Atrakcje na Ferie 29.01-11.02.2024 Zimowiska Snowtubing Zjeżdżalnie Pontonowe Narty

Przerwę na ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024 Minister Edukacji podzielił na cztery etapy. Pierwsza tura rozpoczyna się 15 stycznia 2024 i potrwa do 28 stycznia. Druga tura startuje 22 stycznia i zakończy się 4 lutego. Trzecia tura zaczyna się 29 stycznia 2024 i kończy 11 lutego 2024. Właśnie w tym czasie dzieci z województwa lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego oraz śląskiego będą mieć wolne.

Ferie Zimowe 2024 na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu, Śląsku oraz w woj. łódzkim


Wszyscy uczęszczający do szkół wypatrują dłuższej przerwy od nauki. Zimowe ferie 2024 trwają zaledwie dwa tygodnie. Choć są krótsze od letnich wakacji zasilają w niezbędną energię do dalszej nauki. Warto wykorzystać każdą chwilę na świetną zabawę w rodzinnym gronie lub w grupie rówieśników. Postanowiliśmy w jednym miejscu zgromadzić najciekawsze formy spędzania wolnego czasu na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu, Śląsku oraz w województwie łódzkim. Zapraszamy do przeglądu zimowych atrakcji w województwie:
  • lubelskim
  • podkarpackim
  • pomorskim
  • śląskim
  • łódzkim
W kolejnych postach prezentujemy, jak można spędzić zimowe ferie 2024 w innych województwach.

Kiedy są ferie zimowe 2024 w woj. lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim?


Po konsultacji z wojewodami i kuratorami oświaty Minister Edukacji jak co roku ogłasza: kiedy są ferie zimowe z podziałem na poszczególne regiony. Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie zostały przypisane do tego samego terminu. Zimowe ferie 2024 w lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim rozpoczną się 29 stycznia i będą trwać do 11 lutego 2024 r. Zobacz wykaz zimowych atrakcji na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu, Pomorzu, Śląsku oraz w województwie łódzkim a także dowiedz się: gdzie są kolonie i zimowiska w lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim?
  1. Zobacz kiedy są ferie zimowe 2024 w każdym województwie?
  2. Zobacz atrakcje dla dzieci i młodzieży w każdym województwie!

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. lubelskim


1. Lodowiska - LUBLIN -  Lodowisko MOSiR: wypożyczalnia łyżew, ul. Kazimierza Wielkiego 8,  Lodowisko Browar Perła ul. Bernardyńska 15,  Icemania al. Zygmuntowskie 4.  W wielu miastach regionu (od Lublina po Zamość) czynne są lodowiska.

2.  Stok narciarski -  Stok Parchatka w Kazimierzu Dolnym,  Stok w Rąblowie,  Stok w Lublinie,  Snowpark ul. Filaretów 44,   Stok narciarski Globus Ski ze sztucznym naśnieżaniem, oświetleniem i wypożyczalnią sprzętu. Różne poziomy trudności:
  • bardzo łatwy: trasa zjazdowa zielona z wyciągiem orczykowym o długości 100m
  • łatwy: trasa zjazdowa niebieska (poziom trudności: łatwy) z wyciągiem orczykowym o długości 250m. 

3. Narty biegowe -
LUBLIN -  Las Dąbrowa (południowa część Lublina) i Stary Gaj (północno-zachodnia część Lublina) - leśne ścieżki idealnie nadają się na biegówki. Sunąc na nartach biegowych wykorzystuje się dwa razy więcej mięśni niż w czasie chodzenia. 

4. Ferie w Muzeum 
- LUBLIN, BIAŁA PODLASKA -  Muzeum Południkowego Podlasia w Białej Podlaskiej w czasie ferii zimowych organizuje różne warsztaty i zajęcia edukacyjne a także udostępnia wystawy stałe. Zakrystia akustyczna, krypty, skarbiec i wystawa na chórze w Archikatedrze Lubelskiej, Lubelska Trasa Podziemna, Piwnica pod Fortuną, Podziemia Browaru Perła, Regionalne Muzeum Cebularza, Wystawa „Lublin. Pamięć Miejsca” w Bramie Grodzkiej, Zimowa wycieczka z przewodnikiem po lubelskich muzeach.

