Święto 2 lutego 2024 Matki Boskiej Gromnicznej Ofiarowania Pańskiego Gromnica co to?

Zbliża się Święto 2 lutego. W Kościele Katolickim obchodzi się Święto Matki Boskiej Gromnicznej inaczej Ofiarowania Pańskiego. W niektórych krajach 2 lutego to Dzień Naleśnika i Świstaka. W Polsce to Dzień Dorocznej Pielgrzymki Parlamentarzystów na Jasną Górę. Wyjaśniamy pojęcie - Gromnica, co to takiego?


Co to za Święto Ofiarowania Pańskiego 2 lutego 2024?


Święto Ofiarowania Pańskiego wprowadził papież Gelazy I, który zmarł w 496 r. To nawiązanie do opisu Ofiarowania Jezusa wg Ewangelii. Maryja i Józef 40 dni po narodzinach Dzieciątka Jezus zanieśli je do Świątyni w Jerozolimie, gdzie zgodnie z prawem mojżeszowym ofiarowali Bogu. Złożyli w ten sposób dziękczynny hołd za darowanie Izraelitom życia podczas przejścia przez Egipt Anioła Zniszczenia. Według Ewangelii przebywający w świątyni starzec o imieniu Symeon rozpoznał w Jezusie Mesjasza.


Czy Święto Ofiarowania Pańskiego kończy okres bożonarodzeniowy?


Niestety Święto 2 lutego - Ofiarowania Pańskiego zamyka cykl Świąt Bożego Narodzenia. Jest to czas, kiedy w Kościołach rozbiera się żłobki a w domach choinki. W Święto Matki Boskiej Gromnicznej przestaje się śpiewać kolędy. Dzień 2 lutego kończy okres wizyt duszpasterskich w domach. Tak więc z Uroczystością Matki Boskiej Gromnicznej dobiega końca “przedłużony” okres Bożego Narodzenia. Liturgicznie ten okres ma swój koniec w Uroczystość Chrztu Pana Jezusa. Polski zwyczaj przedłużonych Świąt Bożego Narodzenia ma długą tradycję.


Święto Matki Boskiej Gromnicznej, co to za święto?


Święto Matki Boskiej Gromnicznej to potoczna nazwa Święta Ofiarowania Pańskiego, zwanego w przeszłości świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Według Prawa Mojżeszowego każda kobieta była “nieczysta” 40 dni po urodzeniu chłopca i 80 dni po urodzeniu dziewczynki. Nie wolno jej było dotykać niczego świętego ani też wchodzić do świątyni. Po upływie tego czasu matka musiała przynieść do świątyni jednorocznego baranka lub dwie synogarlice. Od połowy V wieku 2 lutego było Świętem Prezentacji Dzieciątka Jezus. Od VII wieku pojawiła się nazwa Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Pierwsze procesje z zapalonymi świecami przeszły ulicami Rzymu już w V wieku. Jednak to od X wieku upowszechnił się obrzęd poświęcania świec. W tradycji polskiej pojawiło się Święto Matki Boskiej Gromnicznej.


Gromnica - co to takiego i co symbolizuje?


W Polsce coraz bardziej rozwijał się kult Maryjny. To Matka Boska sprowadziła na Ziemię niebiańskie Światło. To Maryja Światłem chroni każdego oraz osłania od wszelkiego zła. Dlatego powstał zwyczaj stawiania świec - gromnic w oknach podczas burz i innych klęsk żywiołowych, aby taki dom nawiedziła Boża Opatrzność. Dymem ze świec gromnic kreślono znak krzyża na drzwiach, przy piecu, oknach i belkach stropowych tworząc w ten sposób zapory przeciw nieczystym duchom, siłom i nieszczęściom. Gromnicami zażegnywano klęski gradowe. W każdym katolickim domu powinna być przynajmniej jedna gromnica. Taką świecę zapala się przy osobach konających, wierząc że Maryja zaprowadzi dusze umierających do prawdziwej Światłości w niebie. Świece Gromnice mają wielką moc. Ich płomień symbolizuje Jezusa - Światłość Świata, Chrystusa, który uciszał burze i uspokajał morze.


Czy święci się Gromnice w Święto Ofiarowania Pańskiego?


