Jarmark Bożonarodzeniowy w mieście Kraków - Atrakcje Zimowe

Zwiedzanie Krakowa z pewnością nie jest sezonowe. Kraków Zimą organizuje Jarmark Bożonarodzeniowy oraz Konkurs Szopek Krakowskich. Ciekawe atrakcje zimowe w Krakowie są na wyciągnięcie ręki, dzięki różnym środkom transportu.

PIESZA ŚCIEŻKA wzdłuż Murów Obronnych

Przekonaliśmy się o tym podczas jednodniowej wycieczki do Krakowa w grudniu. Ubrani w ciepłe kurtki zimowe, czapki, szaliki i rękawiczki ruszyliśmy pieszo w kierunku Rynku Głównego. Na ulicach tylko gdzieniegdzie zalegał śnieg. Miasto wciąż tętniło życiem. A my kroczyliśmy wzdłuż tablic upamiętniających stare mury i wskazujących dawne budowle tj.: “W tym miejscu w ciągu murów obronnych znajdowała się Baszta Prochowa” albo “... Brama Wiślna”.

tablica-mury-obronne-krakowjpg

SEGWAY - Nowoczesny Środek Transportu Osobistego

Zaskoczyła nas różnorodność środków transportu, z których chętnie korzystali turyści do przemieszczania się po mieście. W czasie naszego 15-sto minutowego spaceru mieliśmy okazję zobaczyć elektryczne hulajnogi, deskorolki, rowery. Omal nie zostaliśmy rozjechani przez grupę turystów poruszających się dwuśladem - Segway’em. Miejscy podróżnicy wyposażeni w kaski ochronne i plecaki w szybkim tempie podziwiali stare kamienice. Nawet zimą Kraków oferuje zwiedzanie miasta z przewodnikiem.

segway-spacer-w-krakowiejpg

MELEX - Wycieczki dla Grup - Ciekawe Atrakcje Krakowa Zimą 

Oprócz nowoczesnych i tradycyjnych form transportu osobistego miasto Kraków zapewnia inne ciekawe atrakcje dla grup. Po ulicach, między samochodami poruszały się wieloosobowe Melexy. Przewoźnicy dostosowali swoje pojazdy do uroków zimy. Osłonili przewożonych turystów od niekorzystnych warunków pogodowych grubą folią. Dzięki czemu mogli kontynuować swoją misję, jaką jest organizowanie wycieczek po królewskim mieście Kraków, niezależnie od pory roku.

wycieczka-melex-krakowjpg

DOROŻKI - Zimowe Atrakcje Krakowa Dla Dzieci

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się dorożki. Sama wodziłam za nimi wzrokiem ze szczególnym sentymentem. Kilka lat temu skorzystałam z wycieczki dorożką w letniej scenerii. Nie sądziłam, że ta atrakcja Krakowa dostępna jest także zimą. Zdziwiły mnie piękne dorożki powożone przez konie przebrane za renifery. Poprzez przywołanie skojarzeń z Mikołajem dorożki stały się ciekawą, zimową atrakcją Krakowa dla dzieci, wzbogacającą Jarmark Bożonarodzeniowy.

dorozka-na-rynku-krakw-malopolskiejpg

RZEŹBA - Instagramowa Atrakcja Krakowa

W Instagramowe atrakcje Krakowa z pewnością wpisuje się ogromna rzeźba pod Wieżą Ratuszową. Głowa autorstwa Igora Mitoraja - “Eros Bendato” (Eros spętany) była oblegana przez turystów pragnących stać się częścią sztuki. Niewątpliwie była to ciekawa atrakcja Krakowa dla dzieci i dorosłych. Odlana z brązu rzeźba waży 1,9 tony, ma 2.25 metra wysokości, 3,7 metra długości i 2,9 szerokości. Mieści w środku kilka dorosłych osób. Najciekawsze zdjęcia i zarazem najbardziej pożądane na Instagram, wymagały wejścia do wnętrza rzeźby i wypełnienia swoją głową gałki ocznej. Dwie osoby odpowiednio ustawione nadawały rzeźbie Mitoraja głębię spojrzenia.
instagramowa-rzezba-rynek-krakowJPG
 

