Miasto Karpacz - Atrakcje dla Dzieci i Dorosłych


Miasto Karpacz jest położone u stóp Śnieżki (1602 m n.p.m) w Karkonoszach na Dolnym Śląsku i ma ponad 4,5 tys. mieszkańców. Prawa miejskie posiada od 1 stycznia 1960 roku ale pierwsze zapiski o Karpaczu pojawiły się w 1418 roku z adnotacją, że działały tu kopalnie srebra i ołowiu. Podczas wojny trzydziestoletniej na tych obszarach rozwinęło się ziołolecznictwo. Stosowane kuracje przez tzw. laborantów znane były poza granicami Śląska. Budowa kaplicy Św. Wawrzyńca na szczycie Śnieżki wpisała Karpacz na szlak pielgrzymkowy. Główna atrakcja miasta Karpacz czyli Świątynia Wang, została poświęcona 28 lipca 1844 roku. Turystyka rozwinęła się w II połowie XIX wieku. W górnej części miasta w 1914 roku tysiąc miejsc noclegowych zapewniało ponad 50 pensjonatów i 12 hoteli.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Kolejka

Postanowiliśmy zwiedzić Karpacz w letnim sezonie. Nocleg zarezerwowaliśmy w Dolnym Karpaczu. W dniu przeznaczonym na podbój Śnieżki pieszym szlakiem pojawił się dylemat, czy jechać samochodem do Karpacza Górnego, czy skorzystać z komunikacji publicznej. Zdecydowaliśmy się na przejażdżkę autobusem. Czekając na transport miejski zaskoczyła nas wjeżdżająca na ten sam przystanek kolejka turystyczna. Niebieska ciuchcia i dwa dopięte do niej wagoniki przykuły naszą uwagę. Okazało się, że kolejka na kołach cały czas kursuje i przewozi turystów z jednego atrakcyjnego miejsca w Karpaczu do drugiego punktu. Miniaturowy pociąg stał się świetną atrakcją dla dzieci. Karpacz widziany z tej perspektywy zachęcał do intensywnego zwiedzania.

Kolejka - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

Po wykupieniu biletów i zapoznaniu się z rozkładem jazdy kolejki turystycznej “Karpacz Express” zauważyliśmy, że kursuje jeszcze jedna taka kolejka na kołach - “Western Express”. Ich wspólnym punktem na trasie były: Osiedle Skalne, Centrum miasta, PKS Biały Jar, Wyciąg na Kopę. Niebieska ciuchcia podwiozła nas pod Świątynię Wang. W międzyczasie mogliśmy poznać historię mijanych atrakcji turystycznych. Przejażdżka po mieście Karpacz zabawną kolejką na kołach dała mnóstwo satysfakcji nie tylko tym najmłodszym, bo przecież w każdym z nas drzemie dusza dziecka. Kolejka turystyczna na kołach Karpacz Express i Karpacz Western - Dziki Zachód stworzyły zabawną alternatywę poruszania się po mieście. Co więcej każdy poruszający się kolejką na kołach otrzymał sporą dawkę wiedzy.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Świątynia Wang

W atrakcyjny sposób dotarliśmy do Świątyni Wang. Po wejściu do środka mieliśmy okazję wsłuchać się w historię tego obiektu sakralnego. Szczegóły na osobnej stronie. Na koniec oprowadzania po wnętrzu kościoła Wang przewodnik postanowił sprawdzić, kto ile zapamiętał z przytoczonych opowieści. Zadał kilka pytań. Jednym z zadań kierowanych głównie do dzieci było szukanie smoków. Kolejną ciekawą atrakcją dla najmłodszych było liczenie głów Wikingów. Nawet zwiedzanie znanego zabytku miasta Karpacz stało się świetną atrakcją dla dzieci poprzez zaangażowanie ich do wspólnej zabawy.

Świątynia Wang - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

A co nas chwyciło za serce? Wspaniała sakralna architektura i ciekawa historia drewnianego kościoła Wang. Okazało się, że świątynia została złożona z elementów przywiezionych w skrzyniach. Kościół po rozbiórce w Norwegii - mieście Wikingów, przeniesiono do Karpacza, w którym zadomowił się duch gór. Wzniesiony od podstaw drewniany budynek zyskał charakter obiektu sakralnego. Znów zaczął pełnić funkcję kościoła ewangelickiego. Świątynia Wang jest główną atrakcją miasta Karpacz. To przy zaczyna swój bieg niebieski szlak na Śnieżkę.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Śnieżka

Dla dzieci Śnieżka może kojarzyć się z Królewną Śnieżką. I rzeczywiście najwyższy szczyt Sudetów nazywany jest Królową Karkonoszy. Można go zdobyć różnymi szlakami. Najprostszym sposobem jest wjazd koleją linową. Dla bardziej aktywnych dzieci świetną atrakcją jest piesza wędrówka niebieskim szlakiem górskim. Po drodze można zajrzeć do Domku Myśliwskiego, wkroczyć na ścieżkę edukacyjną lub odpocząć w trzech schroniskach mijanych na trasie tj. Samotnia, Strzecha Akademicka, Dom Śląski. Dzieci z pewnością będą się świetnie bawić wyznaczając kierunek na podstawie mapy turystycznej. Opis niebieskiego szlaku na Śnieżkę znajdziecie na osobnej stronie. Jest to bardzo ciekawa trasa z przepięknymi widokami nie tylko na góry ale i na “Kocioł Małego Stawu”.

