Pałac w Gościeszynie

Ciekawą atrakcją w Gościeszynie jest neogotycki Pałac Kumatowskich i monumentalne założenia pałacowo-parkowe otoczone murem z basztami. Droga otoczona dorycką kolumnadą prowadzi do kościoła w stylu późnobarokowym z 1778 roku, pw. Św Stanisława Biskupa.

Gościeszyn - Historia Pałacu Kumatowskich

(7 km od Wolsztyna)

Gościeszyn leży na trasie do miasta Wolsztyn, znanego w Europie z parowozowni, zabytkowych lokomotyw i parady parowozów. To mała wieś, która od początku stanowiła posiadłość szlachecką a po 1900 roku Gościeszyn przeszedł na własność Zygmunta Kumatowskiego, który wspierał materialnie powstańców wielkopolski. Z małżonką hrabiną Marią stworzył wzorowe gospodarstwo hodowlane, nasienne i leśne. W wyniku przebudowy dworu zbudowanego po 1740 przez Malczewskich powstał neogotycki pałac w Gościeszynie.

Zabytkowe atrakcje Wolsztyna - Pałac w Gościeszynie

Jednopiętrowy budynek upiększają dwie wieże w fasadzie frontowej, w tym wieża zegarowa z tarasem widokowym. Wejście główne zdobi rząd kolumn na piętrze. Nad loggią znajduje się napis po łacinie “Módl się i pracuj” (“Ora et labora”). Z woli rodziny szlacheckiej Pałac w Gościeszynie miał służyć lokalnej społeczności, dlatego do roku 2011 mieścił się w nim dom dziecka. Obecnie jest własnością prywatną. Pałac na szczęście stoi otworem dla każdego.

Pałac w Gościeszynie - Cztery Pory Roku

Można go podziwiać z zewnątrz o każdej porze roku. Wiosną, gdy rośliny budzą się do życia jest idealnym miejscem do robienia sesji zdjęciowych w plenerze  i to nie tylko ślubnych. Latem Pałac Kumatowskich lśni w słońcu i przyciąga turystów, spacerowiczów, odkrywców. Jesienią w zachwyt wprawiają otaczające Pałac drzewa mieniące się całą paletą barw. W zimie zabytkowy obiekt staje się nieco mroczny, jakby krył jakieś tajemnice…

Pałac w Gościeszynie - Mury, Baszta, Biwaki

To właśnie w celu odkrycia takich miejsc powstał nasz blog podróżniczy. Nigdy nie słyszeliśmy o Pałacu w Gościeszynie. Do tego urokliwego miejsca zawiódł nas instynkt. W drodze do Wolsztyna zaciekawiły nas ciekawie prezentujące się mury, które ciągnęły się w nieskończoność i potęgowały naszą ciekawość. W końcu pojawiła się szeroko otwarta brama. Z dozą niepewności wjechaliśmy do środka i ujrzeliśmy perłę architektoniczną. Za długim murem z kilkoma basztami stał piękny pałac, przy którym biegła ścieżka (koło wytyczone przystrzyżonym żywopłotem). Zrozumieliśmy, że jest to wspaniała atrakcja w Gościeszynie, znana na niewielką skalę.

Założenia pałacowo-parkowe w Gościeszynie - Spacery

Pałac w Gościeszynie jest przystosowany do pieszych wycieczek. Przed zabytkowym obiektem na dziedzińcu rośnie lipa o obwodzie 520 cm. Pałac można obejrzeć za darmo z zewnątrz. Po krótkim spacerze przeszliśmy na tyły pałacu. Tu już nie było zielonej trawy zimową porą. Na ziemi leżały brązowe liście, drzewa porastał mech przez co pojawiło się skojarzenie tego miejsca z domem Rodziny Adamsów. Za pałacem na powierzchni ponad 12 hektarów rozciąga się park krajobrazowy, gdzie rośnie wiele pomników przyrody. Krocząc alejami otaczającymi park można spotkać jesiony (obwód do 530 cm), dęby (obw. do 590 cm), wiązy (obw. do 410 cm). Właśnie tak współcześnie wyglądają założenia pałacowo-parkowe w Gościeszynie.

Punkt widokowy, spacery - atrakcje w Gościeszynie

Pałac w Gościeszynie można oglądać jedynie z zewnątrz, dlatego na jego tyłach ujrzeliśmy usypaną górkę z metalową barierką. Ktoś stworzył ciekawy punkt widokowy na tył pałacu i park krajobrazowy. Wzdłuż jego wschodniej granicy rośnie czterorzędowa aleja lipowa. W pobliżu jest mały staw, przy którym stoi figura Chrystusa a na południe od pałacu położony jest folwark z zabytkowymi budynkami tj.: gorzelnia z 1873 roku i spichlerz z drugiej połowy XIX w.

Mieszkania w greckim stylu przy Pałacu

Nasze zwiedzanie pałacu wzbudziło zainteresowanie mieszkańców Gościeszyna. Z domów wyszło kilka osób, z którymi mogliśmy porozmawiać o historii tego miejsca. A wyszli oni ze wspaniałych budynków ozdobionych kolumnami z 1913 roku. W przeszłości ich zabudowania pełniły funkcję stajni i ujeżdżalni. Współcześnie są małymi dworkami w starym stylu. Stoją po obu stronach pałacu, rozstawiono je symetrycznie, zaś w północno-wschodnim narożniku dziedzińca stoi neogotycka oficyna z drugiej połowy XIX wieku, z wieżyczkami. Założenia pałacowo-parkowe sprzyjają do organizowania w tym miejscu ognisk i spotkań towarzyskich.

Kościół Św. Stanisława Biskupa - Gościeszyn parking

Patrząc na pałac w Gościeszynie od frontu, po lewej stronie zobaczyliśmy zabytkową świątynię. Dosłownie kilkadziesiąt metrów dalej stał Kościół Św. Stanisława Biskupa, powiązany z założeniem pałacowym. Wybudowano go już w 1778 roku, zaś Kumatowscy go rozbudowali w latach 1914-1916. Pod prezbiterium dodali kryptę grobową. Do wnętrza świątyni prowadzi napis “My chcemy Boga”. W środku na uwagę zasługują dwa ołtarze boczne, barokowe rzeźby czterech Ewangelistów, ambona oraz chrzcielnica z płaskorzeźbą autorstwa Marcina Rożka. Przed Kościołem w Gościeszynie znajduje się duży parking - idealne miejsce postojowe, od którego można zacząć zwiedzanie założenia pałacowo-parkowego koło Wolsztyna.

Tablica upamiętniająca ofiary II wojny światowej z Gościeszyna

Przy głównej ulicy, przed kościołem, na murze zawieszono tablicę upamiętniającą ofiary terroru. “W czasie pruskiej niewoli Gościeszyn wraz z okolicą stanowił bastion polskiego życia narodowego. W mrocznych latach II wojny światowej dał przykład umiłowania Ojczyzny i doświadczył szczególnej nienawiści ze strony hitlerowskiego najeźdźcy”. To hołd dla 62 ofiar, które zginęły od salw egzekucyjnych.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Jezioro Wolszyn
Parowozownia Wolsztyn
Kębłowo Drewniany Kościół
Muzeum dr.Roberta Kocha

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"