Deptak Zakopiańskie Krupówki, Góry Gubałówka i Kasprowy Wierch, Kolej terenowa, linowa i grawitacyjna, Morskie Oko, Giewont

Zakopane to miasto położone w południowej Polsce w woj. małopolskim. Jest oddalone od Krakowa o 110 km, od Wieliczki o 97,3 km i od Wadowic o 95,8 km. Zakopane słynie ze skoczni narciarskiej “Wielka Krokiew”, kolejki na Kasprowy Wierch, Gubałówki oraz Krupówek. Z uwagi na swój wyjątkowy zakopiański klimat jest popularną atrakcją turystyczną zarówno w lecie jak i w zimie.

Miasto Zakopane - Domki w stylu zakopiańskim

Miasto Zakopane (850 m n.p.m.) leży u stóp Tatr, najwyższej części Karpat, gdzie biegnie granica ze Słowacją. Bliskość gór (Kasprowy Wierch, Gubałówka) wpływa na klimat i architekturę z której słynie Zakopane. Do ważnych zabytków zaliczane są budowle w stylu zakopiańskim oraz drewniany kościół. Góralskie budownictwo wyróżniają spadziste dachy, podmurówki z kamienia, werandy i tarasy.

Zakopiańskie Krupówki Deptak w Zakopanem

Zakopane słynie z Zakopiańskich Krupówek, czyli przepięknego deptaka w centrum miasta. Krupówki zaczynają się u stóp Gubałówki, na skrzyżowaniu ulicy Kościelnej i Nowatorskiej. Właśnie na Krupówkach koncentruje się życie miasta Zakopane. Deptak skupia wokół siebie wiele restauracji, kawiarenek, pub’ów i sklepów. Uliczni artyści i sklepiki z pamiątkami dodają unikatowego charakteru temu miejscu. Nazwa głównej ulicy pochodzi od polany Krupówki.

Legendarny Biały Miś Zakopiańskie Krupówki

Po dobrze znanym deptaku w Zakopanem - Krupówki, od ponad stu lat spaceruje Legendarny Biały Miś, z którym każdy może zrobić sobie zdjęcie. Pierwsze wzmianki o Białym Misiu na Krupówkach pochodzą z 1922 roku. Na początku Biały Miś był kukłą umocowaną na stelażu. Obecnie w jego rolę wciela się góral z Zakopanego. Pierwszy kostium niedźwiedzia polarnego był uszyty z owczych skór.

Kolej linowo terenowa Gubałówka, Zakopane

Na szczyt wiedzie kolej linowo terenowa Gubałówka. Jej dolna stacja leży w sąsiedztwie deptaka (Zakopiańskich Krupówek). Wagon tej kolei mieści 120 osób. Stacja kursuje w godzinach 7:30-22:00. Przy dużym zainteresowaniu tą atrakcją wagoniki ciągle kursują. Maksymalnie trzeba odczekać kwadrans na kolejny wagon Kolei Linowo Terenowej na Gubałówkę. Bilet pozwala na wjazd i/lub zjazd z Gubałówki. To także możliwość spędzenia nielimitowanego czasu na górze z widokiem na Tatry.

Gubałówka tarasy widokowe na Zakopane

Kolejną ciekawą atrakcją w Zakopanem jest Gubałówka. To wzniesienie w paśmie Gubałowskim na wschodnim krańcu ma wysokość 1120 m n.p.m. Z pobliskiej miejscowości, która jest najwyżej położoną osadą w Polsce, pochodzi skoczek narciarski - Kamil Stoch z Ząb. Zachodni skrawek Gubałówki ma 1129 m n.p.m. i to sprawia, że ze szczytu rozciąga się fantastyczny widok na Tatry i Zakopane. Warto przespacerować się wzdłuż straganów usytuowanych koło tarasu widokowego.

Zjeżdżalnia Grawitacyjna na Gubałówce, Zakopane

Fantastyczną atrakcją dla dzieci i także dla dorosłych jest zjeżdżalnia grawitacyjna tuż pod tarasem widokowym na Gubałówce. Zjazd specjalnym wózkiem torem przypominającym zakręconą serpentynę dostarcza niesamowitych wrażeń. Długość toru wynosi 700 metrów. Każdy wózek pomieści dwie osoby o łącznej wadze do 150 kg. Wagoniki wyposażone są w hamulec ręczny i automatyczny, który włącza się po przekroczeniu 23 km/h. Po ekstremalnym zjeździe powrót na górę umożliwia specjalny wyciąg.

