Parowozownia Wolsztyn - Przejazd Koleją - Parowóz Piękna Helena, zabytkowe lokomotywy, muzeum

Miasto Wolsztyn słynie z Parowozowni, która oferuje przejażdżki zabytkami po okolicy. Parowóz “Piękna Helena” osiąga nawet 130 km/h. Parowozownia Wolsztyn jako jedyna w Europie obsługuje planowe przewozy pasażerskie trakcją parową na normalnym torze.

Parada Zabytkowych Parowozów - Wolsztyn Dyspozytornia

Jednym z najważniejszych wydarzeń kolejowych w Polsce i w Europie jest Parada Parowozów w Wolsztynie, która każdego roku odbywa się w tradycyjnym terminie - w majowy weekend. Unikatowa impreza na szeroką skalę przyciąga miłośników kolei oraz całe rodziny. W Paradzie Parowozów udział biorą zabytkowe lokomotywy z Polski, Czech i Niemiec. W czasie obchodzonego święta wstęp do Parowozowni Wolsztyn jest bezpłatny. Zwiedzanie z przewodnikiem odbywa się w wyznaczonych godzinach - zbiórka przy dyspozytorni z zabytkowym zegarem. Wieczorową porą atrakcją jest widowisko multimedialne oraz barwne oświetlenie Parowozowni Wolsztyn.

Trasa zwiedzania Parowozowni Wolsztyn

Parowozownia w Wolsztynie czynna jest nawet w zimie. Po nabyciu biletu wstępu w cenie 15 zł dyspozytor wręcza mapę, na której zaznaczone są najciekawsze atrakcje Wolsztyna. Trasa zwiedzania Parowozowni Wolsztyńskiej wskazuje 29 punktów. Na samym początku stoi wózek tendrowy typu “Diamonda”, zegar kolejowy i Parowóz TK48-143. Mogliśmy swobodnie zajrzeć do jego wnętrza. Po pokonaniu pięciu schodów ujrzeliśmy serce zabytkowego parowozu.

Parowozownia Wolsztyn - Obrotnica

Trasa zwiedzania Parowozowni Wolsztyn doprowadziła nas do najważniejszego miejsca, jakim okazała się Obrotnica. Urządzenie służy do przestawienia parowozów na właściwe tory. Kieruje lokomotywy do hali napraw oraz zmienia kierunek jazdy. Ma 20 metrów średnicy i napęd z roku 1908. Obrotnica została przeniesiona z Kożuchowa w 1946 r., a prowadzące do niej tory pochodzą z 1881-1908 roku.

Zabytkowe Parowozy- atrakcja dla miłośników kolei

Po drodze ujrzeliśmy zabytkowe parowozy i wagony osobowe. Zaciekawił nas dźwig EDK-80, żuraw wodny oraz pług odśnieżny. Uwagę przykuł drewniany wagon ratunkowy - magazyn narzędziowy w niebieskim kolorze a także samochód z dawnych lat. Zabawy dostarczyły drezyny ręczne oraz pociąg retro. Każdy eksponat mogliśmy dokładnie obejrzeć, dotknąć i uwiecznić na zdjęciach. To tylko kilka przykładowych atrakcji jakie Parowozownia Wolsztyn udostępnia turystom.

Sala Wystawowa - Muzeum Parowozowni

Oprócz eksponatów udostępnionych na zewnątrz postanowiliśmy zajrzeć w głąb historii. Wejście do Muzeum Parowozowni Wolsztyn jest w cenie biletu. W środku zobaczyliśmy przedmioty kojarzone z koleją. Na ścianach wisiały tabliczki informacyjne, były też wyprasowane mundury, czapki i legitymacje kolejarzy. Najciekawsze były stojące na podłodze miniatury: parowozu i wagonu osobowego. Parowozownia Wolsztyn często odgrywa istotną rolę w filmowych produkcjach. Parowóz Ok1-359 zagrał w filmie “Sturmzeit” telewizji niemieckiej.

Parowozownia Wolsztyn - cennik i godziny otwarcia

W Parowozowni Wolsztyn mieści się Instytucja Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego, która jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Istnieje możliwość zorganizowania wycieczek klasowych. Zwiedzanie Parowozowni Wolsztyn przez grupy zorganizowane z przewodnikiem jest możliwe po zgłoszeniu się do działu ds. promocyjno-muzealnych w celu zarezerwowania terminu. Parowozownia to czynny zakład pracy, który składa się z budynków i urządzeń służących do naprawy i obsługi lokomotyw parowych. W zasieku węglowym mieści się 3-miesięczne zapotrzebowanie węgla do celów trakcyjnych. Wiele parowozów czeka w kolejce do naprawy, by znów zachwycać jak parowóz “Piękna Helena” z 1937 roku.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Wolsztyn
Jezioro Wolsztyńskie
Muzeum dr.Roberta Kocha
Pałac w Gościeszynie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"