Spływ kajakowy po rzece Warta - Wypożyczalnia kajaków - Dzikie kaczki na rzece - Skałki wspinaczkowe

Spływ kajakowy rzeką Warta ma swój początek w Częstochowie (Mirów) i koniec w Kłobukowicach. Średni czas przepłynięcia odcinka o dł. 14 km szacuje się na 3-4 godziny. Na szlaku turystycznym spotkać można jurajskie ostańce i skałki wspinaczkowe. Trasa przeznaczona jest dla osób z doświadczeniem, chociaż nie występują na niej żadne przenoski. Trzeba za to uważać na połamane drzewa, wiry wodne i małe wodospady. Początkujący kajakarze powinni płynąć w parze. Film z wyprawy na dole strony.

Rzeka Warta - Mirowski Przełom Warty

Warta - to trzecia pod względem długości rzeka Polski, to także główny prawy dopływ Odry. Rzeka Warta ma swoje źródła na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej w Kromołowie. Dawne miasto zostało przyłączone do Zawiercia a źródło znajduje się w kaplicy Św. Jana Nepomucena. W Częstochowie rzeka odbija na wschód. W miejscu styku z Wyżyną Częstochowską przełamuje się przez nią głęboką na 70 metrów doliną. W ten sposób powstał Mirowski Przełom Warty, który ma ok. 12 km długości. Właśnie w tym miejscu organizowane są spływy kajakowe Jura Kajaki.

Wypożyczalnia kajaków i kamizelek do pływania

Spływy kajakowe stają się coraz bardziej popularne w Polsce i Europie. Nie trzeba mieć specjalistycznego sprzętu, ponieważ organizatorzy spływów kajakowych zaopatrują w potrzebne rzeczy. Spływ zaczyna się od wypożyczenia kajaka i wioseł. W ofercie są kajaki dwuosobowe, wyczynowe i jedynki. W trosce o bezpieczeństwo każdy uczestnik zobowiązany jest do założenia kamizelki ratunkowej. Dodatkowo otrzymuje się beczki wodoszczelne o poj. 25l oraz dostawki dla dziecka (na życzenie).

Organizacja spływów kajakowych - co z autem?

Spływ kajakowy polega na przepłynięciu rzeką pewnego odcinka, dlatego problem stanowi zaparkowanie samochodu. Na szczęście organizatorzy spływów kajakowych oferują transport. Niektórzy zalecają zaparkowanie aut w punkcie startowym i po spływie kajakowym podwożą do zaparkowanych w innej miejscowości aut. Inni oferują parkingi na mecie skąd dowożą kajakarzy do punktu startowego. Jura Kajaki ma parking na mecie w przystani Kłobukowice.

Przystań Kłobukowice - Jura Kajaki

Przystań to miejsce przystosowane do cumowania i postoju kajaków przy brzegu rzeki, na której organizowany jest spływ kajakowy. Jura Kajaki ma swoją końcową przystań w miejscowości Kłobukowice nad Wartą. Specjalne pomosty ułatwiają zejście na ląd suchą stopą. Kilka kroków dalej znajduje się drewniana wiata, przy której można zjeść ciepły posiłek. Są tu także pomieszczenia sanitarne pozwalające nawet na kąpiel pod prysznicem.

Kajaki jedynki - zwinne, lekkie i szybkie

Nie trzeba mieć pary, by wybrać się na spływ rzeką Warta. Kajaki jednoosobowe są lżejsze i bardziej skrętne, dzięki czemu łatwiej pokonuje się przeszkody. Początkujący kajakarze wybierają jedynki, ponieważ kajak zapewnia stabilność połączoną ze zwinnością. Podstawowa wersja kajaka ma regulowane podnóżki, luk bagażowy, korek spustowy, miejsce na butelki oraz uchwyty do przenoszenia. Cechuje je duża wytrzymałość i niska waga (20 - 25 kg). Średnia długość wynosi 350 - 500 cm, szerokości 60 - 80 cm. Jedynką można przeciskać się pod drzewami i pokonywać zwałki górą.


Kajaki dwuosobowe - spływy kajakowe dla grup

Kajak jest niewielką łodzią turystyczną, którą napędzają wiosła o dwóch piórach. Wypożyczalnie oferują kajaki jednoosobowe i dwuosobowe, dlatego nie ma problemy z wybraniem się na spływ kajakowy grupą z nieparzystą ilością osób. Najpopularniejsze są jednak kajaki dwuosobowe, którymi można płynąć samemu. Siada się wówczas z tyłu. Wiele osób celowo wybiera dłuższe kajaki ze względu na większą wygodę. Decydując się na kilkudniowe spływy kajakowe łatwiej się zapakować, gdy w grupie znajdą się ochotnicy do płynięcia w pojedynkę dwuosobowym kajakiem.

