4 lutego 2024 Światowy Dzień Walki z Rakiem Profilaktyka Onkologiczna Dzień Raka

Światowy Dzień Walki z Rakiem zwany inaczej Światowy Dzień Raka został ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym pod egidą prezydenta Francji i dyrektora generalnego UNESCO w Paryżu w 2000 roku. Jakie korzyści pacjentom przyniosło ustanowienie Światowego Dnia Walki z Rakiem?


Kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem?


Światowy Dzień Walki z Rakiem jest obchodzony corocznie 4 lutego. W tym roku Światowy Dzień Raka będzie świętowany w niedzielę. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi “Close the care gap”, co oznacza w wolnym tłumaczeniu: “Zniweluj nierówności w opiece”. Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day) nawiązuje do konieczności przezwyciężania nierówności w opiece onkologicznej.


Światowy Dzień Raka 2024 - Jakie jest tegoroczne hasło?


Tegoroczne hasło to to samo, co rok i dwa lata temu: “Zniweluj nierówności w opiece”. Święto z takim przesłaniem to doskonała okazja do przypomnienia jak istotna dla zdrowia jest samoopieka w postaci działań z zakresu profilaktyki onkologicznej. Co należy robić, żeby obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy? Zanim przedstawimy zasady profilaktyki przypomnimy najważniejsze wydarzenia związane z ustanowieniem Światowego Dnia Raka.


Jaka jest historia ustanowienia Światowego Dnia Raka?


Światowy Dzień Raka obchodzony 4 lutego został ustanowiony na Światowym Szczycie Walki z Rakiem zorganizowanym w Paryżu w lutym 2000 roku. Na spotkaniu przyjęto Kartę Paryską. Co dało pacjentom stworzenie Światowego Dnia Raka? Z inicjatywy Polskiej Unii Onkologii podczas obchodów Światowego Dnia Walki z Rakiem od roku 2008 organizowane są dni otwarte w placówkach onkologicznych, podczas których można skorzystać z porad oraz bezpłatnych badań.


Czym jest Paryska Karta przyjęta w lutym 2000 roku?


Na spotkaniu w lutym w 2000 roku w Paryżu przyjęto Kartę Paryską, w myśl której rządy krajów, które ją podpisały, zobowiązały się do stworzenia programów zapobiegających zachorowaniom na raka i do wspierania metod leczenia chorób nowotworowych. W skrócie opracowana wówczas Karta Paryska ma na celu: promowanie badań, zapobieganie nowotworom, poprawę usług świadczonych pacjentom, podnoszenie świadomości i mobilizowanie społeczeństwa do postępów w walce z rakiem.


Czy Światowy Dzień Walki z Rakiem to to samo co Światowy Dzień Onkologii?


W Polsce miesiącem walki z rakiem piersi jest październik. Placówki onkologiczne organizują 4 października “Światowy Dzień Onkologii”. Październik jest “Miesiącem Świadomości Raka Piersi”, który został zainicjowany w 1985 roku przez AstraZeneca. W 2008 roku Europejska Koalicja do Walki z Rakiem Piersi ustanowiła 15 października “Europejskim Dniem Walki z Rakiem Piersi”. Symbolem tej walki jest różowa wstążka. W lutym na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. 4 lutego głośno mówi się o zachorowaniach na nowotwory a także o ważnej profilaktyce antynowotworowej. “Czas to życie” - wczesne wykrycie choroby może je uratować.


Jak obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy?


W Polsce nowotwory stanowią narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny. Po chorobach układu krążenia są drugą przyczyną zgonów pacjentów. Dlatego warto poznać 10 zasad profilaktyki onkologicznej:
 1. Nie pal i stwórz w domu środowisko wolne od tytoniu.
 2. Utrzymuj prawidłową masę ciała. Nadwaga przyczynia się do nieprawidłowych zmian wielu parametrów biochemicznych, które wpływają na metabolizm komórek nowotworowych.
 3. Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. Jedz dużo roślin strączkowych, warzyw i produktów pełnoziarnistych i ogranicz spożycie czerwonego mięsa.
 4. Ogranicz spożycie dowolnego alkoholu. Absencja pomaga zapobiegać nowotworom.
 5. Bądź aktywną osobą fizycznie w codziennym życiu. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko zachorowania na raka okrężnicy.
 6. Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Chroń się przed słońcem i nie korzystaj z solarium.
 7. Chroń się przed działaniem czynników i substancji rakotwórczych w miejscu pracy. Stosuj odzież roboczą i przestrzegaj zasad BHP.
 8. W przypadku kobiet, warto jest karmić piersią, które zmniejsza u matek ryzyko zachorowania na nowotwory.
 9. Zaszczep dziecko przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby B i wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.
 10. Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrycia: raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy
 • Mammografia - kobiety w wieku 45-74 lata
 • Cytologia - kobiety w wieku 25-64 lata
 • Kolonoskopia - kobiety i mężczyźni w wieku 50 – 65 lat lub 40 – 49 lat – młodszy przedział wiekowy, jeśli krewny pierwszego stopnia miał diagnozę nowotworu jelita grubego (wykonywana nawet co 10 lat, jeśli lekarz nie zaleci inaczej).