Zielony Las koło miasta Żary - Trzy Wieże: Wieża Widokowa, Wieża Bismarcka, Wieża P-POŻ

Zielony Las kryje w sobie wiele tajemnic i prawdziwych skarbów. Trzy Wieże cudownie komponują się na tle wysokich drzew. Stworzone przez Nadleśnictwo szlaki turystyczne prowadzą do wielu atrakcji tj. Zbójnicki Zamek, Plenerowa Siłownia, Basen, czy zabytkowy kamień. Niewielu wie, że pokonując Zielony Las można zdobyć najwyższy szczyt województwa lubuskiego. Góra Żarska o wysokości 226,8 m n.p.m. leży tuż przy Wieży P-POŻ.

Żary - Rzeźba w Zielonym Lesie

Zaledwie kilka kilometrów na południe od miejscowości Żary rozciąga się urokliwy kompleks leśny, który tworzą zielone drzewostany z rozległymi buczynami. Zielony Las w Żarach swoją bogatą rzeźbę terenu zawdzięcza działalności lodowca. Różnica pomiędzy najniższym a najniższym punktem w lesie wynosi około 90 metrów wysokości.

Atrakcje turystyczne w Zielonym Lesie

Do głównych atrakcji, jakie oferuje Zielony Las w Żarach zalicza się trzy wieże oraz najwyższy szczyt województwa lubuskiego tzw. Górę Żarską. Do wspomnianych obiektów i miejsc prowadzi wiele szlaków turystycznych. Najbardziej urokliwa trasa wiedzie od leśnego parkingu położonego 3,5 km od centrum miasta Żary, przez Wzgórze Zbójnickie aż do wieży widokowej i wieży P-POŻ.

Dąb Zbójnika - Zielony Las Żary

Zielony Las warto zwiedzić zarówno pieszo jak i na rowerze, ponieważ do ciekawych atrakcji turystycznych wiedzie wiele tras i szlaków dostosowanych do różnych form przemieszczania się. Decydując się na start od Doliny Śmierci, kilka kroków asfaltem od parkingu leśnego i po skręcie w lewo w leśną ścieżkę można dostrzec dorodny Dąb Zbójnika - szypułkowy pomnik przyrody. Podążając czerwonym szlakiem turystycznym dociera się do Zbójnickiego Zamku.

Zbójnicki Zamek w Zielonym Lesie Żary

W miejscu, gdzie Wzgórze opada stromo do “Doliny Śmierci” i “Głębokiej Przepaści” stał murowany zamek, którego władcą był rycerz Kuno. Niestety jest to tylko legenda, którą w skrócie prezentuje jedna z tablic informacyjnych ustawionych wzdłuż czerwonego szlaku turystycznego w Zielonym Lesie koło Żar. Zbójnickie Wzgórze jest oddalone od leśnego parkingu zaledwie o 200 metrów. Z tego punktu jest do pokonania 400 metrów do plenerowej siłowni.

Plenerowa Siłownia w Zielonym Lesie - Żary

Po ponad pół kilometrowej rozgrzewce można złapać oddech lub popracować nad swoją sylwetką. Plenerowa Siłownia w Zielonym Lesie jest wyposażona w podstawowe sprzęty wpływające na wszystkie partie mięśni. Na jednej z tablic informacyjnych jest rozpisany trening obwodowy. Dwie kolejne plansze prezentują walory wynikające z biegania lub jeżdżenia rowerem. Zielony Las uczy “myśleć pozytywnie”, wskazuje jak “łapać szczęście” i zachęca do treningu “dobrze nakręconego”.

Ścieżka dydaktyczna w Zielonym Lesie Żary

Co kilkadziesiąt metrów na czerwonym szlaku w Zielonym Lesie koło Żar można napotkać na tablice informacyjne tworzące ścieżkę dydaktyczną. Pierwsza z tablic uczy jak nie zgubić się wśród drzew i co warto spakować do plecaka na pieszą wycieczkę po lesie. Inna plansza wskazuje, jak odróżnić poranione zwierzę i tym samym nie zabierać każdego młodego stworzonka z naturalnego środowiska. Ścieżka edukacyjna dostarcza wiedzy, jak przetrwać zimę. Jest też “O wilku mowa” a także wystawa “drzewnej skórki”.