5.  Wrotkarnie, parki trampolin, kręgle - 
LUBLIN - Skate Town w centrum handlowym Vivo! Al. Unii Lubelskiej 2 - Centrum Rozrywki American Spot: hala z torami do jazdy na wrotkach, quadami, driftu i RC. ul. Krochmalna 13H, Strefa Wysokich Lotów ze strefą gier oraz strefą PRO. 4 baseny, aeroball, regulowane kosze do gry, ścieżki trampolinowe, trapezy, airtrack, kształtki, Mania Skakania. ul. Krochmalna 13i, Jump XL Lublin. Al. Witosa 16F, Masters Bowling & Bilard w Galerii Handlowej Vivo Al. Unii Lubelskiej 2, Masters Bowling & Bilard w Galerii Handlowej Olimp.

6. Park Wodny Aqua
- LUBLIN -  Al. Zygmuntowskie 4 -  50-metrowy basen olimpijski oraz liczne atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in: wodny plac zabaw w kształcie statku pirackiego, jacuzzi, basen do nauki pływania, rwąca rzeka prowadząca na zewnątrz obiektu, zjeżdżalnie, zewnętrzny odkryty basen całoroczny z podgrzewaną wodą, sauny, gabinet wellness, centrum fitnessu oraz restauracja.

7. Parki Wodne
- LUBLIN -  Ul. Głęboka 31,  Centrum Sportowo-Rekreacyjne Uniwersytetu Przyrodniczego z basenem sportowym, rekreacyjnym, 103-metrową zjeżdżalnią wodną, jacuzzi, rwącą rzeką, masażami wodnymi i leżankami wodnymi. Centrum Sportowo-Rekreacyjne przy ul. Łabędziej: pływalnia z dwoma basenami, sauny, strefa relaksu z hydromasażami i jacuzzi, zjeżdżalnia wodna.

8. Zamki i Pałace
- JANOWIEC, KOZŁÓWKA, PUŁAWY, KAZIMIERZ DOLNY - Zamek w Janowcu nad Wisłą (na skarpie nad Wisłą, legenda o Czarnej Damie), Ruiny Zamku w Kazimierzu Dolnym (Legenda o Esterce), Pałac w Kozłówce (obrazy, pamiątki, zabytkowe komnaty, jak mieszkał hrabia Konstanty Zamoyski), Pałac Czartoryskich w Puławach (Dom Gotycki, Świątynia Sybilli, Dom Aleksandryjski).

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. łódzkim


1.  Mandoria Miasto Przygód - RZGÓW - Miasto Mody 2 - Carrara, najlepszy roller-coaster w Mandorii, Merkant, Galeon (olbrzymi okręt wirujący nad portem). Największy drewniany plac zabaw - Stary Fort.  Jedyna w Polsce rzeka pod dachem - Chytra Wydra.

2.  Centrum Nauki Experymentiarum - ŁÓDŹ -  Centrum Nauki Experymentiarum - Ośrodek typu: Discovery Center, gdzie nauka nie ma tajemnic. Trójwymiarowy świat, laserowy paintball. Wystawa interaktywna.

3.  Ferie w Manufakturze - ŁÓDŹ -  Galeria Manufaktura -  I turnus 16-21.01.2024, II turnus 23-27.01.2023 -  Ciekawą atrakcją jest druga co do wielkości winnica w Polsce, a zarazem największa w województwie łódzkim. Winnica położona jest nieopodal Pałacu na rozległym i łagodnym zboczu, na wysokości około 60 m n.p.m.

4.  Ferie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa - ŁÓDŹ -  Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi - Twórcza wolność i swobodna ekspresja. Eksperymentowanie i nieszablonowe myślenie. Działania dostosowane do wieku, możliwości percepcyjnych oraz manualnych każdego uczestnika. Największa sala warsztatowa spośród łódzkich muzeów, zajęcia inspirowane wystawami czasowymi, oraz historią Białej Fabryki.

5.  Lodowisko „Retkinia” i Lodowisko "Bombonierka" - ŁÓDŹ -  Lodowisko MOSiR „Retkinia” -  Ślizganie się na imponującym lodowisku o wymiarach 52 m. x 26 m. Łyżwy, hokej czy Curling, lodowisko Bombonierka przy ul. Stefanowskiego 28.

6.  Ferie na FALI - ŁÓDŹ -  Aquapark Fala - Urozmaicone zajęcia prowadzone  przez profesjonalną kadrę instruktorów i animatorów. Bezpieczeństwo najmłodszym uczestnikom zimowych Ferii na Fali zapewnia zespół ratowników. 

