Jaworzno atrakcje: Ogród botaniczny (Arboretum), zbiorniki wodne: Wydra, Orka, baza nurkowa “Koparki”, Sanktuarium MBNP

Miasto Jaworzno stworzyło raj na ziemi śląskiej dla mieszkańców oraz turystów z całej Polski. Zyskało miano “Polskie Malediwy”. Baza nurkowa “Koparki” jest jednym z najciekawszych miejsc dla nurków. Sanktuarium w Jaworznie przyciąga rzeszę wiernych.

Arboretum w Jaworznie (ścieżki dydaktyczne)
Park Gródek - Skarpy, Punkty widokowe, Zbiornik Wydra
Polskie Malediwy - Zbiornik Orka, Baza nurkowa “Koparki”
Sanktuarium w Jaworznie

Arboretum w Jaworznie 9,5 km od Centrum Miasta

Niespełna 10 km od centrum miasta Jaworzno utworzono ogród botaniczny, który zajmuje wyrobiska dawnego kamieniołomu. Jest to teren atrakcyjny pod względem krajobrazowym, który tworzy mozaika siedlisk przyrodniczych, łąk, borów, lasów grądowych, zbiorników wodnych i skarp z wydeptanymi przez pieszych ścieżkami. Prace rekultywacyjne zaczęto od 2010 roku. Obecnie Arboretum w Jaworznie jest udostępnione zwiedzającym całodobowo i bez żadnych opłat. Można obejść zbiorniki wieloma trasami np. łatwą (asfaltem - 1,6 km od parkingu) lub trudną (stromymi schodami - 1,3 km od parkingu) . Wiele z nich zostało wzbogaconych o tablice informacyjne. Stworzono w ten sposób ciekawe ścieżki dydaktyczne (piesze w tym spacer aleją bukową, szutrowe, asfaltowe, wodne - drewniane kładki).

Park Gródek - trasa trudna - 1,3 km od parkingu

Dwa zbiorniki wodne: “Wydra” i “Orka” otaczają wysokie skarpy, dzięki czemu można je oglądać z lotu ptaka przez cały czas. Szczególnie urokliwa jest trasa trudna, schodami przez bacówkę. Prawie półtora kilometra ciągną się ścieżki dydaktyczne łączące punkty widokowe na lazurowe wody. Po zejściu łagodną trasą lub stromymi schodami roztacza się równina i kolorowa łąka przy zbiorniku wodnym “Wydra”. Wzdłuż brzegu, nad powierzchnią wody biegnie kręta ścieżka z urokliwymi domkami z drewna, wysuniętymi w głąb wody. Park Gródek to kompleks drewnianych altan, ścieżek i miejsc spacerowych. Nad wszystkim pieczę sprawuje wydra - wylana z brązu.

Polskie Malediwy - trasa łatwa - 1,5 km od parkingu

Zbiorniki wodne w Parku Gródek można obejść łatwiejszą trasą turystyczną, która może mieć swój początek od parkingu i wówczas biegnie przez las aż do ścieżki asfaltowej w pobliżu bazy nurkowej “Koparki”. Szlak biegnie częściowo przez las. Na wejściu do Parku Gródek znajdują się punkty gastronomiczne i kierunkowskaz - “Polskie Malediwy”. Z uwagi na duże podobieństwo do tropikalnej wyspy arboretum w Jaworznie otrzymało taką nazwę przez turystów. Zwiedzanie Parku Gródek na tej trasie rozpoczyna się od zbiornika wodnego “Orka”, gdzie zlokalizowana jest niedostępna dla wczasowiczów baza nurkowa “Koparki”. Do zbiornika wodnego “Wydra” i krętych kładek, prowadzi piesza ścieżka między drzewami z widokiem na pływające kaczki. Nie ma tu przewodników. Każdy sam sobie przewodzi i określa czas zwieszania. To idealne miejsce spacerowe dla całych rodzin i miłośników psów. Polskie Malediwy stanowią idealne miejsce na sesje plenerowe.

Sanktuarium w Jaworznie 5 km od Centrum Miasta / 7 km od Parku Gródek

Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy to kościół parafialny Osiedla Stałe. W Sanktuarium w Jaworznie znajduje się koronowany przez papieża Jana Pawła II wizerunek Matki Boskiej. Starania o budowę kościoła w tym miejscu trwały od lat 60-tych. Pierwsza Msza św. została odprawiona 8 lutego 1978 roku. W kwietniu na uroczystość wprowadzenia obrazu Matki Bożej Nieustającej Pomocy przybył jako pielgrzym Ks. Kard. Karol Wojtyła. W 1999 roku kościół stał się Sanktuarium. W 2011 na dachu kościoła zamontowano fotowoltaikę, przez co stał się nie tylko miejscem kultu Matki Boskiej ale i celem wycieczek inżynierów.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"