Polskie Malediwy w Jaworznie - Drewniane Domki nad taflą turkusowego jeziora - Kładki wijące się jak wąż

Park Gródek został stworzony przez władze miasta Jaworzno po upadku dawnego kamieniołomu. To specyficzny ogród botaniczny oficjalnie nazwany - Arboretum w Jaworznie. Potocznie znany jest pod nazwą: “Polskie Malediwy” lub “Śląska Chorwacja”. Jeden zbiornik wodny (Wydra) jest cudownym miejscem spacerowym nad taflą wody. Dno drugie akwenu (Orka) penetrują płetwonurkowie.

Powstanie zbiornika wodnego Orka

Zbiornik Orka leży w miejscu dawnego kamieniołomu, w którym wydobywano dolomit. W 1997 roku Zakład postawiono w stan likwidacji. Za nieopłacone rachunki za energię elektryczną wstrzymano jej dostawę, w wyniku czego stanęły pompy odwadniające teren. Kilkadziesiąt godzin wystarczyło do powstania dwóch zbiorników wodnych. Zbiornik Orka jest większy od turkusowego jeziora “Wydra”.

Pochodzenie nazwy “Baza Nurkowa Koparki”

Niedługo po zalaniu kamieniołomu Centrum Nurkowe “Orka” z Bielska-Białej utworzyło nad większym zbiornikiem bazę nurkową. Płetwonurkowie nadali mu potoczną nazwę “Koparki”, która wzięła się od zatopionych sprzętów na dnie zbiornika Orka. Personel dawnego kamieniołomu nie zdążył usunąć dwóch dużych koparek przed ich zalaniem. Na głębokości 18 m można zobaczyć przepompownie, łyżki koparek, wraki samochodów i domek.

Via Sport Diving Marina “Koparki”

Obecnie nad brzegiem zbiornika wodnego Orka znajduje się prywatna baza nurkowa - Via Sport Diving Marina “Koparki”. Akwen jest dość bezpieczny. Trudności dla początkujących nurków może sprawić głębokość wody przy pomostach, która ma w tym miejscu od 12 do 14 m. Pod wodą może spacerować wiele grup nurków, dlatego należy stale sprawdzać, czy nie doszło do zamiany grupy. Na dnie znajduje się połowa poloneza “Caro” i samochód BMW. Zbiornik z pięknymi pionowymi ścianami wypełniony jest czystą wodą o widoczności 8-10 metrów.

Osobliwości skalne - Dzikie kaczki

Zbiornik Wydra otoczony jest wysokimi na 8-20 metrów skarpami. Przy zbiorniku Orka znajdują się ciekawe osobliwości skalne. Fajnym miejscem do fotografowania dzikiej natury jest płaska skała wysunięta w głąb turkusowego jeziora. Naturalna platforma widokowa przyciąga nie tylko turystów ale i kolorowe kaczki. Te wodne ptaki, które wędrują po całej Polsce udało nam się spotkać w woj. wielkopolskim na brzegu Jeziora Wolsztyńskiego i podczas spływu kajakowego rzeką Warta.

Polskie Malediwy: Domki, Kładki, Mostki

Polskie Malediwy mogą zastąpić luksusowe wakacje na rajskiej wyspie. Sprzyja temu bajkowy klimat panujący w dawnym kamieniołomie. Tworzą go malownicze zbiorniki wodne otoczone stromymi klifami. Nad taflą lazurowego jeziora można spacerować po drewnianej kładce wijącej się łagodnie jak wąż. Drewniane domki z widokiem na turkusowe wody przypominają domy parterowe - bungalow, z których słyną Malediwy położone na Oceanie Indyjskim. Zamiast egzotycznych zwierząt w czasie pieszych wycieczek po Parku Gródek natrafić można na dzikie kaczki, kolorowe motyle i słodkowodne ryby.

Sesje ślubne w plenerze na tle jeziora

Chorwackie krajobrazy sprzyjają do organizowania ślubnych sesji w plenerze. Zdjęcie Pary Młodej na tle turkusowego jeziora jest oryginalnym pomysłem na stworzenie pamiątki ślubnej. Po Parku Gródek spaceruje wielu fotografów, którzy polują na odpowiednie światło, kierowani chęcią zrobienia niepowtarzalnego ujęcia. Niektórzy czekają aż do zachodu słońca, które stanowi idealne tło dla zakochanych par stojących na krawędzi wysokiej skarpy. Praktycznie każda sesja fotograficzna nie może obyć się bez ujęć w wodzie, na krętej kładce i w drewnianym domku. Romantycznie wyglądają zdjęcia na łące i stąpanie gołą stopą po wodzie. To idealny pomysł na prezent na Walentynki.

Płetwonurek czy Polskie Malediwy

Zbiornik Orka i Wydra dostarcza mnóstwa wodnych atrakcji. Dylemat pojawia się podczas spaceru ulicą “Płetwonurków”, ponieważ w pewnym punkcie trzeba dokonać wyboru, którą ścieżką podążyć. Czy iść w kierunku wskazanym przez nurka, czy udać się w stronę rajskiej wyspy? Jedna asfaltowa trasa wiedzie do całorocznej bazy nurkowej Via Sport Diving Marina “Koparki” a druga wskazuje Polskie Malediwy. Pierwsza atrakcja należy do prywatnego właściciela i jest odpłatna. Druga należy do władz miasta Jaworzno i jest dostępna bez żadnych opłat.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Pustynia Błędowska
Zamek Rabsztyn
Zamek Bobolice
Maczuga Herkulesa i Zamek Pieskowa skała

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"