Polskie Góry Zimą Wyprawy Górskie Planowanie Wycieczki w Górach z Dziećmi Dla Początkujących

Polskie góry zimą są niebezpieczne, dlatego postanowiliśmy w kilku krokach przedstawić porady dotyczące planowania wczasów w górach od jesieni do późnej wiosny. Wiele szlaków turystycznych w czasie ferii zimowych jest zamkniętych i niedostępnych. Dlatego przed wyjazdem w góry zwłaszcza z dziećmi lub bez doświadczenia należy się odpowiednio przygotować.


Planowanie podróży w polskie góry zimą z dziećmi i dla początkujących


Postanowiliśmy przedstawić 12 kroków, które pozwolą miło spędzić wakacje w polskich górach zimą. Pierwsze 6 kroków służy do określenia podstawowych danych. Ogólnie mówiąc to rozeznanie się z tematem po rzuceniu hasła: Może gdzieś pojechać?
Od razu pojawiają się kolejne niewiadome typu:
 1. Gdzie i po co jechać na wycieczkę?
 2. Z kim i jakim wybrać się na wycieczkę?
 3. Na ile i za ile jechać na wycieczkę?
 4. Kiedy wybrać się na wycieczkę?
 5. Dokąd się udać i gdzie nocować?
 6. Jak i czym dotrzeć na miejsce wycieczki?
Kolejne 6 kroków to konkrety. Zacznijmy od podstaw.


1 KROK Wytycz szlak turystyczny i określ cel wycieczki w góry zimą!


Co należy dalej zrobić po pojawieniu się pytania: Może gdzieś pojechać? Właśnie od tego zaczyna się proces planowania wycieczki. Najczęściej stoimy przed dylematem, czy wybrać się nad morze czy w góry. W okresie zimowym, w czasie ferii zimowych i wczesną wiosną znacznie większą popularnością cieszą się polskie góry. Przez Polskę przebiegają trzy pasma górskie: Góry Świętokrzyskie, Sudety i Karpaty. W każdym z tych miejsc można skorzystać z licznych atrakcji. Planując wycieczkę w polskie góry zimą warto już na wstępie określić główny cel wyjazdu. Zobaczmy co mają do zaoferowania polskie góry zimą. Zimowe atrakcje:
 1. NARTY - Jazda na nartach, Nauka jazdy na nartach, Szusowanie na nartach po stokach narciarskich i nartostradach.
 2. SNOWBOARD - Jazda na snowboardzie, Nauka jazdy na snowboardzie, Szusowanie na desce snowboardowej po stokach.
 3. BIEGÓWKI - Narciarstwo biegowe, Malownicze trasy narciarstwa biegowego z dziećmi.
 4. SANKI DREWNIANE, SANKI DMUCHANE, SNOWTUBING, SANKI DESKA, NARTOSANKI, ŚLIZGACZE, ŚLIZGI ZJAZDOWE - Jazda na sankach dla dzieci w górach, Zjazd na pontonach, Zimowe trasy saneczkowe w górach, Tory saneczkowe w górach.
 5. ŁYŻWY - Jazda na łyżwach, Plenerowe lodowiska, Miejskie lodowiska.
 6. SZCZYTY - Zdobywanie górskich szczytów zimą, tj. np. Śnieżka, Skrzyczne, Babia Góra, Tarnica w Bieszczadach, Giewont dostępny dla osób niepełnosprawnych.
 7. KOLEJKI GÓRSKIE - Turystyka krajoznawcza, Cudowne widoki górskie.
 8. SUCHE MORSOWANIE - Zdobywanie szlaków górskich wyłącznie w bieliźnie.
 9. BITWA NA ŚNIEŻKI - Rzucanie śnieżkami.
 10. SPACERY, NORDIC WALKING - Zimowe spacery po górach, Zimowy trekking, Piesze wycieczki po górach szlakami turystycznymi, Górskie wędrówki zimą.
 11. SKUTERY ŚNIEŻNE - Wycieczki skuterami śnieżnymi po górach.
 12. KULIGI - Zwiedzanie urokliwych okolic zakończone wspólną biesiadą przy ognisku.
 13. SNOWRAFTING - Wspólna jazda z dużą prędkością po zaspach śnieżnych specjalnym pontonem przypiętym do skutera śnieżnego.
 14. TERMY, SPA, FITNESS, SIŁOWNIE - Wypoczynek nad wodą zimą, korzystanie z basenów zewnętrznych. Termy z ciepłymi basenami, sauny, jacuzzi, masaże i zabiegi.
 15. ATRAKCJE INDOOR - Dostępne niezależnie od pory roku i pogody. Dla miłośników historii: Muzea i Zabytki. Dla miłośników sztuki: Galerie i Wystawy. Dla miłośników przyrody: Palmiarnie, Parki. Dla miłośników zagadek: Escape Room, Pokoje gier. Dla szukających rozrywki: Kręgielnie, Bilard, Kina, Kluby i Dancingi, Potańcówki w górskiej chacie. Dla dzieci: Rodzinne Parki Rozrywki, Parki Miniatur, Place zabaw, Parki trampolin, Baseny.


