Jezioro Wolsztyńskie - Molo Wolsztyn, Promenada wzdłuż brzegu Jeziora z Wyspą Tumidaj

Atrakcje wodne dla dzieci w Wielkopolsce na terenie Pojezierza Poznańskiego oferuje miasto Wolsztyn. Przy jeziorze jest molo, promenada, mostek na cyplu, plaża i kąpielisko w parku miejskim. Na jeziorze wolsztyńskim leży tajemnicza Wyspa Tumidaj.

Jezioro Wolsztyńskie - atrakcje Matki Natury

O każdej porze roku i dnia jezioro wolsztyńskie urzeka swoją bogatą roślinnością, która jest naturalnym środowiskiem zamieszkiwanym przez wiele gatunków ryb, ptaków, owadów i innych zwierząt. W środku zimy, nawet przy minusowych temperaturach można zobaczyć wylegujące się dzikie kaczki a spotkanie z białym łabędziem gwarantuje podróż do świata baśni. Powierzchnia zwierciadła wody wynosi około 120 ha. Średnia głębokość jeziora wolsztyńskiego to 2 metry, zaś maksymalna to 4,2 m.

Obszary chronione przy Jeziorze Wolsztyńskim - Bagna

Przy Jeziorze Wolsztyńskim znajdują się obszary chronione pod względem przyrodniczym. Bagno Chorzemińskie to torfowiskowy rezerwat przyrody, położony w gminie Wolsztyn. Na jego terenie stwierdzono występowanie żmii zygzakowatej. Przez mokradła biegnie ścieżka przyrodniczo-leśna. Atrakcją dla dzieci jest malowniczo położony punkt widokowy oraz 15 przystanków tematycznych. Piesze wycieczki organizowane są przez Klub Przyrodników oraz Nadleśnictwo Wolsztyn. Powstał także Rowerowy Szlak Żurawi (10,5 km długości).

Rowerowy Szlak Żurawi - Wolsztyn - Promenada

Rowerowy Szlak Żurawi ma swój początek w Parku Miejskim. Zabawę warto rozpocząć od znalezienia dębu z płaskorzeźbami - kopiami, które wykonał Marcin Rożek. Wolsztyński rzeźbiarz zginął w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Szlak Żurawi wiedzie przez Karpicko, “Rozlewiska przy Dojcy”, osadę leśną “Morskie Oko”, ścieżkę przyrodniczo-leśną “Chorzemskie Bagno”. Na trasie rowerowej mijany jest Skansen Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. Ścieżka prowadzi do urokliwego mostka na Dojcy i promenady, która wiedzie do dębu Rożka, molo, parku miejskiego, kąpieliska i plaży Wolsztyn.

Mostek nad Cyplem koło Jeziora Wolsztyńskiego

W ramach projektu “Budowa Szlaku Żurawiego wokół Jeziora Wolsztyńskiego…” została wybudowana drewniana promenada wzdłuż rzeki Dojcy i brzegu Jeziora Wolsztyńskiego. Szlak wiedzie od “garbatego mostka” w kierunku molo z punktem widokowym na jezioro. Ponadto powstały cztery pomosty widokowo-obserwacyjne na odcinku od ulicy Rzecznej do miejsca potocznie zwanego “cypel” w Parku Miejskim przy dębie Marcina Rożka.

Wyspa Tumidaj na jeziorze w Wolsztynie

Wyspa Tumidaj znajduje się na środku Jeziora Wolsztyńskiego. Ma powierzchnię około 1,3 ha i podłużny kształt. To wspaniała wodna atrakcja Wolsztyna, ponieważ dotrzeć do niej można statkiem, kajakiem, motorówką. Na Wyspie Tumidaj są pomosty, miejsca na ognisko (chęć jego rozpalenia należy zgłosić do Straży Miejskiej) i stoliki, które pomieszczą 30 osób. To miejsce spotkań, gdzie organizowane są imprezy okolicznościowe. Dzika natura stwarza warunki do wypoczynku zarówno dla mieszkańców jak i turystów. Wyspa ma w sobie coś tajemniczego i egzotycznego. To wspaniała odskocznia i atrakcja dla dzieci, dająca ochłodzenie po zwiedzeniu buchających parą parowozów. Leży też na szlaku kajakarskim na Dojcy.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Wolsztyn
Muzeum dr. Roberta Kocha
Parowozownia Wolsztyn
Pałac w Gościeszynie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"