Atrakcje na Ferie 12.02-25.02.2024 Zimowy Obóz Narciarski dla Dzieci Półkolonie

Ostatnia tura ferii zimowych w roku szkolnym 2023/2024 przypada na dzień 12 luty 2024 i kończy się po dwóch tygodniach 25 lutego 2024 r. Przerwę zimową w tym czasie zaplanowano dla pięciu regionów. W dniach 12-25.02 wolne od nauki mają dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego oraz wielkopolskiego.

Ferie Zimowe 2024 na Kujawach i Pałukach, w Małopolsce, Lubuskiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolsce


Gdy już uczniowie z 11 województw będą żyć tylko wspomnieniami o feriach zimowych 2024 maluchy i młodzież z 5 regionów przypisanych do ostatniej tury, rozpocznie dwutygodniową przerwę od nauki. Warto żeby i ta grupa w niecodzienny sposób spędziła każdą chwilę. Postanowiliśmy w jednym miejscu zgromadzić najciekawsze formy spędzania wolnego czasu na Kujawach i Pałukach, w Małopolsce, Lubuskiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolsce. Zapraszamy do przeglądu zimowych atrakcji w województwie:
  • kujawsko-pomorskim
  • lubuskim
  • małopolskim
  • świętokrzyskim
  • wielkopolskim

W kolejnych postach prezentujemy, jak można spędzić zimowe ferie 2024 w innych województwach.

Kiedy są ferie zimowe 2024 w woj. kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim?


Minister Edukacji ogłasza: kiedy są ferie zimowe z podziałem na poszczególne województwa, po wcześniejszej konsultacji z wojewodami i kuratorami oświaty. Województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie zostały przypisane do tego samego terminu. Zimowe ferie 2024 w województwie kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim rozpoczną się 12 lutego i będą trwać do 25 lutego 2024 r. Zobacz wykaz zimowych atrakcji na Kujawach i Pałukach, w Małopolsce, Lubuskiem, Świętokrzyskiem i Wielkopolsce a także dowiedz się: gdzie są kolonie i zimowiska w kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim oraz wielkopolskim?

  1. Zobacz kiedy są ferie zimowe 2024 w każdym województwie?
  2. Zobacz atrakcje dla dzieci i młodzieży w każdym województwie!

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. kujawsko-pomorskim


1.  Muzeum Mydła i Historii Brudu - BYDGOSZCZ -  ul. Długa 13 - 17 -  Muzeum Mydła i Historii Brudu to żywe muzeum. Aby wprowadzić zwiedzających w atmosferę mydlanych opowieści, każda tura zwiedzania rozpoczyna się od warsztatów mydlarskich.

2.  Manufaktura Cukierków - TORUŃ -  ul. Szeroka 33 -  Manufaktura Cukierków produkuje ręcznie wytwarzane, bezglutenowe słodycze. Darmowe pokazy odbywają się co godzinę. Na spacerujących po toruńskim rynku i kuszonych słodkimi aromatami, czeka nieograniczony poczęstunek.

3.  Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie - GRĘBOCIN -  ul. Szkolna 31, 8 km od Torunia - Niezwykłe prywatne zbiory związane z papiernictwem i drukarstwem. Kolekcje zaprezentowane w formie interaktywnych warsztatów edukacyjnych, podczas których pokazane jest czerpanie papieru, pisanie gęsim piórem oraz drukowanie pamiątkowego certyfikatu. 

4.  Planetarium - TORUŃ -  ul. Franciszkańska 15 - 21 -  Całą rodziną można zwiedzić okolice miejsca lądowania misji APOLLO 17 na Księżycu, oszronione kaniony i wulkany na Marsie lub rozświetlaną błyskawicami Wenus. W ofercie pokazów szeroka gama projekcji dla dzieci i młodzieży. Dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat wyświetlany  seans familijny "Cudowna podróż" idealny na pierwszą wizytę dziecka w Planetarium. Gaśnie światło, w okrągłej sali na ścianach i suficie pojawiają się gwiazdy.

5. Lodowisko TOR-TOR im. J. Stogowskiego - TORUŃ -  ul. Gen. J. Bema 23/29 -  To miejsce nie tylko do ćwiczeń hokeistów, łyżwiarzy, zawodników short tracka, służy także jako miejsce organizowania ciekawych imprez takich jak rewie na lodzie, gala kick - boxingu, speedway’a na lodzie czy występy zespołów muzycznych.

