Średniowieczny Gród na Górze Birów - Drewniana Palisada, Chata Wodza, Wieża Strażnicza, Jaskinie, Bunkry i Skałki Wspinaczkowe

Zaledwie 3,5 km od Zamku Ogrodzieniec znajduje się kolejna atrakcja. Gród na Górze Birów został odbudowany, by pokazać jak mogła wyglądać osada obronna za panowania pierwszych Piastów. Głównym budulcem było drewno, które również w obecnych czasach ma szerokie zastosowanie o czym informują tablice na szlaku turystycznym u podnóża góry.

Gród na Górze Birów, Podzamcze

We wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca znajduje się wzgórze Birów, które ma charakterystyczne zwieńczenie w postaci niecki otoczonej ciekawymi ostańcami skalnymi. Strome urwiska oraz jaskinie stanowiły doskonałe zabezpieczenie przed nieprzyjaciółmi, dlatego w tak nieprzystępnym dla innych środowisku chętnie osiedlali się ludzie. Archeolodzy znaleźli dowody świadczące, że ten teren zamieszkiwali ludzie z epoki brązu, plemiona germańskie a ostatnimi osadnikami byli Słowianie.

Strome schody do Grodu Birów

Odkrywanie historii wymaga poświęcenia, ponieważ dużo wcześniej trzeba zostawić samochód. Odcinek o długości ponad pół kilometra można pokonać pieszo lub rowerem. Należy zwracać uwagę na oznaczenia, żeby nie zboczyć z głównej trasy i nie natrafić na tereny prywatne. Urokliwa leśna ścieżka prowadzi do ciekawych form skalnych i na końcu do Grodu Birów. To jednak nie koniec wyzwania, gdyż do zrekonstruowanej osady prowadzą strome schody.

Odbudowa Grodu na Górze Birów

W latach 90 XX wieku archeolodzy znaleźli spalone resztki konstrukcji grodu a także fragmenty toporów, mieczy, strzał i bełtów. Podjęto wówczas decyzję o odbudowie dawnej drewnianej osady. W roku 2018 Gród Birów został udostępniony dla zwiedzających. Za wysokim ogrodzeniem obecnie znajduje się chata, w której mógł mieszkać wódz, wieża strażnicza i obserwacyjno-obronna. W drewnianych budowlach odtworzono życie codzienne Słowian z tamtego okresu.

Zrekonstruowana palisada grodziska na Górze Birów

Położony na Górze Birów mierzącej 460 m n.p.m. Gród posiadał doskonałe cechy obronne, jednak dla poprawy bezpieczeństwa osadę otoczono palisadą. Częstokół to element dawnego budownictwa obronnego. Takie ogrodzenie składało się z drewnianych ostro zakończonych pali, wbitych jeden przy drugim w celu stworzenia zapory. Zrekonstruowana palisada mierzy ponad dwa metry. W dolnej części tworzą ją drewniane bele ułożone pionowo. Pionowy ostrokół ułożony jest w górnej części palisady, gdzie mieści się także długi chodnik komunikacyjny.

Wystawy tematyczne w Grodzie Birów

W kilku drewnianych chatach znajdujących się za palisadą wyeksponowano artefakty znalezione podczas prowadzonych na tych terenach badań archeologicznych. Wystawy tematyczne można zobaczyć w chacie wodza, gdzie stoi duży stół z wyrzeźbionym motywem na bokach, ławki, piec, skóry, poroże wystylizowane na ówczesnych Słowian.

Wieża strażnicza w Grodzie Birów

W oddalonej o kilkadziesiąt metrów od chaty wieży strażniczej znajduje się wystawa narzędzi i sprzętów używanych przez ówczesnych mieszkańców Grodu Birów. Na piętrze wieży strażniczej zgromadzono wykopane z ziemi naczynia a na ścianach wyeksponowano ciekawe obrazy. Jest to ciekawy punkt widokowy na cały Gród Birów i okolice. Z tego miejsca widać chatę wodza, wejście do Grodu Birów oraz całą konstrukcję palisady.

Skały wapienne - Ostańce na Górze Birów

Cechą charakterystyczną Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiejostańce. Jura to istny raj dla miłośników wspinaczki. Wielu znanych Himalaistów zaczynało swoją przygodę ze wspinaczką właśnie na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Dlatego ciekawe skały wapienne występują nie tylko u podnóża Góry Birów ale i na samym jej szczycie, gdzie zrekonstruowano Gród Birów. Skały wapienne tworzą wspaniały krajobraz.

Zamek Ogrodzieniec z Góry Birów

Gród Birów został zniszczony w pierwszej połowie XIV w., podczas walk Władysława Łokietka z Czechami. Drewniane osady były podatne na ogień przenoszony przy użyciu zapalonych strzał. Po spaleniu Gród Birów nie został odbudowany. Funkcje obronne przejął Zamek w Ogrodzieńcu, który wybudowano z kamienia. Można go zobaczyć z wielu punktów widokowych znajdujących się w Grodzie Birów.

Atrakcje turystyczne na Górze Birów

Zrekonstruowany Gród Królewski na Górze Birów jest nie lada gratką dla miłośników historii. Oprócz odtworzonej średniowiecznej osady atrakcją turystyczną są wystawy tematyczne oraz znajdujące się na trasie bunkry hitlerowskie. Leśne ścieżki skłaniają do spacerowania lub jeżdżenia rowerem w otoczeniu natury i są ciekawą formą spędzania czasu dla całych rodzin. Skały wapienne stanowią wyzwanie dla różnych pasjonatów wspinaczki. Nieopodal Grodu na Górze Birów znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej. Niewielka drewniana osada wzbudza zainteresowanie wśród ludzi i to z różnych powodów.

Jaskinia w skale wapiennej, Góra Birów

W występujących w Górze Birów jaskiniach i skalnych schroniskach archeolodzy odkryli liczne szczątki reniferów wskazujące, że w tych szczelinach było obozowisko ich łowców. Polowania na renifery dostarczały ówczesnym plemionom pożywienie, skóry i kości. Na terenie otaczającym Górę Birów występowały, lemingi, hieny, mamuty, nosorożce i żubry oraz był jakiś zbiornik wodny. Znajdująca się w pobliżu Grodu Birów jaskinia jest ciekawą atrakcją ukrytą w skale wapiennej. Warto zajrzeć do jej wnętrza i przejść jej korytarzami.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Zamek Ogrodzieniec
"Polskie Malediwy" Jaworzno
Zamek Bobolice
Sanktuarium w Jaworznie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"