Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim

Pałac ze 120-hektarowym parkiem jest własnością gminy Kamieniec Ząbkowicki.
Od maja 2013 r. jest dostępny dla zwiedzających.  Do naszej trasy turystycznej na Dolnym Śląsku dodaliśmy miejscowość Kamieniec Ząbkowicki. Zaciekawił nas Pałac Marianny Orańskiej. Postanowiliśmy w jednym dniu zwiedzić Kopalnię Złota w Złotym Stoku, Pałac oraz Twierdzę Srebrna Góra. Do Kamieńca Ząbkowickiego dotarliśmy przed godziną 16:00 z powodu ciekawych atrakcji, jakie dane nam było zobaczyć w Złotym Stoku.

Zwiedzanie Pałacu Marianny Orańskiej z Przewodnikiem

Pałac Marianny Orańskiej wybudowany jest na górze Zameczno. U jej podnóża znajduje się płatny parking oraz Czerwony Kościółek, w którym mieści się Informacja Turystyczna i tym samym kasa biletowa czynna od 09:00-17:00 (bilet normalny 17 zł). Udało nam się zdążyć na zwiedzanie pałacu o pełnej godzinie (16:00). Przewodnik wyposażony w sprzęt nagłaśniający przeprowadził nas łukowym wejściem przez wysokie kamienne mury Pałacu Marianny Orańskiej.

Pałac Marianny Orańskiej - Surowe Wnętrze

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim przez wiele lat był zaniedbywany. Przewodnik wielokrotnie podkreślał, że marmurowe posadzki zostały wydane do odnowy Zamku w Warszawie. Neogotycka perła architektury Dolnego Śląska doczekała się renowacji dzięki dotacjom unijnym i środkom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wewnątrz pałacu panował surowy klimat. Dostrzegliśmy wiele niewykończonych pomieszczeń. Ktoś z tłumu stwierdził, że niewiele się zmieniło od ostatniej wizyty. Nic dziwnego. Pałac Marianny Orańskiej jest ogromny i wymaga dużego wkładu finansowego, by stać się konkurencją dla Zamku Książ.

Wystawy w Pałacu Marianny Orańskiej

Ściany z surowej cegły zostały wykorzystane jako ciekawe tło do prezentacji historii tego miejsca i dzieł z nim związanych. Na jednej z tablic informacyjnych dowiedzieliśmy się, że Marianna weszła przez swe małżeństwo z Albrechtem do dworu pruskiego. Komponowała marsze wojskowe dla swojego teścia - króla pruskiego - Fryderyka Wilhelma III. Uzdolniony muzycznie był także syn Marianny. Księżniczka wykazywała się również talentem poetyckim.

Pałac Marianny Orańskiej - Kręte Schody

Pałac zbudowano na planie prostokąta 75,3 na 48,3 m. Kubatura zabytkowego budynku wynosi 90 tys. m3, natomiast powierzchnia użytkowa to blisko 20 tys. m2. Cztery wieże narożne sięgają 33,6 metrów wysokości. Budynek ma kilka kondygnacji. Zwiedzanie Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim wymaga pokonania ponad 300 krętych schodów. Niektóre z nich wciąż są w surowym stanie, ponieważ zostały ograbione z marmuru. Fragmenty posadzek zostały przeniesione do Sali Kongresowej warszawskiego Pałacu Kultury i Nauki.

Pałacowe Tarasy - Atrakcje w Kamieńcu Ząbkowickim

Do ciekawych atrakcji w Kamieńcu Ząbkowickim należy zaliczyć spacer po pałacowych tarasach. Podążając za przewodnikiem można podziwiać cuda natury, które w dawnych czasach wynoszono latem z pałacowych oranżerii na zewnątrz. Każdy z tarasów odsłaniał nowe widoki na wodną i ogrodową architekturę. Obecnie trwają prace nad przywróceniem do świetności zaciemnionych miejsc relaksu i odpoczynku w ramach projektu finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim - Park i Ogrody

W otoczeniu, wybudowanego na górze Zameczno, Pałacu Marianny zaprojektowano park z ogromnymi tarasami, zwierzyńcem i systemem malowniczych grot. Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim w przeszłości był jednym z najpiękniejszych i największych założeń romantycznych. Był wymieniany w czasopismach fachowych obok innych atrakcji Dolnego Śląska tj. Zamek Książ.

