Punkt widokowy Róża Wiatrów - Początek ścieżek edukacyjnych o bogactwie przyrodniczym Pustyni Błędowskiej

Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej to kompleks altan i podestów. W głąb pustyni wchodzi molo a wokół biegną ścieżki edukacyjne z tablicami informacyjnymi o bogactwie przyrodniczym Pustyni Błędowskiej.

Pustynia Błędowska - Atrakcje w okolicy

Pustynia o powierzchni około 33 km2 leży na granicy Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Atrakcją turystyczną są niewątpliwie punkty widokowe: Róża Wiatrów oddalona od niej o 1,3 km Czubatka i Dąbrówka za kolejne 7 km. Niecałe 3 km od Róży Wiatrów leży miejscowość Klucze. Olkusz i słynne jego podziemia są oddalone o 9 km. A stąd to już tylko kilometr do Zamku w Rabsztynie. Na trasie leży rezerwat przyrody: Pazurek, mogiły powstańców z 1863 roku, ruiny Zamku w Bydlinie i mnóstwo innych atrakcji.

Punkt widokowy Róża Wiatrów na Pustyni Błędowskiej

W roku 2018 w części Pustyni Błędowskiej powstał punkt widokowy - “Róża Wiatrów”. Leży na trasie z miejscowości Klucze i Hutki w woj. małopolskim. Tworzy go kompleks altan i podestów, przy których mieszczą się punkty gastronomiczne z lodami i zimnymi napojami. W głąb Pustyni Błędowskiej prowadzi drewniane molo. “Róża Wiatrów” jest punktem startowym dla ludzi chłonnych wiedzy. To tu mają swój początek ścieżki edukacyjne. A przed wejściem na piaszczysty teren można zostawić samochód na parkingu.

Ścieżki edukacyjne i Szlaki - Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska charakteryzuje się niespotykanym w umiarkowanym klimacie, krajobrazem. Obszar przypominający wielką plażę bez morza zachęca do pieszych wędrówek, dlatego ze wsi Błędów biegnie żółty szlak turystyczny w stronę miejscowości Klucze. Łączy je również Transjurajski Szlak Konny. Punkt widokowy “Róża Wiatrów” sprzyja do organizowania różnych imprez kulturalnych, sportowych i edukacyjnych.

Punkt z widokiem na przyszłość - Luneta

Po raz pierwszy nazwa “Pustynia Błędowska” została użyta w 1889 roku przez Wacława Nałkowskiego. Do jej powstania przyczyniła się epoka lodowcowa, odpowiedzialna za naniesienie kolejnych porcji piasków i żwiru oraz kopalnia srebra i ołowiu w rejonie Olkusza. W XIII wieku wzrosło zapotrzebowanie na drewno wykorzystywane do wzmacniania szybów kopalnianych. Intensywna wycinka drzew doprowadziła do powstania Pustyni Błędowskiej, której nie da się ogarnąć wzrokiem nawet przez lunetę. Choć jej przyszłość stoi pod znakiem zapytania.

Przyszłość Pustyni Błędowskiej - Natura 2000

W latach 50-tych XX wieku podjęto prace nad zalesieniem Pustyni Błędowskiej. Część została obsadzona wierzbą ostrolistną oraz sosną. Strona południowa pustyni została niemal całkowicie porośnięta. Obecnie podjęto szereg działań mających na celu przywrócenie pierwotnego krajobrazu. Obszar Pustyni Błędowskiej jest objęty programem ochrony Natura 2000, którego głównym zadaniem jest dbanie o cenny przyrodniczo obszar poprzez kontrolowanie obcych gatunków inwazyjnych roślin i ich usuwanie w razie potrzeby.

Bogata przeszłość Pustyni Błędowskiej

Piaszczysty, nie zalesiony teren był w przeszłości wykorzystywany do ćwiczeń polowych przed Bitwą pod Krzywopłotami przez piechotę legionową. W okresie międzywojennym Pustynia Błędowska nadal pełniła funkcję poligonu wojskowego i była wykorzystywana do ćwiczeń przez piechotę i artylerię Korpusu nr V w Krakowie. W czasie II wojny światowej Pustynia Błędowska stała się poligonem dla niemieckich lotników. Obecnie niewielki obszar służy za poligon, gdzie odbywają się ćwiczenia wojska spadochronowego.

Pustynny Krajobraz wzdłuż koryta Białej Przemszy

Średnia głębokość piasków na Pustyni Błędowskiej mieści się w przedziale 17-20 m. Tworzą go drobne ziarna kwarcowe z dużą domieszką innych minerałów, które są oszlifowane do połysku. Monotonny krajobraz uatrakcyjniają niewielkie formy wydmowe oraz fulguryty, czyli minerały powstałe na skutek stopienia piasku przez uderzenie pioruna. Na wszystko można spojrzeć z drewnianych platform. Pustynia Błędowska podzielona jest zarośniętym pasem, biegnącym wzdłuż koryta Białej Przemszy. Rzeka o długości 63,9 km ma swój początek na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.

Wieża przeciwpożarowa "Czubatka"

Z uwagi na najwyższy stopień zagrożenia pożarowego lasy w powiecie olkuskim są pod stałym nadzorem. Jedną z wież przeciwpożarowych widać z Pustyni BłędowskiejRóża Wiatrów”. Wysoka budowla stoi na wzgórzu Czubatka. Niestety nie jest to typowy punkt widokowy. Z 34 metrowej wieży pieczę nad leśnym i pustynnym obszarem sprawuje dyżurujący leśnik, który ma do pokonania 160 schodów w górę. Właz na samym szczycie prowadzi do oszklonego obserwatorium. Wysoka wieża przeciwpożarowa delikatnie tańczy na wietrze.

Otoczenie Faraona - piach, wydmy, burze piaskowe i fatamorgany

Na terenie Pustyni Błędowskiej można było obserwować zjawiska charakterystyczne dla typowych pustyń. Do niedawna występowały fatamorgany, burze piaskowe i tworzyły się wydmy. Obecnie krajobraz jest coraz mniej pustynny ale nie przeszkodziło to w nakręceniu wielu scen do filmu “Faraon”. To polska ekranizacja powieści historycznej Bolesława Prusa. Została nakręcona w 1965 r. Dzieło reżyserii Kawalerowicza było nominowane do Oscara.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

"Kaplica Czaszek" Kudowa Zdrój
Ścieżka edukacyjna Błędne Skały
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"