6.  Centrum Rozrywki Extreme - GRUDZIĄDZ -  Droga Kurpiowska 33 -  1h trampolin – 35 zł/os, painball 150 kulek - 55 zł, strzelnica (50 strzałów) - 40 zł, papugarnia - 10 zł, dmuchańce - 25 zł, gokarty - 40 zł/10min. Centrum Rozrywki Extreme Grudziądz - to m.in. trampoliny, gokarty, tor kartingowy.

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. lubuskim


1. Zamki i Pałace - ŁAGÓW, BRZEŹNICA, LUBNIEWICE - Zamek Joanitów w Łagowie, Pałac w Brzeźnicy, Pałac w Lubniewicach. Pałac w Przytoku, Pałac w Bojadła, Pałac w Zatoniu, Zamek w Krośnie Odrzańskim, Zamek w Sulechowie.

2. Askalandia - GORZÓW WLKP. -  Konstytucji 3 Maja 102 - Półkolonie w krainie zabaw. Atrakcje: Zjazd pontonowy, Małpi Gaj, Ślizgawka z basenem, Trampolina, Auta, Tunel Stonoga, Ścianka wspinaczkowa.

3.  Planetarium, centrum przyrodnicze - ZIELONA GÓRA -  Festiwalowa 3 -  Działający Klub Młodego Odkrywcy, Planetarium Wenus w Zielonej Górze wchodzi w skład Centrum Nauki Keplera, gdzie można obserwować odległe konstelacje gwiezdne w przybliżeniu. Wspólne obserwacje teleskopowe nieba. 

4.  Zespół Poaugustiański - ŻAGAŃ -  Plac Klasztorny 2 -  Poza sezonem zwiedzanie jest możliwe po uprzednim umówieniu terminu i godziny zwiedzania.  Średniowieczne budynki zniszczone przez pożary, które kilkukrotnie trawiły Żagań, odbudowano w XVIII w. w stylu barokowym. Zespół to także wspaniała biblioteka klasztorna z freskami wybitnego śląskiego artysty Neunhertza. Jej wnętrze słynie z doskonałej akustyki – osoba stojąca w jednym rogu pomieszczenia może rozmawiać szeptem z osobą stojącą po przeciwnej stronie. To ewenement na skalę światową.

5. Park Mużakowski - ŁĘKNICA -  Pogranicze Bad Muskau po stronie niemieckiej oraz Łęknice po stronie polskiej -  zwiedzanie parków jest bezpłatne -  Park Mużakowski to miejsce, do którego przyjeżdżają turyści nie tylko z województwa lubuskiego. Jest to teren o niesamowitych walorach turystycznych. Jesienią i zimą Park również nie traci uroku. Wielu twierdzi, że to najpiękniejsza pora roku i najlepszy czas na odwiedzenie tego właśnie miejsca. W pobliżu znajdują się kolorowe jeziora.

6.  Międzyrzecki Rejon Umocniony - PNIEWO -  Międzyrzecki Rejon Umocniony to w tej części Europy, największy i najlepiej zachowany kompleks fortyfikacji z okresu II wojny światowej. Opis atrakcji na osobnej stronieGodziny i dni otwarcia: 16 X 2013 - 15 IV 2014: dni powszednie: 11.00, 14.00 - wariant do wyboru (decyduje pierwszy turysta w punkcie biletowym) - weekendy: trasa długa: 11.00, 14.00; trasa krótka: 12.30.

7.  Pałac w Mierzęcinie - MIERZĘCIN -  Hotel , restauracja, zwiedzanie -  Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to elegancki kompleks wypoczynkowy, w którym duch historii dyskretnie przeplata się z nowoczesnością. Wraz z folwarkiem, trzecią największą w Polsce winnicą, winiarnią, stadniną koni oraz Grape Spa — oferuje Gościom bogactwo możliwości spędzenia niezapomnianych chwil w miejscu pełnym uroku i wyjątkowej atmosfery.

8.  Muzeum Woldenberczyków - DOBIEGNIEW -  Obóz, który zajmował 25 ha. Jego budowa, rozpoczęta na przełomie 1939 i 1940 r., została ostatecznie zakończona w drugiej połowie roku 1941. Obóz budowało około 500 polskich żołnierzy, którzy pomimo ostrej zimy zostali zakwaterowani w drewnianych barakach i pod namiotami. Cały obóz otoczony był podwójnym płotem z drutu kolczastego o wysokości 2,5 m. Dookoła rozmieszczono osiem wież strażniczych z lekkimi i ciężkimi karabinami maszynowymi, ruchome reflektory i aparaty telefoniczne.

