Atrakcje na Ferie 15-28.01.2024 Stoki Narciarskie Obozy Zimowe Dla Dzieci Narty Biegowe

Ferie zimowe w roku szkolnym 2023/2024 są podzielone na cztery tury. Pierwsza przerwa zimowa rozpoczyna się 15 stycznia 2024 i potrwa do 28 stycznia 2024. Właśnie w tym terminie dzieci z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego będą mieć wolne.

Ferie Zimowe 2024 na Dolnym Śląsku, Mazowszu, w Opolskiem i Zachodniopomorskiem


Uczniowie co roku wyczekują ferii zimowych. To nieco krótsza przerwa od nauki w porównaniu z wakacjami. Wprawdzie wolne trwa zaledwie dwa tygodnie ale jest to czas na relaks w zimowej aurze. Postanowiliśmy w jednym miejscu zgromadzić najciekawsze formy spędzania wolnego czasu na Dolnym Śląsku, Mazowszu, w Opolskiem i Zachodniopomorskiem. Zapraszamy do przeglądu zimowych atrakcji w województwach:
 • dolnośląskim
 • mazowieckim
 • opolskim
 • zachodniopomorskim
W kolejnych postach prezentujemy, jak można spędzić zimowe ferie 2024 w innych województwach.

Kiedy są ferie zimowe 2024 w woj. dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim?


To Minister Edukacji ogłasza kiedy są ferie zimowe z podziałem na poszczególne województwa. Po konsultacji z kuratorami oświaty i wojewodami zdecydowano, że województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie znajdą się w pierwszej turze wytypowanych województw. Zimowe ferie 2024 w dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim rozpoczną się 15 stycznia i będą trwać do 28 stycznia 2024 r. Zobacz wykaz zimowych atrakcji na Dolnym Śląsku, Mazowszu, w Opolskiem i Zachodniopomorskiem a także: gdzie są kolonie i zimowiska w dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim?

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. dolnośląskim


1. Narty Biegowe - Grzbiet Lasocki, Szklarska Poręba, Jakuszyce, Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe - SZKLARSKA PORĘBA, JAKUSZYCE, GÓRY BYSTRZYCKIE, GÓRY STOŁOWE - cała zima - na Dolnym Śląsku można znaleźć wiele tras do narciarstwa biegowego. Miejsca idealne na biegówki można znaleźć w okolicy Jagodnej czy w Karłowie. Wspomniane szlaki turystyczne są krótkie. Także w mekce narciarstwa biegowego – na Polanie Jakuszyckiej, można spacerować z nartami.

2. Narty zjazdowe -  Kamienica, Lądek-Zdrój, Rzeczka, Jugów -  KARPACZ, SZKLARSKA PORĘBA, CZARNA GÓRA, ZIELENIEC, ŚWIERARDÓW-ZDRÓJ - cała zima - Na dolnośląskich stokach narciarskich odnajdą się zarówno początkujący mali narciarze, jak i bardziej wprawieni miłośnicy nart i snowboardu. Lądek-Zdrój, Kamienica, Rzeczka czy Jugów – w tych miejscowościach znajdują się wzniesienia o niewielkich nachyleniach, które idealne nadają się na naukę jazdy na nartach.

3. Na sankach -  Górka przy Andrzejówce, Przełęcz Jugowska, zjazdy na Ślęży, górka obok Jagodnej -  KARPACZ, SZKLARSKA PORĘBA, CZARNA GÓRA, ZIELENIEC, CZARNA GÓRA - cała zima -  Alternatywą dla tradycyjnych sanek jest snowtubing. Co to takiego? To zjazdy na pontonach po specjalnie wyznaczonych trasach. Na szczęście nie trzeba wchodzić z sankami do góry. Wystarczy skorzystać ze specjalnego wyciągu. Takie miejsca znajdują się, m.in. w Karpaczu i Szklarskiej Porębie, na Dzikowcu w okolicy Wałbrzycha.

4.  Zdobywanie szczytów - KUDOWA-ZDRÓJ, KARPACZ, SZKLARSKA PORĘBA -  Góry Bystrzyckie, Sowie czy Izerskie - cała zima -  Koronę Gór Polski tworzy 28 szczytów i aż 15 z nich leży na Dolnym Śląsku. Można je zdobywać w zimowych warunkach. Ciekawą zimową atrakcją w województwie dolnośląskim są wyciągi narciarskie i orczykowe.

5. Odwiedzanie żłobków bożonarodzeniowych - WAMBIERZYCE -  W każdym kościele znajduje się żłóbek godny odwiedzenia - cała zima -  W Wambierzycach w okolicy Sanktuarium znajduje się jedna z najstarszych jak nie najstarsza ruchoma szopka bożonarodzeniowa. Składa się z 800 postaci, w tym 300 ruchomych. Szopka jest wynikiem wieloletnich prac dwóch twórców – ojca i syna.

