POLSKA - województwo mazowieckie

Miasto Warszawa

Miasto stołeczne Warszawa położne nad rzeką Wisłą, uzyskało prawa miejskie przed 1300 rokiem. Jest jedynym polskim miastem, którego ustrój jest określony odrębną ustawą. Nazwa miasta zaczęła pojawiać się w dokumentach w XIV wieku jako Warszewa.

Kazimierz Dolny

Miasto Kazimierz Dolny leży nad Wisłą, z charakterystycznym przepięknym rynkiem.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje Mazowieckie - Co warto zobaczyć?

Województwo mazowieckie słynie z Syrenki i Pałacu Kultury. Pod względem liczby zabytkowych budowli Mazowsze plasuje się tuż za Dolnym Śląskiem. Stolicą Mazowsza jest Warszawa, gdzie warto wybrać się na Starówkę lub przejść się po Łazienkach Królewskich. Aż 30 proc. Mazowsza stanowią chronione obszary zielone. W województwie mazowieckim jest 177 rezerwatów przyrody i ponad 4 tys. pomników przyrody. Piękne krajobrazy skrywa Puszcza Kampinoska. Do najbardziej znanych zabytkowych obiektów zalicza się: Zamek Królewski w Warszawie, Pałac w Wilanowie, Katedra Św. Jana Chrzciciela w Warszawie oraz pałac Kultury i Nauki. Poza granicami miasta Warszawa perełką Mazowsza jest Zamek w Czersku, Twierdza Modlin oraz Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.

Mazowiecki atrakcje turystyczne - ciekawe miejsca na Mazowszu

Chcąc zwiedzić ciekawe miejsca na Mazowszu warto się wybrać do Kampinoskiego Parku Narodowego, który od 2000 roku jest wpisany na światową listę UNESCO. Poza spacerami na łonie natury warto zwiedzić muzeum i cmentarz w Palmirach. Mieszkańcy stolicy wolny czas spędzają nad Zalewem Zegrzyńskim, gdzie organizowane są spływy kajakowe Narwią. Głównymi miejscowościami leżącymi nad tym sztucznym zbiornikiem to: Nieporęt i Zegrze. Po wypoczynku nad wodą warto zajrzeć w głąb ziemi, co zapewnia Twierdza Modlin. Cytadela w Modlinie to najdłuższy budynek w Europie, ma aż 2250 metrów. Ciekawym miejscem na Mazowszu są “mazowieckie Mazury” na Pojezierzu Gostynińskim. Charakterystyczną architekturę mazowieckich wsi można poznać w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Największymi miastami województwa Mazowieckiego są: Warszawa, Płock, Pułtusk, Łowicz, Ciechanów, Czersk, Gostynin, Łomża, Rawa i Sochaczew.

Mazowsze Atrakcje dla dzieci - Poznań Ciekawe miejsca

Warto całą rodziną odwiedzić województwo mazowieckie. Atrakcje dla dzieci oferuje: miasto Warszawa (Palmiarnia, Zoo, Centrum Nauki Kopernik i Planetarium) oraz wieś Chociszewo (Dolina Skrzatów - Park Skrzacich Opowieści, Figur i Ekspozycji). Ogród Botaniczny w Powsinie zimową porą zamienia się w Park Świateł. Park Bajka w Błoniu koło Warszawy to świetna propozycja dla dzieci z wyobraźnią. Aktywne dzieci znajdą mnóstwo ciekawych atrakcji na Mazowszu, do których z pewnością należy Piaseczyńska Kolej Wąskotorowa oraz Spływ kajakowy po rzece Świder, Jeziorka i Rawka. Park Rozrywki Julinek, zwany jest podniebnym cyrkiem. Na jego terenie znajduje się park linowy, plac zabaw dla najmłodszych, minigolf. Prawdziwą frajdą dla dzieci stanie się Farma Iluzji w Mościskach, Park im. Skarbków w centrum Grodziska Mazowieckiego, Fun Park Digiloo (paintball, laser tag, ścianka wspinaczkowa).

Powyżej zostały przedstawione najbardziej znane atrakcje, jakie region Mazowsze oferuje turystom w każdym wieku. Ciekawe atrakcje na Mazowszu i szczegółowe ich opisy zamieściliśmy na naszym blogu podróżniczym, który bazuje na najnowszych relacjach z wycieczek krajoznawczych.

Województwo mazowieckie graniczy z województwami: lubelskim, kujawsko-pomorskim, podlaskim, łódzkim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"