Rogale Marcińskie Przepis Gęsina na Św Marcina Poznań 2023 Jarmark Świętomarciński

W Poznaniu - stolicy Wielkopolski świętuje się podwójnie w Dzień Niepodległości 11 listopada. Narodowe Święto nakłada się na uroczyste świętowanie imienin ulicy Św. Marcina. Z tej okazji każdego roku organizowany jest Jarmark Świętomarciński w Poznaniu. Na każdym rogu można nabyć niebywale smaczne Rogale Marcińskie, których sekretny przepis zamieściliśmy poniżej. Ze świętem obchodzonym w Poznaniu kojarzy się także sformułowanie: gęsina na Św. Marcina. Dlaczego…

Czy Rogal Świętomarciński Lidl jest już dostępny?

Imieniny Ulicy Św. Marcina w Poznaniu


Imieniny ulicy Św. Marcina w Poznaniu są organizowane od 1994 roku przez Centrum Kultury “Zamek”. Pomysłodawcy nawiązują do legendy o Św. Marcinie, który jest patronem jednego z poznańskich kościołów. Jedną z głównych atrakcji Dni Świętomarcińskich jest kolorowy korowód, któremu przewodniczy sam Święty Marcin w lśniącej zbroi na białym koniu. Parada przejdzie ulicami miasta Poznań aż do sceny, która znajduje się w okolicy Centrum Kultury Zamek.

Kim był Święty Marcin? Patron Ubogich


Święty Marcin wspominany 11 listopada był synem rzymskiego legionisty. Gdy został żołnierzem spotkał na swojej drodze ubogiego człowieka, prawie nagiego. Podzielił się z nim własnym płaszczem żołnierskim, dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Według kolejnej legendy Święty Marcin odmówił przyjęcia biskupiej sakry a następnie schował się przed papieskim wysłannikiem. Jego kryjówkę zdradziła gęś donośnym gęganiem.

Dlaczego musi być Gęsina na Św. Marcina?


Za wydanie Świętego Marcina wysłannikowi papieża gęsi zostały skazane na wieczną karę. Każdego roku składa się z nich ofiarę 11 listopada. To za zdradę wziął się zwyczaj pieczenia gęsi na Świętego Marcina. W wielu miejscowościach organizowane są konkursy na najlepszą gęś. Uroczyste obchody ku czci patrona ubogich pochodzą z połowy VII wieku. 11 listopada to data jego pochówku. Nad grobem Świętego Marcina wzniesiono bazylikę, którą każdego roku odwiedzają rzesze pielgrzymów.

Gęsina na Św. Marcina - Przepis


Przepis na Udka Gęsie - na Św. Marcina

 • Udko gęsi - 4 szt.
 • Liść laurowy - 2 szt.
 • Świeży tymianek - 2 gałązki
 • Czosnek - 1 ząbek
 • Sól do smaku
 • Tłuszcz gęsi - 1 kg lub olej roślinny

Obmyte pod zimną wodą udka gęsie i posypane solą należy zawinąć w folię razem ze zmiażdżonym czosnkiem i liśćmi laurowymi a następnie wstawić do lodówki na od 6 - do max 24 godzin. Zamarynowane udka należy ułożyć w formie do pieczenia jak najciaśniej a następnie zalać roztopionym tłuszczem lub olejem. Gęsinę trzeba wstawić do piekarnika rozgrzanego do 90-100 stopni na mniej więcej 3 godziny. Udka, przykryte tłuszczem, można przechowywać w lodówce przez długi czas.

Rogale Marcińskie - Jarmark Rogala 2023 w Poznaniu


Na Św. Marcina zgodnie z tradycją wypieka się Rogale Marcińskie różnej wielkości z nadzieniem makowym, orzechowym, marcepanowym lub śliwkowym. Rogaliki Marcińskie z ciasta francuskiego przypominają podkówki konia Świętego Marcina. Przepis na ten regionalny przysmak zamieściliśmy poniżej programu tegorocznych obchodów Święta Marcina. W bieżącym roku Kiermasz Rogala 2023 będzie otwarty 11 listopada w sobotę w godzinach 11:00-21:30. Atrakcje rozmieszczone będą na ul. Św. Marcina i alei Niepodległości.

Przepis na Rogale Marcińskie 2023 - Składniki


 • 3,5 szklanki mąki pszennej
 • 1 szklanka letniego mleka
 • 1 duże jajko
 • 1 łyżka suchych drożdży (12 g)
 • 3 łyżki cukru
 • 0,5 łyżeczki ekstraktu z wanilii
 • szczypta soli
 • 225 g masła o temp. pokojowej (30 g do ciasta, 195 g do przekładania)

Przepis na Rogale Marcińskie - Przebieg Czynności


Należy zmieszać mąkę z suchymi drożdżami, by powstał rozczyn. Następnie trzeba dodać pozostałe składniki i rozetrzeć masę między palcami. Na koniec dodaje się roztopione masło. Ciasto na Rogale Marcińskie trzeba wyrabiać bardzo krótko - do połączenia się wszystkich składników. Z lepiącego się ciasta należy uformować prostokąt, owinąć szczelnie folią i pozostawić w lodówce na 1 godzinę. Schłodzone ciasto na Rogale Marcińskie przekładamy na stolnicę i rozwałkowujemy na prostokąt o wymiarach 30 x 15 cm. Krótsze boki mają stanowić górę i dół. Taki prostokąt należy przesmarować masłem pozostawiając 0,5 cm odstępu od brzegów. ⅓ ciasta należy złożyć od góry a następnie dolną aby przykryła całość. Trzeba dobrze skleić brzegi i znów rozwałkować delikatnie ciasto na wymiar 25 x 17 cm. Po złożeniu ciasta jak wyżej i owinięciu folią ciasto na Rogale Marcińskie trzeba wstawić do lodówki na 45 minut. Proces wałkowania i chłodzenia należy trzykrotnie powtórzyć. 

