Palmiarnia w Wałbrzychu

Zwiedzanie palmiarni tropikalnych roślin zgromadzonych pod jednym dachem wkomponowane jest w cenę biletu obejmującego najczęściej trzy atrakcje Wałbrzycha tj. Zamek Książ, Podziemia i Palmiarnia.

Palmiarnia w Wałbrzychu - Historia

Niedaleko Zamku Książ w Wałbrzychu w odległości ponad jednego kilometra znajduje się Palmiarnia - zaliczana do najstarszych obiektów tego typu w Polsce. Zbudowano ją w latach 1911-1913 na zlecenie Henryka XV von Pless, w Lubiechowie (dzisiejszej dzielnicy Wałbrzycha). Palmiarnia miała służyć do uprawy warzyw i owoców. Niektórzy sądzą, że powstała z myślą o hodowli białych róż - ulubionych kwiatów Daisy von Pless - małżonki księcia. Do krainy tropikalnych kwiatów prowadzi zabytkowa, żelazna brama dostarczona w roku 1907 z pałacu Hochbergów w Berlinie.

Palmiarnia - Oaza Spokoju

Po przejściu przez bramę rozciąga się długa aleja z drzewami, kwiatowymi rabatami i pięknie przystrzyżonymi krzewami. Zaledwie kilka kroków od ruchliwej ulicy w Wałbrzychu, ażurowa brama wiedzie do Oazy Spokoju i pozwala uciec od miejskiego zgiełku. Na szczęście 45 minut przed zamknięciem Palmiarni nie było tłumów. Jedyną naszą przeszkodą w całkowitym wyciszeniu się wśród natury był uciekający czas.

Drzewka Bonsai - Stała Wystawa

Naszą uwagę w tropikalnym świecie przykuły miniaturowe drzewka, formowane latami. Wyhodowanie niepowtarzalnego drzewka Bonsai wymagało ogromnego samozaparcia, specjalistycznej wiedzy i “dobrej ręki do roślin”. Dlatego trud wielu osób zasłużył na wygospodarowanie dużej przestrzeni służącej do prezentacji ciekawych okazów. “Stała Wystawa” drzewek Bonsai mieści się pod dachem mającym 15 metrów wysokości. W sprzyjających warunkach prawdziwe cuda natury są wystawiane na zewnątrz i przepięknie eksponowane na drewnianych podestach.

Kaktusowy Raj - Palmiarnia w Wałbrzychu

Ścieżką wśród rozłożystych paproci dotarliśmy do Kaktusowego Raju. Różne gatunki pochodzące z Ameryki Środkowej pięknie prezentowały się w całej krasie na piaszczystym podłożu. Każdy skrawek ziemi został wykorzystany do ekspozycji kaktusów z ostrymi kolcami. Nawet ścianki odgradzające poszczególne strefy klimatyczne były przyozdobione kwiatami.

Prawdziwe cytryny w Palmiarni Wałbrzyskiej

Kolejnym dużym zaskoczeniem były dorodne cytryny zdobiące drzewko cytrynowe. Rośliny przybyły do Europy już w średniowieczu. Pochodzą z południowo wschodnich Chin. W naturalnym środowisku spotyka się je w krajach o ciepłym klimacie, dlatego w naszej strefie klimatycznej cytryny uprawia się w szklarniach i Palmiarniach, głównie jako roślinę ozdobną. Żółty owoc o średnicy do 30 mm, osadzony pojedynczo lub parami wspaniale kontrastuje na tle soczystej zieleni.

Palmiarnia przy Zamku Książ - Drzewko Szczęścia

W sąsiedztwie kaktusów i drzewka cytrusowego naszą uwagę przykuł grubosz znany pod nazwą “Drzewko Szczęścia”. Niektórzy wierzą, że roślina przyciąga bogactwo. Ogrodnikom pielęgnującym rośliny w Palmiarni Wałbrzyskiej zależy na jak największej liczbie turystów. Wspaniałe okazy wyhodowane w tym klimatycznym miejscu zasługują na podziw. Z doświadczenia wiem, jak kapryśne potrafi być Drzewko Szczęścia.

Palmiarnia Wałbrzyska Dumna jak Paw

Palmiarnia Wałbrzyska może być dumna jak Paw i to dosłownie. W wydzielonym zakątku przy ekspozycji Drzewek Bonsai poruszały się z gracją pawie. W sumie dostrzegliśmy trzy pary, każdą o upierzeniu w innym kolorze. Jednak najdostojniej prezentował się paw obrośnięty w niebieskie piórka, który nieszczególnie był zainteresowany pozowaniem do zdjęć. Choć był niesforny i nie rozpostarł swojego ogona to i tak stał się okazem wartym sfotografowania. Niestety nie udało się uchwycić innych mieszkańców Palmiarni Wałbrzyskiej tj. lemury, żółwie, rybki. Mieszkańcy Palmiarni po całym dniu pełnym wrażeń ukryły się w swoich kwaterach.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Ścieżka Hochbergów z Zamku Książ do Palmiarni
Podziemia Zamku Książ
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"