Według starej legendy Matka Boska odpędziła światłem gromnicy stado wilków od domów mieszkalnych. Każdego roku 2 lutego podczas Mszy Świętych księża święcą świece zwane gromnicami, które parafianie przynoszą ze sobą. W niektórych kościołach własne świece można odpalić od świecy przy głównym ołtarzu. Zapalona świeca - Gromnica symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. W wielu domach gromnice towarzyszą już od Chrztu Św. i te same są podczas uroczystości Pierwszej Komunii Świętej. Podczas odprawianej Mszy Świętej dzieci, które w bieżącym roku mają przystąpić do Komunii Świętej mogą poświęcić swoje świece pierwszokomunijne. Żywot gromnic kończy się przy osobie konającej. Tradycja nakazuje aby Gromnice na 2 lutego przyozdobić i po poświęceniu płonąca zanieść do swojego domu.


Czy Święto Matki Boskiej Gromnicznej jest dniem wolnym od pracy?


Święto Matki Boskiej Gromnicznej inaczej zwane Ofiarowania Pańskiego, każdego roku przypada 2 lutego. W tym roku wypadnie w piątek 2 lutego 2024 roku. Czy dzięki temu będziemy mieć długi weekend? Niestety Święto Matki Boskiej Gromnicznej nie jest dniem wolnym od pracy i nauki. Długi weekend mógłby być w okresie od XX wieku aż do 1951 roku. Czy jest to święto nakazane? Mimo że Matki Boskiej Gromnicznej jest świętem mocno zakorzenionym w polskiej tradycji to nie ma obowiązku uczestniczenia we mszy świętej, ponieważ nie należy do świąt nakazanych.


Czy Święto 2 lutego to także Dzień Życia Konsekrowanego?


Z woli papieża Polaka Jana Pawła II od 1997 roku Kościół powszechny obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego dorocznie 2 lutego. Dzień jest poświęcony modlitwie za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w różnych zakonach, zgromadzeniach i instytutach konsekrowanych. Podczas Eucharystii w Święto Ofiarowania Pańskiego biskupi diecezjalni modlą się z osobami życia konsekrowanego w ich intencji. 2 lutego siostry zakonne i zakonnicy odnawiają śluby zakonne: czystości, posłuszeństwa i ubóstwa podczas mszy św.


Czy odbędzie się Doroczna Pielgrzymka Parlamentarzystów 2 lutego 2024?


Doroczna Pielgrzymka Parlamentarzystów na Jasną Górę odbędzie się także w roku 2024. Będzie to już 35 Pielgrzymka do Sanktuarium w Częstochowie. Zgodnie ze zwyczajem 2 lutego w Święto Matki Boskiej Gromnicznej w Dorocznej Pielgrzymce Parlamentarzystów przybędą polscy posłowie i posłanki. Mszy świętej w Kaplicy Matki Bożej o godzinie 11:00 przewodzić będzie bp Piotr Jarecki. W planie tegorocznego spotkania posłów, posłanek, senatorów i europosłów będzie zwiedzanie Jasnej Góry w tym zabytkowej starej biblioteki. Intencją tegorocznej pielgrzymki będzie modlitwa o zgodę i jedność w parlamencie i w narodzie a także o pokój na świecie.


Czy Święto 2 lutego to Dzień Naleśnika?


W takich krajach jak: Szwajcaria, Belgia i Francja 2 lutego to także Dzień Naleśnika. W każdym domu smażone są chrupiące i cienkie placki, które mają przynieść szczęście. 40 dni po Bożym Narodzeniu celebruje się La Chandeleur, którego nazwa pochodzi od zapalanych w tym dniu świec. Większość Francuzów obchodzi 2 lutego Dzień Naleśnika. Zgodnie z tradycją przed wyruszeniem na procesję trzeba usmażyć naleśniki. Aby zapewnić sobie szczęście w jednej ręce trzeba trzymać patelnię a w drugiej monetę. A to oznacza, że naleśnik trzeba odwrócić w powietrzu jedną ręką. Zwyczaj ten łączy się z papieżem Gelazjuszem I, który nakazał, by w Dzień Ofiarowania Pańskiego rozdawać żywność biednym.