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. małopolskim


1.  Zimowiska i obozy narciarskie - BUKOWINA TATRZAŃSKA, PORONIN, ZAKOPANE, WISŁA - cały okres ferii zimowych -  Zimowiska na ferie małopolskie, zawierające szkolenia narciarskie dla osób na różnym poziomie zaawansowania: od początkujących po doświadczonych narciarzy. Oferta dostosowana do potrzeb różnych grup wiekowych - dla dzieci już od 8 roku życia.

2.  Małopolskie Parki Narodowe - MAŁOPOLSKA -  cały okres ferii zimowych -  Małopolskie Parki Narodowe zachwycają o każdej porze roku - warto odwiedzić je również zimą. W Małopolsce łącznie mamy sześć parków narodowych i 11 krajobrazowych. Każdy znajdzie tu miejsce, które zachwyca zimą. Na uwagę zasługuje Park Orlich Gniazd, Rezerwat Pazurek oraz Dolina Wodąca.

3. Ogród Świateł - KRAKÓW -  Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema na Alei Pokoju 68 -  Poniedziałek - niedziela: 16:00-21:00 -  Ogród Świateł, to największy lightning show w Polsce. Wszystkie elementy instalacji są wykonane z wysoką dbałością o szczegóły, a obecne tu iluminacje świetnie współgrają z dźwiękiem. Odbywają się w każdy piątek, sobotę i niedzielę.

4. Bożonarodzeniowe Szopki krakowskie - KRAKÓW -  Stary Rynek, Pałac Krzysztofory -  06.12.2023-26.02.2024 - Jedynie w krakowskim Muzeum Etnograficznym zachowały się najstarsze szopki krakowskie niektóre o wysokości nawet ponad dwóch metrów, przenośne, bożonarodzeniowe teatrzyki kukiełkowe z przełomu XIX i XX wieku. Najstarszą i najcenniejszą jest szopka wraz kukiełkami wykonana w latach 90-tych XIX wieku przez Michała Ezenekiera (1854-1914/1918), mistrza murarskiego z Krowodrzy. To na niej, nazywanej „szopką matką”, wzorowały się całe pokolenia szopkarzy.

5.  Snowlandia: największy lodowy labirynt na świecie - ZAKOPANE -  Piłsudzkiego 38 -  normalny 50 zł, ulgowy 41 zł -  Snowlandia to wyjątkowa Śnieżna Kraina. Magiczne miejsce pełne wrażeń i zabawy w śniegu w otoczeniu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Powstał po raz pierwszy w sezonie zimowym 2015/2016 roku. Zlokalizowany jest pod Skocznią narciarską ,,Wielka Krokiew” i jest największą tego typu budowlą w Polsce i na Świecie. W skład wchodzi: Śnieżny Labirynt, Śnieżny Zamek, Tor saneczkowy, Pałac Królowej Śniegu, Mini-zoo - "Tatrzański Park Edukacyjny".

6. Termy Bania - BIAŁKA TATRZAŃSKA -  Termy - Bania Białka Tatrzańska: Termy Bukovina, Termy Chochołowskie, Termy Szaflary, Termy Gorący Potok -  Terma Bania to obiekt ulokowany w jednej z najatrakcyjniejszych miejscowości górskich. Ogromna przestrzeń parku została zagospodarowana na rzecz 3 stref. Zjeżdżalnie, baseny termalne i place zabaw to jedynie kilka z prawie 40-stu atrakcji.

7.  Kopalnia Soli w Wieliczce - WIELICZKA -  Niezapomniane wycieczki po solnych podziemiach, Kaplica Św. Kingi. Trasy zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce: górnicza i turystyczna, dla każdego o przeciętnej kondycji, ponieważ do pokonania jest ponad 800 schodów. 

