Drewniany Kościół Św. Wawrzyńca w Kębłowie - Szlak Kościołów Drewnianych w Wielkopolsce

Drewniany Kościół w Kębłowie stoi od 1778 roku. Wzniesiono go w konstrukcji zrębowej i słupowej (nawa i wieża), na zewnątrz jest oszalowany deskami. Kościół świętego Wawrzyńce pełni obecnie rolę kaplicy cmentarnej.

Drewniany Kościół świętego Wawrzyńca w Kębłowie

(8 km od Wolsztyna)

Wybierając się na wycieczkę do Parowozowni Wolsztyn warto zobaczyć drewniany Kościół świętego Wawrzyńca w Kębłowie oddalonym od Wolsztyna o 8 kilometrów i dodać do trasy zwiedzanie Pałacu Kumatowskiego. Obie wspomniane atrakcje w Wielkopolsce są darmowe. Z pewnością zainteresują miłośników historii i architektów. Kościół w Kębłowie leży na szlaku kościołów drewnianych w Wielkopolsce, choć bliżej mu do szlaku kościołów drewnianych w Lubuskim.

Historia zabytkowego kościoła z drewna

W wielu miejscach za datę budowy kościoła uznaje się rok 1778. Istnieją jednak wcześniejsze zapiski. Libowicz w 1724 roku wspomniał, że “Kościół, albo raczej kapliczka pod tytułem św. Wawrzyńca za miastem Kębłowo, wcielona do ołtarza św. Barbary w kościele parafialnym, jest z drzewa postawiona, dosyć ozdobna, chyląca się ku upadkowi”. Władze pruskie zamknęły kościół na osiem miesięcy. W latach 1842-43 przeprowadzono remont zabytkowej świątyni. Wybudowano dzwonnicę, niestety nie ma po niej śladu o ważący 30 kg dzwon został zabrany przez władze hitlerowskie.

Remont drewnianego kościoła w Kębłowie

Władze kościelne chciały zamknąć drewniany kościół 10 listopada 1865 roku. Miejscowi parafianie szukali środków na odnowę swojej świątyni, która ostatecznie została wyremontowana w latach osiemdziesiątych XIX wieku. Został odnowiony główny ołtarz, dostawiono boczne ołtarze. Wymieniono posadzkę i odrestaurowano całe wnętrze. W roku 1888 zabytkowa świątynia została oddana do użytku mieszkańcom Kębłowa. Kolejny remont zniszczonych organów przeprowadzono w 1947 roku. A po 2000 roku dach oraz hełm wieży pokryto blachą. Drewniany kościół wymaga dalszych napraw.

Zabytki w drewnianym kościele - kaplicy cmentarnej

Niepozorny kościółek kryje w sobie mnóstwo zabytkowych obiektów. Na listę zabytków wpisano w 1955 roku barokowy ołtarz (bogato rzeźbiony), olejny obraz na płótnie przedstawiający postać św. Rocha, obraz św. Wawrzyńca, rzeźbiony w drzewie krucyfiks barokowy. Współcześnie drewniany kościół leży w pn-wsch. części wsi, na terenie cmentarza.

Drewniany kościół w Kębłowie - Architektura

Bryła kościoła jest zwarta, złożona z prostopadłościanów. Na osi fasady wznosi się dwukondygnacyjna wieża, którą nakrywa dach namiotowy, zwieńczony wysokim, ostrosłupowym hełmem z krzyżem na kuli. Z boku znajduje się zakrystia. Zabytkowa świątynia jest dostępna dla zwiedzających jedynie z zewnątrz. 10 sierpnia w kościele odbywa się odpust.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Pałac w Gościeszynie
Parowozownia Wolsztyn
Jezioro Wolsztyńskie
Muzeum dr.Roberta Kocha

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"