Twierdza Srebrna Góra - Rebusy na ulicy Krętej - Fortyfikacja Donjon Punkty Widokowe 

Nasza trasa turystyczna obejmująca ciekawe atrakcje Dolnego Śląska zaczęła się od Kopalni Złota w Złotym Stoku, biegła przez Kamieniec Ząbkowicki (zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej) i miała mieć zakończenie w Twierdzy Srebrna Góra. Zastanawialiśmy się, czy mimo późnej pory (17:25) warto pokonać niecałe 30 kilometrów. Podjęliśmy wyzwanie i na parking w Srebrnej Górze dotarliśmy o 18:05

Parking i Ścieżka Rowerowa - Spacer

Nie sądziliśmy, że do Twierdzy Srebrna Góra trzeba będzie iść pieszo pod stromą górę. Parking okazał się płatny (15 zł) ale z uwagi na późną porę nie musieliśmy dokonywać opłaty. Na tablicy informacyjnej zobaczyliśmy, że realizowane są “Przewozy na Twierdzę Srebrna Góra” - koszt 6 zł za osobę dorosłą. Nam została już tylko piesza wędrówka w szybkim tempie, ponieważ bilety można było nabyć tylko do godziny 18:00 (Weekendy wakacyjne - 19:00). Ostatnie zwiedzanie z przewodnikiem minęło o godz. 16:30.

Malownicza Kręta Ulica do Twierdzy Srebrna Góra

Zmęczeni po dniu pełnym wrażeń (Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Pałac Marianny Orańskiej), ponownie zaryzykowaliśmy i udaliśmy się stromą drogą asfaltową w stronę Twierdzy. Ulica “Kręta” została wyłączona z ruchu. Zakaz nie obejmuje osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży. Podczas wspinaczki mijaliśmy ludzi raczej schodzących z góry. Tylko kilku rowerzystów podążało w górę zielonym szlakiem rowerowym. Na trasie turystycznej minął nas elektryczny Melex.

Zadania na ul. Krętej do Twierdzy Srebrna Góra

Zaskoczyła nas trasa turystyczna przystosowana do potrzeb zwiedzających w każdym wieku. Ogromne wrażenie wywołały pięknie wyeksponowane “Zadania na ul. Krętej”. Szkoda, że ścigaliśmy się z czasem. Mieliśmy do pokonania 1 kilometr pod górę, dlatego wykonaliśmy tylko jedno zadania spośród wielu. Na asfaltowej drodze wymalowano labirynt. Trzeba było przejść przez niego do mety krocząc tylko po białej linii. Pojawiły się także matematyczne zadania. Dla odważnych na skarpie stworzono park linowy. Piesza ścieżka prowadząca do Twierdzy Srebrna Góra stała się wyzwaniem dla umysłu, mięśni i charakteru.

Militarne Atrakcje Dolnego Śląska - Potężny Donjon

Do fortyfikacji dotarliśmy o 18:25. Zdążyliśmy kupić bilety i pobrać ulotki informacyjne. Wynikało z nich, że Twierdza Srebrna Góra w województwie dolnośląskim jest unikatową atrakcją militarną, ponieważ jest niezwykle cennym obiektem w skali dziedzictwa kulturowego Europy. Należała do najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie w czasach 1765-1777. Największą uwagę przykuwał wywołując podziw potężny Donjon - jeden z najciekawszych obiektów militarnych epoki nowożytnej.

Zespół Bastionów - Militarne Atrakcje Dolnego Śląska

Twierdza Srebrna Góra na Dolnym Śląsku nie stanowi jednego obiektu. Tworzy ją cały zespół bastionów (fortów) wznoszących się nad miasteczkiem. Donjon znajduje się w samym środku i otoczony jest przez zespół bastionów tworzących główny trzon Twierdzy Srebrna Góra. Donjon posiadał 151 pomieszczeń fortecznych, rozlokowanych na trzech kondygnacjach. Mieściły się tam potężne magazyny, studnie, warsztaty rzemieślnicze. Miejsce znalazło się także na kaplicę, więzienie, szpital, browar i prochownię.