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. świętokrzyskim


1. Termy - SOLC-ZDRÓJ - Baseny Mineralne to niezwykłe termy, a tajemnica skuteczności leczniczych właściwości kąpieli tkwi w wodzie - solance siarczkowo-siarkowodorowej, mającej ok. trzy miliony lat. Najlepsza na świecie woda, pochodząca ze źródła "Malina" w Solcu-Zdroju, czyli solanka siarczkowo-bromkowo-jodkowo-borowa ma najwyższą, niespotykaną nigdzie indziej, zawartość aktywnych związków siarki - ok.900mg H2S/litr. Właśnie to powoduje, że woda w Solc-Zdrój, zgodnie z łacińską sentencją SPA - Sanus Per Aquam (zdrowy przez wodę), jest naturalnym źródłem zdrowia.

2. JuraPark - BAŁTÓW -  w Bałtowie można oglądać ok. 100 naturalnej wielkości figur dinozaurów (w tym np. tyranozaura, triceratopsa czy diplodoka, mierzącego aż 26 m długości), wokół których wiją się ścieżki spacerowe i edukacyjne. Prehistoryczne Oceanarium: to uzupełnienie atrakcji JuraParku. Dzięki trójwymiarowym animacjom można oglądać wielkie prehistoryczne stworzenia morskie, jak megalodon czy plezjozaur. Muzeum Dinozaurów: oprócz figur wielkich gadów, w JuraParku oglądać można także skamieniałości z okresu jurajskiego, znalezione w różnych miejscach woj. świętokrzyskiego. Skamieniałości i starannie wykonane dioramy można oglądać w specjalnym Muzeum Dinozaurów.

Atrakcje zimowe na Ferie 2024 w woj. wielkopolskim


1.  Deli Park, Świąteczna Kraina - TRZEBAW -  Zimą Deli Park zmienia się w Świąteczną Krainę. Na dzieci czeka m.in. żywa szopka ze zwierzętami, papugarnia, pokazy laserowe, piękne iluminacje, ścieżka w koronach drzew, pokazy lodowych rzeźb, spektakle tematyczne i warsztaty artystyczne.

2. Parowozownia Wolsztyn - WOLSZTYN - Wiele dzieci fascynuje się nietypowymi pojazdami. Trudno o bardziej niezwykły środek transportu niż tradycyjna kolej z lokomotywą. Warto pamiętać o jedynej w Europie czynnej lokomotywowni, która działa w Wolsztynie. W tutejszym muzeum można oglądać wspaniale odrestaurowany parowóz Piękna Helena z 1937 r.

3. Zaurolandia - ROGÓW - W Rogowie działa rodzinny park rozrywki Zaurolandia, w którym można oglądać naturalnej wielkości figury dinozaurów, zwiedzić muzeum paleontologiczne, a także poszaleć na placu zabaw.

4. Kopalnia Soli - KŁODAWA -  Wiele dzieci lubi nietypowe atrakcje i miejsca na spacery różne od wszystkich innych. Takim miejscem jest bez wątpienia kopalnia soli w Kłodawie, która udostępnia ścieżkę turystyczną na głębokości aż 600 m. Można tu dowiedzieć się wiele o pracy w kopalni (ta w Kłodawie nadal jest czynna). Na najodważniejszych pośród mrocznych kazamatów czeka kaplica św. Kingi z piękną kamienną rzeźbą.

5. Muzeum Arkadego Fiedlera - PUSZCZYKOWO - Poza zwiedzaniem rodzinnej wilii, pełnej pamiątek po podróżniku i pisarzu, w parku można zobaczyć repliki znanych obiektów z całego świata i przestrzeni dziejów, gdzie stoją m.in. oddane w skali 1:1 posągi Moai z Wyspy Wielkanocnej, głowy Olmeków, Brama Słońca z Boliwii, a nawet replika statku Santa Maria, na którym Kolumb odkrył Amerykę.

6. Termy Maltańskie - POZNAŃ - Malta -  Termy Maltańskie to jeden z największych parków wodnych w całym kraju.

7.  Park Iluminacji Filmowy Las - POZNAŃ -  Filmowy Las to jeden z polskich ogrodów świateł. Atrakcja robi niesamowite wrażenie i bardzo podoba się dzieciom.

8. Lodowisko - ZIELONA GÓRA - przy największej Galerii Handlowej w mieście FOCUS. Lodowisko o wielkości pomad 300 mkw, jest otwarte codziennie od 10:00 do 21:00. Na miejscu jest dostępna wypożyczalnia łyżew i jeździków do nauki jazdy dla dzieci. Na tafli jednocześnie może przebywać 40 osób.