6.  Zwiedzanie budowli, zamków, twierdz - WAŁBRZYCH, ZAGÓRZE ŚLĄSKIE, BOLKÓW, SUCHA, KAMIENIEC ZĄBKOWICKI, SREBRNA GÓRAZamek Książ, Zamek Grodno, Zamek Czocha, Pałac w Łomnicy, Staniszowie, Pakoszowie, Pałac Marianny Orańskie a Kamieńcu Ząbkowickim, Twierdza Srebrna Góra - cała zima.

7.  Zwiedzanie kopalni i podziemi - GŁUSZYCA, KLETNO, SREBRNA GÓRA, WAŁBRZYCH, ZŁOTY STOK  - Podziemne Miasto Osówka w Głuszycy, Sztolnie Walimskie czy Stara Kopalnia w Kletnie, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Twierdza Srebrna Góra, Podziemia Zamku Książ w Wałbrzychu.

8. Termy - CIEPLICE - Park Wodny i Baseny Termalne koło Jeleniej Góry. Strefa SPA: 2 sauny fińskie, sauna parowa, sauna infrared, 3 wanny jacuzzi, grota śnieżna, 2 gabinety masażu. Brodziki - bezpieczne baseny dla dzieci.

9. Kawałek Finlandii - BOROWICE - Lapońskie namioty całoroczne, Domek Muminków - cała zima -  Pierwsze renifery w Sudetach, najsłynniejsze w Polsce psy hasky, sauny, charakterystyczne namioty i domek Muminków – tu można poczuć się jak w północnej Europie. Niemal jak w Wiosce Świętego Mikołaja.

10. Zimowe Kolonie na Dolnym Śląsku 
 • Zimowy CHILL OUT CAMP - Dom Wczasów Dziecięcych Uroczysko w Karkonoszach na trasie Szklarska Poręba - Świeradów Zdrój. - dostępne terminy: 14-21 stycznia 2024 oraz 21-28 stycznia 2024. 8 dni pobytu dla dzieci w wieku 8-11 lat i 12-15 lat. Kulig zimową porą. 

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. mazowieckim


1. Ogród Świateł - WARSZAWA -  Ogród Botaniczny UW,   Al. Ujazdowskie 4 -  11.11.2023-25.02.2024 -  Przez niemal całą jesień i zimę, o zmroku,  na zwiedzających czeka niezwykła przygoda odkrywania sekretów ze świata fauny i flory, które przepięknie obrazują iluminacyjne rzeźby. Magiczny Botaniczny błyszczy za sprawą tysiąca światełek. 

2.  Królewski Ogród Światła 2023/2024 –  WARSZAWA - Pałac Wilanów -  07.10.2023-31.03.2024 - Na odwiedzających Królewski Ogród Światła czeka wiele nowych instalacji i interaktywnych elementów. Można zobaczyć  przestrzenne instalacje nawiązujące do astronomicznych pasji króla Jana III. Mnóstwo ciekawych konstrukcji odnoszących się do architektury i historii rezydencji wilanowskiej, do których będzie można wejść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

3.  Muzea - w niektóre dni za darmo -  WARSZAWA - cała zima - za darmo:
 • Poniedziałek przed południem - Muzeum Powstania Warszawskiego
 • Poniedziałek po południu - Muzeum Legii Warszawa
 • Wtorek - Muzeum Narodowe
 • Środa - Muzeum Zamku Królewskiego
 • Czwartek rano - Muzeum Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie
 • Czwartek po południu - Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
 • Czwartek wieczór - Muzeum Azji i Pacyfiku
 • Piątek - Muzeum Łazienek Królewskich
 • Sobota - Muzeum Sportu i Turystyki
 • Niedziela - Muzeum Katyńskie
4. Puszcza Kampinoska - woj. mazowieckie - cały czas - za dramo -  Mazowiecka przyroda prezentuje się wyjątkowo spektakularnie zimą. Wprawdzie nie ma tu lodowców i gór jednak mazowieckie lasy prezentują się wyjątkowo urokliwie w zimowej aurze. Podwarszawska Puszcza Kampinoska w ramach zimowej atrakcji zapewnia obserwowanie życia zwierząt oraz spacery wytyczonymi trasami. Dodatkowym urozmaiceniem ferii może okazać się wizyta w Skansenie przy wsi Granica.

5.  Park of Poland, Suntago Wodny Świat - w podwarszawskiej WRĘCZY - cały czas -  Największy zadaszony park wodny w Europie Środkowo-Wschodniej gwarantuje mnóstwo wodnej zabawy.  Dzieci mogą bawić się w licznych basenach, na zjeżdżalniach czy w sztucznych rzekach. Na dorosłych czka saunarium. Bilet całodzienny do wszystkich stref parku Suntago kosztuje 184 zł, bilet do strefy zabawy Jamango kosztuje 149 zł lub ulgowo 129 zł dla dzieci poniżej 16 lat.

