Podziemia Zamku Książ

Ciekawą atrakcją militarną na Dolnym Śląsku są podziemia Zamku Książ. Tunel został wydrążony przez nieludzko traktowanych więźniów. Do dziś nie udało się odpowiedzieć na pytanie: gdzie jest Złoty Pociąg Hitlera.

Zamek Książ Zwiedzanie Podziemi

Główną atrakcją Wałbrzycha na Dolnym Śląsku jest zwiedzanie Zamku Książ. oraz zwiedzanie podziemi. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów udostępniono różne pakiety obejmujące: Zamek Książ, Podziemia, Palmiarnię w ramach jednego biletu (cena. 69 zł). Najlepiej zacząć zwiedzanie Zamku Książ jeszcze przed południem. Warto przeznaczyć na to minimum dwie godziny. Następnie polecamy zwiedzanie podziemi Zamku Książ z przewodnikiem (czas ok. 45 min). Palmiarnię Wałbrzyską można obejrzeć tego samego dnia lub skorzystać z opcji pozwalającej na jednorazowe wejście do 12 miesięcy od zakupu biletu.

Podziemna Trasa Turystyczna na Dolnym Śląsku

Zamek Książ jest doskonale przygotowany do dużego ruchu turystycznego. Nawet miejsca zbiórki i oczekiwania na przewodnika są niezwykle urokliwe. Na teren dolnośląskich podziemi strażnicy wpuszczają o określonej porze grupy turystów kierowanych przez wykwalifikowane osoby. My byliśmy o 10 minut za późno, więc przyszło nam poczekać w zadrzewionym miejscu, na ławeczce, ponad pół godziny. Mogliśmy się wyciszyć i zrelaksować przed podróżą w głąb ziemi.

Strome Schody do Podziemi Zamku Książ

Po wejściu na teren podziemi (militarnej atrakcji Dolnego Śląska) zaskoczyły nas strome schody wzdłuż kamiennego muru. Niektórzy skupiali się na pokonywaniu ich stopni. My rozglądaliśmy się i podziwialiśmy jeszcze zielony pejzaż przed zejściem kolejnymi schodami w dół. W dolnośląskich podziemiach, wybudowanych przez Hitlera, musieliśmy założyć ciepłe kurtki, ponieważ temperatura wahała się w przedziale 6-12 stopni.

Betonowe Tunel - Dolnośląski Szlak Podziemi

Dolnośląski Szlak Podziemi w Wałbrzychu to półkilometrowy odcinek na głębokości 50 metrów pod zamkiem. Trasa wiodła wzdłuż tarasów, w kierunku budynku głównego aż do przystanku przy zawale (wejściu do zasypanego szybu windowego). Podziemia Zamku Książ zostały wybetonowane wytrzymałym cementem portlandzkim. Na podstawie dostępnych dokumentów, które informują o ilości przywiezionego do zamku betonu, szacuje się, że tunele mają jeszcze raz tak dużą powierzchnię tj. 3200 m2.

Historia - Podziemia Zamku Książ

Po wybuchu drugiej wojny światowej ród Hochbergów wyjechał z Polski pozostawiając Zamek Książ bez opieki. W 1941 roku po pierwszych nalotach na Berlin, hitlerowskie władze wywoziły narodowy majątek do arystokratycznych posiadłości na Wałbrzychu. Po wielu staraniach ze strony niemiec na początku grudnia 1943 roku rodzina Hochbergów zdecydowała się sprzedać zamek w zamian za anulowanie długów.

Zamek Książ Podziemia dla Hitlera

W 1944 roku państwo niemieckie podjęło decyzję o przebudowie Zamku Książ na siedzibę Ministerstwa Spraw Zagranicznych z apartamentami dla Hitlera. Tak rozpoczęły się pierwsze prace nad drążeniem ogromnego bunkra, będącego częścią projektu o kryptonimie “Riese” (Olbrzym). Do prac wykorzystano więźniów z pobliskiego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którzy pracowali w tragicznych warunkach. Brakowało wody, lekarstw, podstawowej opieki medycznej. Z jednej pryczy korzystały na zmianę trzy osoby.

Tablica upamiętniająca ofiary Riese (Olbrzym)

Gdy w 1945 roku zmieniła się sytuacja na froncie hitlerowcy wpadli w panikę i zaczęli się ewakuować. Wycieńczonych więźniów zmuszono do pieszej wędrówki do czeskiego Trutnova. W czasie 6-dniowej tułaczki zmarło wiele osób, stąd wzięła się nazwa “marsze śmierci”. Ocalałych przeniesiono do obozu koncentracyjnego. Podziemia Zamku Książ i Ścieżka Hochbergów upamiętniają miejsca rzezi w postaci tablic informacyjnych.

Złoty Pociąg Hitlera

Szerokie tunele, wybetonowane trwałym betonem oraz rozprowadzone po ziemi tory pozwalają twierdzić, że w bunkrach może być ukryty Złoty Pociąg Hitlera. Mogliśmy tego doświadczyć, ponieważ w lewej strony wynurzył się wielki, głośny - Złoty Pociąg. Szkoda, że był to tylko hologram. Rozbudził w nas wszystkich wyobraźnię. Zastanawia fakt, że miesiąc później po ewakuacji Niemcy powrócili na teren zamku, sprowadzili nowych więźniów, po czym w ogromnym pośpiechu wznowili prace budowlane, które trwały aż do końca II wojny światowej. Czy pomiędzy Zamkiem Książ a bunkrem istnieją inne podziemne korytarze?

Podziemia Zamku Książ - Hitlerowski Projekt Riese

Istnieje mnóstwo powodów, które czynią Zamek Książ jednym z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. W 1966 roku podjęto decyzję o zasypaniu bunkra. Obecnie prowadzonych jest wiele prac odkrywczych. Niewątpliwie dolnośląskie podziemia, będące częścią wielkiego hitlerowskiego planu budowy o kryptonimie Riese - Olbrzym, kryją w sobie ciekawe i militarne atrakcje Wałbrzycha.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Ścieżka Hochbergów z Zamku Książ do Palmiarni
Palmiarnia w Walbrzychu
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"