Wszystkich Świętych 2023 Zaduszki Święto Zmarłych Powązki Kwesty na Stare Cmentarze

Uroczystość Wszystkich Świętych przypada na dzień 1 listopada. To kolejna okazja na podróżowanie i odkrywanie starych cmentarzy. Zabytkowe mogiły skrywają ciekawe i nieraz krwawe historie. Warto wesprzeć groszem wolontariuszy kwestujących na Powązkach i innych starych cmentarzach na rzecz odnowy zniszczonych nagrobków.

Wszystkich Świętych 2023 - Czy jest to dzień wolny od pracy?


Uroczystość Wszystkich Świętych jak co roku przypada na dzień 1 listopada. Nie wszyscy wiedzą, że jest to dzień wolny od pracy, dlatego na cmentarzach gromadzi się mnóstwo osób. W Uroczystość Wszystkich Świętych 2023 wszystkie państwowe instytucje jak, urzędy, szkoły i sądy są zamknięte. 1 listopada nieczynne są duże sklepy, za wyjątkiem osiedlowych sklepików, aptek i stacji paliw. Duże rzesze ludzi gromadzą się przy cmentarzach, stąd należy spodziewać się utrudnień na drogach. Trzeba być przygotowanym na długi spacer, ponieważ ciężko o wolne miejsce postojowe przy samym wejściu na cmentarz.


Kiedy przypada Uroczystość Wszystkich Świętych 2023


W tym roku Wszystkich Świętych 2023 wypada w środę 1 listopada 2023. Wystarczy wziąć dwa dni urlopu (30.10 i 31.10), by zafundować sobie 5 dni wolnego. Warto zatem już na początku roku kalendarzowego odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy przypada Dzień Wszystkich Świętych 2023? Z pewnością wiele osób zechce przedłużyć sobie weekend o dodatkowe dni. Niestety Zaduszki nie są dniem wolnym od pracy i przypadają na 2 listopada 2023


Prognoza pogody na Wszystkich Świętych 2023


Przed Dniem Wszystkich Świętych 2023 każdy zastanawia się jaka będzie pogoda 1 listopada 2023. Niestety w tym roku prognozuje się, że na Wszystkich Świętych 2023 będzie deszczowo i chłodno. Mówi się, że 1 listopada będą nawet lokalne przymrozki. Przewidywana pogoda na Wszystkich Świętych 2023 zakłada, że termometry pokażą maksymalnie 8-11 stopni. Najcieplej ma być w Małopolsce i na Podkarpaciu, zaś najchłodniej będzie na północnym wschodzie. Słońce wzejdzie o godzinie 06:32 i zajdzie o godzinie 16:00. Wiatr ma wiać z siłą max 28 km/h. Zatem warto się ciepło ubrać i zabrać ze sobą parasol. Tylko mieszkańcy centralnej Polski oraz z Warmii i Mazur mogą liczyć na nikłe przebłyski słońca. Oczywiście prognozy długoterminowe mogą znacznie się różnić od rzeczywistości, i oby pogoda uległa znacznej poprawie, czego wszystkim życzymy.

Kwesty we Wszystkich Świętych na Stare Cmentarze


Zbliżające się obchody Dnia Wszystkich Świętych 2023 aktywują tysiące ludzi do sprzątania grobów. A co ze starymi cmentarzami? Na szczęście w Dzień Wszystkich Świętych 2023 po raz kolejny wolontariusze będą zbierać datki na renowację zabytkowych mogił. Na terenie Starego Cmentarza przy ulicy Ogrodowej w Łodzi będą kwesty na rzecz ratowania zabytkowych nagrobków, które będą trwały kilka dni (28.10 w godz. 10-14, 29.10 w godz. 10-16, 01.11 w godz. 09-19, 04.11 w godz. 10-16, 05.11 w godz. 10-16). W dniach 29.10, 05.11, 12.11 o godz. 10:00 będzie można udać się na spacer po Starym Cmentarzu, by poznać efekty przeprowadzonych prac konserwatorskich. Uroczyste zakończenie 29 kwesty będzie miało miejsce w Muzeum Miasta Łódź dnia 26.11.2023 o godz. 16:30. W programie przewidziano koncert upamiętniający łodzian.

Powązki Stare w Warszawie - Cmentarz Wojskowy


Na starym cmentarzu Powązki w Warszawie pochowano ludzi zasłużonych dla polskiej historii. Wśród nich są żołnierze, sportowcy, artyści i politycy. Cmentarz Wojskowy na Powązkach 2023 każdego roku jest odwiedzany przez tłumy mieszkańców stolicy. To sprawia, że Kwesta na Powązkach 2023 ma sens. To już tradycja, która zostanie zorganizowana w 2023 po raz 49. Datki zbierane są przez kilka dni od 29.10 do 1.11 przez ponad 250 osób. Do akcji charytatywnej na szeroką skalę tradycyjnie włączają się znane osobistości: politycy, aktorzy, dziennikarze i sportowcy. Kwesta na Powązkach została zorganizowana w roku 1975 z inicjatywy Jerzego Waldorffa. Długa tradycja skłoniła organizatorów do zabiegania o wpis Kwesty na Powązkach 2023 na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Zabytkowe groby, nekropolie, grobowce i mauzoleum - “Zjednoczeni Pamięcią 2023”


Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą został założony w 1990 r. przez Jerzego Waldorffa. SKOnSR zachęca do wzięcia udziału w jesiennej akcji na rzecz najstarszych nekropolii pod hasłem “Zjednoczeni pamięcią”. W Domu Kultury Polskiej w Wilnie (ul. Naugarduko 76) od 08.10 do 29.10 zbierane są szklane znicze. Jesienne sprzątanie zabytkowych wileńskich nekropolii zaplanowane jest od 14.10 do 30.10, po wcześniejszym zgłoszeniu się do p. Nijoli lub p. Rity. W środę od godziny 14:00 startuje akcja zapalania zniczy na Rossie i Bernardynach. Kwesta “Pomnikom Rossy” odbędzie się 01.11 i 02.11.2023. Sprzątanie wypalonych zniczy zaplanowane jest od 06.11 do 19.11.2023. W przeddzień Wszystkich Świętych 2023 miłośnicy zabytkowych nekropolii będą mogli poznać historię z wileńskich cmentarzy pod nazwą “Nocna trupia awantura na cmentarzu Wilna”.

Dziady - Zwyczaje związane z Dniem Wszystkich Świętych


Obecny zwyczaj obchodzenia Dnia Wszystkich Świętych znacznie różni się od wcześniejszego kultu zwanego Dziadami, który obchodzono do XIX wieku w domach. Wierzono, że zza światów mogą powrócić zmarli do swoich domów, by się ogrzać przy żarze zapalonych świec i posilić przy zastawionym stole. Innym zwyczajem były uczty na grobach zmarłych. Bliscy zostawiali na mogiłach miód, kaszę, mak, chleb, żeby dla nieżyjących. Dziadami nazywano tylko dusze przodków, którzy zmarli śmiercią naturalną. Lęk budziły dusze zmarłych tragicznie i samobójców skazanych na wieczne błąkanie się po ziemi w postaci demona. W wieku VII papież Bonifacy IV wprowadził Dzień Wszystkich Świętych i rozpropagował zwyczaj modlenia się za dusze świętych. Dopiero w X wieku zakon cystersów wprowadził kult modlenia się za wszystkie dusze przodków w Dzień Zmarłych zwanego potocznie - Zaduszki.

Zaduszki - Święto Zmarłych a Wszystkich Świętych 2023


Zaduszki
nie są synonimem Uroczystości Wszystkich Świętych. Zatem czym różnią się te dwa święta? Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest każdego roku 1 listopada. Dzień Zaduszny zawsze przypada na 2 listopada. Wszystkich Świętych 2023 jak co roku jest dniem wolnym od pracy, niestety w Zaduszki 2023 trzeba wrócić do pracowniczych obowiązków. W Uroczystość Wszystkich Świętych 2023 jak sama nazwa wskazuje Kościół Katolicki wspomina wszystkich chrześcijan, którzy osiągnęli zbawienie. Zaduszki obchodzone 2 listopada są Świętem Zmarłych. W liturgii rzymskiej w tym dniu wspomina się zmarłych wiernych. Zaduszki wprowadzono w miejsce słowiańskich Dziadów. Tak więc w Uroczystość Wszystkich Świętych 2023 wierni wspominają tych, którzy dostąpili już świętości i dostąpili zbawienia. W Dzień Zaduszny wspomina się dusze w czyśćcu cierpiące. Wierni na specjalnych kartkach zwanych wypominkami polecają Bogu z imienia i nazwiska swoich zmarłych bliskich.

Spacery po Starych Cmentarzach na Wszystkich Świętych 2023


W Uroczystość Wszystkich Świętych przy wielu grobach spotykają się bliscy z różnych okolic i dawno niewidzianych. Mieszkańcy i przyjezdni tłumnie odwiedzają cmentarze w dużych miastach i małych miejscowościach. Okres poprzedzający 1 listopada to doskonała okazja do tego, by poznać historię starych cmentarzy. W wielu miejscach jest ku temu okazja. Spacer po Cmentarzu Starofarnym, najstarszej nekropolii w Bydgoszczy odbędzie się w sobotę 21 października 2023. Miejscowość Złotów zaprasza do Mrocznego Spaceru po Cmentarzach 27 października 2023 (start w Parku Pamięci przy ul. Staszica w Złotowie). Najbliższy Spacer po Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu odbędzie się 29 października 2023 o godzinie 12:00 i jest organizowane przez Muzeum Miejskie Wrocławia. Spacer z Dendrologiem po Starych Powązkach odbędzie się 21 października o godzinie 12:00 - start brama Św. Honoraty. Niemal w każdym mieście są miejsca historyczne i wymagające naszej uwagi. Otoczmy je naszą pamięcią.

wszystkich-swietych-sybirakomjpg