Śnieżka - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

Innym ciekawym, szlakiem, któremu poświęciliśmy osobną stronę jest czerwony szlak na Śnieżkę tzw. zakosami. Trasa biegnie stromo pod górę i wymaga dużo większego wysiłku. Dlatego jest to świetna atrakcja dla dorosłych, którzy pragną sprawdzić się w terenie lub są na etapie rzeźbienia sylwetki. Taka wspinaczka wzmacnia formę a niezwykle cenną podporą przy stromych podejściach są kijki trekkingowe. Pokonanie trudnego szlaku nieważne jakim tempem lub dotarcie choćby do kilku punktów daje mnóstwo satysfakcji i zadowolenia z siebie.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Kolej linowa “Zbyszek”

Dzieci mogą przeżyć niesamowitą przygodę podczas wjazdu na szczyt lub zjazdu ze Śnieżki koleją linową “Zbyszek”. Ta bezpieczna forma pokonywać długich odcinków zapewnia tyle samo wrażeń co roller coaster - kolejka górska. I choć jej tor biegnie łagodnie bez żadnych gwałtownych zakrętów to przejazd koleją linową trwa znacznie dłużej. Czteroosobowa kanapa nie przemieszcza się z górnej stacji do dolnej z zawrotną prędkością. Dreszczyku emocji dodają strome spadki lub podjazdy i bajkowe krajobrazy.

Kolej linowa “Zbyszek” - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

Zupełnie innych wrażeń kolej linowa “Zbyszek” dostarcza dorosłym. Czteroosobowe kanapy pozwalają złapać oddech po trudach wspinaczki. W czasie bezpiecznego zjazdu można podziwiać górskie pejzaże. To wspaniały punkt widokowy. I co ciekawe, można całą trasę uwiecznić na filmie wideo ale uwaga… kolejka gwałtownie startuje z górnej stacji, dlatego trzeba dobrze trzymać w dłoniach swoje aparaty, smartfony i inne sprzęty do fotografowania. Wyciąg narciarski daje możliwość wykonania wielu zdjęć z lotu ptaka i to bez posiadania drona. Kolej linowa “Zbyszek” to główna atrakcja miasta Karpacz w sezonie zimowym, ponieważ stanowi podstawę działania ośrodka narciarskiego “Kopa - Złotówka”.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Dziki Wodospad

Zaledwie kilka kroków od wyciągu narciarskiego “Na Kopę” w stronę Karpacza Dolnego znajduje się Dziki Wodospad. Spiętrzenie wody łagodnie spływającej po wielkich głazach było wykorzystywane na różne sposoby przez najmłodszych. Dziecięca wyobraźnia nie zna granic. Dlatego spotkaliśmy dzieci opryskujące się wodą, przebiegające po kamieniach, zanurzające stopy w rześkiej wodzie. Sporym wyzwaniem było przejście przez nurt rzeki na drugą stronę. Wielu przeszło suchą stopą, mi się to nie udało ale buty trekkingowe zdały egzamin.

Dziki Wodospad - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

To co dla dzieci jest placem zabaw, dla młodzieży może stać się wspaniałym tłem do selfi. Dziki wodospad jest bardzo klimatycznym miejscem. Pozwala zregenerować siły, odprężyć się nawet wśród dziecięcych pisków. Dorośli mogą pochylić się nad pięknem przyrody. I choć Dziki Wodospad jest dziełem ludzkich rąk to na każdym kroku widać cuda natury. Miłośników historii z pewnością zainteresują przyczyny budowy zapory, architekci dostrzegą detale a podróżnicy podejmą się wyzwania, by przejść na drugi brzeg i wkroczyć na nieznane ścieżki.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Zapora na Łomnicy

I znów kilka kroków od Dzikiego Wodospadu znajduje się kolejna atrakcja dla dzieci i dorosłych. W tym miejscu warto mieć oczy szeroko otwarte, by nic się nie stało. Zapora na Łomnicy mieści się obok parku miejskiego. Prowadzi do niej wąska ścieżka w dół. Samo zejście wśród drzew może przerodzić się w niezapomnianą przygodę dla dzieci. Zapora stanowi ciekawą atrakcję zarówno u jej dołu w miejscu powstania zalewu a także na jej szczycie. Jej korona mająca 105 metrów długości stała się ciekawym miejscem dla spacerów rodzinnych.