Fortyfikacja Militarna na Dolnym Śląsku

Wewnątrz fortu mieściło się 3766 żołnierzy. Dookoła wydrążono 9 studni. Najgłębsza studnia o głębokości ok. 80 metrów znajdowała się na terenie fortu Ostróg. Przystosowanie do działań bojowych po raz pierwszy zostało sprawdzone w roku 1807, kiedy to w stronę Srebrnej Góry zmierzała francuska armia dowodzona przez Hieronima Bonaparte (młodszego brata Napoleona). Zacięte walki zakończyły się podpisaniem porozumienia w Tylży.

Twierdza Srebrna Góra - Wymarsz Wojsk

Twierdza Srebrna Góra została odbudowana i postawiona w stan gotowości bojowej w roku 1850. W tym czasie Prusy zostały zmuszone do uznania zwierzchnictwa Austrii. Podjęto decyzję o rozwiązaniu srebrnogórskiego garnizonu. Wymarsz wojsk z Twierdzy Srebrna Góra odbył się w roku 1867. Mieszkańcy pobliskiego miasta musieli znaleźć inne źródło dochodu zamiast utrzymywać się z wojska. Nastąpił rozwój przemysłu. W Srebrnej Górze otwarto przędzalnie i fabrykę zegarków kieszonkowych. Firma Eppner & Co zajęła budynki dawnych koszar.

Twierdza - Militarne Atrakcje na Dolnym Śląsku

Odbudowane fortyfikacje posłużyły za poligon doświadczalny dla prób artylerii i materiałów wybuchowych. Wraz z rozwojem połączeń kolejowych Twierdza Srebrna Góra stała się najciekawszą militarną atrakcją na Dolnym Śląsku. Przyczyniło się do tego otwarcie w 1909 roku trasy srebrnogórskiej kolejki zębatej, łączącej Srebrną Górę z Nową Wsią Kłodzką. W latach 30-tych fortyfikację zwiedziło około 5 tysięcy turystów. Donjon został odrestaurowany po I wojnie światowej. W jego wnętrzu otwarto restaurację. Niestety w latach 1939-1941 zrobiono z Twierdzy karny obóz jeniecki o zaostrzonym regulaminie.

Punkt Widokowy - Atrakcje w Srebrnej Górze

Po pokonaniu wielu schodów udało nam się dotrzeć na sam szczyt fortu Donjon, który składa się z czterech wież o średnicy 60 metrów i murach o grubości 12 metrów. Wysokie wieże połączono kurtynami. Dzięki czemu powstała niesamowita fortyfikacja. Korona bastionu Donjon jest świetnym punktem widokowym na Góry Beskidzkie. Mimo tak krótkiego czasu przeznaczonego na zwiedzanie mogliśmy spojrzeć bez ograniczeń przed siebie i zachwycać się górskim pejzażem.

Podziemna Trasa Turystyczna - Fortyfikacje

Współcześnie kłodzkie fortyfikacje w tym Twierdza Srebrna Góra tworzą niezwykle ciekawy Szlak Dolnośląskich Podziemi. W Twierdzy Srebrnogórskiej można zwiedzać oprócz dziedzińca, korony fortu i punktu widokowego także usytuowane pod ziemią kazamaty (pomieszczenia pod fortyfikacjami, pełniące funkcje: magazynu lub stanowisk obronnych. Podziemna Trasa Turystyczna na Dolnym Śląsku obejmuje także kompleks o strategicznym znaczeniu dla niemieckiego sztabu dowódczego o kryptonimie “Riese” (Podziemia Zamku Książ).

Atrakcje w Srebrnej Górze - Fortyfikacje i Wystawy

Niestety czas nas gonił. Weszliśmy na teren fortyfikacji zdecydowanie za późno, ponieważ wszystkie atrakcje w Srebrnej Górze zwiedziliśmy w szybkim tempie bez przewodnika. Udało nam się zajrzeć do podziemi a także spojrzeć na Góry Beskidzkie z punktu widokowego. W czasie przemieszczania się po ciekawym obiekcie militarnym na Dolnym Śląsku mieliśmy okazję obejrzeć ciekawe wystawy z dawnych lat. Po wyjściu dwie minuty przed zamknięciem Twierdzy znów zachwycaliśmy się krętą drogą asfaltową. Tym razem już bez pośpiechu wykonaliśmy kilka dodatkowych zadań, zgodnie z instrukcją dostępną dla turystów w różnym wieku.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

"Kaplica Czaszek" Kudowa Zdrój
Błędne Skały
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"