Orle Gniazda - Korzkiew, Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Smoleń, Ogrodzieniec, Bąkowiec, Bobolice, Mirów, Ostrężnik, Olsztyn
Szlak Orlich Gniazd połączył dwa miasta: Kraków (woj. Małopolskie) i Częstochowę (woj. Śląskie). Biegnie przez Wyżynę Krakowsko-Częstochowską i rozciąga się na długości 163,9 km. Szlak Orlich Gniazd to jeden z najpiękniejszych polskich szlaków, który odsłania urok zabytkowych zamków zbudowanych na skałach wapiennych. Współcześnie Jura Krakowsko-Częstochowska słynie z ostańców wapiennych, w przeszłości unikatowe pomniki przyrody nieożywionej stanowiły fundament pod wznoszone warownie. Zamki na skałach wapiennych ciężko było zdobyć, ponieważ znajdowały się na dużej wysokości niczym gniazda budowane przez szlachetne ptaki - Orły. Właśnie stąd wzięła się nazwa popularnego szlaku turystycznego w Polsce - “Orle Gniazda”.

Ruiny Zamku w Ojcowie

MAŁOPOLSKA - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Z
amek w Ojcowie został wzniesiony w  2 poł. XIV wieku na skale wapiennej na wysokości 330 m n.p.m. Obecnie jest tam budynek bramny, wieża z wielkich ciosów wapiennych, studnia, punkt widokowy nad przepaścią, dziedziniec, fragmenty muru obronnego i wiele innych atrakcji. Odległość od Zamku w miejscowości Korzkiew:
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 8,9 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 10,3 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 13,6 km

Zamek Pieskowa Skała - Sułoszowa

MAŁOPOLSKA - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Pierwsze wzmianki o Zamku Pieskowa Skała pochodzą z roku 1315. Zabytkowa warownia została wzniesiona na skale wapiennej na wysokości  441 m n.p.m. Zamek zachowany w dobrym stanie stał się Polskim Hollywood. Kręcono w nim sceny do filmu Janosik, Potop itp. Nie tylko krużganki nawiązują do Wawelu, skąd pochodzi wiele ekspozycji. Odległość od Zamku w Ojcowie:   
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 6,9 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 6,9 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 6,9 km

Ruiny Zamku w Rabsztynie

MAŁOPOLSKA - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Prawdopodobnie Zamek w Rabsztynie pochodzi z pierwszej połowy XIV wieku. Powstał na skale wapiennej na wysokości  427,5 m n.p.m. Do ruin Zamku w Rabsztynie prowadzi piękny drewniany mostek i budynek bramny. Za fragmentami murów obronnych znajduje się dziedziniec, punkt widokowy, makieta zamku. Odległość od Zamku Pieskowa Skała:
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 17,9 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 18,1 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 21,2 km

Ruiny Zamku w Bydlinie

MAŁOPOLSKA - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Historia
Zamku w Bydlinie sięga końca XIV w. Został wzniesiony na skale wapiennej na wysokości 350 m n.p.m. Ruiny Zamku w Bydlinie można zwiedzać przez cały czas za darmo. Na sam szczyt prowadzą schody. Wzgórze Św. Krzyża dały schronienie żołnierzom o czym świadczą wojenne okopy.  Odległość od Zamku w Rabsztynie:
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 14,0 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 14,4 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 13,7 km

Zamek Pilcza w Smoleniu

ŚLĄSK - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Kroniki z okresu XIII wieku wspominają o warowni, która została zniszczona i ponownie wzniesiona na skale wapiennej w poł. XIV w. na wysokości 486 m n.p.m. Do Zamku Pilcza w Smoleniu prowadzi drewniany mostek i strome schody. Za fragmentami murów obronnych znajduje się Zamek Dolny i Zamek Górny z charakterystyczną wieżą. Odległość od Zamku w Bydlinie:
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 10,4 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 10,5 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 9,8 km

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

ŚLĄSK - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Zamek Ogrodzieniec leży na najwyższym wzniesieniu Jury Krakowsko-Częstochowskiej – Górze Zamkowej wznoszącej się na wysokości 515,5 m n.p.m. Przed Zamkiem Ogrodzieniec w Podzamczu stoi złoty napis "Ogrodzieniec". Zarówno na terenie Zamku jak i poza nim jest wiele skałek wspinaczkowych. Kilka kroków od ruin zamkowych biegnie szlak  turystyczny, łączący schrony bojowe. Odległość od Zamku Pilcza (Smoleń):
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 11,4 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 11,4 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 15,0 km

Ruiny Zamku w Mirowie

ŚLĄSK - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Zamek w Mirowie
 zbudowano około połowy XIV wieku na skale wapiennej  na wysokości 462 m n.p.m. Obecnie zabytkowa warownia jest odbudowywana z ruin na podobieństwo Zamku w Bobolicach. Obecnie niesamowitych wrażeń dostarcza panorama oraz unikatowe osobliwości skalne w otoczeniu zamku. Odległość od Zamku Ogrodzieniec:
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 21,9 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 22,7 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 22,8 km

Odbudowany Zamek w Bobolicach

ŚLĄSK - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Zamek Bobolice
 został zbudowany przez króla Kazimierza III Wielkiego w latach 1350-1352 na skale wapiennej na wysokości 360 m n.p.m. Zamek w Bobolicach został wzniesiony z ruin. Za murami znajduje się dziedziniec, strome schody i wystawy w dawnych królewskich komnatach. Z tarasu widokowego rozciąga się panorama na ciekawe ostańce z wapienia. Odległość od Zamku w Mirowie:
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 1,4 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 1,3 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 1,2 km

Zamek w Olsztynie koło Częstochowy

ŚLĄSK - JURA KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKA
Zamek w Olsztynie koło Częstochowy,
o którym po raz pierwszy wspomniano w 1349 r., został rozbudowany w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego.  Zamek wzniesiono na skale wapiennej na wysokości 350 m n.p.m. Zamek w Olsztynie na zielonym wzgórzu otaczają jurajskie ostańce wykorzystywane do wspinaczki skałkowej. W Górze Zamkowej mieści się wiele jaskiń i schronisk a zielone wzgórze zachęca wszystkich do spacerowania. Odległość od Zamku w Bobolicach:
Pieszy Szlak Orlich Gniazd - 27,0 km
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - 28,2 km
Trasa samochodowa Orle Gniazda - 29,0 km

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"