MINIEUROLAND Atrakcje dla Dzieci w Kotlinie Kłodzkiej: Park Miniatur, Japońskie Ogrody, Drewniane Altany i Huśtawki w strefie wypoczynkowej

Park Miniatur Minieuroland znajduje się 3 kilometry od ratusza w mieście Kłodzko po lewej stronie przy drodze 381 w kierunku Wałbrzycha oddalonego o 60 km. To popularna atrakcja turystyczna Kotliny Kłodzkiej nie tylko dla dzieci, którą otwarto w lipcu 2015 r.. Bujna roślinność w arboretum, długie alejki z ławkami i altanami tworzą idealne warunki do odpoczynku dla osób starszych.

Park Miniatur Minieuroland w Kłodzku

W Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku można podziwiać ponad 40 makiet najsłynniejszych zabytków Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy i świata. Wykonane przez zespół modelarzy, grafików i rzeźbiarzy konstrukcje, są wyeksponowane w pięknym ogrodzie, który tworzą tysiące unikatowych gatunków drzew i krzewów. Nawet biały Fortepian przystrojono w żywe kolory.  Park rozproszony jest na obszarze dwóch hektarów. 

Festiwal Kwiatów w Parku Miniatur Minieuroland

To cykliczna impreza kwiatowa, która rozpoczyna się w ostatni weekend czerwca i trwa pełne pięć miesięcy, aż do października każdego roku. Zwiedzający arboretum w Kłodzku mogą zobaczyć ponad 70 tys. najpiękniejszych kwiatów jednorocznych tworzących wielobarwne kompozycje i aranżacje. Ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych na Ziemi Kłodzkiej są liczne konkursy z cennymi nagrodami. W czasie trwania Festiwalu Kwiatów w Minieurolandzie organizowane są także warsztaty, pokazy i przedstawienia przy rozbrzmiewającej na żywo muzyce.

Pałac w Bożkowie - miniatura w Minieurolandzie

Blisko wejścia stoi makieta (10) zabytkowego pałacu z XVI w., który został wzniesiony przez hrabiego von Magnisa we wsi Bożków. W 1870 roku pałac spłonął niemal w całości. Został odbudowany w stylu neorenesansowym. Wzniesiono wówczas wysoką wieżę i dwa skrzydła. Pałac w Bożkowie posiada trzy kondygnacje, zbudowane na planie wycinka koła. Z tego miejsca rozciąga się widok na budynek wejściowy do Parku Miniatur z wielkim napisem “Minieuroland”.

Miniatury zabytkowych budowli w Kłodzku

Blisko wejścia do Minieurolandu znajdują się zabytkowe budowle Ziemi Kłodzkiej. Pierwszą atrakcją na mapie Parku Miniatur jest Kościół Franciszkanów (1), Most Św. Jana (2), Most żelazny (3), Parowozownia (4), Wieża ciśnień KG1 (5), KG2 (6), Dworzec PKP (7), Złomowisko (8), Skład węgla (9). Wszystkie punkty są związane z miastem Kłodzko i prowadzą do punktu 12, gdzie mieści się Twierdza Kłodzko, na którą można spojrzeć z góry, z urokliwego mostka. Wychodząc z Parku Miniatur tą samą drogą wzrok przykuwa Ratusz w Kłodzku (49) i zabytkowe kamieniczki otaczające rynek w Kłodzku (50).

Twierdza Kłodzka w skali 1:50 w Minieurolandzie

Zwiedzający Minieuroland mogą spojrzeć na Twierdzę Kłodzko z lotu ptaka. Patrząc na nią z góry łatwo dostrzec, że obronna budowla przypomina swym kształtem gwiazdę. Prawdziwa Twierdza Kłodzko znajduje się na górze Fortecznej w centrum miasta i zajmuje obszar 30 hektarów. Można ją zwiedzić samodzielnie lub z przewodnikiem. Z najwyższego punktu obronnego zwanego Donjon rozciąga się piękna panorama Ziemi Kłodzkiej. Podziemia Twierdzy Kłodzko można zwiedzić tylko w towarzystwie przewodnika.

Makieta Bazyliki pw. Nawiedzenia NMP w Wambierzycach

Ciekawą atrakcją Dolnego Śląska otoczoną kultem religijnym jest Sanktuarium w Wambierzycach. Dzięki temu w Parku Miniatur w Kłodzku znalazła się makieta Bazyliki pw. Nawiedzenia NMP (11). Do świątyni prowadzą strome schody. Ilość stopni w symboliczny sposób nawiązuje do religijnych wydarzeń. Ukazanie monumentalnej Bazyliki w skali 1:25 pozwala na zrobienie wyjątkowych zdjęć bez użycia drona. Całości dopełniają wspaniałe kompozycje kwiatowe.

Zamek Książ i Złoty Pociąg w Minieurolandzie

Na terenie Parku Miniatur Minieuroland w Kłodzku znajduje się makieta Zamku Książ (20). Zabytkowa budowla z Wałbrzycha została zaprezentowana z najdrobniejszymi szczegółami. W bliskim sąsiedztwie (nieco wcześniej) postawiono makietę Złotego Pociągu (14). W pancernych wagonach można zobaczyć złoto, kosztowności i dzieła sztuki, zagrabione przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Cennych skarbów strzegą żołnierze więc nie warto po nie sięgać.