2 KROK Określ kto jedzie w polskie góry zimą i zrób krótką charakterystykę uczestników!


Po wyznaczeniu głównego celu wycieczki w góry zimą można przystąpić do określenia liczby uczestników i ich charakterystyki. Zupełnie inaczej planuje się wycieczkę w góry zimą z dziećmi, inaczej wczasy w górach zimą dla seniora i jeszcze inaczej podróże we dwoje. Dlatego określ liczbę uczestników i charakter wycieczki (KTO jedzie i po CO?) zanim przejdziesz do kolejnego kroku. Poniżej przykładowe propozycje:
 1. Wakacje w górach zimą w pojedynkę, wyjazd w polskie góry zimą dla singli, wycieczki jednoosobowe, wyprawy w pojedynkę, trekking
 2. Pobyt w górach zimą dla dwojga, wycieczki w góry dla zakochanych, podróże poślubne w góry
 3. Wyprawy rodziców w polskie góry zimą z dziećmi
 4. Rodzinne wycieczki w góry zimą z dziećmi, dziadkami
 5. Wczasy dla seniora i emerytów w górach zimą
 6. Miejsca w górach dla niepełnosprawnych, turnusy rehabilitacyjne w górach
 7. Wycieczka w polskie góry zimą dla grupy szkolnej, obozy zimowe, zimowiska narciarskie, wyjazdy integracyjne w góry, wycieczki dla grup zorganizowanych
 8. Wycieczki w polskie góry zimą dla znajomych, przyjaciół, wieczór panieński w górach, wieczór kawalerski w górach
 9. Wycieczki turystyczne, wycieczki krajoznawcze, zorganizowane wycieczki
 10. Wycieczki podróżnicze, wyjazdy z klubu Zdobywców Korony Gór Polskich, wycieczki górskie PTTK, miłośników gór, wspólne wypady w góry, ekstremalne wyprawy w góry zimą


3 KROK Określ na ile wybierasz się w polskie góry zimą!


Wiedząc już kto z nami jedzie w polskie góry zimą pora określić przedział czasowy. To bardzo ważny etap planowania wycieczki górskiej. Wyznaczenie czasu trwania wakacji w górach jest zależne od takich czynników jak:
 1. Wolny czas (własny i wszystkich uczestników wyprawy w góry zimą)
 2. Budżet (własny i wszystkich uczestników wycieczki w góry zimą)
 3. Charakter wycieczki w polskie góry zimą
 4. Predyspozycje własne i wszystkich uczestników wyprawy w góry
 5. Warunki pogodowe panujące w polskich górach zimą

Zupełnie inaczej planuje się wycieczki jednodniowe i dwutygodniowe turnusy rehabilitacyjne w górach. Celem krótkich wypadów w góry jest zdobycie szczytów, zwiedzenie konkretnych miejsc lub uchwycenie na fotografii zapierających dech w piersiach widoków. Kilkudniowe wycieczki lub długoterminowe wyjazdy pozwalają uczestnikom poznać ciekawe miejsca, skorzystać ze wszystkich atrakcji i udogodnień a przede wszystkim odpocząć i zregenerować siły. Określ zatem czas trwania wycieczki (NA ILE jedziesz lub jedziecie). Do wyboru są:
 1. Wycieczki jednodniowe
 2. Wycieczki kilkudniowe
 3. Wycieczki weekendowe
 4. Wycieczki tygodniowe
 5. Wycieczki dwutygodniowe
 6. Wycieczki objazdowe, krajoznawcze


4 KROK Określ w jakim terminie planujesz wycieczkę w góry!


Kolejnym krokiem planowania wycieczki w góry zimą jest wyznaczenie konkretnego terminu, dopasowanego do wszystkich uczestników wyprawy. W niektórych przypadkach data wyjazdu jest narzucona przez otoczenie lub okolicznościowe czynniki, którymi mogą być:
 1. Data ślubu przy planowaniu wieczoru panieńskiego w górach, wieczoru kawalerskiego w górach i podróży poślubnej
 2. Data urodzin konkretnej osoby
 3. Harmonogram ferii zimowych dla poszczególnych województw
 4. Warunki pogodowe, zagrożenia lawinowe, opady śniegu
Decydując się na zdobycie danego szczytu górskiego ściśle wytyczonym szlakiem górskim warunkiem koniecznym przed wyjazdem jest sprawdzenie prognozy pogody długoterminowej. Nie wszystkie trasy turystyczne są otwarte w czasie zimy. Niektóre drogi zamieniają się zimą w stoki narciarskie, różne trasy mogą być zamknięte ze względu na występujące zagrożenie lawinowe. Często latem, z uwagi na wzmożony ruch turystyczny narzucane są kierunki wchodzenia na szczyt i schodzenia z niego.


