Zamek Wenecki archidiecezji gnieźnieńskiej. Od tego czasu Zamek pełnił funkcję więzienia dla przeciwników kościoła i niepokornych księży. W latach 1467-73 zamek był rezydencją starosty Wielkopolski - Piotra Nałęcza. W latach 1479-80 dokonano rozbiórki murów zamkowych na potrzeby budowy murowanej rezydencji arcybiskupiej w Żninie. Od tego czasu Zamek Wenecki coraz bardziej doprowadzano do ruiny. Po przejściu pod skrzydła Muzeum w Wenecji zamek został zabezpieczony jako tzw. “trwała ruina”.

Muzeum Kolei Wąskotorowej na Pałukach

Ciekawą atrakcją Wenecji na Pałukach jest Muzeum Kolei Wąskotorowej, które powstało w 1972 roku. Duży budynek widać z wagonika Żnińskiej Kolei Wąskotorowej, o rozstawie szyn 60 cm. Na terenie muzeum znajduje się 17 parowozów wyprodukowanych w Belgii, Niemczech i Polsce. Spacerując blisko Zamku Wenecja można zobaczyć kilkadziesiąt pojazdów szynowych do przewozu ludzi, zwierząt i materiałów przemysłowych. Uwagę przykuwają drezyny spalinowe oraz ręczne. Każdy eksponat można dotknąć i zobaczyć od środka. Niezwykle ciekawą atrakcją jest “Wenecka Noc z Parowozami”. Parowozy są wówczas podświetlane kolorowymi lampami, wszystkie dymią a w tle gra nastrojowa muzyka.

Atrakcje dla Dzieci w Polskiej Wenecji

Fajną atrakcją dla dzieci i dorosłych jest przejazd koleją wąskotorową. Trasa na odcinku 12 km zajmuje około półtora godziny. Pociąg mknie z prędkością 20 km/h. Cennik oraz godziny odjazdu można znaleźć na naszej stronie poświęconej Żnińskiej Kolei Wąskotorowej. Przejazd zabytkowymi wagonikami możliwy jest w letnich miesiącach od maja do końca sierpnia oraz przy okazji organizowanych imprez na zamówienie. Podczas Festynu Archeologicznego w Biskupinie na torach pojawia się parowóz “Leon”. To jedyny na świecie czynny egzemplarz parowozu Px38.

Ośrodek Wypoczynkowy Wenecja, kąpieliska

Polska Wenecja otoczona jest wodami trzech jezior (Jezioro Weneckie z wąskim przesmykiem, Jezioro Skarbińskie, Jezioro Skrzynka). Podczas spacerów wzdłuż jeziora można zdobyć wiedzą na temat ryb występujących w Jeziorze Weneckim. Ścieżka edukacyjno-dydaktyczna powstała w 2018 r. Jedna ze stacji Żnińskiej Kolei Wąskotorowej zatrzymuje się przy Ośrodku Wypoczynkowym Wenecja. Przystań ma bogatą ofertę dla dzieci, młodzieży i seniorów. Organizowane są warsztaty, zielone szkoły, kolonie i obozy. Na wczasowiczów czekają boiska piłkarskie, scena plenerowa, ścianka wspinaczkowa i kąpielisko przy plaży.

Kościół pw. Narodzenia NMP Wenecja

Na horyzoncie podczas podróżowania Żnińską Koleją Wąskotorową przez długi czas widać świątynię z czerwonej cegły, z dwuspadowym dachem. Dwa pierwsze kościoły w Wenecji zniszczyły wielkie pożary w latach 1420 i 1759. Trzecią budowlę zniszczono w 1862 r. Obecne miejsce kultu religijnego wzniesiono w stylu neoromańskim w latach 1869-1872. Warto przejść niespełna 300 metrów od Muzeum i ruin Zamku do tego kościoła. Mieszczą się w nim zabytkowe naczynia liturgiczne, trzy rokokowe ołtarze boczne z 2 poł, XVIII w. Ściany świątyni zdobią polichromie wykonane w 1921 r. przez malarza Henryka Jackowskiego.

Wenecja atrakcje w okolicy Biskupina

Wenecja to stara i malowniczo położona wieś w województwie kujawsko-pomorskim. W samej malutkiej miejscowości można zobaczyć młyn, późnoklasycystyczny dwór z II poł. XIX w. oraz zabytkową kuźnię z kamiennym podcieniem z 1908 r. Na małym przykościelnym cmentarzu pochowany jest Walenty Szwajcer - odkrywca osady w Biskupinie, który urodził się w 1907 r., a zmarł w 1994 r. Koło kościoła został pochowany powstaniec wielkopolski Józef Kwiatkowski, który poległ w 1919 r. Niewielka wieś, która przez moment była jednym z najmniejszych miast jest perełką regionu Pałuki. Jeziora w naturalny sposób podzieliły ją na Wenecję Dolną i Górną, która powstała w miejscu dawnego folwarku Mościszewo. To stąd roztacza się ciekawy widok na tereny niżej położone, w rynnie jezior żnińskich.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

"Kaplica Czaszek" Kudowa Zdrój
Ścieżka edukacyjna Błędne Skały
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"