Park Świateł Baśniowe Zatonie przy Pałacu - Złota Kareta, Paw, Łabędzie, Księżna, Fontanny, kolorowy Labirynt

Pałac w Zatoniu znajduje się w województwie lubuskim. Został wybudowany w 1689 roku. Do dziś zachowały się jedynie ruiny zabytkowej budowli, która doszczętnie spłonęła w 1945. Za sprawą ludzi pełnych entuzjazmu Pałac w Zatoniu zaczął przyciągać rzesze turystów i ludzi szukających wyciszenia. Jak to możliwe, żeby ruiny były jedną z najciekawszych atrakcji województwa lubuskiego.

Park Książęcy w Zatoniu, Lubuskie Atrakcje

Park Książęcy w Zatoniu został udostępniony dla zwiedzających 18 października 2018 r. Rewitalizacja Parku w Zatoniu kosztowała blisko 17 milionów złotych. Powierzchnia Parku przy Pałacu wynosi 52 hektary. Łączna długość alejek spacerowych to 4 km. Wszystko to za sprawą wdrożenia w życie projektu “Zachowanie i wykorzystanie historycznych krajobrazów parkowych w Branitz i Zatoniu”. Nocą ruiny zdobi kolorowa iluminacja. Od roku 2023 Park Książęcy w Zatoniu koło Zielonej Góry zmienia się w Wielki Park Świateł “Baśniowe Zatonie”.

Baśniowe Zatonie - Ogród Świateł w Lubuskim

Nie trzeba jechać do Zamku Książ w Wałbrzychu lub innych Ogrodów Światła, żeby przenieść się do baśniowej krainy, którą tworzą świetle figury led. Wielki Park Świateł po raz pierwszy rozbłysnął 2 grudnia o godzinie 18:00. Tłumy zainteresowanych mieszkańców Zielonej Góry i okolic wybrało się do Pałacu w Zatoniu, by wziąć udział w tym zaskakującym wydarzeniu. Parking w Zatoniu wypełnił się samochodami osobowymi po brzegi. Wielu musiało zostawić swój pojazd w niedozwolonym miejscu. I tu ostrzegamy… Za takie złamanie przepisów kodeksu drogowego można dostać pouczenie lub mandat.

Złota kareta w Parku Świateł w Zatoniu

W przeszłości poruszano się bryczkami i innymi pojazdami konnymi. Właśnie dlatego już od bramy wejściowej wzrok przykuwa podświetlona złota kareta, zaprzężona do dwóch koni. Warto wspomnieć, że każdy może wejść do środka i zrobić sobie zdjęcie w baśniowej scenerii. Mnóstwo osób czeka na swoją kolej, żeby przez chwilę wejść do złotej karety kopciuszka i uwiecznić ten moment na fotografii pamiątkowej. Zobacz, gdzie na terenie Polski skryły się inne baśniowe Krainy Światła!

Niedźwiedzi Czosnek w Ogrodzie Świateł w Zatoniu

Symbolem Parku Książęcego w Zatoniu jest niedźwiedzi czosnek. Okolice pałacu księżnej Doroty Talleyrand-Perigord są jedną z największych w regionie ostoją czosnku niedźwiedziego, który jest pod ochroną. Wiosną dywan białych kwiatów pokrywa wielką powierzchnię Parku w Zatoniu. Od 2023 w Zimowym Ogrodzie w Zatoniu także można podziwiać figury świetlne imitujące niedźwiedzi czosnek. Duże podświetlone na zielono konstrukcje zdobią “Baśniowe Zatonie”.

Altana Różana w Krainie Świateł w Zatoniu

Altana Różana została postawiona na szczycie kopca we wschodniej części Parku Książęcego w Zatoniu latem w 2020 roku. Po trzech latach Różana Świątynia doczekała się baśniowej oprawy. Z usypanego kopca rozciąga się piękny widok na łąkę i pałac. W zimie z Różanej Altany dech zapiera Ogród Światła, który u jej podnóża zdobi Niedźwiedzi Czosnek. W oddali widać złotą karetę i… kolorowy plac zabaw z labiryntem. Co to takiego i dla kogo?

Kolorowy Plac Zabaw w Baśniowym Zatoniu

Ciekawą atrakcją dla dzieci w Parku Świateł w Zatoniu jest kolorowy plac zabaw i świetlny labirynt. Po przekroczeniu bram “Baśniowego Zatonia” wzrok przykuwa kolorowa konstrukcja, która z każdym krokiem rośnie w oczach. To najlepsza atrakcja dla dzieci w całym Zatoniu. Na maluchów i duże dzieci czekają podświetlone huśtawki - kule. Dziewczynki okupują wiszącą filiżankę w różowym kolorze mierzącą 1,8 metra wysokości. Dla chłopców bez różnicy jest czy pokręcą się w zielonej czy pomarańczowej filiżance. Kolorowy labirynt o powierzchni 15,5 x 26 metrów zdobią podświetlone kwiaty. Stworzona ze Świateł Kraina w Zatoniu stała się cudownym miejscem do zabawy i robienia unikatowych zdjęć.

