Lubuski Orszak Trzech Króli - Zimowe Atrakcje Zielonej Góry

Zielona Góra nawet zimą mieni się barwami czystej natury. Orszak Trzech Króli odbył się w zielonej scenerii. Nasycenie kolorów podkreśliły krople deszczu, które w zimie powinny przyjąć postać białego puchu. Ale nie w tej części kraju i Europy dotkniętej globalnym ociepleniem.

POMNIK Klema Felchnerowskiego zdobiący Deptak Zielonogórski

Rzeźba z brązu została odsłonięta w 2015 roku i przedstawia malarza siedzącego na krześle przy stoliku w pobliżu budynku Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jest to pierwszy pomnik ukazujący mieszkańca powojennej Zielonej Góry. Drugie krzesło zachęca do dotrzymania towarzystwa legendzie lubuskiego środowiska kulturalnego. Z okazji przemarszu deptakiem Orszaku Trzech Króli artysta z brązu został udekorowany złotą koroną.

laweczka-deptak-zielona-goraJPG

ANIOŁY Zimowe Atrakcje Zielonej Góry

Po prawej stronie na schodach do Muzeum Ziemi Lubuskiej wylądowały anioły. W ich pojawieniu się na Orszaku Trzech Króli w Zielonej Górze nie przeszkodził rzęsisty deszcz. Żywe postaci biblijne rozdawały wszystkim przechodniom chorągiewki z tegorocznym logo kulturalnego i religijnego wydarzenia. Organizatorem Lubuskiego Orszaku Trzech Króli była radna i jej stowarzyszenie “Ludzie dla Ludzi”. Oczywiście przedsięwzięcie na tak dużą skalę nie byłoby możliwe do zrealizowania bez wolontariuszy - ludzi o Złotym Sercu.

zimowe-anioly-muzelum-zielona-goraJPG

ZBAWICIEL Msza Święta - początek Lubuskiego Orszaku

Obchody Trzech Króli na Ziemi Lubuskiej rozpoczęły się w samo południe Mszą Świętą w Kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela przy al. Niepodległości. Wzięły w niej udział wspólnoty parafialne ze swoimi duszpasterzami i biskupem a także przedstawiciele różnych środowisk z Zielonej Góry oraz mieszkańcy z miasta i okolic. W tym czasie na deptaku trwały przygotowania do Lubuskiego Orszaku Trzech Króli. Na czele pochodu stanęły anioły prowadzone przez Gwiazdę Betlejemską.

pocztek-orszaku-trzech-kroli-zielona-gorajpg

BACHUSIK w Złotej Koronie przy fontannie

Niewątpliwie gwiazdą a zarazem ciekawą atrakcją Zielonej Góry dla dzieci stał się nieduży Bachusik. Z racji przemarszu Lubuskiego Orszaku Trzech Króli charakterystyczna dla miasta Zielona Góra rzeźba z brązu została zaopatrzona w złotą koronę. W sumie 15 tysięcy takich królewskich atrybutów zdobiło zielonogórski deptak wszystko za sprawą aniołków - wolontariuszy.

bachus-przy-fontannie-orszak-zielona-goraJPG

DREWNIANE WIELBŁĄDY - Atrakcje dla Dzieci w Zielonej Górze

Niesamowite wrażenie zrobiły na nas drewniane Wielbłądy na kołach. Ich twórca zapewne cechuje się dużym poczuciem humoru, zdolnościami artystycznymi a także wiedzą o walorach miasta Zielona Góra, które słynie z “Winobrania” - Święta Miasta obchodzonego we wrześniu. Świadczą o tym symboliczne winogrona na jednym z drewnianych wielbłądów. Z pewnością niejedno dziecko chciałoby się przejechać tą zimową atrakcją Zielonej Góry.

drewniane-wielblady-orszak-trzech-krolijpg

ANIOŁY NA SZCZUDŁACH - Atrakcje dla Dzieci

W oczekiwaniu na wymarsz Lubuskiego Orszaku Trzech Króli mieliśmy okazję przyjrzeć się przygotowaniom całego widowiska. Zgromadzony tłum zabawiały postaci aniołów i diabłów na szczudłach. Anielskie istoty ze złotymi włosami i szeroko rozpostartymi skrzydłami górowały wysoko nad tłumem. Dzięki krótkim scenkom artystycznym nikomu, nawet najmłodszym mieszkańcom Zielonej Góry nie przeszkadzał deszcz. Wszelkie niewygody zniwelowały uśmiechnięte Anioły na szczudłach rozdające słodkości.

anioly-na-szczudlach-zielona-goraJPG

DIABŁY NA SZCZUDŁACH - Atrakcje dla Dzieci

Kolejną ciekawą atrakcją dla dzieci i dorosłych miasta Zielona Góra były Diabły na szczudłach. Ich zadaniem było zabawianie tłumu. Ukrytym celem było przekonanie mieszkańców do rezygnacji z uczestnictwa w pochodzie i spożytkowanie zaoszczędzonego czasu na inne przyjemności. Na szczęście “nie taki diabeł straszny jak go malują”. Lubuskie diabły na szczudłach miały przyjazne usposobienie, pomimo wymachiwania widłami. Zabawnie prezentował się diabełek tańczący techno na szczudłach.

