Żnińska Kolej Wąskotorowa - Rynek w Żninie - Baszta z Zegarem - Muzeum Kolei Wąskotorowej

Miasto Żnin, ze średniowieczną trasą miejską, zostało dodane jako ciekawa atrakcja do Turystycznego Szlaku Piastowskiego. Mieści się w nim pierwsza lub ostatnia stacja Kolei Wąskotorowej. Czerwone wagoniki mkną z prędkością 20 km na godz. po trasie: Żnin - Wenecja - Biskupin - Gąsawa, której długość wynosi 12 km. W promieniu 10 km znajdują się ruiny Zamku w Wenecji, rekonstrukcja wczesnopiastowskiej wioski na terenie Muzeum Archeologicznego w Biskupinie oraz pomnik Leszka Białego w Marcinkowie Górnym i obelisk upamiętniający miejsce śmierci Leszka Białego w Gąsawie.

Miasto Żnin w regionie Pałuki - mapa

Miasto, które zamieszkuje około 12 tys. mieszkańców leży w województwie kujawsko-pomorskim, 35 km od stolicy województwa - Bydgoszczy, 10 km od Biskupina i 6,5 km od Wenecji. Żnin leży na ziemi pałuckiej, pomiędzy Jeziorem Żnińskim Dużym i Jeziorem Żnińskim Małym. Pałuki to region etnograficzny położony w północno-wschodniej części Wielkopolski, w historycznej ziemi kaliskiej. Termin Pałuki pochodzi prawdopodobnie od słowa “łęg”, który oznacza trawiastą równinę między gruntami ornymi.

Kursowanie Żnińskiej Kolei Wąskotorowej - Widoki

Główną atrakcją nie tylko dla dzieci jest oczywiście Żnińska Kolej Wąskotorowa, która jest uruchamiana na majówkę. Z przejażdżki można skorzystać do końca sierpnia i we wrześniu w czasie trwania Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Przejazd koleją wąskotorową dostarcza niesamowitych wrażeń i przywołuje skojarzenia z westernem, kiedy to jeźdźcy na koniach byli w stanie wyprzedzić pociąg. Trasa Żnińskiej Kolejki Wąskotorowej biegnie przez urocze okolice z widokiem na Kościół, ruiny Zamku w Wenecji, pobliskie jeziora i zadbane pola, po których dumnie przechadzają się bażanty.

Historia powstania Żnińskiej Kolei Wąskotorowej

Chlubą województwa kujawsko-pomorskiego jest Żnińska Kolej Wąskotorowa, która ma 12 km długości. Linia o szerokości 60 cm została uruchomiona w 1894 r. Głównym zadaniem było stworzenie połączenia pomiędzy miastem Żnin, Wenecją, Biskupinem i Gąsawą. Podmokłe tereny i sąsiedztwo dużej ilości jezior uniemożliwiały budowę zwykłej kolei, stąd pomysł stworzenia linii wąskotorowej. Korzystali z niej okoliczni mieszkańcy. Uważa się, że twórcami wąskotorowej kolei były niemieckie wojska kolejowe z Berlina, które przebywały w tym czasie na tych terenach.

Historia rozbiórki Żnińskiej Kolei Wąskotorowej

W latach 1938 - 1943 zostało wycofane połączenie: Rydlewo-Ostrówce a w roku 1962, za panowania PRL, zamknięto wszystkie przejazdy na tej trasie z uwagi na cieszące się dużą popularnością przewozy autokarowe. W 1972 rozebrano dwa odcinki: Sarbino-Ośno (5,7 km) oraz Obiecanowo-Żużoły (2 km) a w 1978 r. rozebrano odcinek łączący Rydlewo i Ostrówkę (9 km). W czasach świetności Żnińska Kolej Wąskotorowa miała na stanie 10 parowozów i była jednym z największych pracodawców w regionie Pałuki.

