Niebieski Szlak Górski z Polany YMCA biegnący leśną ścieżką do Skalnego Miasta

Spacer leśną ścieżką, po drewnianej kładce i wielkich kamieniach wśród atrakcji stworzonych przez samą naturę. Zacznij zwiedzać Błędne Skały od Labiryntu z drzew na niebieskim szlaku! Piesza wędrówka Niebieskim Szlakiem Górskim z Polany YMCA do Skalnego Miasta, w którym Labirynt tworzą Błędne Skały. Parking z drewnianymi domkami stoi na rozdrożu wielu szlaków. Po przejściu przez Szosę Stu Zakrętów w Parku Narodowym Gór Stołowych można zapoznać się z mapą Błędnych Skał.

Błędne Skały - Góry Stołowe

Na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych znajduje się tajemniczy Labirynt - dzieło natury. Błędne Skały wykształciły się z grubych pokładów piaskowca. Na skutek nierównej odporności poszczególnych warstw na wietrzenie i inne procesy, powstały skalne korytarze różnej szerokości. Niektóre z uwagi na swój kształt zostały nazwane. Ciekawie prezentowała się skała zwana “Okrętem” - to istna Instagramowa atrakcja.

Niebieski Szlak Górski - Szeroka Droga przez Las

Po przygodzie z kapryśną pogodą, opisaną na stronie Polana YMCA wkroczyliśmy na niebieski szlak górski Błędnych Skał. Trasa turystyczna po oberwaniu chmury nie wyglądała zbyt ciekawie. Szeroka droga, rozjeżdżona przez ciężki sprzęt stosowany do wycinki drzew, była zalana wodą. Jednak zyskiwała na wartości z każdym kolejnym krokiem. Zachęcająco wyglądał leśny szlak z usypaną przez naturę ścieżką z kamieni.

Rozdroże pod Lelkową - Niebieski Szlak

Szliśmy wolnym tempem, przez mokre ścieżki bez mapy Błędnych Skał. Kierunek wskazywały nam wymalowane oznaczenia na drzewach. 25 minut później dotarliśmy do dużej tablicy informacyjnej. Na Rozdrożu pod Lelkową dowiedzieliśmy się, że czeka nas jeszcze 20 minut pieszej wędrówki do Błędnych Skał, niebieskim szlakiem górskim.

Niebieski Szlak do Labiryntu - drewniana kładka

Niebieski Szlak Górski do Błędnych Skał zaczął wchodzić na wyższy poziom. Nierówności skalne na drodze do Labiryntu dla wygody turystów wyłożone były w niektórych miejscach drewnianymi kładkami. Cała trasa turystyczna biegła łagodnie pod górę. W poruszaniu się po śliskiej powierzchni pomagały kijki trekkingowe, lekki plecak turystyczny i wygodne buty.

Niebieski Szlak w Górach Stołowych usypany z Kamieni

Odpowiedni sprzęt turystyczny pozwolił nam bezpiecznie przejść przez trudne odcinki na niebieskim szlaku turystycznym. Im bardziej zbliżyliśmy się do Błędnych Skał tym trasa stawała się coraz bardziej stroma i jednocześnie coraz mniej wygodna. Szeroka droga znacznie się zwęziła. Leśna ścieżka nabrała górskiego charakteru. Zamieniła się w drogę usypaną z kamieni. Wspinaczka stała się równie trudna jak zdobycie Śnieżki "zakosami".

Osobliwości Skalne na Drodze do Labiryntu

Warto było pokonać własne słabości, ponieważ po wspięciu się pod górę teren znów stał się płaski i zaczął przypominać leśną ścieżkę, biegnącą wzdłuż drogi asfaltowej. Uroku dodawały wysokie drzewa i pojawiające się na niebieskim szlaku górskim skalne osobliwości, niemal tak piękne jak słynna Maczuga Herkulesa w Ojcowskim Parku Narodowym.

Błędne Skały Mapa dla Zagubionych

Sąsiedztwo drogi asfaltowej przy ostatniej prostej niebieskiego szlaku górskiego prowadzącego do Błędnych Skał wybiło nas z rytmu. Mieliśmy odpowiedni sprzęt turystyczny lecz nie zaopatrzyliśmy się w mapę Gór Stołowych. Na szczęście z lekkiej opresji uratowała nas tablica informacyjna z mapą. Okazało się, że zrobiliśmy o kilka kroków za dużo i zboczyliśmy z niebieskiego szlaku, ponieważ trasa zaczęła biec w dół. Intuicyjnie kierując się pod górę, drogą asfaltową dotarliśmy do cywilizacji.

Błędne Skały - Parking Górny

Zaskoczył nas Parking Górny przy Błędnych Skałach. Dobrze, że nie wiedziałam o nim wcześniej. Ominęłaby nas cudowna przygoda w lesie w Górach Stołowych. Co więcej parking YMCA na dole był darmowy zaś parking górny przy Labiryncie był płatny (30 zł) i trzeba było trzymać się. ścisłych godzin pozwalających na wjazd i zjazd drogą asfaltową, na której odbywał się ruch wahadłowy (cykl 15 minut w jedną stronę co godzinę).

Aktywna Forma Spędzania Czasu w Górach Stołowych

Auta stały w długim korku. Turystów w nich uwięzionych ominęła aktywna forma spędzania czasu w Górach Stołowych. Nie tylko Labirynt zbudowany z Błędnych Skał jest wart obejrzenia. Chociaż niesamowitych wrażeń dostarczył nam krajobraz z punktu widokowego w Skalnym Mieście położonym na wysokości 852 m n.p.m.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Labirynt na szczycie Błędnych Skał
Ścieżka edukacyjna Błędne Skały
Zamek Książ
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"