6. Termy - MSZCZONÓW -  pod Warszawą - bilet na 3 godziny z możliwością przedłużenia 36 zł, ulgowy 27 zł, w weekendy 6 zł droższe -  Woda ma ok. 34 stopnie Celsjusza. Gorąca woda termalna wydobywana jest ze studni o głębokości aż 1602 i pół metra. Tak głęboko ulokowana woda rozgrzewa się do +42 st. C. Jest mocno zmineralizowana, a przez to ma właściwości lecznicze.

7.  Majaland: podwarszawski park rozrywki - GÓRASZCZE - pod Warszawą - cały czas -  Rodzinny park rozrywki Majaland przenosi do bajkowego świata Pszczółki Mai. Majaland Góraszka oferuje atrakcje na świeżym powietrzu a także całoroczny budynek o funkcjach rozrywkowych, o powierzchni 10 tys. m².

8.  Zalesie i Szczęśliwice dla narciarzy i saneczkarzy - ZALESIE DOLNE - cała zima -  Tzw. Górki Szymona w Zalesiu Dolnym to pasmo wzniesień, które zimą staje się w centrum narciarstwa i zabaw zimowych.

9. Szusowanie po stokach Górki Szczęśliwickiej - warszawskie Szczęśliwice - Nachylenia tego „szczytu” nie jest karkołomne, ale dostarcza mnóstwo frajdy i nadaje się do jazdy na sankach.

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. opolskim


1. Trasy turystyczne zimową porą - GŁUCHOŁAZY i okolice - Biskupia Kopa - cała zima i cały rok -  opolska zimowa atrakcja jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych gór w Czechach. Biskupia Kopa wznosi się na granicy Polski i Czech w Górach Opawskich, nieopodal Głuchołazów. To doskonała alternatywa dla zagranicznej wycieczki, ponieważ trasa przebiega przez dwa kraje: Polskę i Czechy. Na jej mierzącym 890 m n.p.m. szczycie stoi strzelista wieża widokowa z wizerunkiem Franciszka Józefa.

2. Zamki i Pałace -  NIEMODLIN, MOSZNA, KRAPKOWICE, BISKUPICE, BRZEG - Pałac w Krapkowicach, Pałac w Jakubowicach, Pałac Pawłowice, Pałac w Tułowicach, Gród w Biskupicach, Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, Zamek w Niemodlinie, Zamek w Mosznej, Zamek w Głogówku, Zamek w Dąbrowie, Pałac Sulisław, Gród w Biskupicach

3. Góra Świętej Anny - niedaleko KRAPKOWIC -  Sanktuarium położone na samym szczycie wzniesienia, nazwanego również Górą Świętej Anny. Franciszkański klasztor, a także bazylika i sanktuarium z figurką św. Anny Samotrzeciej.

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. zachodniopomorskim


1. Warsztaty Raniutto - SZCZECIN - Filharmonia Szczecińska -  sobotnie poranki - Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami mogą wziąć udział w warsztatach. To okazja, by przyjrzeć się instrumentom z bliska, spędzić czas w gronie innych małych melomanów i co najważniejsze: ulec terapeutycznej mocy muzyki. Warsztaty „Raniutto” wpływają na wszystkie obszary rozwoju dziecka, a szczególnie na emocjonalny, społeczny i intelektualny.

2. Lodowisko 2023 - SZCZECIN -  na szczecińskiej Gubałówce - 20 zł/h w weekend 22 zł/h -  Zadaszone i pięknie oświetlone lodowisko o wymiarach 25 x 30 m2. Przy lodowisku znajduje się wypożyczalnia łyżew zaopatrzona w pełen zakres rozmiarów od 26 do 49. Dla najmłodszych stawiających pierwsze kroki na lodowisku, są specjalne pingwinki do nauki jazdy na łyżwach.

3.  Renesansowy Zamek Książąt Pomorskich - SZCZECIN - Korsarzy 34 -  Położony na wzgórzu w pobliżu Odry Zamek to pięcioskrzydłowy gmach z dwoma dziedzińcami – Dużym i Menniczym. 

4.  Kompleks Basenowo-Rekreacyjny Arkonka - SZCZECIN -  w okresie zimowym lodowisko - 15zł/h, wlgowy 20 zł/h

5.  Nadmorska Kolej Wąskotorowa -  POGORZELICA - Pogorzelica, Niechorze, Rewal, Trzęsacz -  Malownicza wycieczka ciuchcią sama w sobie jest atrakcyjna dla dzieci. Podróż kolejką to idealna propozycja niezależnie od pogody. W jej skład wchodzą zarówno wagoniki zadaszone, takie pół-otwarte i bardziej przewiewne oraz “kabriolety” – każdy znajdzie coś dla siebie.

6. Półkolonie w Szczecinie - SZCZECIN - SP przy ulicy Dubois 38 - dla dzieci w wieku 7-12 lat w godz. 07:30-16:30 - łyżwy, kręgielnia, kosmiczna bitwa, zajęcia z samoobrony, ognisko, zajęcia taneczne, strzelanie w łuków, kino...