Wieża Bismarcka Żary Zielony Las

Urokliwy czerwony szlak turystyczny w Zielonym Lesie koło Żar prowadzi do Wieży Bismarckiej oddalonej od leśnego parkingu o 800 metrów, 400 metrów od Plenerowej Siłowni. Jej budowę rozpoczęto 1 kwietnia 1914 roku, w 99 rocznicę urodzin Bismarcka. Pierwsza wojna światowa wstrzymała prace przy wznoszeniu wieży. Kolejna wojna wpłynęła na zmianę przynależności państwowej tych ziem. Władze Polski przekształciły budowlę w stały punkt obserwacji przeciwpożarowej aż do roku 1980. Od tego czasu zabytkowa Wieża Bismarcka stała się obiektem licznych kradzieży. Została ograbiona z granitowych schodów, części fasady i tarasu widokowego. Pomimo ciążącego nad nią fatum zabytek cieszy oko przechodniów i tworzy główną atrakcję Zielonego Lasu w Żarach, znaną pod nazwą “Trzy Wieże”.

Zabytkowy Kamień w Zielonym Lesie

Przy Wieży Bismarcka można chwilę odpocząć na drewnianej ławeczce a po zregenerowaniu sił warto zboczyć z drogi i odkryć, co kryje niebieski szlak turystyczny w Zielonym Lesie. Trzeba pokonać blisko 215 schodków, żeby dotrzeć do kolejnych drewnianych ławeczek, tablic informacyjnych i “Zabytkowego Kamienia”. Miejsce upamiętnia wiernego nadleśniczego Eberta leży w Głębokiej Dolinie. Kilka kroków dalej można dostrzec Kamień Miłości. Podążając dalej, niebieski szlak turystyczny łączy się z “Żarską Arkadią” - Szlakiem Nordic Walking.

Perełka w Koronie Wzniesień Żarskich

Cały Zielony Las uznawany jest za przyrodniczą Perłę w Koronie Wzniesień Żarskich, które otaczają miasto Żary. Finezyjnie pofałdowane grzbiety górskie, rozległe doliny i wąwozy oraz urocze, kolorowe wodne akweny sprzyjają pieszym wędrówkom. Ciężko w ciągu jednego dnia odkryć wszystkie skarby. Wytyczone szlaki rozciągają się na dziesiątki kilometrów w głąb lasu. Na szczęście Nadleśnictwo Lipinki zadbało o odpowiednią infrastrukturę. Drewniane ławeczki i stoły, kamienne kręgi okalające ogniska sprawiają, że Zielony Las jest miejscem zdrowego i aktywnego wypoczynku w otoczeniu natury.

Zielony Las - krótka trasa z parkingu

Dla ludzi zabieganych Zielony Las oferuje krótszą trasę. Przy drodze asfaltowej znajduje się drugi parking, położony znacznie bliżej głównych atrakcji. Z tego miejsca do wieży widokowej, wieży P-POŻ i Góry Żarskiej dzieli odcinek o długości 700 metrów i tylko kilometr do Wieży Kamiennej - Bismarcka. To aż 1,5 kilometra bliżej od proponowanego na wstępie miejsca postojowego. Można zatoczyć koło. W jedną stronę zwiedzić wszystkie leśne atrakcje i wrócić asfaltem, co pozwala znacznie skrócić pieszą wędrówkę po Zielonym Lesie.

Wieża Widokowa w Zielonym Lesie

Wieża widokowa w Zielonym Lesie koło Żar jest obiektem ogólnodostępnym. Nie jest przez nikogo pilnowana i nie jest pobierana żadna opłata za wejście na taras widokowy. Warto zwrócić uwagę na przestrogę, aby nie korzystać z wieży widokowej w czasie występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych. Wejście na taras widokowy wymaga pokonania wysokości 16 metrów, 87 zakręconych stopni. Konstrukcja kamienno-ceglana pozwala wejść na platformę w jednym czasie sześciu osobom.

