Wolsztyn - Muzeum Kocha

Niespełna 20 kilometrów od granicy dwóch województw: lubuskiego i wielkopolskiego położone jest miasto Wolsztyn, w którym mieści się Muzeum Kocha - laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny w roku 1905.

Robert Koch - Laureat Nagrody Nobla

Robert Koch urodził się w 1843 roku w Baden-Baden. Po odbyciu praktyki w Hamburgu osiedlił się w mieście Wolsztyn, niecałe 500 metrów od brzegu jeziora wolsztyńskiego i kilometr od jeziora berzyńskiego, przy którym współcześnie jest słynna Parowozownia Wolsztyńska. W latach 1872-1880 był lekarzem obwodowym. W tym czasie odkrył laseczkę wąglika (1876 r.) i zarodki gronkowca (1878 r.). Otrzymał tytuł profesora higieny i bakteriologii na Uniwersytecie w Berlinie. W roku 1882 oznajmił światu, że wyodrębnił bakterię wywołującą gruźlicę (prątek Kocha). Za prace nad gruźlicą w 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla.

Dom Roberta Kocha - Noblisty za walkę z gruźlicą

Budynek, w którym mieszkał Robert Koch został wzniesiony w połowie XIX wieku w stylu neogotyckim z inicjatywy Marii Pearce, Angielki zaproszonej przez rodzinę Gajewskich. Był przeznaczony na siedzibę szpitala i mieszkania lekarzy. Elewację frontową tworzy świetna kompozycja środkowego wykusza na piętrze, zawieszonego nad głównym wejściem do budynku z symetrycznym układem ostrołukowych otworów okiennych. Nosił nazwę “Dom pod Samarytaninem”.

Muzeum Regionalne w Wolsztynie - Muzeum Dr Roberta Kocha

Muzeum Dr Roberta Kocha w Wolsztynie powstało z inicjatywy Fundacji Polsko-Niemieckiej. W obecnym stanie istnieje od 2 maja 1996 roku. Jest kontynuacją otwartej w 1958 roku Izby Pamięci, poświęconej uczonemu, który zajmował pokój przez 8 lat. Przy wejściu do Muzeum Kocha wiszą tablice pamiątkowe, których odsłonięcie miało miejsce 2 maja 1994 roku. Tablicę w języku niemiecki odkrył przewodniczący Ziomkostwa Wollstein Horst Eckert, w języku polskim odsłonił Burmistrz Wolsztyna: Jan Koziołek.

Muzeum Kocha Wolsztyn Atrakcje dla dzieci

Muzeum Dr Kocha znajduje się na parterze. Dwa pomieszczenia są wykorzystane do ekspozycji pamiątek po uczonym i wyposażenia jego warsztatu pracy. Czasy, w których żył Robert Koch pamiętają oryginalne schody. Prowadzą na piętro, gdzie są zwykłe mieszkania. Dokładnie tak samo jak lata temu, gdy w domowych warunkach Robert Koch pracował nad znalezieniem leku na gruźlicę i eksperymentował z najgroźniejszymi bakteriami. W Muzeum Kocha odbywają się sympozja i lekcje muzealne. W zwykłym mieszkaniu Noblista otworzył perspektywy do zwalczania groźnych chorób. Wystarczyło szerzej spojrzeć na przyszłość. Miasto Wolsztyn pozwala zerknąć na świat przez lunety zamontowane przy jeziorze. To kolejna atrakcja dla dzieci w Wolsztynie.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Parowozownia Wolsztyn
Wolsztyn
Jezioro Wolsztyńskie
Pałac w Gościeszynie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"