Naturalny Obiekt Zamknięty - Fontanna 33 metry

Bajkowy klimat został uzyskany dzięki ulokowanej w samym centrum fontannie. W przeszłości fontanna miała 33 metry wysokości i była podłączona do zamkniętego systemu. U podnóża góry parkowej znajdował się dom rządcy z maszynownią. Maszyna parowa zasysała wodę ze stawu, która grawitacyjnie zasilała wszystkie dzieła wodne znajdujące się niżej, zarówno na przednich jak i tylnich tarasach. Swobodnie przepływająca woda w ostateczności trafiała do rzeki Budzówki, połączonej ze stawem.

Pałac Marianny Orańskiej - Punkt Widokowy

Po pokonaniu wielu schodów w środku pałacu mogliśmy podziwiać zachwycające pejzaże z przestronnego punktu widokowego. Z lotu ptaka ujrzeliśmy fontannę w całej okazałości. Spacerujący po parku ludzie byli malutkimi kropeczkami na tle bujnej roślinności. Aż chciało się zejść z tarasu i posiedzieć na ławeczce przy fontannie. Za drzewami malował się górski krajobraz, który wieki temu zachwycał księżniczkę Mariannę Orańską.

Zabytkowe Cztery Baszty

Inicjatorką wzniesienia Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim była Marianna Luiza Orańska, niderlandzka księżniczka. Kamieniec Ząbkowicki został przez nią wybrany na siedzibę dla całej rodziny. Kamień węgielny pod pałacem wmurowano 15 października 1838 roku. Budynek miał się charakteryzować neoklasyczną bryłą a także miał nawiązywać do zamku krzyżackiego w Malborku. Prace przy budowie pałacu trwały ponad 30 lat. W tym czasie zmieniały się plany budowy, materiały budowlane oraz ówczesne układy. Wzniesione baszty pałacowe są tego doskonałym przykładem.

Centrum Wystawiennicze - Muzeum

Największa atrakcja w Kamieńcu Ząbkowickim jest stale dostosowywana do potrzeb zwiedzających. W zabytkowym pałacu wytyczono ścieżki. Zwiedzanie wystaw dostosowano do potrzeb wszystkich grup wiekowych oraz ruchu turystycznego. Przestrzeń wystawiennicza parteru Pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim ma być dostępna dla osób o ograniczeniach ruchowych już od 2024 roku. Ogrody tarasowe także mają być przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Póki co pokonywaliśmy strome schody (w górę i w dół).

Krużganki Pałacowe w Odbudowie

Po zejściu z punktu widokowego mogliśmy ponownie przejść się pałacowymi krużgankami. 300 m2 tynków zostało poddane pracom konserwatorskim i zabezpieczającym. Zostały odsłonięte i zabezpieczone polichromie. Dostrzegliśmy ogromne zaangażowanie w odbudowę i odrestaurowywanie ogrodów. Obecni właściciele chcą zachęcić odwiedzających do regularnych odwiedzin Pałacu Marianny Orańskiej i powrotu a także organizowania wydarzeń plenerowych w ciągu roku. Wszystko jest realizowane w ramach projektu “Nowa jakość zwiedzania w romantycznym zespole pałacowo-parkowym w Kamieńcu Ząbkowickim”.

Atrakcje w Kamieńcu Ząbkowickim - Spacery

Po ponad godzinnym zwiedzaniu i podążaniu za przewodnikiem nadszedł długo wyczekiwany czas relaksu. W końcu mogliśmy swobodnie poruszać się po zielonych terenach wokół Pałacu Marianny Orańskiej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przewodnik opuścił nas przy fontannie, która była naszym obiektem pożądania po jej ujrzeniu z punktu widokowego. Zajęliśmy jedną ławeczkę i regenerując siły mogliśmy się wsłuchać w chlupot wody i niemy rechot kamiennej żabki (ozdoby przy fontannie).

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Świdnica z Kościołem Pokoju
Kaplica Czaszek Kudowa Zdrój
Wambierzyce Bazylika

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"