II Etap Sztolnia Gertrudy

Podziemny Tramwaj i Wodospad w Kopalni Złota na Dolnym Śląsku


Naszą przygodę z Kopalnią Złota rozpoczęliśmy od Podziemnego Spływu Łodzią, który dostarczył nam wielu niesamowitych wrażeń. Po 35 minutach spędzonych na wodzie, w kwadrans na świeżym powietrzu zregenerowaliśmy siły i z nowym przewodnikiem, w większym niż poprzednio gronie, z założonymi kurtkami, wkroczyliśmy tą samą ścieżką do ziejącej chłodem (tylko 7 stopni) Sztolni Gertrudy.

Legenda kopalni złota o duchu Gertrudy

Nazwa sztolni wiąże się z pewną legendą. Dawno temu w kopalni złota po potężnym zawale zginęło 4 górników. Właściciele nie podjęli się akcji ratowniczej, ponieważ uznali ją za zbyt kosztowną. Żona jednego z górników, o imieniu: Gertruda, sama próbowała dotrzeć do miejsca katastrofy, by wydostać męża. Ruszyła na ratunek z pochodnią w ręku. Po wielu dniach szukania nie udało jej się znaleźć ukochanego. Według legendy, Gertruda nadal kontynuuje swoją akcję ratowniczą, dlatego można ją spotkać w podziemnym labiryncie. Duch Gertrudy wskazuje drogę zbłąkanym turystom. I nie jest to jedyny duch, który spaceruje szlakiem dolnośląskich podziemi.

A teraz ... trochę faktów o podziemnych trasach

W przeciągu blisko tysiącletniej eksploatacji kopalni powstało 320 km chodników. W dzisiejszych czasach można spenetrować jedynie 20 km, a dla turystów “Kopalnia Złota” udostępnia jedynie 1,5 km korytarzy, z czego 500-metrowy odcinek to Sztolnia Gertrudy. W tej części można zobaczyć dawne narzędzia górnicze i hutnicze, tj. osiemnastowieczny wózek z drewna do transportu rudy, lampy górnicze, minerały. Przewodnik w międzyczasie opowiada dzieje Kopani Złota wplątując historię o małych dzieciach wykonujących ciężkie prace tj. pchanie wózka za miskę piwnej polewki.


Atrakcje na Szlaku Podziemi w Sztolni Gertrudy

Naszą uwagę przykuła bogata ekspozycja planów i map kopalni z okresu XVIII do XX wieku wraz z prezentacją w przestrzeni wszystkich wydrążonych przez lata korytarzy na różnych, coraz niżej usytuowanych poziomach. Idąc ciemnym korytarzem dostrzegliśmy dwie figurki, przedstawiające:

  1. Św. Barbarę

  2. Św. Krzysztofa z Dzieciątkiem Jezus.

Mogliśmy dotknąć sztabek złota w podziemnym skarbcu, w którym zgromadzono 1066 sztabek odpowiadających 16 tonom złota. Tyle złota wydobyto z kopalni w przeciągu jej tysiącletniej działalności.


Podziemne Laboratorium twórcy silnej trucizny

W bocznych chodnikach, które w przeszłości wykorzystywano jako magazyny, urządzono laboratorium J. Schärfenberga. Alchemik podczas prac nad stworzeniem eliksiru długowieczności odkrył silną truciznę. Według legendy arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był Napoleon. W Sztolni Ochrowa, naszym kolejnym punkcie turystycznym w Kopalni Złota, przekonaliśmy się, że nie taki diabeł straszny jak go malują, ponieważ arszenik w małych ilościach ma właściwości lecznicze i jest wykorzystywany do walki z rakiem.

Przejście przez Muzeum Przestróg i Mostek

Podążając za przewodnikiem dotarliśmy do ostatniej atrakcji w Sztolni Gertrudy jaką jest Muzeum Przestróg, Uwag i Apeli. Ta ciekawa kolekcja tabliczek nawiązuje przede wszystkim do przepisów BHP z czasów PRLu. Na ścianie uwiecznione są różne hasła, ostrzeżenia i instrukcje, które potrafią wywołać uśmiech swoją treścią typu: “Przestań Pić, Zacznij z nami budować szczęśliwe Jutro”. W drodze do drugiej Sztolni Czarnej Górnej, atrakcji uwzględnionej w cenie biletu, mogliśmy zaczerpnąć świeżego powietrza podczas krótkiego spaceru i przeprawy przez drewniany mostek.

Ekstremalnie pod górę do Sztolni Czarna Górna

Wejście do Sztolni Czarna Górna mieści się u podnóża wielkiego kamieniołomu w Górze Sołtysiej. Musieliśmy pokonać niewielki odcinek leśnymi ścieżkami krocząc lekko pod górę. Wzdłuż trasy podziwialiśmy park linowy Siedlisko dostarczający turystom ekstremalnych wrażeń. Sztolnia wykorzystywana do wydobycia złota i w późniejszym okresie do pozyskania rudy arsenowej pozwala poznać różne techniki górnicze stosowane na przestrzeni wieków. Co więcej wydrążono w niej korytarz prowadzący do Czech.


Podziemny 8-metowy wodospad

Jednak największą atrakcją Sztolni Czarnej jest podziemny wodospad, którego woda spada z wysokości ośmiu metrów, niejednokrotnie ochlapując zaskoczonych turystów. Po zakończeniu w 2007 roku prac polegających na usunięciu dwóch zawałów została otwarta nowa trasa turystyczna. Udostępniono grupom wycieczkowym zejście na niższy poziom dziewiąty tzw. tajemniczy chodnik Sztolni Czarnej u podnóża wodospadu. Jak głosi legenda 8 maja 1945 roku Niemcy właśnie w tym miejscu ukryli skarby III Rzeszy. Do dziś trwają prace poszukiwawcze bursztynowej komnaty i złota.

Powrót Podziemnym Tramwajem ze Sztolni na Stację

Od 2008 roku z tego poziomu ruszyła kolejka, którą turyści wyjeżdżają na zewnątrz do punktu zbiórki. Przejazd Podziemnym Tramwajem trasy o długości około 300 metrów, stał się największą atrakcją, tuż po Podziemnym Spływie Łodzią, z jakiej udało nam się skorzystać podczas zwiedzania Kopalni Złota. Doświadczyliśmy niezapomnianych wrażeń, wyjeżdżając spod ziemi Pomarańczowym Tramwajem w ciemnej scenerii i nietypowej pozycji. Ta atrakcja jest   w cenie biletu do Sztolni Gertruda.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Spływ łodzią "Titanic"
Sztolnia Ochrowa
Średniowieczna Osada Górnicza
"Kaplica Czaszek" w Czermnej

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"