5 KROK Zarezerwuj noclegi w górach zimą dla siebie i wszystkich uczestników wyprawy w góry!


Wiedząc z kim jedziemy, na jak długo, kiedy i po co… należy rozejrzeć się za miejscami noclegowymi w górach zimą. Przy planowaniu noclegu w górach warto kierować się takimi kryteriami jak:
 1. Budżet (własny i wszystkich uczestników wycieczki w góry zimą). UWAGA nie zawsze tanie wycieczki w góry zależą od długości pobytu. Duży wpływ na cenę ma termin wyprawy w góry. Z doświadczenia wiemy, że wycieczki w góry na długie weekendy są droższe od wyjazdów kilkudniowych w innym terminie. Na pewno ceny noclegów w górach są wysokie w czasie: Sylwestra, Majówki i ferii zimowych. Oczywiście można w tych terminach trafić na ciekawe promocje noclegów w górach.
 2. Lokalizacja miejsca noclegowego. UWAGA nie zawsze ekskluzywne wycieczki w góry muszą oferować noclegi w samym centrum. Wszystko zależy od upodobań uczestników wyprawy w polskie góry zimą. Jeśli celem wycieczki jest relaks i wypoczynek warto zarezerwować noclegi na obrzeżach miasta. W przypadku nastawienia na częste wyprawy w góry warto poszukać noclegu blisko szlaków górskich. Grupy zorganizowane często decydują się na noclegi w schroniskach. Planując wycieczkę w góry dla seniorów i osób niepełnosprawnych należy wziąć pod uwagę udogodnienia dla osób z ograniczoną zdolnością poruszania się. Jadąc w góry z dziećmi część rodziców wybiera całe apartamenty z kuchnią, część szuka domków w górach a jeszcze inni rezerwują noclegi w hotelach oferujących atrakcje dla najmłodszych tj. sale zabaw, baseny. Organizując wypad w góry we dwoje, dla zakochanych warto rozejrzeć się za obiektami SPA, miejscami noclegowymi z sauną, jacuzzi. Lokalizacja noclegów, hoteli i willi w centrum miasta jest wygodna dla grup zorganizowanych, wyjazdów integracyjnych, wypadów w góry ze znajomymi i przyjaciółmi. Bliskość pubów, dyskotek zachęca do wspólnej zabawy.
 3. Rodzaj obiektu. Tanie wyjazdy w góry zimą nie zawsze oznaczają spanie w schronisku lub pensjonacie. Na cenę noclegu wpływa termin, lokalizacja a także ilość uczestników. Organizując wyjazdy grupowe można negocjować warunki. Poznaj rodzaje miejsc noclegowych:

a) Hotele w górach, hotele SPA, Fitness z noclegiem
b) Apartamenty w górach
c) Pensjonaty i wille w górach
d) Schroniska w górach
e) Hostele w górach
f) Domki w górach
g) Domy wakacyjne w górach
h)Chatka w górach
i) Agroturystyka w górach
j) Sanatoria, kurorty i uzdrowiska w górach
k) Ośrodki szkoleniowe i wypoczynkowe

Planując wycieczki rodzinne z dziećmi w góry rodzice szukają apartamentów z aneksem kuchennym. Osoby z różnymi schorzeniami wybierają sanatoria i uzdrowiska lub hotele SPA. Młodzież szuka tanich wycieczek w góry więc decyduje się na hostele, schroniska i pensjonaty. Wyjazd w góry dla dwojga wiąże się z wynajęciem noclegu w apartamencie, willi lub hotelu SPA. Domki w górach i chatki góralskie to propozycja dla każdego. Mniej znaną formą noclegu jest agroturystyka w górach. Na ekofarmach znajdują się żywe zwierzęta tj.: króliki, osiołki, kurki, kózki, baranki, alpaki, szopy, kotki i pieski. To wspaniała propozycja noclegu dla rodzin z dziećmi i seniorami. Ciekawe propozycje noclegu w górach dla singli oferują hotele, wille, apartamenty. Wyruszając na ekstremalną wycieczkę w góry można zatrzymać się na noc w hostelu lub schronisku. Ośrodki szkoleniowe i Domy wypoczynkowe to idealne rozwiązanie na nocleg dla grup zorganizowanych, szkolne wycieczki i dzieci wyjeżdżające na kolonie, zimowiska narciarskie. A co na wyjazdy integracyjne w góry? Hotele SPA, z basenem, sauną, jacuzzi, siłownią z salą do tańczenia, oferujące dobre jedzenie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród pracowników.

