Kaplica “Na Wodzie”

przy Źródle Św. Jana w Ojcowskim Parku Narodowym

Na szlaku turystycznym do Zamku w Ojcowie

Nigdy wcześniej nie słyszeliśmy o Kaplicy “Na Wodzie” będącej ciekawą atrakcją na trasie prowadzącej do Zamku w Ojcowie. Nietypową budowlę na drewnianych balach ujrzeliśmy z samochodowego okna, w czasie drogi do zamku. Od razu wiedzieliśmy, że musimy zajrzeć do Kaplicy “Na Wodzie”. Dlatego po zapoznaniu się z tajemnicami średniowiecznej warowni wybraliśmy się na krótki spacer, wzdłuż niewielkiego potoku “Prądnik”. Nazwa rzeki pochodzi od słowa “prandky” co znaczy bystry, prędki. I to właśnie przez ten wartki nurt rzeki możemy podziwiać zachwycające krajobrazy wydrążone ze skał w “Dolinie Prądnika”, mającej głębokość około 100 metrów.

Spacer wzdłuż rzeki “Prądnik” wśród Skał Wapiennych

Samochód zostawiliśmy na płatnym parkingu. Dokupiliśmy kolejną godzinę, by spokojnie pospacerować wzdłuż rzeki. Na trasie turystycznej, prowadzącej od Zamku w Ojcowie do Kaplicy “Na Wodzie” minęliśmy niewielką zaporę. Kilkukrotnie mogliśmy ujrzeć prawdziwe cuda natury Ojcowskiego Parku Narodowego. Wysokie skały wapienne zostały uformowane na przestrzeni wieków przez bystry strumyk. Z każdej strony otaczały nas drzewa, skały a pomrukujący przyjemnie potok doprowadził nas do celu. Przejście pieszą ścieżką zajęło nam 15 odprężających minut.

Kaplica “Na Wodzie” p.w. Św. Józefa Rzemieślnika 

Ujrzeliśmy budynek o ciekawej konstrukcji, całkowicie oderwany od ziemi. Z daleka wydawało się, że Kaplica wisi nad rzeką Prądnik. W rzeczywistości była wsparta na kilku drewnianych i betonowych podporach. Długi na 11 metrów i szeroki na 5 metrów drewniany budynek ma rzut symetryczny, prostokątny z przenikającym go w środku kwadratem. Ściany zewnętrzne powstały w stylu “ojcowskim” tzn. u góry ułożono pasy w kratkę, w środkowej części deski nałożono na siebie dachówkowo. Dolną część stworzono z deski “mijanej” tj. układanej pionowo, jedna bardziej na zewnątrz, druga głębiej. Prawdziwą perełką Kaplicy “Na Wodzie” jest ażurowa wieżyczka, która została gruntownie odnowiona w 1996 r.

Legenda Kaplicy “Na Wodzie” p.w. Św. Józefa Rzemieślnika (Robotnika)

Pod koniec XIX wieku urokliwa miejscowość Ojców była odwiedzana w celach uzdrowiskowych. Brakowało na tych terenach świątyni. Dlatego mieszkańcy zdecydowali się przerobić łazienki zdrojowe na miejsce do modlitwy z inicjatywy ówczesnego dyrektora zakładu hydropatycznego - Stanisława Niedzielskiego. Niestety nie można było budować obiektów sakralnych “na ziemi ojcowskiej”. Według legendy w odpowiedzi na zarządzenie cara Mikołaja II zbudowano Kaplicę “Na Wodzie” nad potokiem na betonowych podporach. Dzięki temu nie złamano zakazu i jednocześnie zrobiono na złość carowi. Budowę świątyni ukończono w 1901 roku.

Trzy Ołtarze w środku Drewnianej Kaplicy “Na Wodzie”

W środku niewielkiej Kaplicy postawiono trzy ołtarze przypominające kształtem szczyty chłopskich chat. Nad głównym ołtarzem w centralnej części kaplicy umieszczono drewniane figurki pięciu świętych wyrzeźbionych przez włościanina Kowalskiego z Białego Kościoła. Poniżej znajduje się obraz Matki Boskiej Wspomożenia namalowany przez jedną z kuracjuszek pobliskiego uzdrowiska w roku 1901. Piękne witraże wprowadzają światło w różnych barwach a skromne ławki bez oparć nadają swojskiego klimatu. Kaplica “Na Wodzie” z uwagi na swoją wyjątkowość przyciąga nie tylko turystów ale i zakochane pary pragnące złożyć przysięgę małżeńską w bajkowej scenerii. Mieliśmy okazję zobaczyć to na własne oczy, dlatego na naszym zdjęciu widać dwa przybrane na biało krzesła.

Źródło Św. Jana - Ośmioboczna Studnia z Kamienia

Warto zejść ze ścieżki, by po pokonaniu pięciu schodów usiąść na długiej ławce i odpocząć przy źródle św. Jana, którego nazwa nawiązuje do św. Nepomucena. W miejscu tym przed wybudowaniem drogi, biegnącej dnem Doliny Prądnika było malownicze jeziorko, gromadzące wody na potrzeby małej elektrowni wodnej, która zasilała Zakład “Goplana”. W dawnym sanatorium było 48 pokoi dla kuracjuszy, którzy wykorzystywali jezioro do celów rekreacyjnych. Pod koniec 2020 r. odbudowano Źródło Św. Jana, przepompownię i sztuczny wypływ nad którym usytuowana jest Kaplica “Na Wodzie”. Studnia uzyskała pierwotny, ośmioboczny kształt.

Przydrożna Figurka Matki Boskiej Niepokalanej 

Po niespełna pięciu minutach pieszej wędrówki ścieżką wzdłuż rzeki Prądnik naszą uwagę przykuł wąski betonowy mostek prowadzący do północnej skały “Prałatki” znajdującej się tuż przy polanie Goplana. W 1904 roku w wykutej w skale niszy wybudowano Kapliczkę Matki Boskiej Niepokalanej. Wniesiono ją w 50 rocznicę ogłoszenia przez Piusa X dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Jedna z tablic pamiątkowych o tym informuje. Druga marmurowa tablica została przytwierdzona u stóp Matki Boskiej “W 150 rocznicę Objawienia Matki Bożej w Lourdes w roku powstania parafii Ojców Grodzisko / powierzając się opiece Matki Bożej i Józefa / Parafianie AD 2008”.

Przydrożna Kapliczka, do której prowadzi mostek nad rzeką Prądnik stanowi ciekawą atrakcję i budzi zachwyt, a zatrzymanie się przy figurze Matki Boskiej skłania do zadumy.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Zamek w Ojcowie
Zamek "Pieskowa Skała"
"Maczuga Herkulesa"
Pustelnia Bł. Salomei

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"