Zapora na Łomnicy - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

Zapora na Łomnicy jest częścią czerwonego szlaku turystycznego, który prowadzi w kierunku Grobowca. Wybudowana z kamiennych bloków utworzyła sztuczny wodospad i zalew. Decyzja o jej budowie zapadła po katastrofalnej powodzi z 1897 roku. Sztuczny zbiornik gromadzi nie tylko wody opadowe ale i kanciaste okruchy skalne. Korona zapory udostępniona jest dla ruchu pieszego. Wyjątkowy klimat i malownicze otoczenie zachęca turystów do odwiedzin. To wspaniałe miejsce w samym centrum miasta, które wykorzystywane jest także jako tło do robienia fotografii i ślubnych sesji zdjęciowych.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Park przy Zaporze na Łomnicy

W sąsiedztwie Zapory na Łomnicy mieści się park miejski (ul. Konstytucji 3 Maja w Karpaczu). Kolejne klimatyczne miejsce na mapie górskiego miasta. Dzieci zachwycają się stojącymi rzeźbami zwierząt, które żyją w Karkonoszach. Podejście do niedźwiedzia, jelenia, dzika czy wilka wywołało uśmiech na niejednej dziecięcej twarzy. Figury zostały wykonane z blachy stalowej i stanowią idealne tło do tworzenia niesamowitych ujęć.

Park przy Zaporze na Łomnicy - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

Park przypomina dzieciom leśną krainę a dorosłych przenosi na łono natury. Miejski park przy Zaporze na Łomnicy pozwala się wyciszyć nie tylko mieszkańcom miasta obleganego przez turystów. Także sami turyści tu zaglądają, by znaleźć ukojenie. Natura uspokaja, regeneruje siły i dodaje energii na dalsze podboje. Karpacz zachwyca zarówno latem cudownymi krajobrazami pełnymi barw, jak i zimą, gdy na skutek mrozu tworzą się unikatowe figury lodowe i zwisające niemal z każdego dachu sople lodu.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Tor Saneczkowy Kolorowa

Z pewnością każde dziecko lubi jeździć zimą na sankach. Miasto Karpacz przygotowało taką atrakcję w letniej odsłonie. Letni tor saneczkowy pozwala zjechać rynną z prędkością 35 km/h. Wyposażone w hamulce wózki pozwalają dowolnie regulować prędkość zjazdu, dlatego czas przejażdżki zajmuje od 5 do 7 minut. Minimalny wiek osoby prowadzącej to 8 lat. Na szczęście konstrukcja wózków pozwala na zjazdy dwuosobowe. A to pozwala spełnić pragnienia najmłodszych i dorosłych, którzy nie mają odwagi przyznać się, że mają w sobie duszę dziecka.  

Tor Saneczkowy Kolorowa - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

Oczywiście skorzystałam z okazji - sama. Znajomi poszli odetchnąć w restauracji. Dzięki nim mam świetne zdjęcia, ponieważ z lokalu na piętrze jest widok na letni tor saneczkowy. W środku lata nie musiałam stać w długiej kolejce. W końcu wsiadłam do wózka, który sam podjechał pod górę. Długość podjazdu wynosiła 370 metrów zaś zjazd wirażem ponad 360 stopni liczył 1060 metrów. Za pierwszym podejściem dużo częściej używałam hamulca, za to drugi zjazd był ekstremalny, aż mi czapeczkę zdmuchiwało. Tor saneczkowy zapewnia niesamowitych wrażeń także dorosłym, którzy odważą się korzystać z życia i wszelkich atrakcji niezależnie od wieku.

Karpacz Atrakcje dla Dzieci - Open Street Festival

Zdarzają się takie dni w Karpaczu, gdy sztuka wychodzi na ulicę. Karpacki deptak i okoliczne parki otwierają się na sztukę. Dzieci i najmłodsi mogą wziąć udział w licznych spektaklach, familijnych pokazach iluzjonistycznych. Na ulicy prowadzone są warsztaty cyrkowe i artystyczne. Odbywa się wiele koncertów i spektakli. Dzieci angażowane są do wielu zabaw ulicznych. Ciekawą atrakcją dla najmłodszych okazały się bańki mydlane.

Open Street Festival - Karpacz Atrakcje dla Dorosłych

W czasie Open Street Festival sztuka wychodzi nie tylko do dzieci. Sami tego doświadczyliśmy. Po zejściu ze Śnieżki zatrzymała nas ujmująca za serce gra gitarzysty. W tle na dużej wysokości ujrzeliśmy cyrkowe akrobacje. Pewien śmiałek chodził po linii a raczej tańczył w rytmie rozbrzmiewającej gry gitarowej. Zaledwie kilka kroków dalej mogliśmy wsłuchać się w dźwięki bębnów, saksofonu, który ubarwiał dżwiękami dziecięce zabawy. Uwagę dużej publiczności przykuł “Twisted Show” prowadzony przez znanego performance. Przekonaliśmy się, że Karpacz to nie tylko góry. Karpacz to miasto pełne atrakcji dla dzieci i dorosłych o każdej porze roku.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Śnieżka
Świątynia Wang
Zamek Książ
Zamek Grodno

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"