Ciasto musi być wyjęte z lodówki 20 minut przed kolejnymi działaniami. Rozwałkowujemy masę na prostokąt o wymiarze 65 x 34 cm i przecinamy na pół wzdłuż dłuższego boku. Powstałe w ten sposób dwa prostokąty trzeba pociąć na 12 trójkątów, na których rozkładamy nadzienie zachowując niewielki odstęp od brzegów. Podstawę trójkąta równoramiennego zawijamy na masę. Pośrodku trzeba zrobić nacięcie, które następnie odginamy, by przerwę zakryć czubkiem trójkąta.

Rogale Marcińskie należy poukładać na dwóch blachach wyłożonych papierem do pieczenia, zachowując odstęp. Ciasto na rogale, przykryte ściereczką musi pozostać do wyrośnięcia na 1 godzinę. Przed wstawieniem do piekarnika rogale warto posmarować jajkiem rozkłóconym z mlekiem. Rogale Marcińskie pieczemy w rozgrzanym piekarniku w temp. 180 stopni przez 25-30 minut. Jeszcze ciepłe rogaliki można polać lukrem (cukrem wymieszanym z mlekiem lub wrzątkiem) i posypać posiekanymi migdałami.


Dni Świętomarcińskie - Kiermasz Rogala w Poznaniu 2023 PRogram


Program obchodów Św. Marcina w Poznaniu 11 listopada 2023

11:00 - Otwarcie


ANIMACJE

 • 11:00-13:00 Warsztaty w Pracowni Ładne Rzeczy, ul. Św. Marcina 57 - “Lalki motanki i origami świętomarcińskie”
 • 11:00-13:00 oraz 15:00-18:00 warsztaty plastyczne
Wzdłuż ulicy Św. Marcina w Poznaniu:
 • 12:00-18:00 Pan Kataryniarz
 • 15:00-18:00 Teatr z Głową w Chmurach (żonglerzy, szczudlarze i kuglarze)
Skrzyżowanie ulicy F. Ratajczaka i Św. Marcina
 • 15:00-18:00 Pokazy tańca breakdance
Pod Alfami
 • 15:00-21:00 Sety dj-skie
W pobliżu ul. Garncarskiej
 • 15:00-18:00 Nienaturalne Pobudzenie Sounsystem
 • 18:00-21:00 Dj Radar
 • 15:30, 16:30, 17:30 Zespół Muzyczny SIŁY SPECJALNE

Strefa Ngosów

 • 11:00-13:00 oraz 15:00-18:00 Warsztaty i spotkania z organizacjami pozarządowymi działającymi na rzecz drugiego człowieka w Poznaniu


KOROWÓD

13:00 start z ulicy Piekary w stronę placu Adama Mickiewicza, kolorowa parada prowadzona przez Świętego Marcina w lśniącej zbroi na białym koniu. Mnóstwo platform i tancerzy.

Uroczyste przekazanie kluczy do miasta z udziałem Prezydenta Poznania oraz Orkiestry na rowerze.


KONCERTY FINAŁOWE

Scena główna na placu A. Mickiewicza

 • 18:00 Užjsme doma
 • 19:15 Majka Jeżowska


KOALICJA ŚWIĘTY MARCIN

Gra uliczna oraz prezentacja okolicznych lokali


Przysłowia na Dzień Świętego Marcina 2023


Dzień Świętego Marcina przypada późną jesienią, dlatego zbiór przysłów z tym świętym nawiązuje do pogody. “Od Świętego Marcina zima się zaczyna”. “Mróz na Marcina, będzie tęga zima”. “Jak Marcin na białym koniu jedzie, to lekką zimę przywiedzie”. “Jaki dzień Świętego Marcina, taka będzie cała zima”. “Na Świętego Marcina lód, na Trzy Króle wody bród”. “Gdy liście przed Marcinem nie upadają, to mroźną zimę przepowiadają”.


Rogal Świętomarciński Lidl 2023 


Rogal Świętomarciński Lidl
jest już dostępny - tylko w sklepach stacjonarnych. Zachęca do tego reklama telewizyjna i gazetka promocyjna. Rogale Świętomarcińskie są "Chronione Oznaczeniem Geograficznym". Za 2 rogale można dostać 1 gratis. Przed świąteczną obniżką cena za jednego Rogala Świętomarcińskiego w Lidl wynosiła 7,49. W ofercie promocyjnej w przypadku nabycia dwóch Rogali Świętomarcińskich trzeba będzie zapłacić  4,99 x 2. Rogale na Świętego Marcina pochodzą z cukierni Lidla - Rodowity Poznaniak, który cieszy się 30-letnią tradycją. Smakowite wypieki mają ponad 40% nadzienia. Oryginalny Rogal Świętomarciński Lidl jest z białym makiem. Tydzień Regionalny z Karolem Okrasą w Lidl, gdzie na pierwszym planie jest Rogal Świętomarciński i Gęsina na Świętego Marcina potrwa od poniedziałku 06.11 do środy 08.11.2023.