Dzień Świstaka 2 lutego 2024 Co to za święto? Świstak Phil co przepowiada?

Dzień Świstaka to doroczne święto obchodzone 2 lutego w Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Głównym bohaterem jest Świstak Phil. Co to za święto? Co przepowiada Świstak? Kiedy skończy się zima? Czy świstaki żyją w Polsce? Początek lutego to czas, kiedy zaczynamy się zastanawiać, kiedy skończy się zima. Według niemieckiej legendy wystarczy 2 lutego wywabić z norki świstaka i zobaczyć jak zareaguje na aktualną pogodę. Poznajmy zatem historię Dnia Świstaka. Poniżej wyjaśnimy, dlaczego Dzień Świstaka przypada na 2 lutego każdego roku a także gdzie mieszka najsłynniejszy świstak na świecie?

Od kiedy obchodzony jest Dzień Świstaka? - krótka historia


Celtowie uważali pierwszy dzień lutego za początek wiosny. W ówczesnych czasach przez trzy dni celebrowano święto światła - Imbolc. Wraz z rozszerzaniem się chrześcijaństwa po Europie celtyckie święto zastąpiono kościelnym pod nazwą: Święto Matki Boskiej Gromnicznej (Ofiarowanie Pańskie). Niektórzy wierzyli, że jeśli dzień 2 lutego będzie słoneczny to sroga zima potrwa jeszcze 40 dni. To dało podstawy do wykreowania Dnia Świstaka, choć nie od razu.

Kiedy był pierwszy Dzień Świstaka i gdzie?


Tradycja Dnia Świstaka narodziła się w Niemczech. Jednak słynny świstak nie był bohaterem od samego początku. Pierwotnie do swoich przepowiedni niemiecka ludność obserwowała zachowanie jeży. Gdy zwierzątka zobaczyły swój cień to oznaczało słoneczny dzień i aż 6 tygodni zimy. Jeże zostały zamienione na świstaki przez niemieckich imigrantów, którzy osiedlili się w Pensylwanii. To dzięki nim pierwszy Dzień Świstaka odbył się 2 lutego w 1887 roku w miasteczku Punxsutawney.

Gdzie obchodzony jest Dzień Świstaka?


W miasteczku Punxsutawney obchodzony jest najhuczniejszy Dzień Świstaka. Święto zyskało rozgłosu dzięki komedii romantycznej pt.: “Dzień Świstaka” z Billem Murray’em w głównej roli. Po premierze filmu liczba uczestników wzrosła z 2 tys. do 10 tys. Współcześnie wspomniane miasto odwiedza nawet 40 tys. turystów pragnących zobaczyć 2 lutego Świstaka Phila przepowiadającego pogodę na najbliższe dni.

Co przepowiada słynny Świstak Phil?


Według tradycji, jeśli świstak Phil po wyjściu z norki zobaczy swój cień, to oznacza, że w Ameryce Północnej zima potrwa jeszcze przez sześć tygodni. Jeżeli na Dzień Świstaka pogoda będzie pochmurna przez co świstak nie ujrzy swojego cienia można spodziewać się szybkiego nadejścia wiosny. Przepowiednia sprawdza się w około 50 % przypadków.

Jak wygląda Świstak?


Na naszej planecie żyje 15 gatunków świstaków, które żywią się zarówno roślinami jak i owadami. Świstaki żyją w norach na równinach, w górach i najczęściej gromadzą się w kolonie. To bardzo zabawne zwierzę, ponieważ większość swojego życia spędza na bieganiu po górskich szlakach. Ulubioną rozrywką świstaka jest wylegiwanie się w słońcu na kamieniach. W chłodniejsze dni świstak chowa się w swojej norce, gdzie na zimę zapada w głęboki sen. Norka świstaka znajduje się na końcu wykopanego przez niego tunelu.

Czy świstak żyje w Polsce?


W Polsce występuje świstak tatrzański. Nie można go spotkać nigdzie indziej jak tylko w Tatrach. To podgatunek świstaka alpejskiego, który w Polsce podlega ścisłej ochronie. Jego masywne i zaokrąglone ciało mierzy od 30 do 60 cm. Świstak tatrzański zwykle waży od 2,3 do 5,7 kg. Kolor grubego futra określa się mianem żółtobrązowym.