Ścieżka Hochbergów z Zamku Książ do Palmiarni

Ciekawą atrakcją Wałbrzycha i to darmową, dostępną dla wszystkich jest Książański Park Krajobrazowy z punktem widokowym na Zamek Książ a także długa i urokliwa Ścieżka edukacyjna “Hochbergów”.

Książański Park Krajobrazowy - Gatunki drzew

Główną atrakcją Książańskiego Parku Krajobrazowego jest Zamek Książ zaś najcenniejszym przyrodniczym obszarem są głębokie doliny Pełcznicy i potoku Szczawnik. Strome zbocza wąwozu porasta las klonowo-lipowy z domieszką dębu i sosny. Nieopodal Zamku Książ rośnie najstarszy pomnikowy cis - “Bolko”, którego wiek określa się na ok. 600 lat.

Książęcy Park Krajobrazowy - Aleja Lipowa

Przez Książański Park Krajobrazowy wiedzie aleja lipowa powstała na początku XVIII w, prowadząca od zamku na tzw. Topolową Górkę. Znajduje się tam Mauzoleum Hochbergów. Późną wiosną zachwycają wielobarwne krzewy, rododendrony i azalie. Księżna Daisy sprowadziła na te tereny najstarsze odmiany. Park zamieszkują liczne gatunki zwierząt. Schronienie w Książańskim Parku Narodowym znalazły sarny, lisy, dziki i muflony (dzikie owce) sprowadzone z Kostaryki i Sardynii na potrzeby książęcych polowań.

Ścieżka Hochbergów - Szlak przyrodniczo-edukacyjny

W roku 2000 został utworzony rezerwat przyrody “Przełomy pod Książem koło Wałbrzycha”. Z uwagi na olbrzymie bogactwo przyrodnicze i geologiczne została utworzona “Ścieżka Hochbergów” łącząca Zamek Książ z barwną historią rodu Hochbergów z Palmiarnią. Piesza i Rowerowa Ścieżka biegnie przez tereny leśne. Można na niej spotkać ruiny Zamku Stary Książ, pozostałości budowli z okresu II wojny światowej a także spojrzeć na Zamek Książ ze wspaniałego punktu widokowego.

Miejsce Pamięci Narodowej - Gross-Rosen

Nieopodal Zamku Książ w Wałbrzychu mieściła się filia obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, który był utworzony w 1940 roku. Początkowo więźniowie pracowali w miejscowym kamieniołomie granitu. Po trzech latach obóz Gross-Rosen stał się jednym z największych i najcięższych obozów koncentracyjnych. Dlatego powstało ok. 100 filii zlokalizowanych na terenie Dolnego Śląska. Podobozy przy Zamku Książ powołane zostały do budowy podziemnego kompleksu - Riese (Olbrzym). O tych tragicznych wydarzeniach przypomina Tablica Pamiątkowa ustawiona na Ścieżce Hochbergów.

Punkt Widokowy na Zamek Książ

Po wyjściu z Zamku Książ i zwiedzaniu z przewodnikiem Podziemi Dolnośląskich znanych pod nazwą Riese - “Olbrzym” mogliśmy się wyciszyć w cieniu wiekowych drzew. Obszar rezerwatu Natura 2000 porastają lasy, pośród których przebijają się jaworzyny stokowe, kwaśne buczyny, grądy zboczowe oraz łęgi. W ten stworzony przez naturę krajobraz doskonale wkomponowany został punkt widokowy, z którego widać Zamek Książ w całej okazałości. To doskonałe miejsce do zrobienia selfi z zamkiem w tle.

Piesza Ścieżka - Spacer po Lesie

Każdy może skorzystać z tej bogatej i zarazem darmowej oferty. Wiele miejsc dostosowanych jest dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Główne szlaki są pokryte nawierzchnią asfaltową. Ciekawe atrakcje Wałbrzycha w okolicy Zamku Książ są dobrze oznaczone. Ich lokalizację wskazują tabliczki informacyjne. Dodatkowo po Książańskim Parku Krajobrazowym można przemieszczać się jednośladem wzdłuż wytyczonych szlaków rowerowych.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Zamek Książ
Podziemia Zamku Książ
Palmiarnia "Książęca"
Zagórze Śląskie

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"