Wiadukt kolejowy w Lewinie - Minieuroland

Ciekawą konstrukcją jest miniatura wiaduktu kolejowego w Lewinie. Prawdziwa konstrukcja leży na trasie linii kolejowej z Kłodzka do miasta Kudowa Zdrój. Wiadukt został wybudowany przez włoskich inżynierów w latach 1903-1905. Wykonany został z kamienia. Wiadukt w Lewinie ma wysokość 27 metrów i 120 metrów długości. Jest przykładem klasycznej konstrukcji inżynierskiej z idealnymi proporcjami przęseł i łuków.

Stolica Dolnego Śląska - Wrocław w Parku Miniatur

W Parku Miniatur znalazła się specjalna strefa poświęcona stolicy Dolnego Śląska, do której prowadzi miniatura Mostu Zwierzynieckiego i Grunwaldzkiego. Miasto Wrocław przybliżają makiety Ratusza i Uniwersytetu. Zmniejszona została także Wieża ciśnień Borek o wysokości 62 m, skąd rozciąga się panorama miasta a przy dobrej pogodzie widać nawet Karkonosze. Niestety obecnie wieża jest zamknięta dla turystów. Można ją jednak dokładnie obejrzeć w Parku Miniatur w Kłodzku.

Atrakcje w Pizie: Krzywa Wieża, Katedra, Baptysterium

Park Miniatur Minieuroland w jednym miejscu skupia zabytkowe budowle Dolnego Śląska i Kotliny Kłodzkiej a także kilkadziesiąt znanych i rozpoznawalnych obiektów na świecie. Miniatury wykonane są z niesamowitą dbałością o szczegóły, dzięki czemu stojąc przy makietach ma się poczucie, że jakaś magiczna siła pomniejszyła słynne obiekty i przeniosła je do Kłodzka. Na terenie parku mieści się kącik poświęcony atrakcjom z Pizy. Na zielonym trawniku stoi Krzywa Wieża, Katedra i Baptysterium.

Fontanna di Trevi w Rzymie - miniatura

Krocząc urokliwymi alejkami można dotrzeć do Rzymu, który reprezentuje makieta Fontanny di Trevi. Jak każda budowla zaprezentowana w Parku Miniatur, tak i ta niesie ze sobą ciekawą historię. Legenda głosi, że wrzucenie do niej monety może spełnić marzenie o spotkaniu bliskiej sercu osoby. Ten gest daje gwarancję, że wrzucający na pewno powróci do Rzymu.

Wieża Eiffla - makieta w Parku Miniatur

Największą miniaturą w Minieurolandzie w Kłodzku jest Wieża Eiffla (22), która ma 13 metrów. Prawdziwa konstrukcja znajduje się we Francji w Paryżu i mierzy 324 metry wysokości. Trzeba pokonać 1665 stopni, żeby dostać się na jej szczyt. W Parku Miniatur Wieżę Eiffla można podziwiać z dołu. Przy konstrukcji znajduje się pomnik Gustave Eiffla (1832-1923). Żelazną Damę zdobią kolorowe kwiaty, przez co budowla jeszcze bardziej urzeka turystów z aparatami fotograficznymi.

Słynna Wieża Big Ben w Londynie

Każda makieta w Minieurolandzie przybliża kunszt wielkich artystów z różnych części świata. Słynna Wieża Big Ben pozwala przenieść się do Wielkiej Brytani. Obecnie nazwa odnosi się zarówno do dzwonu, zegara i samej wieży mającej 96,3 metra wysokości. Na jej szczyt prowadzą schody liczące 334 stopnie a cztery tarcze zegarowe mają 7 metrów średnicy. Big Ben jest bardzo precyzyjny i jest wspaniałą atrakcją Parku Miniatur w Kłodzku.

Statua Wolności w Parku Miniatur w Kłodzku

Niezwykłą atrakcją w Parku Miniatur jest Statua Wolności przenosząca Europejczyków na inny ląd do Stanów Zjednoczonych. Prawdziwy pomnik (Wolność Opromieniająca Świat) stoi na wyspie Liberty Island u ujścia rzeki Hudson do Oceanu Atlantyckiego w regionie metropolitalnym Nowego Jorku. Statua Niepodległości została wzniesiona w latach 1884-1886. Rzeźba (mierząca 93 metry z cokołem) jest według projektu Frédérica Auguste'a Bartholdiego, za konstrukcję odpowiada Gustaw Eiffel a postument wymyślił Richard Morrisa Hunta. Pomnik był darem narodu francuskiego dla USA w stulecie uchwalenia Deklaracji Niepodległości.

Ogród Japoński i drewniana Altana w Minieuroland

Bardzo efektownym elementem, który zdobi Park Miniatur i Arboretum w Kłodzku jest kamienny strumień. Wijące się koryto, wyłożone efektownymi, szarymi głazami, z płynącą wodą, kończy się małym jeziorkiem. Na samym środku stoi urokliwa altana z drewna. W ogrodzie japońskim jest mnóstwo innych kącików wypoczynkowych, zwieńczonych efektownymi konstrukcjami. Dzięki czemu każdy może znaleźć ustronne miejsce, by podziwiać cudowne kwiatowe aranżacje.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

"Kaplica Czaszek w Czermnej"
Kudowa Zdrój
Ścieżka edukacyjna Błędne Skały
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"