Aktywna forma spędzania czasu na wodzie

Podczas spływu kajakowego rzeką Warta należy stale obserwować nurt wody. Na trasie pojawić się mogą różne przeszkody o czym informują pojawiające się na jej powierzchni: wiry, fale i zmarszczki. Początkujący kajakarze powinni wybierać szlaki, gdzie nie występują przenoski, czyli miejsca uniemożliwiające przepłynięcie kajakiem żadnymi technikami. Przeszkodą mogą być zwalone drzewa, kamienie, śluzy, jazy, niski poziom wody. Wówczas trzeba wysiąść z kajaka i go przenieść. Pojawiające się na szlaku kajakowym małe wodospady mogą doprowadzić do wywrotki. W takim wypadku na głębokiej wodzie należy podholować wywrócony kajak do brzegu i tam wylać z niego wodę. Dlatego kajakarstwo zalicza się do aktywnej formy spędzania wolnego czasu.

Dzikie kaczki - Atrakcja dla miłośników przyrody

Spływy kajakowe po rzece Warta są wspaniałą przygodą. Szata roślinna jest zróżnicowana. Rosną tutaj lilie, skrzyp zimowy, parzydło leśne oraz rośliny wodne. Trasa wiedzie przez łąki i zadrzewione tereny. Przez cały czas słychać świergot ptaków. Nam udało się kilkakrotnie spotkać dzikie kaczki. Taki bliski kontakt naturą jest wspaniałą atrakcją dla miłośników przyrody i ornitologów. Dzikie kaczki to ptaki wędrowne. W Europie Środkowej te wodne ptaki spotykane są przez cały rok. Dowodem na to jest jezioro wolsztyńskie (woj. wielkopolskie), które odwiedziliśmy zimą. Na jego brzegu wylegiwało się stado kaczek w towarzystwie białego łabędzia.

Spływ kajakowy- Atrakcje na trasie

Spływ kajakowy “Mirowski Przełom Warty” zaczyna się blisko Częstochowy, gdzie leży Sanktuarium Jasna Góra. Po drodze można zobaczyć jurajskie ostańce, meandry, źródła i starorzecza. Przepływa się pod kilkoma mostami, z których oczekujący na kajakarzy bliscy mogą zrobić zdjęcia. Przy samym końcu trasy znajduje się drewniany most. W wielu miejscach, przy bardziej płaskim brzegu można przycumować i odpocząć na lądzie. Oczywiście tylko w wybranych miejscach, ponieważ spływ kajakowy przechodzi przez prywatne działki, gdzie toczy się zwykłe życie. Mieszkańcy chętnie pomagają przy usuwaniu przecinających szlak połamanych drzew.

Sporty ekstremalne - skałki wspinaczkowe

Podczas spływu kajakowego Wartą można zobaczyć ludzi uprawiających sporty ekstremalne. Przy brzegu pięknie prezentuje się Skała Miłości - jurajski ostaniec. Znajduje się w miejscowości Mstów. Skała wapienna została przygotowana do wspinania się. W pobliżu zamontowano ławki a na grzbiet ponad skałą prowadzą wygodne schody. Skała Miłości ma 15 metrów wysokości. Stopień trudności wspinaczki mieści się w przedziale od V do VI.3+. Wspinanie na tej skałce wspinaczkowej uznawane jest za łatwe. Zostało zamontowanych 6 linii wspinaczkowych: Bajki Dobranocki, Jancio Wodnik, Jubiler Kalcytu, Jad Żenszenia, Orka, MIłość jak Wodospad.

Biwakowanie - pstrąg wędzony

Spływ kajakowy Częstochowa (Mirów) - Przystań Jura Kajaki ma swój koniec na plaży Kłobukowice. Trasa polecana jest dla osób, które mają doświadczenie w pływaniu kajakami. Po pokonaniu odcinka o długości 14 km dociera się do przystani, gdzie można rozpalić ognisko lub zasiąść do stołu. Na mecie znajduje się biesiadna stodoła z bukowymi stołami i ławami (na 70 osób), pomost, kuchnia polowa, toalety, prysznice oraz wygodne leżaki. Warto przed spływem kajakowym zamówić wędzonego pstrąga, żur z jajkiem lub kiełbaski z ogniska. To idealne miejsce na rozbicie namiotu lub postój przyczepą kempingową.

Spływ Kajakowy rzeką Warta

Spływ kajakowy rzeką Warta na trasie: Mirowski Przełom Warty. Start Mirów (Częstochowa) - Meta Kłobukowice, przystań.
Dystans: 14 km środkiem koryta rzeki Warta.
Orientacyjny czas wodnej przeprawy: 3-4 godziny (zależne od ilości przystanków, indywidualnie wybieranych).
Atrakcja na szlaku kajakowym: fauna i flora, dzikie kaczki, skałki wspinaczkowe, przeprawy pod mostem, małe wodospady. Znikoma szansa na pokonanie trasy suchą stopą, ponieważ występuje kilka mielizn i połamanych drzew, dlatego przynajmniej jedna osoba będzie zmuszona zamoczyć nogi w wodzie.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Pustynia Błędowska
Zamek Rabsztyn
Zamek w Bydlinie
Zamek Bobolice

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"