Atrakcje na Ferie 22.01-04.02.2024 Biegówki Narty Zjazdowe Bojery Morsowanie Ruska Bania

W roku szkolnym 2023/2024 ferie podzielone zostały na cztery tury. Pierwsza przerwa zimowa rozpoczyna się 15 stycznia 2024 i potrwa do 28 stycznia. Druga startuje 22 stycznia 2024 i zakończy się 4 lutego 2024. Właśnie w tym terminie dzieci z województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego będą mieć wolne.

Ferie Zimowe 2024 na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach


Wszyscy uczniowie wyczekują dłuższej przerwy od nauki. Zimowe ferie 2024 są krótsze od letnich wakacji ale dostarczają mnóstwa białego szaleństwa. Wolne trwa dwa tygodnie, dlatego warto fajnie spędzić każdą chwilę. Postanowiliśmy w jednym miejscu zgromadzić najciekawsze formy spędzania wolnego czasu na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach. Zapraszamy do przeglądu zimowych atrakcji w województwach:
  • podlaskim
  • warmińsko-mazurskim
W kolejnych postach prezentujemy, jak można spędzić zimowe ferie 2024 w innych regionach.


Kiedy są ferie zimowe 2024 w woj. podlaskim oraz warmińsko-mazurskim?


Minister Edukacji po konsultacji z wojewodami a także kuratorami oświaty ogłosił: kiedy są ferie zimowe 2024 z podziałem na poszczególne województwa. Na Podlasiu a także Warmii i Mazurach ferie będą w tym samym terminie. Zimowe ferie 2024 w podlaskim oraz warmińsko-mazurskim rozpoczną się 22 stycznia i będą trwać do 4 lutego 2024 r. Zobacz wykaz zimowych atrakcji na Podlasiu oraz Warmii i Mazurach a także dowiedz się: gdzie są kolonie i zimowiska w podlaskim oraz warmińsko-mazurskim?


Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. podlaskim


1. Ruska bania - PODLASIE - przez cały czas -  Spędzanie wolnego czasu w drewnianym domku i w oparach unoszących się z rozgrzanych kamieni.  Na koniec najlepiej wskoczyć do zimnej wody – pobliskiego, naturalnego akwenu. Zwyczaj korzystania z ruskiej bani przywieźli na Suwalszczyznę staroobrzędowcy a stąd rozprzestrzenił się na cały region.

2. Narty zjazdowe - JELENIOWO - WOSiR Szelment - cała zima, ponad 100 dni -  Obiekty i teren przeznaczony do uprawiania sportów zimowych są położone w przepięknym zakątku północnej Suwalszczyzny u podnóża Góry Jesionowej nad jeziorem Szelment Wielki. Kompleksowa oferta dla miłośników białego szaleństwa: szkoła narciarska i snowboardu. Snowpark dla fanów freestyl'u, 10 tras narciarskich o różnej skali trudności. 

3. Narciarstwo biegowe - BIAŁYSTOK okolice - Ośrodek Dojlidy - cała zima, ponad 100 dni -  Spacer wokół zalewu lub hartujące kąpiele. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych trasy narciarskie są naśnieżane, by uprawiać narciarstwo biegowe.

4. Żagle na lodzie - Wszystkie jeziora - w Augustowie, na Wigrach, w Rajgrodzie i na Zalewie Siemianówka - cała zima, ponad 100 dni -  Pojazdy poruszające się po lodzie na specjalnych łyżwach to Bojery. Zimowe łodzie są napędzane siłą wiatru – mają żagiel, jak każda żaglówka. Steruje się nimi identycznie. Niestety mieszczą tylko jedną osobę, i sporadycznie dwie w modelu  dwuosobowym. Bojery nie jeżdżą, nie płyną, tylko latają. Dotykają lodu tylko czubkiem jednej łyżwy, kiedy są maksymalnie przechylone na silnym wietrze. Mogą osiągnąć zawrotną prędkość 140 km na godzinę, choć rekordzistom udaje się dojść do ponad 200 km/h.

5. Nordic Walking - PUSZCZA BIAŁOWIESKA, SUPRAŚL - cała zima, ponad 100 dni -  Setki tras przygotowanych dla miłośników popularnych „kijków”. 

6. Wędkowanie - WIGRY, PIERTY, LESZCZEWEK, OMUŁÓWEK, CZARNE - Biebrza i Czarna Hańcza - cała zima, ponad 100 dni -  Niewątpliwym eldorado dla miłośników tej formy spędzania wolnego czasu zimą jest Zalew Siemianówka gdzie organizowane są zawody wędkarskie.


Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. warmińsko-mazurskim


1. Północne źródła
- LIDZBARK WARMIŃSKI -  Miasto słynie z XIV-wiecznego Zamku Biskupów Warmińskich, którego atrakcją jest piękna rokokowa kaplica. Lidzbark jest jednym z niewielu miejsc na północy Polski mających lecznicze ciepłe źródła. Można z nich korzystać w Termach Warmińskich. Na aktywne osoby czeka 6-torowy basen a na ceniących relaks: basen z ciepłą wodą. Można skorzystać z zabiegów upiększających na bazie żurawiny, ziół i przypraw korzennych.

2. Bojery Lodowe Żeglarstwo - MAZURY - duże jezioro zamarznięte na sopel lodu - cała zima - Zimowa atrakcja dla osób o mocnych nerwach. Prędkość na bojerze przekracza 100 km/h. Na odważnych czeka grill i gorąca herbata.

3. Narty biegowe - MAZURY - Różne gospodarstwa agroturystyczne są wyposażone w biegówki dla dzieci i dorosłych. 

4. Łyżwy na jeziorze - KRAINA TYSIĄCA JEZIOR - trzy tysiące zbiorników, które zimą mogą zamienić się w lodowisko. Zbiorniki najczęściej zamarzają po 10 stycznia. Wiele domków wypoczynkowych i hoteli oferuje wypożyczalnię łyżew. 

5. Gry planszowe, książki - MAZURY - całą zima - Klimatyczne Gospodarstwa Agroturystyczne i Domki Wypoczynkowe z klimatycznym kominkiem zachęcają do ucieczki z miasta. Rodzinne ferie 2024 można spędzić na graniu w planszówki, bilard, ping-ponga lub na wspólnym czytaniu ciekawych książek. 

6. Narty zjazdowe - WARMIA i MAZURY - Co najmniej 6 ośrodków narciarskich, gdzie można pozjeżdżać na nartach. Nie trzeba mieć własnego sprzętu turystycznego, ponieważ na miejscu są wypożyczalnie nart, łyżew. Gołdap (dwa wyciągi orczykowe), Mrągowo (Góra Czterech Wiatrów, 5 tras zjazdowych o łącznej dł. 2 tys. metrów), Ruś pod Olsztynem (3 trasy zjazdowe o dł. 250 m. i 2 trasy o dł. 300 m. z wyciągiem krzesełkowym), Kurza Góra przy Nowym Mieście Lubawskim (3 trasy zjazdowe, w tym najdłuższa w północnej Polsce o dł. 900 m.), Okrągłe w pobliżu Wydmin (trasa zjazdowa o dł. 700 m.). 

7. Sauna i Morsowanie - WIDOKOWO - Na miłośników pary, ciepła i brzozowych witek czeka skandynawska sauna a nocleg jest w domkach z widokiem na jezioro.