Zamek Książ - Apartamenty Księżnej Daisy - Sala Maksymiliana - Ogrody Królewskie - Ciekawe i Militarne Atrakcje Wałbrzycha

Ciekawe Atrakcje Wałbrzycha można zobaczyć odwiedzając Zamek Książ. Podziemia zamku Hitler wykorzystał do budowy bunkra, w którym ukrył Złoty Pociąg. Zobacz największy zamek Polski!

Zamek Książ - Rycerz Hochberg

Pierwsze wzmianki o Zamku Książ (daw. Fürstenstein) pochodzą z lat 1288-1292 i dotyczą wzniesienia warowni księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego zwanej Książęcą Górą. W kolejnych wiekach Zamek Książ przechodził we władanie królów czeskich, węgierskiego Macieja Korwina, Władysława II Jagiellończyka. 11 czerwca 1509 roku Zamek Książ nabył za niewielką kwotę rycerz Hohberg. Dwa wieki później jego ród zmienił nazwisko na Hochberg.

Przebudowa Zamku Książ

Zamek Książ pozostawał w rękach rodziny Hochbergów przez ponad 400 lat. Przeszedł liczne “metamorfozy”. Zamkowi nadano styl renesansowy. Na terenie parku zamkowego powstało wiele budynków. Przebudowano “Stary Książ” - ruiny na romantyczne miejsce dla księcia Hansa Heinricha IV Hochberga. Powstała słynna stajnia i masztalarnia. Z miejscem tym współcześnie kojarzone jest Stado Ogierów Książ.

Dziedziniec Honorowy - Wejście do Zamku

Podczas pierwszej dużej przebudowy “barokowej” powstało wprawiające w osłupienie wejście do zamku. Powstały w latach 1722-1732 Dziedziniec Honorowy miał sygnalizować przyjezdnym, że przybywają do wytwornej rezydencji. Ród Hochbergów był zaliczany do jednej z siedmiu najbogatszych rodzin ówczesnej Europy. Wejście ozdobiono kamienną balustradą, posągami greckich bóstw oraz postumentami lwów z herbowymi tarczami.

Zamek Książ - Ogrody Królewskie

Zniszczone po ataku Szwedów umocnienia przebudowano na tarasy ogrodowe w stylu francuskim. Obecnie ogrody rozmieszczone są na 12 poziomach. Ozdabiają je przystrzyżone krzewy, drzewa, posągi oraz fontanny. Wspaniałe kompozycje tj. koła, serca… można oglądać z wielu tarasów. Niezapomnianych wrażeń dostarcza spacer wśród pięknie skomponowanej zieleni, szumu wody z fontann, delektując się zapachem świeżych róż.

Monumentalny Zamek Książ - wielokondygnacyjny

Zamek Książ jest potężną budowlą zabytkową. Posiada ponad 400 pomieszczeń. A z zabudową gospodarczą nawet 600. Powierzchnia Zamku Książ łącznie z piątą kondygnacją liczy około 11 tys. m2 i to bez piwnic zamkowych. Do Zamku Książ w Wałbrzychu przynależy prawie 17 tys. m2 powierzchni użytkowej. Zabytkowa budowla znajduje się na terenie Książęcego Parku Krajobrazowego, przez który przebiega ścieżka dydaktyczną łącząca zamek z Palmiarnią Wałbrzyską.

Zwiedzanie Zamku Książ z audioguide

Niewątpliwie zaskoczyło nas zwiedzanie zamku z audioprzewodnikiem. Przy wejściu rozdawane były zestawy. Wszędzie wisiały słuchawki. Wystarczył moment, by zapoznać się z zasadami działania audioguide. Rozmieszczone w środku Zamku Książ czujniki uruchamiały zestaw, który natychmiast dopasowywał się do danej lokalizacji i mówił dokładnie o zwiedzanej komnacie. Nowoczesna forma zwiedzania zamku działała automatycznie, była dostrojona do każdego indywidualnie. Nic nie umknęło naszej uwadze.

Apartamenty Księżnej Daisy

Udostępnione pomieszczenia z ciekawymi wystawami eksponatów z dawnych epok zwiedziliśmy w niecałe 2 godziny. Na dłużej zatrzymały nas sypialnie, sale baletowe, sale jadalne i komnaty księżnej Daisy, która uchodziła za jedną z najpiękniejszych kobiet i była ostatnią właścicielką Zamku Książ. Od 14 lutego 2017 można spojrzeć na “Książ od Kuchni” za sprawą starych fotografii, które zrządzeniem losu ocalały w zbiorach wnuczki Luisa Hardouina - Jean Wessel. Spośród 1500 zdjęć przekazanych Wałbrzychowi, 200 zdobi ściany apartamentów księżnej Daisy.

Powrót do przeszłości - Sala Maksymiliana

Wielkim zaskoczeniem podczas zwiedzania Zamku Książ była możliwość cofnięcia się w czasie za sprawą wyświetlanej sceny - gry w karty sprzed wielu lat. Akcja toczyła się w jednej z komnat. Można było ujrzeć przeszłość przez dziurkę od kluczy.

W czasie oczekiwania na wyświetlenie projekcji z podziwem oglądaliśmy Salę Maksymiliana, która należy do najpiękniejszych komnat na Dolnym Śląsku. Reprezentacyjna sala zamku jest bogata w zdobienia w duże lustra, czarne kominki z włoskiego marmuru, balkony i piękne żyrandole. Wnętrze w zielonym kolorze, przybliżającym naturę, pozwalało na chwilę wyjść poza mury zamkowe. Ludzie chętnie zatrzymywali się w tej komnacie na dłużej. Jedni podziwiali zdobienia zastosowane w komnacie Maksymiliana, inni po prostu odpoczywali.

Wystawy obrazów - Metamorfozy Zamku Książ

Po ponad 70 latach do Zamku Książ powróciły obrazy zdobiące sale i komnaty zamkowe. Aż 40 dzieł sztuki pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, 10 obrazów należało do dawnej kolekcji rodu Hochbergów, 4 obrazy to XVIII-wieczne portrety członków rodziny. Wystawa została otwarta 11 lipca 2015 roku, co zostało uznane za najważniejsze wydarzenie w powojennej historii Zamku Książ.

Biografia księżnej Daisy - w zamkowych korytarzach

Ze względu na mnogość tematyczną fotografii “Stała Wystawa - Książ od Kuchni” została podzielona na trzy części:
  1. Przyroda wokół Zamku, 
  2. Życie codziennej księżnej Daisy, 
  3. Losy Rodziny Hardouinów - ofiarodawcy zdjęć. 
Dramaturgii dodaje wiersz napisany przez Louisa Hardouin do żony z obozu Holzminden  położonego na południowy - zachód od Hanoweru. Francuski kucharz, którego podejrzewano o szpiegostwo był internowany w czasie I wojny światowej.

W korytarzu prowadzącym do apartamentów Daisy przedstawiona została biografia ostatniej Pani Zamku Książ. Ciekawie prezentowało się drzewo genealogiczne rodziny księżnej.

Potraficie odnaleźć ją na zdjęciu?

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

"Kaplica Czaszek" Kudowa Zdrój
Ścieżka edukacyjna Błędne Skały
Palmiarnia w Wałbrzychu
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"