Tragiczny Wypadek na Śnieżce w Karkonoszach 30 stycznia 2024 - Droga Jubileuszowa

Tragiczny wypadek w Karkonoszach. Trzy osoby spadły ze zbocza Śnieżki. Odnaleziono ciała dwóch mężczyzn. Do wypadku doszło około godziny 14:00 we wtorek 30 stycznia 2024. Poszukiwania trzeciej osoby zostały zakończone.


Tragiczny Wypadek - Trzy osoby zsunęły się do Kotła Łomniczki tzw. Rynną Śmierci


30 stycznia 2024 trzy osoby spadły z północnej ściany Śnieżki w Karkonoszach. Do zdarzenia doszło około godziny 14:00. Rzecznik Prasowa Lotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowała, że od około godziny 15:00 rozpoczęła się akcja ratunkowa w związku z upadkiem trzech osób z północnej ściany Śnieżki w Karkonoszach, które zsunęły się w stronę tzw. Rynny Śmierci Kotła Łomniczki. Na miejsce wypadku wysłano śmigłowiec LPR.


Dwie osoby nie żyją w wyniku zsunięcia się do Kotła Łomniczki


Po godzinie 16:00 we wtorek 30 stycznia 2024 rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze poinformowała, że ratownicy odnaleźli ciała dwóch mężczyzn narodowości polskiej, które przetransportowano do miasta Karpacz. Osoby zmarły na skutek obrażeń odniesionych w trakcie upadku na oblodzonym terenie. Do tragicznego w skutkach wypadku doszło na szczycie najwyższej góry Karkonoszy - Śnieżce. Na miejsce wypadku zadysponowano dwa śmigłowce lotniczego pogotowia ratunkowego z Czech i jeden z Polski. Czeska Horska Zachranna Slużba podała, że ofiary należały do większej grupy turystów.


Poszukiwania trzeciej ofiary tragicznego wypadku na śnieżce zostały przerwane


Adam Tkocz p.o. naczelnika Grupy karkonoskiej GOPR przekazał po godzinie 19:00, że poszukiwania trzeciej osoby zostały zakończone. Relacje osób zgłaszających wypadek na Śnieżce w Karkonoszach były bardzo rozbieżne. Niektórzy mówili o dwóch, trzech a nawet czterech osobach. Ratownicy nikogo nie znaleźli oprócz ciał dwóch mężczyzn. Przed godziną 18:00 został przekazany komunikat, że w akcji ratunkowej zostały wycofane śmigłowce. Prowadzone były działania linowe w trudnym terenie.


Akcja Ratunkowa na szczycie Śnieżka - Dwie osoby nie żyją


Jeden z ratowników poinformował, że do tragicznego wypadku na zboczu Śnieżki w Karkonoszach mogło dojść na dwa sposoby. Poszkodowani mogli poruszać się po Drodze Jubileuszowej, co oznacza, że mogły spaść z wysokości 500 metrów wysokości, albo mogli spaść z samego szczytu Śnieżka. Wówczas upadek nastąpiłby z wysokości około 1 km po oblodzonym trudnym terenie. Najwyższy szczyt Karkonoszy znów stał się świadkiem tragicznego w skutkach wypadku. Obelisk na Śnieżce upamiętnia lotniczą katastrofę.


Dwóch mężczyzn spadło tzw. "Rynną Śmierci"


Dwóch mężczyzn spadło tzw. "Rynną Śmierci" z północnych zboczy Śnieżki w Kocioł Łomniczki. Zginął 23-latek w województwa lubuskiego a także mężczyzna w wieku 47 lat z województwa dolnośląskiego. Oboje z ogromną prędkością zsunęli się ze szczytu prosto w przepaść, w wyniku czego ponieśli śmierć na miejscu. Ich ciała ratownicy GOPR wydobyli z dna "Rynny Śmierci" i przetransportowali do Karpacza.