diabel-na-szczudlach-orszak-trzech-kroliJPG

ŻYWE WIELBŁĄDY - Atrakcja Lubuskiego Orszaku Trzech Króli

Wielkie poruszenie wśród tłumu wywołał przemarsz dwóch “żywych” wielbłądów środkiem zielonogórskiego deptaku. Zwierzęta te nie występują w naturalnym środowisku Zielonej Góry, są więc ciekawą i rzadko spotykaną atrakcją i to przechadzającą się po centrum miasta. Urocze stworzenia nazywane: Aladyn i Tamara przywołały baśniowy klimat.

zywe-wielblady-w orszaku-zielonogorskimjpg

BIBLIJNE SCENY - Zimowe Atrakcje Zielonej Góry

Po mszy św. około godziny 13:30 rozpoczęła się jasełka. Pierwsza scena z pastuszkami w roli głównej rozegrała się na placu Bohaterów Westerplatte przy fontannie. Po krótkiej grze teatralnej w pełnej krasie uformował się Lubuski Orszak Trzech Króli, by wśród wygrywanych przez orkiestrę kolęd dotrzeć do drugiego punktu. Bariery oddzielające artystów od tłumu zostały rozebrane. Wszyscy w licznej wspólnocie pomaszerowali w stronę dawnego Hotelu Śródmiejskiego.

sceny-biblijne-orszak-trzech-krolijpg

SCENA HERODOWA - Atrakcja Zielonej Góry

Jasełka została podzielona na trzy części. W celu obejrzenia kolejnego przedstawienia należało szybkim tempem udać się w stronę Bachusa - głównej atrakcji Zielonej Góry. Rzeźba ustawiona w centrum miasta na deptaku u zbiegu ulicy Kupieckiej i Żeromskiego z al. Niepodległości została odsłonięta w 2010 roku. Przedstawia rzymskiego bożka wina, urodzaju i rozpusty, waży 600 kilogramów i ma ponad 2 metry wysokości. Nic dziwnego, że została skojarzona z biblijnym Herodem.

orszak-trzech-kroli-bachusJPG

STAJENKA - Atrakcja przy Ratuszu w Zielonej Górze

Najważniejsze i zarazem ostatnie przedstawienie została odegrana przy zielonogórskim ratuszu. Duża scena z uwagi na liczne dekoracje imitowała stajenkę z żywymi postaciami. Po długim przemarszu Lubuskiego Orszaku Trzech Króli monarchowie złożyli pokłon nowo narodzonemu Dziecięciu Bożemu. To niesamowite, że dokładnie pod tą sceną udało mi się ponownie spotkać znajomego wśród rzeszy tłumu. Rozdzieliliśmy się przy pierwszej scenie i znaleźliśmy się przy ostatniej (bez użycia telefonów, nawigacji). Los nam sprzyjał.

jaselka-przy-ratuszu-zielona-goraJPG

ORKIESTRA - Atrakcja Lubuskiego Orszaku Trzech Króli

Przemarsz ulicami miasta Zielona Góra byłby smutny bez hucznych dźwięków wygrywanych przez Orkiestrę Dętą “Zastal”. Pusty plac przy stajence zaczął się wypełniać tłumem ludzi podążającym za orkiestrą, aniołami i miniaturową szopką z drewna z wdzięcznie rozbrzmiewającym dzwoneczkiem. Mimo deszczowej pogody ludzie zmierzali do stajenki z uśmiechem na twarzy i nadzieją w sercu. Na głowie niemal każdy uczestnik Lubuskiego Orszaku Trzech Króli miał złotą koronę z błyszczącymi kamieniami.

orkiestra-trzech-kroli-zielona-goraJPG

BĘBNIARZE z CKZiU- Muzyczna Oprawa Orszaku Trzech Króli

Z uwagi na liczbę uczestników idących w Orszaku Trzech Króli jedna orkiestra nie dałaby rady zapewnić odpowiednią oprawę muzyczną, dlatego wsparcia udzielili Bębniarze z CKZiU “Budowlanka” z Zielonej Góry i Świebodzina. Młodzi ludzie ubrani na niebiesko z bębnami, trąbami, saksofonami i fletami wygrywali melodie znanych kolęd w rytm których w stronę stajenki kroczył Lubuski Orszak Trzech Króli.

bebniarze-w-orszaku-trzech-kroliJPG

TRZEJ KRÓLOWIE - Wielbłądy i Melex

W końcu prowadzeni przez Gwiazdę Betlejemską do stajenki dotarli Trzej Królowie. Jednej monarcha wjechał na plac przy zielonogórskim ratuszu na wielbłądzie. Drugi Król dotarł pieszo w obecności swojego wielbłąda. Niewątpliwie Trzeci Król zaskoczył nowoczesną formą poruszania się po mieście. Wjechał ekologicznym melexem w obecności Aniołów na szczudłach.

trzej-krolowie-z-wielbladami-zielona-gorajpg