Leśny krajobraz z wieży widokowej Żary

Wieża widokowa w Zielonym Lesie została wybudowana w 1864 roku, o czym informuje pamiątkowa tablica nad wejściem. Ma niemal 160 lat. Od roku 2016 został udostępniony zwiedzającym taras widokowy. Przy pięknej pogodzie widać pasmo górskie z królewną “Śnieżką”. Najwyższy szczyt województwa dolnośląskiego oddalony jest od wieży widokowej w Żarach w linii prostej o 105 kilometrów. Zielony Las bajkowo wygląda o każdej porze, wszystko za sprawą tajemniczych tworów Matki Natury.

Wieża P-POŻ w Zielonym Lesie

W najwyższym punkcie Zielonego Lasu została wzniesiona stalowa Wieża P-POŻ, Jej konstrukcja ze spiralnymi schodami, wijącymi się wokół trzonu przypomina gwint śruby. Niestety nie ma możliwości wejścia na szczyt wysokiej Wieży P-POŻ, gdyż jest to czynny punkt obserwacji przeciwpożarowej. Stojąc u jej podstawy można wczuć się w życie prawdziwego leśnika, który codziennie pokonuje setki schodów, by sprawować pieczę nad Zielonym Lasem. O obecności człowieka na szczycie może świadczyć skoczna muzyka, dobrze słyszalna na dole.

Trzy Wieże w Zielonym Lesie Żar

Szlak Trzech Wież pozwala dotrzeć do głównych atrakcji ukrytych w Zielonym Lesie. Po minięciu kąpieliska miejskiego dociera się do kamiennej wieży widokowej z XX wieku, do której prowadzi strome podejście. Pozostawiając za sobą Wieżę Bismarcka dociera się do kamiennej wieży widokowej z platformą ogólnodostępną dla zwiedzających. Najciekawszym punktem na trasie turystycznej jest najnowsza i zarazem najwyższa wieża P-POŻ. Wprawdzie nie jest ona dostępna dla turystów jednak u jej podstawy mieści się niewielkie wzniesienie z kamiennym słupem. To najwyższy punkt województwa lubuskiego.

Najwyższy szczyt województwa lubuskiego Żary

Zielony Las kryje najwyższy szczyt województwa lubuskiego. Góra Żarska to wzniesienie o wysokości 226,9 m n.p.m. na Wale Trzebnickim w pasie Wzniesień Żarskich. W 1954 r. ustalono urzędową polską nazwę szczytu - “Gołębia”. Wzniesienie zostało umownie wpisane na listę Korony Polski, czyli najwyższych szczytów w poszczególnych regionach. Z uwagi na swój rozmiar zajmuje przedostatnie miejsce na liście 16 województw. Listę Korony Polski zamyka województwo kujawsko-pomorskie ze szczytem Czarna Góra - 189 m n.p.m.

Zielony Las - atrakcje w okolicy

Zielony Las jest wspaniałą atrakcją turystyczną o czym najwyraźniej wiedzą okoliczni mieszkańcy. Na trasie co jakiś czas spotyka się spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Dla ludzi szukających nieco innych wrażeń Żary mają do zaoferowania: zwiedzanie Zamku i Pałacu, poznawanie kultury w Muzeum Pogranicza śląsko-Łużyckiego. My w Zielonym Lesie zdobyliśmy trzeci szczyt zaliczany do Korony Polski. Pierwszym zdobytym szczytem była Śnieżka (dolnośląskie) a drugim: Góra Pięciu Kopców (śląskie). Przed nami jeszcze wiele szczytów do zdobycia. Zachęcamy do śledzenia naszych osiągnięć.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Żary
Park Mużakowski
Łęknica
Figura Chrystusa Króla
Świebodzin
Międzyrzecki Rejon Umocniony
Pniewo

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"