Międzyrzecki Rejon Umocniony MRU Międzyrzecz - Militarne atrakcje w lubuskim:
Bunkry, Czołg, Wozy Opancerzone, Armaty

Międzyrzecki Rejon Umocniony leży 5,6 km od Seminarium Duchownego w Paradyżu (Gościkowo), 7,4 km od Pętli Boryszyńskiej - kolejnych atrakcji militarnych i bunkrów hitlerowskich i 20 km od Pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie. Zaledwie 7 min. (6,3 km) dzieli od Kolejki Ogrodowej Nietoperek, lubuskiej atrakcji dla dzieci i dorosłych, 13 min. (11,6 km) od Zamku w Międzyrzeczu i 23 min. (20,3 km) od miejsca zbiórki uczestników spływu kajakowego rzeką Obra.

Międzyrzecki Rejon Umocniony MRU Pniewo

Nazwa Międzyrzecki Rejon Umocniony może nieco mylić, ponieważ bunkry nie leżą w samej miejscowości. Zwiedzanie MRU Międzyrzecz ma swój punkt startowy we wsi Pniewo, położonej 12,7 km od Międzyrzecza. Na szczęście droga prowadzi przez S3 a później warto zjechać na pas drogowy biegnący równolegle do drogi ekspresowej. Trasa do MRU Pniewo jest bardzo dobrze oznaczona i można ją wyznaczyć w nawigacji.

Czołg T-34 MRU Międzyrzecz Bunkry

Ciekawą atrakcją militarną w lubuskim jest czołg z czasów II wojny światowej, stojący na wjeździe do MRU Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Radziecki czołg T-34 został przekazany do skansenu w Pniewach przez Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Długi na 6,68 m, szeroki na 3 m i wysoki na 2,45 m czołg radziecki poruszał się po drodze z prędkością 53 km/h. Pokonywał rowy głębokie na 1,3 m. Czołg T-34 waży około 30 ton.

Międzyrzecki Rejon Umocniony Zwiedzanie Tras

Warto wcześniej zadzwonić do MRU Międzyrzecz w celu umówienia się na zwiedzanie bunkrów. Do wyboru są cztery trasy turystyczne. Trasa krótka trwa do 1,5 godziny a jej długość wynosi około 1,5 km. Trasa długa trwa do 2,5 godziny i rozciąga się na 2,5 km. Wybierając się w tę trasę podziemną warto zabrać ze sobą latarkę, ponieważ odcinek o długości około 600 metrów nie jest oświetlony. W ofercie jest trasa ekstremalna, która trwa od 3 godzin do 8. Na tę trasę trzeba zabrać ze sobą prowiant i odpowiednio się ubrać. W podziemiach utrzymuje się temperatura około 7 stopni C.

MRU Międzyrzecz Trasa Turystyczna Powierzchniowa

Alternatywą dla wcześniej wymienionych tras podziemnych jest trasa powierzchniowa. Razem z przewodnikiem na tej trasie można zwiedzić schrony bojowe, kopuły, granatniki motorowe i miotacze ognia. Ta forma zwiedzania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego MRU nie wymaga dużego wysiłku fizycznego ani specjalnego obuwia czy latarek. Ta opcja pozwala poznać historię z czasów II wojny światowej w ciekawej scenerii skansenu.

Historia powstania Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień

Międzyrzecki Rejon Umocnień jest jedną z największych na świecie podziemnych fortyfikacji. Szacuje się, że łączna długość podziemnych korytarzy wynosi około 32-35 km. Niemcy wbrew zakazowi traktatu wersalskiego umacniały swoje granice od 1927 roku. Budowa MRU Międzyrzecz przebiegała etapami od 1934 r. Pojawiły się schrony, zapory, jazy, mosty zwodzone. Na budowę całego założenia zabrakło czasu. Zmieniła się też koncepcja ich wykorzystania. W styczniu 1945 roku wojska radzieckie dość szybko przełamały umocnienia. Nieliczna załoga niemiecka nie rozpoznała wroga i nie była kompletnie wyposażona.

