Park Gródek w Jaworznie - Turkusowe Jezioro - Zbiornik Wydra - Punkty widokowe z wysokich skał

Park Gródek w Jaworznie to bezpłatna atrakcja dostępna przez całą dobę o każdej porze roku. To urokliwy pod kątem krajobrazowym kompleks wypoczynkowy, który tworzą ścieżki dydaktyczne, asfaltowe, rowerowe, kręte kładki, drewniane domki i ławeczki. Na terenie Parku Gródek nie można palić ognisk, hałasować biwakować bez zgłoszenia i zażywać kąpieli wodnych w turkusowych jeziorach. Można natomiast swobodnie spacerować ze swoim pupilem na smyczy i/lub w kagańcu.

Dolomity eksploatowane z Parku Gródek

W skrzydle Niecki Wilkszyńskiej działał kamieniołom “Gródek”. W zachodniej części Garbu Ciężkowickiego pozyskiwano skały węglanowe - dolomitowe, które wykorzystywano do produkcji materiałów ogniotrwałych. Minerały powstały w czasach, gdy w miejscu miasta Jaworzno było płytkie, ciepłe morze. Przyjmują różne barwy: od brunatno-szarego przez żółty do białego. W wyniku likwidacji dawnego kamieniołomu “Gródek” doszło do zalania części jego terenów. I tak powstały sztuczne zbiorniki wodne: Wydra i Orka.

Turkusowe jezioro - Zbiornik Wydra

Zbiornik Wydra z uwagi na swoje charakterystyczne zabarwienie przypomina jezioro turkusowe. W zalanej części kamieniołomów występuje zjawisko krasowe. Niebiesko-zielona barwa lustra wody jest efektem rozszczepienia światła słonecznego w czystej wodzie i odbicia refleksów od białego podłoża, z zalegającymi na dnie związkami węglanu wapnia. Wody są tak czyste, że widać w nich pływające rybki.

Ściany kamieniołomu - punkty widokowe

Wysokość ścian kamieniołomu mieści się w przedziale od 8 do 30 metrów wysokości. Ściany odsłaniają dolomity kruszconośne. Jest to największe odsłonięcie minerałów w okolicy. Pionowe ściany zaczynają być porastane przez roślinność, wśród której przeważają gatunki drzewiaste jak: brzoza, wierzba, dereń. Niektóre z nich zostały nasadzone na zlecenie gminy. Zainstalowane balustrady nad skarpami oraz wiaty z ławkami stworzyły bezpieczne punkty widokowe na lazurowe wody zbiornika Wydra i Orka.

Schody terenowe - północne i południowe

Park Gródek można obejść dookoła. Do pokonania jest wówczas około 4 kilometrowa trasa, którą warto rozpocząć od spaceru ścieżką dydaktyczną, która ma swój początek przy parkingu. Szlak wiedzie brzegiem stromych zboczy, z których można podziwiać piękną panoramę. Schody terenowe po stronie północnej i południowej pozwalają zejść ze skarpy, by szybko znaleźć się nad turkusowym jeziorem. Schody są strome i drewniane. Ich specjalna konstrukcja chroni przed upadkiem z dużej wysokości.

Kręta kładka nad taflą turkusowego jeziora

Drewniana kładka nad zbiornikiem Wydra powstała na terenie suchym. Została wykonana w miejscu, w którym występują duże wahania poziomu wody. Miała zmniejszyć dystans dzielący mało atrakcyjny brzeg do wody. Obecnie stała się główną atrakcją Parku Gródek, ponieważ kręta ścieżka umożliwia spacerowanie nad taflą turkusowego jeziora. Ma to zrekompensować zakaz kąpania się w tym miejscu. Zbiornik Wydra jest zbyt mały i przez to szybko uległby degradacji i zabrudzeniu.

Drewniane domki - Park Gródek

Park Gródek jest jednym z najpiękniejszych miejsc w okolicy. Zachęca do wypoczynku i aktywnego spędzania wolnego czasu. Z uwagi na ogromne walory krajobrazowe jest wybierany przez Młode Pary na potrzeby wykonania sesji fotograficznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się drewniane domki rozstawione na najbardziej wysuniętych w głąb jeziora turkusowego częściach krętej kładki. Zadaszone wiaty z widokiem na zbiornik Wydra są zbudowane na planie sześciokąta. Wstęp na teren Parku Gródek jest bezpłatny.

Zbiornik Wydra - figura z brązu

Kilkadziesiąt metrów od zbiornika Wydra znajduje się dużo większa drewniana wiata na planie ośmiokąta. Pod jej dachem, w samym centrum na kamiennym podeście stoi pomnik z brązu. Jest to wylegująca się Wydra, wokół której rozstawione ławeczki zachęcają do przyłączenia się do “okrągłego stołu”. Za drewnianym domkiem rozciąga się ogromna łąka.

Zielona łąka - Piesze ścieżki dydaktyczne

Park Gródek jest specyficznym ogrodem botanicznym, ponieważ eksponowane są w nim drzewa i krzewy. Zanim nieczynny kamieniołom zamienił się w arboretum, gmina zajęła się oczyszczaniem jego dna, nawiezieniem kilku tysięcy metrów sześciennych gleby oraz nasadzeniem wielu gatunków roślin. Obecnie Park Gródek o pow. 58,54 ha jest terenem o wyjątkowych walorach przyrodniczych. Tworzą go wysokie skarpy, zbiorniki wodne i siedliska przyrodnicze takie jak: ciepłolubne murawy, zielone łąki i tereny podmokłe, przez które biegną piesze i rowerowe ścieżki dydaktyczne.

Ścieżki rowerowe - żółty lub czerwony szlak

Większość ścieżek biegnie brzegiem skarp, wśród drzew i tereny podmokłe. Przez Park Gródek biegnie żółta i czerwona trasa rowerowa, które omijają strome schody. Ta trasa jest także atrakcyjna na wyjście z wózkiem. Najłatwiejszy szlak o długości 2 km prowadzi od parkingu przy ulicy Jana III Sobieskiego wzdłuż drogi asfaltowej “Płetwonurków” pod sam Zalew Wydra. Biegnie przez zadbany park z trawiastymi polanami i ścieżki asfaltowe wyłączone w ruchu samochodowego.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Sanktuarium w Jaworznie
Zamek Mirów
Zamek Bobolice
Pustynia Błędowska

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"