Barbórki 2023 Dzień Górnika Święta Barbara Patronka Górników 61 Rajd Barbórka 2023

4 grudnia jest świętem górników potocznie zwanym Barbórką. Nazwa Dnia Górnika pochodzi od imienia Świętej Barbary, patronki dobrej śmierci i orędowniczki od trudnej pracy. Barbórka została zapoczątkowana w poł. XVIII w. w Tarnowskich Górach.

Barbórka 2023 - Święta Barbara… co to za Święto?


Barbórka to Dzień Górnika, który obchodzony jest cyklicznie każdego roku o tej samej porze. Patronką górników jest Święta Barbara z Nikomedii, która żyła w III w. i zmarła męczeńską śmiercią. Została zabita przez swojego ojca, gdyż nie chciała wyrzec się wiary. Kult Świętej Barbary dotarł do Polski w średniowieczu. W XVII w. została obrana na patronkę górników. Na pamiątkę wydarzenia wykuto jej figurę z bryły galenu, która znajduje się w kościele w Karczówce w Kielcach. Podobne figury stoją w wielu miejscach. Święta Barbara wita śmiałków w sztolni Gertrudy w Kopalni Złota w Złotym Stoku a także w Kopalni Soli w Wieliczce.

Kiedy obchodzone są Barbórki? Kiedy jest Barbórka 2023?


Uroczyste obchody Barbórki przypadają każdego roku na 4 grudnia, czyli w dzień urodzin Świętej Barbary. Pierwsze ceremonie miały miejsce w Tarnowskich Górach w połowie XVIII w. W średniowieczu w Dzień Barbórki odprawiano uroczystą mszę świętą. W roku 2023 Barbórki wypadają w poniedziałek, dlatego w wielu miejscowościach zaplanowano Bieg Barbórki i inne uroczystości dzień wcześniej. Barbórki 2023 nie są dniem wolnym od pracy.

Święto Barbórki a Dzień Górnika - Historia przemiany


W Średniowieczu obchody Barbórki, polegały na odprawieniu uroczystej mszy świętej, gdyż było to święto kościelne. Górnicy w tym dniu robili sobie przerwę w ciężkiej pracy i tłumnie gromadzili się w kościołach z całymi rodzinami i oczywiście w odświętnym stroju. W XIX w. pojawił się zwyczaj maszerowania przez teren kopalni, miasta aż pod siedzibę dyrekcji kopalni, gdzie odbywała się uroczysta ceremonia. Przełożeni słali podziękowania górnikom i składali życzenia. W tle grała górnicza orkiestra. W czasach PRL-u Barbórki przechrzczono w Dzień Górnika, aby zerwać z religijnym zwyczajem. Od roku 1948 Barbórki przybrały charakter świecki. Dzień Górnika polegał odtąd na wręczaniu medali.

Obchody Barbórki Współczesny Dzień Górnika


Barbórka zgodnie z tradycją rozpoczyna się rano 4 grudnia uroczystą mszą świętą w kościele lub cechowni, czyli poczekalni dla górników oczekujących na zjazd do kopalni, przed figurą Świętej Barbary. Po mszy organizowany jest przemarsz orkiestry górniczej i górników w strojach galowych ulicami miasta. W Barbórki odbywa się wiele koncertów, biegów, zabaw, bali i artystycznych występów. Niezmierni miło jest spotkać górników ubranych w odświętne stroje. W 2018 roku obchody Barbórki zostały wpisane na listę Dziedzictwa Niematerialnego UNESCO.

Dzień Górnika i Barbórki 2023 - Górnicze Tradycje


Po akademii z udziałem dyrekcji kopalni górnicy udawali się do karczmy. Wstęp na barbórkową imprezę mieli tylko mężczyźni. Obowiązkowo musieli być ubrani w odświętne mundury. uczestnicy tego ekskluzywnego wydarzenia zasiadali przy długich stołach z kuflami piwa w dłoniach. W Dzień Górnika nie mogło zabraknąć piwa i dobrej zabawy. Jedna strona sali była zarezerwowana dla doświadczonych górników nazywanych Starymi Strzechami. W drugiej części karczmy gromadzili się młodzi i niedoświadczeni górnicy zwany Młodymi Strzechami. Na początku odśpiewywany był hymn górniczy. Potem pojawiał się przewodniczący uroczystości, który powoływał z zebranych Kolegium Piwne, by nie zatroszczyło się o dobry przebieg zabawy. Na koniec przewodniczący wzywał do przybycia Lisa Majora - górnika cieszącego się poważaniem. Za Lisem Majorem wchodził poczet sztandarowy a górnicy wyciągali wysoko do góry szpady. Na końcu szli młodzi górnicy na oficjalne pasowanie, przejawiające się obrzędem zwanym “skok przez skórę”.

Barbórka na Nikiszowcu Dzień Górnika 2023


Na Śląsku 4 grudnia jest jednym z najważniejszych świąt, szczególnie dla mieszkańców katowickiego Nikiszowca. To górnicze osiedle, które powstało na początku XX w. a nazwę wzięło od szybu “Nickisch” kopalni “Giesche” dziś KWK Wieczorek. Osiedle, które jest wizytówką miasta Katowice już od 6 rano w Barbórki budzi się do życia. Tradycyjnie od ponad 100 lat górnicy z orkiestrą poprzez odegranie hymnu przypominają mieszkańcom o obchodach Barbórki.

61 Rajd Barbórkowy 4 grudnia 2023


Rajd Barbórka po raz pierwszy został zorganizowany w 1964 r. To krótki rajd, który składa się z kilku odcinków specjalnych i kilkunastu kilometrów oesowych. Tradycyjnie Rajd Barbórka odbywa się w Warszawie na Żeraniu i Bemowie. Finalny odcinek Karowa rozgrywany jest w centrum miasta na ulicy Karowej. Rajd Barbórka jest symbolicznym zakończeniem sezonu sportów motorowych w Polsce. W tym roku odbędzie się 61 Rajd Barbórka. W dniach 1-2 grudnia na ulicach Warszawy odbędzie się 61 edycja prestiżowego wydarzenia, które tylko z nazwy nawiązuje do górniczych tradycji.

MAŁOPOLSKIE - Obchody Barbórki 2023 w Małopolsce


  1. Barbórka 2023 - KRAKÓW - Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica - 4 grudnia 2023 godz. 18:00 uroczysta Msza Św. “Barbórkowa” w Kolegiacie Św. Anny


ŚLĄSKIE - Obchody Barbórki 2023 na Śląsku


  1. Barbórka dla wszystkich 2023 - KATOWICE - 4 grudnia 2023 Program:

  • 07:00-08:30 “Barbara budzi ludzi” - pochód barbórkowy Orkiestry Dętej KWK “Wujek” w centrum Katowic na trasie Plac Wilhelma Szewczyka, Rynek, Plac Kwiatowy.
  • 11:07-11:35 “Muzyczny Pociąg” - koncert orkiestry “Power of Winds. Orkiestra Rozrywkowa” dla pasażerów pociągu Kolei Śląskich na trasie Gliwice-Katowice.
  • 11:35-12:00 - pochód Orkiestry “Power of Winds” przez centrum miasta Galeria Kwiatowa, Rynek, plac przed Teatrem Wielkim.
  • 12:00-12:30 “Hejnał Górniczy” - hejnał rozbrzmi z 3 punktów w ścisłym centrum miasta, zostanie odegrany przez solowych trębaczy. Wypatrujcie ich uważnie!