7. Termy Uniejów - UNIEJÓW -  Uzdrowisko termalne wydobywa wodę z głębokości ponad 2 km. Skład wody: solanka przynosząca ulgę np. reumatykom, przyspieszająca rekonwalescencję po urazach i złamaniach. Atrakcje: 3 baseny, balia z czekoladą, tężnia solankowa.

8.  Ferie w Palmiarni Ogrodu Botanicznego - ŁÓDŹ - Ogród Botaniczny -  W czasie ferii zimowych dzieci i młodzież w wieku szkolnym zwolnione są z opłat za bilet wstępu do Palmiarni. Udział w warsztatach jest nieodpłatny.

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. podkarpackim


1. Narty zjazdowe - USTRZYKI DOLNE -  stacje Gromadzyń i Laworta -  Kilkanaście stacji narciarskich i około 30 wyciągów. Naśnieżane i ratrakowane trasy, wypożyczalnie i serwisy sprzętu oraz szkółki narciarsko-snowboardowe czekają na aktywnych turystów, km w zimowe i mroźne dni. Narciarzy przyciągają Ustrzyki Dolne ze stacjami Gromadzyń i Laworta. Obie szczycą się trasami z homologacją FIS i oferują transport kolejką krzesełkową.

2. Tory saneczkowe, wyciągi krzesełkowe, stoki narciarskie - PRZEMYŚL - POSiR Tor Saneczkowy -  Gromadzyń ma 4-osobowe kanapy oraz wyciąg taśmowy dla maluchów. Istnieje możliwość skorzystania z „krzesełka” i szusowania na zboczu Kiczery w Beskidzie Niskim albo … w Przemyślu, gdzie narciarstwo na Górze Zniesienie łączy się z podziwianiem widoków na najbardziej bogate w zabytki miasto Podkarpacia. Dodatkową atrakcją przemyskiej góry jest tor saneczkowy.

3.  Zawody psich zaprzęgów - LUTOWISKA - wyścigi coroczne i trasy biegowe - Każdego roku w Krainie Wilka organizowane są wyścigi psich zaprzęgów. 

4. Narty biegowe, kuligi - leśne królestwa BIESZCZAD, BESKIDU NISKIEGO, POGÓRZA NISKIEGO, POGÓRZA KARPACKIEGO, ROZTOCZA POŁUDNIOWEGO -  Kilkadziesiąt bajecznych tras dla nart biegowych lub ski-tourowych. Można w ten sposób zdobyć Połoninę Wetlińską, ruszyć śladami mistrzyni olimpijskiej Justyny Kowalczyk do Stuposian, Wetliny lub Ustrzyk Dolnych. Po podkarpackich traktach zimną mkną także kuligi.

5.  Centrum Dziedzictwa Szkła - KROSNO - ul. Blich 2 -  Na zwiedzanie Centrum warto poświęcić co najmniej 2-3 godziny. W tym czasie, oprócz zapoznania się z tematyką hutnictwa, produkcji i zdobnictwa szkła, można osobiście wziąć czynny udział w tworzeniu szklanych przedmiotów. W budynku głównym organizowane są warsztaty malowania na szkle, grawerowania oraz produkcji szklanych figurek metodą palnikową czy wytwarzania witraży.

6. Muzeum Podkarpacki - KROSNO - Dawny Pałac Biskupi - Największa w Europie kolekcja lamp naftowych, imponująca kolekcja współczesnego szkła artystycznego oraz użytkowego, zabytki związane z historią regionu oraz artystami stąd pochodzącymi. W Muzeum Podkarpackim zgromadzono płótna autorstwa uczniów Jana Matejki - Franciszka Daniszewskiego, Stanisława Bergmana czy Seweryna Bieszczada.

7. Zamek w Łańcucie - ŁAŃCUT -  Najpiękniejszy zespół pałacowo-ogrodowy w województwie podkarpackim. Pięknie utrzymany, wiekowy pałac z muzealną ekspozycją o historycznym charakterze. Mnóstwo atrakcji dla całej rodziny: piękne, luksusowe wnętrza z oryginalnym wyposażeniem, dzieła sztuki oraz wystawy historyczne, religijne i etnograficzne. Mnóstwo tras do spacerowania na świeżym powietrzu. Bogato wyposażona wozownia.

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. pomorskim


1. Zimowa Przygoda z Gotowaniem - DRZEWINA -  Drzewina 6a 83-041 Mierzeszyn/Drzewina (35 km od Gdańsk) -  14.01-17.02.2024 turnusy tygodniowe -  1699 zł za turnus -  Obóz dla dzieci z nauką gotowania. Obóz stworzony dla pasjonatów gotowania oraz poszukiwaczy niewybrednych smaków i zapachów. Każdy może stać się artystą we własnej kuchni.