Godziny odjazdów Żnińskiej Kolei Wąskotorowej

Nie trzeba zastanawiać się co zrobić z samochodem, ponieważ Żnińska Kolej Wąskotorowa kursuje w dwie strony. Pierwszy odjazd w Żninie jest o: 09:00. Kolejne są średnio co półtorej godziny. Ostatni odchodzi o 13:50 w maju i czerwcu i o 15:35 w lipcu i sierpniu. Do Wenecji kolej wąskotorowa dociera po niespełna półgodzince i pokonuje odcinek o długości ponad 6 km. Po 10 minutowej przerwie Żnińska Kolej Wąskotorowa rusza w stronę Biskupina, gdzie dociera po kwadransie. Po 15 minutowej przerwie kolej ponownie rusza i dociera do Gąsawy po kwadransie. W maju i czerwcu pierwszy kurs odbywa się o 10:30. Odjazdy w przeciwnym kierunku startują półtorej godziny później.

Żnińska Kolej Wąskotorowa cennik

Żnińska Kolej Wąskotorowa ma kilka przystanków, co wiąże się z pokonaniem różnych odległości. Najkrótsza trasa Żnin Potockiego - Żnin Licealna kosztuje 5 zł. Przejażdżka z miasta Żnin do Wenecji kosztuje 14 zł, do Biskupina 16 zł i do Gąsawy 18 zł. Obowiązuje stawka za przewożenia psa - 5 zł i rower, także 5 zł (tylko w przypadku wolnych miejsc). Przejażdżka z Wenecji do Biskupina kosztuje 14 zł a do Gąsawy 16 zł. Podobnie kształtują się ceny na trasie Biskupin Gąsawa - 12 zł. Najkorzystniej jest zakupić bilet całodzienny w cenie 28 zł i przemieszczać się po zabytkowych miejscach wedle uznania.

Żnińska Kolej Wąskotorowa - bariery

Niestety wagoniki z dawnej epoki nie są dostosowane do osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych. O ile wejście na peron nie stwarza żadnych barier, o tyle wejście do wagonika wymaga pokonania kilku metalowych schodków. Przejścia w wagonikach są wąskie i niedostosowane do poruszania się na wózkach i przewożenia dzieci w wózeczkach. Oczywiście przy wsparciu innych osób skorzystanie z tej urokliwej atrakcji turystycznej jest możliwe dla osób niepełnosprawnych i rodzin z małymi dziećmi. Niewskazanym jest wstawanie w czasie przejażdżki z prędkością 20 km/h, szczególnie podczas hamowania i nie wolno wyskakiwać z wagoników.

Żnińska Kolej Wąskotorowa - Parkingi

Darmowe parkingi w pobliżu Dworca kolejowego Żnińskiej Kolei Wąskotorowej znajdują się przy ulicy Dworcowej i Potockiego. Samochód można zostawić przy Centrum Hurtowym Pasz (Żnin ul. Dworcowa 10) i przy rondzie Leona Lichocińskiego. Oprócz kolei wąskotorowej warto zwiedzić w Żninie Basztę z zegarem, która znajduje się na rynku, koło Placu Wolności. W centrum miasta pobierane są opłaty za zajęcie miejsca postojowego z parkomatów. Przy rynku Staromiejskim mieści się Muzeum Ziemi Pałuckiej oraz Aleja Sław Sportu Motorowodnego.

Atrakcje turystyczne na trasie Kolei Wąskotorowej

Ciekawą atrakcją dla miłośników historii i motoryzacji jest Dworzec skąd rusza Żnińska Kolej Wąskotorowa. W tym samym miejscu znajduje się oddział Muzeum Ziemi Pałuckiej. Tuż po starcie wagoniki mkną ulicami miasta Żnin, w pobliżu cmentarza komunalnego a za plecami przez długi czas na horyzoncie widać piękny kościół Św. Floriana. W połowie drogi do Wenecji przejeżdża się nad niewielkim strumieniem, który wpada do Jeziora Małe Żnińskie. Urzekające są widoki, którymi można się cieszyć przez całą drogę niezależnie od pogody.

Atrakcje koło Wenecji z wagonu Kolei Wąskotorowej

Półgodzinną przejażdżkę wieńczy widok na kościół pw. Narodzenia NMP w Wenecji. Na trasie turystycznej po prawej stronie znajduje się Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji a po drugiej stronie, tuż przy torach widać ruiny Zamku, w którym straszy Diabeł Wenecki. W zachwyt wprawiają widoki na pobliskie Jeziora. Prawdopodobnie to dzięki nim mała miejscowość zyskała miano “Wenecja”. Z pędzącego z prędkością prawie 20 km/h wagonika można spojrzeć na ośrodek wypoczynkowy - Przystań Wenecka, który leży przy Jeziorze Weneckim, składającym się dwóch oddzielnych zbiorników wodnych połączonych niewielkim przesmykiem.

