III etap  Sztolnia Ochrowa

Planeta Mars na Szlaku Dolnośląskich Podziemi w Górach Złotych


Kolejną atrakcją w Kopalni Złota, już III na naszym szlaku dolnośląskich podziemi była odkryta w 2012 roku Sztolnia Ochrowa - planeta Mars na Szlaku Dolnośląskich Podziemi.

Bajkowy klimat przy wejściu do Sztolni Ochrowa

I tu jak poprzednim razem trzeba było poczekać na przewodnika, po wcześniejszym zapisaniu się na daną godzinę zwiedzania. Czas oczekiwania nikomu się nie dłużył w tak urokliwym miejscu. Wejście do sztolni przykuwało uwagę i zachęcało do zrobienia sobie krótkiej sesji zdjęciowej. Wszystko za sprawą dwóch bajkowych postaci z długimi nosami, strzegących wrót do czerwonej planety Mars.

Otwarcie Wrót do Czerwonej Planety Mars

Po odkryciu tajemniczego wejścia do zalanych przez 300 lat podziemnych korytarzy, w styczniu 2013 rozpoczęto prace związane z przygotowaniem sztolni dla ruchu turystycznego. Wielkie otwarcie, które w historii górnictwa następuje raz na kilkadziesiąt lat miało miejsce 22 kwietnia 2017 r. Po odwodnieniu korytarzy prastara sztolnia została oddana do użytku zwiedzającym. Dzięki temu mogliśmy zobaczyć bajkowy świat pokryty pomarańczowym nalotem. Uśmiechnięte gobliny wprowadziły nas do czerwonej planety Mars wewnątrz której panowały chłodne warunki i ciemność.

Surowy Klimat Sztolni Ochrowa

Ponownie musieliśmy założyć kaski i ciepłe bluzy, ponieważ wewnątrz kopalni utrzymywała się temperatura na poziomie 7 stopni Celsjusza. Sztolnia Ochrowa różniła się od odkrytej wcześniej Sztolni Gertruda zarówno wysokością, kształtem jak i barwą. Wypełniony przez dziesiątki lat wodą 130 metrowy tunel zachował swój surowy klimat. Kręte korytarze zostały zachowane w naturalnym kształcie. Były ciasne i niskie, ponieważ wydrążono je w przeszłości prymitywnymi narzędziami. Ślady osmalenia wskazywały, że średniowieczne chodniki były kute ogniem.

Historia Kopalni ujęta w Obrazach

Główną atrakcją Sztolni Ochrowa było odkrywanie historii, w czasie krótkiego przemarszu w ciemnej scenerii, niedostępnej dla świata przez stulecia. Podążanie za przewodnikiem powiększyło nasz zakres wiedzy o dawnym górnictwie. Ciekawą formą prezentacji okazały się tablice obrazkowe. Przy kilku kolorowych planszach poznaliśmy dawne techniki budowlane i zwyczaje górników. Tak zobrazowana historia na długo zostanie w naszej pamięci.

Drewniany Szyb zalany od stuleci

W czasie krótkiego spaceru dolnośląskim podziemnym szlakiem natrafiliśmy na fragment zalanego szybu. Z bliska mogliśmy zobaczyć potęgę wody, która z jednej strony odcięła dostęp do wielu tuneli, a z drugiej stała się konserwatorem historii, ponieważ wypełniła puste przestrzenie. W zalanym szybie zostało odkryte kompletne urządzenie do odwadniania. Od kilkumetrowego szybu znajdującego się wciąż pod wodą odchodziły drewniane rury wchodzące w skład systemu odwadniającego sprzed kilkuset lat.

Ochra w Podziemnych Tunelach

Ochra pojawiła się w podziemnych tunelach w wyniku naturalnego zmieszania glinokrzemianów i substancji barwnych w tym tlenku żelaza oraz tlenków i wodorotlenków manganu. To dzięki niej Sztolnia Ochrowa zawdzięcza swoją nazwę i rzadko spotykane zabarwienie. Korytarze sztolni są pokryte ochrą nadającą ciemnym wnętrzom żółto-pomarańczowy odcień, przybliżający warunki panujące na Planecie Mars. W wielu kulturach ochra wykorzystywana była do odprawiania rytuałów. Obecnie stosuje się ją do produkcji farb i wyrobu kosmetyków, ponieważ jest naturalnym pigmentem.  Ochra jest ciepłym kolorem, stanowiącym połączenie barwy żółtej, złotej i brązowej.

Źródło Wody Arsenowo-Żelazowej

Kolejnym dobrodziejstwem oferowanym na terenie Kopalni Złota w Złotym Stoku okazała się woda arsenowo-żelazowa, wypływająca ze źródełka przy wejściu do Sztolni Ochrowa. Po trzech wiekach wydobywania złota jego złoża znacznie się zmniejszyły, dlatego na początku XVIII wieku bardziej opłacalnym stało się pozyskiwanie arsenu mającego zastosowanie w lekach, przy produkcji szkła i półprzewodników. Źródło Wody Arsenowo-Żelazowej uznano w 1914 roku za wodę leczniczą, przyspieszającą gojenie się ran oraz poprawiającą stan zdrowia przy anemii. Po poznaniu leczniczych właściwości zanurzyliśmy w wodzie dłonie i ruszyliśmy w kierunku osady górniczej, ostatniej atrakcji w Kopalni Złota.
 
 

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

 

Atrakcje w pobliżu

Podziemny spływ łodzią "Titanic"
Sztolnia Gertruda
Średniowieczna Osada Górnicza
Wambierzyce

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"