Labirynt z Błędnych Skał w Górach Stołowych - Szlak turystyczny po kładce przez urzekające Osobliwości Skalne

Postanowiliśmy przedrzeć się przez Labirynt uformowany przez naturę w samym środku lata. Podążyliśmy niebieskim szlakiem górskim, drogą wyłożoną z kamienia, biegnącą przez las. Na końcu pieszej wędrówki czekały Błędne Skały.

Błędne Skały - Bilety wstępu do Labiryntu

Do Labiryntu zbudowanego z Błędnych Skał przeszliśmy długą drogę. Najpierw doświadczyła nas kapryśna pogoda na parkingu - Polana YMCA. Musieliśmy się przebrać, by pokonać śliską po deszczu leśną ścieżkę oznaczoną niebieskim kolorem. Przy samej końcówce zgubiliśmy się w labiryncie z drzew. dotarliśmy do celu - Błędnych Skał. Bilet był do nabycia w obleganej przez turystów kasie w cenie 12 zł. Postanowiliśmy złapać oddech przy drewnianym stole z ławkami przypominającym Rozdroże na Polanie na niebieskim szlaku górskim na Śnieżkę.

Taras widokowy na Góry Stołowe

Nastał kres darmowych atrakcji w Górach Stołowych i pojawiły się tłumy turystów. Po wejściu na teren Błędnych Skał skręciliśmy w lewo. Przeszliśmy przez drewnianą kładkę z wymalowaną na zielono balustradą. Depcząc po kamieniach mogliśmy spojrzeć daleko przed siebie na wspaniałe Góry Stołowe w Parku Narodowym z tarasu widokowego.

Góry Stołowe z punktu widokowego

Błędne Skały położone są na wysokości 852 m n.p.m. i zajmują powierzchnię ok. 22 ha. Labirynt tworzą formy skalne sięgające od 6 do 11 metrów wysokości. Punkt widokowy na platformie o nazwie “Skalne Czasze” przybliża Szczeliniec Wielki i Mały. Przy dobrej widoczności można zobaczyć także Karkonosze.

Błędne Skały - Skalne Siodło

Po zejściu z punktu widokowego na Góry Stołowe ujrzeliśmy na tle drewnianej platformy skałkę o nazwie “Skalne Siodło”. Zbudowany z ostańców Labirynt stał się rezerwatem przyrody w 1957 roku, który został wchłonięty w struktury Parku Narodowego Gór Stołowych 16 września 1993 roku.

Stołowy Głaz w Labiryncie Błędnych Skał

Skalne Miasto nas urzekło. Niesamowicie prezentowała się drewniana ścieżka nad taflą wody, która wyznaczała szlak turystom wprawionym w obłęd. Po szalejącej zaledwie trzy godziny temu burzy pozostał urokliwy ślad. Ciekawe atrakcje w Błędnych Skałach wskazywały tablice informacyjne.

Tonący “Okręt” - Turystyczna atrakcja

Niewątpliwie dużą popularnością cieszyła się skałka o wdzięcznej nazwie “Okręt”. Trzeba było wyczekać swój moment, by sfotografować się na tle Błędnej Skały. W dniu po obfitych opadach deszczu śmiało można zmienić nazwę osobliwości skalnej na: “Tonący Okręt”. Labirynt skrywał cudowne osobliwości skalne, które zyskały równie ciekawe nazwy jak "Maczuga Herkulesa" w Małopolsce.

Dwunożny Grzyb - ciasne przesmyki

Trasa turystyczna zaczynała stawiać wyzwania. Z pewnością osoby z klaustrofobią mogą odczuć lekki dyskomfort. Niektóre przejścia między szczelinami rozciągały się na duże odległości. Trzeba było opracować własną technikę prześlizgiwania się po skałkach. W węższych przesmykach musieliśmy zdejmować plecak turystyczny.

Błędne Skały - "Kasa"

Na trasie obfitującej w atrakcje turystyczne stworzone przez Błędne Skały natknęliśmy się na osobliwość skalną o nazwie “Kasa”. Nie ma ona nic wspólnego ze sprzedażą biletów do Labiryntu w Skalnym Mieście. Jak można wyczytać z tablicy informacyjnej w legendzie atrakcji skalnych skałka “Kasa” uplasowała się na 5 miejscu.

Kurza Stopka - Sesje zdjęciowe

Kolejną atrakcją Gór Stołowych w Labiryncie Błędnych Skał była “Kurza Stopka”. Wejście na nią wymagało sporego poświęcenia, bez gwarancji utrzymania ubrań w czystości. Oczywiście przy tak wspaniałej osobliwości skalnej gromadziły się tłumy turystów, chcących pokazać siebie na tle Instagramowej atrakcji. Skałka bez wątpienia może rywalizować z plenerem skalnym uformowanym przez naturę przy Zamku w Bobolicach.

Długi Pasaż Błędnych Skał

Wąską drewnianą kładką nad wielkimi kałużami dotarliśmy do wspaniałych skałek, tworzących wysoką ścianę. Własnym rytmem mogliśmy podziwiać ciekawe konstrukcje zbudowane przez "Matkę Naturę". Oczywiście musieliśmy z dużą rozwagą przepuszczać pędzących turystów. Warto było, ponieważ udało się wiele razy sfotografować zapierające dech w piersiach Błędne Skały.

Przesmyk Liczyrzepy - Legendy Dolnego Śląska

Dolny Śląsk słynie z wielu legend. Jedna z nich mówi, że Duch Gór zwany Liczyrzepą w przypływie gniewu tupnął nogą. “Wtedy rozpętało się prawdziwe piekło. Zatrzęsła się góra i z hukiem zaczęły pękać i walić się skały, rozwarły się szczeliny, pyły przysłoniły niebo…” W wąskim przejściu zaklinował się niejeden turysta. Wiele tras trzeba było pokonywać na wdechu, przykucając lub podpierając się o jeden bok skały. Pomnik "Ducha Gór" stoi w mieście Karpacz w miejskim parku przy Zaporze na Łomnicy.

Furtka - Wyjście z Labiryntu Błędnych Skał

Z uwagi na wąskie przesmyki między osobliwościami skalnymi po Labiryncie Błędnych Skał można poruszać się tylko w jednym kierunku od skałki z numerem 1 do numeru 9. I tak dobrnęliśmy do “Furtki”. Z ogromnym żalem opuszczaliśmy Skalne Miasto. Na szczęście zrekompensowaliśmy sobie tę stratę gorącą kawą przy drewnianym stoliku i wspaniałą przygodą na Mokradłach przy ścieżce edukacyjnej.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

"Kaplica Czaszek" Kudowa Zdrój
Ścieżka edukacyjna Błędne Skały
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"