Świetlny Tunel w parku Świateł w Zatoniu

Od kolorowego labiryntu w stronę Pałacu w Zatoniu prowadzi świetlny tunel. Przyjemnie jest pospacerować po Ogrodzie Świateł koło Zielonej Góry późną porą. W tym miejscu warto wspomnieć, że Park Świateł “Baśniowe Zatonie” jest otwarte codziennie w godzinach 17:00-21:00. I rzeczywiście punkt 9 po południu świetlne konstrukcje gasną. Park przy Pałacu w Zatoniu jest otwarty całodobowo, jednak po wygaszeniu kolorowych figur przydadzą się latarki, żeby spacerowanie nie skończyło się kontuzją.

Świetlna Fontanna w Parku w Zatoniu

Mogłoby się wydawać, że mróz skuł fontanny przy Pałacu w Zatoniu. Wprawione w ruch ledowe światełka stały się imitacją lejącej się wody. To wszystko można obejrzeć codziennie, w dodatku całkowicie za darmo. Nawet parking jest bezpłatny. Jedynym utrudnieniem jest mała ilość miejsc postojowych, ponieważ zimową porą, po godzinie 17:00 uliczki leżące w pobliżu Parku Książęcego w Zatoniu zapełniają się samochodami, przez co przejazd nimi odbywa się wahadłowo.

Pałac w Zatoniu - Kolorowa Iluminacja

Po pięknym Pałacu w Zatoniu zostały tylko ruiny. Przyczynił się do tego pożar w roku 1945 r. Obecnie zachowały się ściany zewnętrzne i kilka działowych w środku. Cały Pałac w Zatoniu jest pięknie oświetlony każdego dnia późną porą. W chwili otwarcia Ogrodu Świateł w województwie lubuskim koło Zielonej Góry Pałac jeszcze bardziej został uatrakcyjniony. Tuż przy wejściu do ruin Pałacu w Zatoniu gości wita błyszcząca w blasku księżyca księżna Dorota de Talleyrand.

Iluminacje Świetlne w Zatoniu - Fontanna

Baśniowe Zatonie” to wystawa sezonowa, która będzie uruchamiana codziennie od godziny 17:00 do 21:00 od 2 grudnia do końca lutego 2024. Wstęp na teren Parku Świateł w województwie lubuskim jest bezpłatny, co oznacza, że podziwianie kolorowych wystaw nie wymaga zakupu żadnego biletu. Po Parku Książęcym w Zatoniu można swobodnie poruszać się z czworonogami - pieskami. Po długim spacerze wśród kolorowych dzieł sztuki warto odpocząć przy fontannie. Ruch wody odzwierciedlają migające światełka led.

Jezioro Łabędzie w Parku Świateł w Zatoniu

Niezwykle urzekającą konstrukcją są dwa łabędzie unoszące się nad taflą wody. Świetlne figury ustawione są na pływających platformach. Z daleka widać cudowne ptaki z rozłożonymi skrzydłami oraz ich jasne odbicie w stawie. Pływające w stawie łabędzie tworzą cudowny spektakl, dla którego warto się oddalić od centrum Zielonej Góry o około 15 minut. Dojazd z Wrocławia zajmuje niecałe 2 godziny poruszając się drogą ekspresową S3 i autostradą A4.

Pałac w Zatoniu - dumny jak Paw

Tuż przy wejściu po prawej stronie stoi ogromny Paw z rozłożonym ogonem zaś po lewej stronie błyszczy złota kareta. To trudny wybór, w którą stronę wybrać się najpierw. Tak czy owak przejście całej trasy w Parku Świateł “Baśniowe Zatonie" zajmuje około 1 godzinę. Wszystko zależy od ilości osób spacerujących po Ogrodzie Światła i chęci robienia zdjęć przy każdej świetlnej konstrukcji.

Bal Karnawałowy koło Zielonej Góry Zatonie

Baśniowe Zatonie stało się magicznym miejscem oddalonym od Zielonej Góry o 15 minut. Kilkanaście iluminacji świetlnych tworzy niepowtarzalny klimat. Główne alejki biegnące po całym Parku Świateł rozświetlają drogę. Od bramy na wprost Pałacu rozciąga się sznur tajemniczych postaci. To panie i panowie ubrani w cylindry, surduty i piękne suknie balowe, zmierzający tanecznym krokiem na bal karnawałowy.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

MRU Międzyrzecz Pniewo
Łagów
Żary
Figura Chrystusa Świebodzin

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"