Ostwall Panzerwerk 717 Bunkry Międzyrzecz

Każda wycieczka zaczyna się od przedstawienia krótkiej historii tego miejsca przy tablicy informacyjnej z mapą znajdującą się przy czołgu T-34. Na trasie stoi tablica pamiątkowa wskazująca na datę przełamania fortyfikacji hitlerowskich przez armię radziecką. 350 metrów od kasy biletowej leży Ostwall Panzerwerk 717. To jeden z kilku obiektów bojowych, którego stanowiska widać nad powierzchnią ziemi. Stalowe kopuły kryły stanowiska karabinu maszynowego, miotaczy ognia i granatnika motorowego. W MRU Międzyrzecz widać zniszczenia spowodowane w czasie II wojny światowej.

MRU Międzyrzecz Długa Trasa Podziemna

Wycieczka obejmuje zarówno zwiedzanie obiektów na powierzchni jak i długi spacer podziemnymi korytarzami aż do dworca kolejki wąskotorowej. Po zejściu do podziemnych bunkrów przez niewielkie stalowe drzwi każdy może poczuć się jak żołnierz zaglądając do wszystkich pomieszczeń. Brak specjalnego obuwia wodoodpornego może pozbawić szansy zajrzenia w każdy kąt, który ma zwiedzającym przybliżyć warunki panujące w czasie ofensywy lub defensywy. Widać prycze, łazienki, sprzęty do komunikacji, wyposażenie wartowni, miotacz płomieni, moździerz, włazy, itp.

Podziemne korytarze w MRU Międzyrzecz

Po zapoznaniu się z historią miejsca i zwiedzeniu wszystkich komnat Ostwall Panzerwerk 717 zwiedzających czeka wędrówka do wnętrza ziemi. Ponad 150 schodów prowadzi 11 pięter w dół do magazynu amunicji, maszynowni, agregatu prądotwórczego i podziemnych koszarów. To właśnie na tym poziomie przebiega dalsza trasa podziemna, korytarzami kryjącymi mnóstwo militarnych atrakcji.

Drezyna na torach MRU Międzyrzecz

Ciekawą atrakcją dla zwiedzających Międzyrzecki Rejon Umocniony Pniewo jest przejażdżka drezyną podziemnym korytarzem. Na początek trzeba opanować sztukę poruszania drezyną. Następnie należy wykrzesać z siebie i towarzyszy odrobinę energii, by móc ruszyć z miejsca wąskotorową drezyną. Przewodnik daje zwiedzającym czas na przetarcie szlaków własnym tempem. Oczywiście od prędkości poruszania się wszystkich zależy dalsze zwiedzanie Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego Pniewo.

Militarne Atrakcje w Międzyrzeckich Bunkrach

Na zwiedzających podziemną trasą czeka mnóstwo militarnych atrakcji i duża dawka przekazu historycznego. W ciemnej scenerii uczestnicy poznają historię budowy bunkrów, stosowane techniki i narzędzia. Najciekawszymi obiektami są oczywiście karabiny maszynowe, kolej wąskotorowa i warsztat, w którym zgromadzono wiele maszyn i silników stosowanych w czasach II wojny światowej. W surowym wnętrzu podświetlanych korytarzy w międzyrzeckich bunkrach znajduje się wiele tablic informacyjnych.

Podziemny Dworzec Kolei Wąskotorowej MRU

Punktem zwrotnym na długiej trasie podziemnej w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym Pniewo jest podziemny dworzec kolei wąskotorowej. Zwiedzający mogą zobaczyć starą lokomotywę z podpiętymi wagonami na pięć osób. Niesamowitych wrażeń dostarcza sam spacer długim ciemnym korytarzem, gdzie po wyłączeniu latarek panowała całkowita ciemność. Spacer po bunkrach pozwolił przenieść się do innej rzeczywistości i odciąć od obecnie znanego świata z pięknie wykończonymi wnętrzami.