2 .  Zimowisko taneczne dla dzieci na Kaszubach - OW NA GWIAZDÓWCE -  Załakowo 18, 83-342 Sierakowice -  21.01-17.02.2024 turnusy tygodniowe - 1899 zł za turnus -  Zimowisko taneczne dla dzieci 7-12 lat na Kaszubach. Taniec, Muzyka, Teatr.

3. Zimowisko survivalowe - DRZEWINA -  Drzewina 6a 83-041 Mierzeszyn/Drzewina (35 km od Gdańsk) -  14.01-24.02.2024 turnusy tygodniowe -  1699 zł za turnus -  Tropienie zwierząt po śladach, rozpalanie ognisk, podstawy terenoznawstwa, budowanie szałasów, zimowe szaleństwa... Na zimowiska survivalowe wyjeżdżają młodzi, którzy chcą zdobyć cenne umiejętności, przeżyć przygodę i sprawdzić się w nietypowych sytuacjach.

4. Zimowisko z jazdą konną - RUNOWO - Pałac Runowo -  14.01-24.02.2024 turnusy tygodniowe -  2590 za turnus -  Obóz zimowy odbywa się na terenie ośrodka Pałac pod Bocianim Gniazdem. W Stajni Pałac Runowo (Certyfikowanym Ośrodku Jeździeckim PZJ) profesjonalna kadra instruktorska realizuje autorski program. 30 pięknych i spokojnych koni w stajni.

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. śląskim


1. Sporty zimowe: narty zjazdowe, narty biegowe, snowtubing - SZCZYRK - Szczyrk Mountain Resort, Beskid Sport Arena, Centralny Ośrodek Sportu, Ośrodek Przygotowań Olimpijskich - cała zima, ponad 100 dni -  Szczyrk to nie tylko jeden z najlepiej zagospodarowanych ośrodków turystycznych w Beskidach, ale też jeden z najważniejszych ośrodków sportów zimowych w Polsce. Leżący u stóp  najwyższego szczytu w Beskidzie Śląskim - Skrzycznego - Szczyrk przyciąga licznymi szlakami dla amatorów narciarstwa biegowego i trasami zjazdowymi o zróżnicowanym stopniu trudności. Imponujące skocznie narciarskie.

2. Narty zjazdowe - USTROŃ - cała zima, ponad 100 dni -  Najsłynniejsze szczyty Beskidu Śląskiego dla zdobywców. Można stąd wyruszyć na szczyt Równicy, na której czeka wiele atrakcji dla małych wędrowców, można skierować się w stronę Czantorii i odwiedzić wieżę widokową. W czasie spędzania zimowych ferii 2024 z dziećmi w Ustroniu, warto odwiedzić Leśny Park Niespodzianek na zboczach Równicy lub  wybrać się z rodziną do pobliskich Górek Wielkich. Każdy miło spędzi dzień w Chlebowej Chacie. Fajne zimowe atrakcje: Kolej linowa na Czantorię, Sokolarnia na Czantorii, Park Ruchomych Dinozaurów i Olbrzymich Owadów, Muzeum Etnograficzne Stara Zagroda, Rdzawe Diamenty – Kolekcja zabytkowych motocykli, Dworzec Dobrych Myśli, Ustrońskie Piramidy.

3.  Pocysterski Zespół klasztorno-pałacowy - RUDACH -  Bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 8 zł -  Zakon cystersów z czasów sięgających roku 1098, kiedy to opat Robert de Molesmens opuścił macierzysty klasztor benedyktynów, w Molesmens i założył w Dijon w Burgundii nowy zakon nawiązujący do pierwotnej, surowej reguły św. Benedykta. Zakon zdobył szybko popularność nie tylko we Francji, ale też i w innych częściach Europy.

4. Osiedle Nikiszowiec - KATOWICE - cały rok - bezpłatnie -  Nikiszowiec Ponad 100-letnie robotnicze osiedle zaprojektowane przez braci Zillmannów. Pomnik Historii i największa turystyczna atrakcja w Katowicach.

5.  Zima w Katowicach - KATOWICE - Ferie w Mieście Katowice nie muszą być nudne. Różnorodna oferta przygotowana przez placówki opiekuńczo-wychowawcze, placówki kultury, MOSiR i inne. Ciekawe zajęcia artystyczne, sportowe, turnieje, zawody czy warsztaty np. kulinarne.