Szlaki górskie w Tatrach, Zakopane

Warunki do chodzenia po górach w Tatrach są niekorzystne, ponieważ szlaki górskie są mokre, śliskie i błotniste. Często występująca mgła i drobny deszcz ograniczają widoczność nawet do kilku metrów. Łatwo zejść ze szlaku i stracić orientację szczególnie w wyższych partiach Tatr. Podczas wietrznej pogody na szlaki górskie mogą spadać połamane gałęzie. Idą w góry trzeba mieć specjalistyczny sprzęt trekkingowy, odzież termoaktywną i ciepłe napoje. Należy być przygotowanym do szybkiej zmiany pogody. Niech świecące w Zakopanem słońce nikogo nie zmyli. W górach temperatury spadają poniżej zera, stąd ten pięknie wyglądający na zdjęciach śnieg.

Szlak na Kasprowy Wierch, Zakopane

Wybierając się w góry - Tatry trzeba wybrać taki szlak turystyczny, by zdążyć wrócić przed zachodem słońca. Na dłuższe trasy warta zabrać latarki. Wiele osób decyduje się na wjazd na Kasprowy Wierch. Choć trasa kolejki linowej przekracza 4 km to taka wycieczka trwa zaledwie kilkanaście minut. Podróż urokliwym wagonikiem kończy się na wysokości 1956 m n.p.m. skąd już tylko 26 metrów dzieli od zdobycia szczytu Kasprowy Wierch.

Kolej Linowa na Kasprowy Wierch

Kolej linowa na Kasprowy Wierch jest oddalona od Krupówek o 3,2 km. Trzeba zostawić samochód na parkingu i resztę trasy pokonać pieszo lub można skorzystać z płatnego dowozu. Przy dolnej stacji zamontowana jest kamera online, która obrazuje długość kolejki a przy tym pokazuje wspaniałe widoki. Historia budowy kolei linowej sięga roku 1935. Gruntowna przemiana nastąpiła w roku 2007. Obecnie kolej linowa porusza się z prędkością 28,8 km/h. Jeden wagonik mieści max 60 osób. Jedzie nad Doliną Suchą Kasprową i dobija do górnej stacji, gdzie jest restauracja, toalety i schowki do ładowania telefonów.

Obserwatorium IMGW na Kasprowym Wierchu

Kasprowy Wierch w Zakopanem zalicza się do najpopularniejszych szczytów tatrzańskich. Leży na wysokości 1987 m n.p.m. Na szczyt wiedzie kolej linowa i liczne szlaki górskie. Południowe stoki góry Kasprowy Wierch leżą po stronie słowackiej Doliny Cichej. Nazwa pochodzi od nazwiska dawnego właściciela Hali Kasprowej leżącej u podnóży szczytu. Na samym szczytu znajduje się Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne IMGW, które jest najwyżej położonym budynkiem w Polsce.

Wielka Krokiew Skocznia Narciarska Zakopane

Najbardziej rozpoznawalnym miejscem w Zakopanem jest skocznia narciarska Wielka Krokiew, na której odbywają się konkursy skoków narciarskich w ramach Pucharu Świata. Skocznia narciarska położona jest w Kuźnicach w Zakopanem i ulokowana jest na północnym stoku góry Krokiew o wysokości 1378 m n.p.m. Na jej szczyt prowadzi wyciąg krzesełkowy. Zwiedzanie skoczni narciarskiej wraz z przejażdżką kolejką linową jest możliwe przez cały rok. Godziny otwarcia dopasowane są do pór roku.

Ośrodek Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem

Wielka Krokiew to największy obiekt Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Zakopanem. W kompleksie znajdują się boiska, baseny, siłownie, tory lodowe, lodowiska, ścianki wspinaczkowe itp. Właśnie dlatego na skoczni narciarskiej nawet latem i jesienią można spotkać trenujących skoczków narciarskich. Wielka Krokiew dostarcza mnóstwo dobrej zabawy także dla zwiedzających i turystów. W ofercie są zjazdy pontonem ze skoczni narciarskiej. To największa zjeżdżalnia w Europie, która przyprawia o zawrót głowy.

Kolej Linowa Wielka Krokiew, Zakopane

Kolej krzesełkowa Wielka Krokiew to dwuodcinkowa kolej linowa z 2-osobowymi krzesełkami. Pierwsza kolej na Wielkiej Krokwi została wybudowana w 1962 roku. Długość trasy wynosi 356,8 m. Dolna Stacja znajduje się na wysokości 907,5 m n.p.m. zaś stacji górnej na wysokości 1040 m n.p.m. Kolej “Wielka Krokiew” służy przede wszystkim do wwożenia skoczków narciarskich. W okresach przejściowych staje się ciekawą atrakcją obleganą przez turystów o mocnych nerwach. Na skocznię można wejść pieszo lecz żądni nowych wrażeń wolą poczuć się jak zawodnicy Pucharu Świata w skokach narciarskich, dlatego decydują się na wjazd koleją linową.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Kraków-dawna stolica Polski
Energylandia Zator
Wadowice
Zamek Pieskowa Skała

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"