Atrakcje militarne w Międzyrzeczu, lubuskie

Powrót na powierzchnię z długiej podziemnej trasy zapewnia obiekt 717. Niestety na zwiedzających czeka ekstremalne zadanie. Przed wyjściem trzeba pokonać 11 pięter w górę. Może właśnie dlatego po takim wysiłku jest możliwość wrócenia na teren muzeum bojowym transporterem opancerzonym BRT-152. Po wyjściu na powierzchnię znów można podziwiać potężne kopuły, ukryte głęboko w ziemi i wystające na mniej niż metr ponad grunt.

Zęby Smoka, Zapora Przeciwpancerna Międzyrzecz

Inną alternatywą powrotu do skansenu jest spacer aleją biegnącą przez Zęby Smoka. Odcinek dzielący oba punkty to około 800 metrów. Zapora przeciwpancerna Międzyrzecz została wzniesiona na centralnym odcinku, pozbawionym przeszkód wodnych. Zęby Smoka to potoczna nazwa fortyfikacji używanej w czasie II wojny światowej w celu stworzenia bariery przeciwczołgowej. Tworzyły ją żelbetowe bryły wysokie na 90-120 cm o kształcie ostrosłupa ze ściętym wierzchołkiem. Kilka rzędów takich konstrukcji tworzyły zaporę przeciwczołgową.

Skansen Sprzętu Wojskowego w Pniewie

Kolejną atrakcją Międzyrzeckiego Rejonu Umocnień jest skansen sprzętu wojskowego. Po zakończeniu zwiedzania podziemnych bunkrów z przewodnikiem można zajrzeć do niewielkiego skansenu, który mieści się w pobliżu kasy biletowej i parkingu. Na jego obszarze znajduje się kilka eksponatów wojskowych. Najciekawiej prezentował się wóz pancerny i armaty.

Wieża widokowa Pniewo, MRU Międzyrzecz

Po drugiej stronie ulicy przy Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym znajduje się wieża widokowa Pniewo, która została postawiona z drewna w roku 2007. Wysoki na 9 metrów punkt widokowy z tarasem jest ciekawą atrakcją turystyczną udostępnioną wszystkim mieszkańcom i odwiedzającym bunkry w Międzyrzeczu. Dzięki tej wieży widokowej można z lotu ptaka spojrzeć na bunkry i zęby smoka tworzące zaporę przeciwpancerną.

Rezerwat Przyrody Nietoperek w Międzyrzecz

Rezerwat obejmuje fragment pozostałości podziemnych fortyfikacji MRU Międzyrzecz. Rezerwat Przyrody Nietoperek służy do ochrony miejsc zimowania i rozrodu wielogatunkowej kolonii nietoperzy. W jego skład wchodzi labirynt podziemnych korytarzy znajdujących się 35-50 metrów pod powierzchnią ziemi. Hibernuje tu ponad 30 tys. nietoperzy. W czasie zwiedzania MRU Międzyrzecz szczególnie w czerwcu można zobaczyć wypełniony po brzegi żłóbek nietoperzy, które oczywiście są pod ścisłą ochroną, dlatego część korytarzy jest zagrodzonych kratami.

MRU Międzyrzecz Pętla Boryszyńska

Warto zwrócić uwagę, że w pobliżu Międzyrzecza znajduje się inny obiekt militarny: Pętla Boryszyńska 7,4 km od Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego Pniewo. Tu również jest do wyboru kilka tras podziemnych od tych najkrótszych do prawdziwych ekspedycji. Trasa krótka trwa około 2 godziny i obejmuje obiekt Pętli Boryszyńskiej, zaś trasa długa trwa prawie 4 godziny i obejmuje dodatkowo obiekty grupy warownej. Ta trasa wymaga jednak wcześniejszej rezerwacji z uwagi na ograniczoną ilość uczestników.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Parowozownia Wolsztyn
Drewniany kościół Kębłowo
Pałac w Gościeszynie
Muzeum Roberta Kocha Wolsztyn

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"