LUDOWE KAPELE - Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie

Kilka kroków od rzeźby Erosa Bendato na Rynku Głównym w Krakowie przy Wieży Ratuszowej ustawiona była scena, na której prezentowały się hucznie ludowe kapele. Jarmark Bożonarodzeniowy przyciągał tłumy głośną muzyką, nawiązującą do Świąt Bożego Narodzenia scenerią i cudownymi aromatami przywołującymi wspomnienia. Tylko śnieg całkowicie się roztopił, a po zmianie w rosę, rozświetlił miejskie chodniki i rozstawione wokół Jarmarku Bożonarodzeniowego choinki.

ludowe-kapele-na-krakowskim-rynkuJPG

SZOPKA - Zimowa Atrakcja Krakowa

Po prawej stronie sceny ustawiona była szopka. Drewniane figury nawiązywały do biblijnych postaci. Przy żłóbku z Dzieciątkiem Jezus klęczała Maryja, Józef, Trzej Królowie, Pasterz z dwoma owieczkami i wołem. Rzeźby wykonane były w ciekawym stylu. Zachowanie naturalnej kolorystyki drewna nadało szopce bożonarodzeniowej ludowego klimatu, zgrywającego się z dobiegającymi ze sceny dźwiękami.

szopka-krakw-rynek-glownyjpg

WYSTAWA - Bożonarodzeniowe Szopki Krakowskie

Niewątpliwie największą zimową atrakcją Krakowa na skalę światową jest Konkurs Szopek Krakowskich a po wyłonieniu zwycięzcy wystawa wszystkich prac w Muzeum Krakowa zlokalizowanego w Pasażu Krzysztofory. Właśnie to wydarzenie skłoniło nas do odwiedzenia Krakowa zimą. Wszystkie szopki krakowskie można obejrzeć na naszej stronie - w całości poświęconej tej wystawie, którą wzbogaciła nowa atrakcja dla dzieci i dorosłych w Krakowie. Jest nią anielski rower, stanowiący ekologiczny napęd jednej z eksponowanych szopek bożonarodzeniowych.

wystawa-szopek-krakowskich-malopolskaJPG

KOŚCIÓŁ MARIACKI - Ciekawe Atrakcje Krakowa

Będąc w Starym Mieście Krakowa musieliśmy rzucić okiem w stronę zabytkowego Kościoła Mariackiego, który był inspiracją wielu szopkarzy. Fasada bazyliki ujęta jest w dwie wieże. Wyższa o wysokości 82 metrów zwana jest Hejnalicą. To z niej grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Niższa wieża ma 69 metrów wysokości i jest przeznaczona na dzwonnicę. Pod koniec XV wieku świątynia pańska wzbogaciła się o arcydzieło Wita Stwosza - Ołtarz Wielki. Kościół Mariacki jest rozpoznawalnym symbolem Krakowa, dlatego umieszczany jest na wielu pamiątkach.

jarmark-bozonarodzeniowy-kosciol-mariacki-krakowJPG

BOMBKA - Pamiątka z Krakowskich Sukiennic

Pośrodku Rynku Głównego znajduje się zabytkowy budynek Sukiennic, które składają się z dwóch rzędów kramów z uliczką pośrodku. Pasaż z kramami sukiennymi został zadaszony około 1300 roku. Długa na ponad 100 metrów hala targowa wyposażona została w ostrołukowe arkady. Współcześnie mieszczą się tam kramy z pamiątkami, biżuterią i rękodziełami. Wykonana w |Polsce, ręcznie malowana bombka z wizerunkiem Kościoła Mariackiego i nazwą Kraków stała się moją własnością na pamiątkę wzięcia udziału w Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie.

sukiennice-boze-narodzenie-2022-krakowjpg