4. Standard obiektu i wyposażenie. Im lepsze warunki tym oczywiście wyższa cena noclegu w górach. 
 • Planując rodzinne wycieczki z dziećmi niezbędnym wyposażeniem będzie osobna kuchnia, łazienka, telewizor, darmowe wifi, plac zabaw. Osoby starsze, niepełnosprawne, seniorzy i emeryci zwracają uwagę na udogodnienia tj. winda, parking, łazienka w pokoju dostosowana do osób niepełnosprawnych. Organizując wyjazd we dwoje w góry zimą ważne będzie wyposażenie zapewniające romantyczny klimat np. sauny, jacuzzi, domek saunowy z balią.
 • Wyjazd w góry zimą wiąże się z zabraniem wielu grubych ubrań zajmujących sporo miejsca w walizce, dlatego niezbędnym minimum wyposażenia w miejscu noclegowym powinny być: ręczniki, czajnik, żelazko, suszarka, szklanki i talerze, sztućce, pościel, wieszaki, środki czystości (mydło, szampon).
 • Planując wyjazd w góry zimą warto zwrócić uwagę, czy w miejscu noclegowym można wypożyczyć sanki, łyżwy, narty i czy znajduje się suszarnia butów, sprzętu narciarskiego i narciarnia - przechowalnia sprzętu..
 • Wybierając miejsce noclegowe należy podjąć decyzję związaną z wyżywieniem. Niektóre obiekty oferują pełne wyżywienie all inclusive. Ciekawą propozycją dla zdobywców gór jest opcja ze śniadaniem i obiadokolacją. Dostęp do kuchni z lodówką, kuchenką i garnkami jest mile widziany dla rodzin z dziećmi.


6 KROK Zdecyduj jak dojechać w polskie góry zimą, czym, jakim środkiem transportu!


Ostatnim krokiem wyznaczania podstaw przed wyjazdem w polskie góry zimą jest określenie środka transportu. Najwygodniejszą formą jest oczywiście samochód osobowy, wersja kombi, suv. Jak można się dostać w polskie góry zimą? Popularne są:
 1. Wycieczki samochodowe
 2. Wycieczki autokarowe
 3. Wycieczki pociągiem PKP w góry
 4. Zloty Motocyklowe po otwarciu sezonu motocyklowego na wiosnę
 5. Zimowe wypady rowerowe

Oczywiście wybór środka transportu zależy od budżetu, liczby uczestników wyprawy w polskie góry zimą i warunków pogodowych.


Planując wycieczkę w polskie góry zimą na własną rękę trzeba odpowiedzieć na wiele pytań. A to dopiero początek. W powyższym artykule omówiliśmy podstawy planowania wyjazdu w polskie góry zimą i nie tylko. Pora poznać szczegóły planowania. W kolejnym artykule odpowiadamy na pytanie: Co trzeba zabrać ze sobą w góry zimą? Jak wyznaczyć trasę turystyczną punkt po punkcie? Omówimy podstawy bezpiecznego zdobywania gór zimą, żeby uniknąć tragedii, o której zrobiło się głośno pod koniec stycznia 2024 roku - Tragedia na Śnieżce.

Można pójść na skróty i zlecić zorganizowanie wycieczki przedsiębiorcom turystycznym. Pracownicy biur podróży odciążają z wielu obowiązków ale niekiedy nie są w stanie dopasować propozycji wyjazdu e góry do wszystkich indywidualnych potrzeb. Dlatego oferujemy  swoje usługi związane z planowaniem wycieczek w góry szyte na miarę. Jesteśmy grupą ludzi zwiedzającą Polskę i świat na własną rękę, dlatego wiemy, jak zaplanować wyjazd w każde miejsce na mapie dopasowane do indywidualnych potrzeb. Umiejętność planowania wycieczek nabyliśmy w ramach długoletniego doświadczenia. Natknęliśmy się na różne kaprysy pogody, które przekształciliśmy w świetną przygodę. Natura wykształciła w nas kreatywność przez co potrafimy w elastyczny sposób podchodzić do planowania wyjazdów. Zobacz naszą ofertę współpracy lub przejdź do kolejnego artykuły, który ułatwi planowanie wycieczki na własną rękę. Co zabrać ze sobą w góry zimą?