Świątynia Wang w Karpaczu - Drewniany Kościół Wikingów


Drewniany Kościół jest charakterystycznym miejscem w Karkonoszach i unikalnym na skalę światową. Do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa. Wszystkie połączenia wykonano przy pomocy drewnianych złączy ciesielskich. Przy Świątyni Wang zaczyna swój bieg niebieski szlak górski na Śnieżkę.

Zabytek Wikingów sprzedany za 427 marek

Świątynia Wang została zbudowana na przełomie XII i XIII wieku w południowej Norwegii nad jeziorem Vang otoczonym wysokimi górami. Najwyższy szczyt zamieszkiwał troll Tindull Grindo. Z czasem kościółek zrobił się za mały, dlatego postanowiono go sprzedać za 427 marek. W 1841 roku budynek rozebrano na części i przewieziono w skrzyniach do Szczecina a następnie do Muzeum Królewskiego w Berlinie. Król pruski Fryderyk Wilhelm IV zrezygnował z postawienia świątyni na Wyspie Pawiej i za namową hrabiny Fryderyki von Reden z Bukowca w 1842 roku przekazał ją ewangelikom mieszkającym w Karpaczu.

Kamienna Dzwonnica i Trzy Dzwony

Na zboczu Czarnej Góry, przy drodze na Śnieżkę, złożono Świątynię z norweskiej sosny. W kwietniu 1844 roku kierujący budową pisał, że dostarczono zaledwie ⅕ niezbędnych elementów, dlatego brakujące fragmenty zostały dorobione na podstawie dokumentów sporządzonych przy rozbiórce. Sprowadzono do tego celu oryginalne drewno z Norwegii. Obok Świątyni Wang postawiono kamienną dzwonnicę, której zadaniem było zabezpieczenie zabytkowej budowli przed silnymi porywami górskiego wiatru. Pierwotnie kościół nie posiadał granitowej dzwonnicy. Obecnie rozbrzmiewają z niej trzy dzwony nazwane: “Ojcze Nasz”, “Chwała Chrystusowi”, “Owieczka Boża”.

Krużganek z Witrażami

Kolejnym odstępstwem od pierwotnego projektu była rozbudowa Świątyni Wang w trosce o jej trwałość. W czasie prac renowacyjnych w połowie 1842 roku otoczono kościółek krużgankiem, który miał zabezpieczyć wnętrze przed wychłodzeniem. Długi kręty korytarz biegnący dookoła świątyni jest doskonale doświetlony dzięki wbudowanym witrażom, wpuszczającym dzienne światło o charakterystycznej barwie. Obejście Świątyni Wang krużgankiem dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Sceny z Biblii przy Ołtarzu

W centralnej części Świątyni Wang znajduje się ołtarz z napisem “PAN MÓJ I BÓG MÓJ” a za nim wisi krzyż wykonany przez Jakuba z Janowic z jednego pnia dębowego z wizerunkiem Chrystusa wyrzeźbionego w drewnie lipowym. Przed ołtarzem stoją dwie drewniane kolumny, przedstawiające sceny z Biblii. Jedna nawiązuje do zwycięstwa Dawida nad Goliatem, druga belka przedstawia proroka Daniela w jaskini lwów. Przytoczeni biblijni bohaterowie, wykazali się wielką odwagą, będącą jedną z cnót wyznawanych przez Wikingów.

Kościół Szczęśliwych Małżeństw

Po prawej i po lewej stronie drewnianego ołtarza na postumentach stoją dwa świeczniki z metalu. Ustawione na nich świece zapalane są tylko podczas ślubów. Wiele młodych par decyduje się na ślub w tym klimatycznym miejscu, ponieważ krąży legenda, że zawarte małżeństwa w Świątyni Wang są trwałe i szczęśliwe. Z pewnością bajkowy nastrój zachowany jest przez dwa świeczniki, ponieważ każdy z nich przedstawia:

  1. serce - symbol miłości

  2. łabędzia - symbol wierności

Uskrzydlone Smoki i Twarze Wikingów

Wnętrze Świątyni Wang wypełnione jest wieloma symbolami ukrytymi w malowidłach i rzeźbach. Lwy występują w roli stworów strzegących bram. Uskrzydlone smoki na bocznych portalach można zobaczyć jedynie oczami wyobraźni, ponieważ ich kształt nie jest wyrazisty. Trzeba się przyjrzeć, by dostrzec smoki rozrywające ósemkę leżącą poziomo, co odczytywane jest za znak nieskończonej walki dobra ze złem. Twarze Wikingów są dużo bardziej widoczne. Ich wizerunki zdobią drzwi po obu stronach i symbolizują przekazywanie wiedzy i mądrości następnym pokoleniom. Świadczą o tym wysunięte z otwartych ust rozdwojone języki.

Wskrzeszenie Łazarza - Rzeźba

Na dziedzińcu przy Świątyni Wang stoi rzeźba przedstawiająca “Wskrzeszenie Łazarza” z Ewangelii Św. Jana. Twórcą dzieła jest Ryszard Zając z Jeleniej Góry. Pomnik zastąpił tablicę upamiętniającą ofiary I wojny światowej, która uległa zniszczeniu po 1945 roku. Na uwagę zasługuje bluszcz, który wije się nad rzeźbą przez cały rok. Roślina jest pod ochroną i zajmuje trzecie miejsce w Polsce pod względem wysokości położenia.

Świątynia Wang to miejsce historyczne, ponieważ uznawana jest za najstarszy drewniany kościół w Polsce. Pochodzi z krainy baśni. Wiele jej elementów przywieziono z norweskich gór, kojarzonymi z legendami o wikingach i trollach. Bajkowy klimat przyciąga młode pary. Odkrywanie symboli, szukanie smoków i liczenie twarzy wikingów stanowi świetną zabawę dla najmłodszych. Wielu podróżników właśnie w tym miejscu zaczyna swoją przygodę ze zdobywaniem gór i Śnieżki. Dlatego mieliśmy okazję kilkukrotnie oglądać Świątynię Wang na naszym górskim szlaku.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Śnieżka
Karpacz
Świdnica
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"