Atrakcje dla dzieci - okolice Żnina

Fajną atrakcją dla dzieci jest przejażdżka Żnińską Koleją Wąskotorową. Do wyboru są różne wagony. Niektóre mają tylko zadaszenie, bez okien, dzięki czemu można poczuć wiatr we włosach podczas przejażdżki z imponującą prędkością. Kilka wagoników chroni przed deszczem i wiatrem inne pozwalają na bliższy kontakt z naturą. Kolejną ciekawą atrakcją dla najmłodszych jest zwiedzanie ruin Zamku w Wenecji. Można poćwiczyć strzelanie z łuku. Zabytkowe eksponaty skrywa Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji oraz Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Na trasie jest Biskupin z rekonstrukcją pierwszej osad, gdzie można wybrać się w rejs statkiem po Jeziorze Biskupińskim. Kolejnym ciekawym miejscem jest Zaurolandia - Rodzinny Park Rozrywki oraz Miasto Western Silverado w Bożejewiczkach.

Żnin koło Biskupina Atrakcje Turystyczne

Wybierając się w podróż zabytkową Żnińską Koleją Wąskotorową nie sposób ominąć Rynek Staromiejski oddalony od Dworca z Muzeum o 1 km. W samym środku centrum znajduje się Baszta z zegarem, która jest symbolem miasta. Zabytkowa budowla powstała w XV w. w stylu późnogotyckim. Była częścią ratusza, który nie przetrwał próby czasu. W wieku XVII na baszcie zamontowano zegar, herb miasta Żnin i dzwon. Wewnątrz budowli mieści się siedziba Muzeum Ziemi Pałuckiej. Na parterze prezentowane są zbroje, na pierwszym piętrze znajduje się ekspozycja przedmiotów wykopanych w czasie rewitalizacji Rynku Staromiejskiego w Żninie, a na drugim piętrze mieści się sala rady miejskiej. Na najwyższej trzeciej kondygnacji zrekonstruowano skarbiec z wagą szalkową. Codziennie o godzinie dwunastej z wieży rozbrzmiewa hejnał Żnina.

Aleja Sław Sportu Motorowodnego w Żninie

Kilka kroków dalej od rynku można napotkać na Aleję Sław Sportu Motorowodnego, którą otwarto w 25 rocznicę organizacji w Żninie pierwszych zmagań motorowodnych w 2004 roku. Aleja Sław mieści się naprzeciwko Muzeum Ziemi Pałuckiej, po drugiej stronie rynku. W sumie aleję tworzą cztery gwiazdy. Jedna z nich należy do najwybitniejszego działacza, który zorganizował aż 100 zawodów motorowodnych, z czego 40 razy w samym Żninie, gdzie organizowano m.in. zawody w narciarstwie wodnym i wyścigi skuterów wodnych. W centrum tego miasta zlokalizowane są dwa jeziora - Małe i Duże.

Dzika natura w centrum miasta Żnin

Cudownie jest się wyrwać z centrum miasta i odprężyć nad wodą. Mieszkańcy Żnina nie muszą pokonywać dużych odległości, żeby korzystać z dobrodziejstw natury. Po przekroczeniu ulicy Sienkiewicza, przy której jest Muzeum Ziemi Pałuckiej, Licealna droga prowadzi do Jeziora Małe Żnińskie, gdzie na spacerowiczów czeka molo, pomnik Fryderyka Chopina, bunkier z okresu II wojny światowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego, kąpielisko i uroczy mostek. Najcudowniejsza jest jednak dzika natura, żyjąca w zgodzie z rytmem miasta. Dzikie kaczki wręcz czekają na turystów i chętnie pozują do zdjęć, oczywiście w zamian za drobny poczęstunek. Ciekawe czy te wodne ptaki przyleciały tu z Wielkopolski np. Jeziora Wolsztyńskiego, czy może ze śląskiego, gdzie z lotu ptaka zwiedziły Polskie Malediwy.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Biskupin
Kruszwica
Zamek Książ
Miasto Toruń

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"