Jezioro Orawskie z Wyspą Slanica na Słowacji - Rejsy Statkiem z widokiem na Góry i Zaporę Orawską

Z pewnością każdy kiedyś marzył o przekroczeniu granic Polski w celach rekreacyjnych. Ciekawą wycieczką zagraniczną może okazać się wyjazd na Słowację nad Jezioro Orawskie. Wielki sztuczny zbiornik zwany Morzem Orawskim leży blisko granicy polsko-słowackiej i może urzec wieloma walorami. Leży w otoczeniu gór, w zielonej dolinie Orawa. Na środku jeziora znajduje się Slanicka Wyspa Sztuki, do której można dostać się jedynie statkiem. A to nie wszystko, czym może urzec Jezioro Orawskie.

Jezioro Orawskie jak Atlantyda - Atrakcje

Jezioro Orawskie stało się ciekawą atrakcją turystyczną, ponieważ sztuczny zbiornik wodny skupił wokół siebie wiele obiektów wartych zobaczenia. Część z nich można znaleźć tuż przy samej plaży. Do najciekawszych należą: kąpielisko, rejsy statkiem, wypożyczalnie rowerów wodnych i place zabaw. W miejscowości Namestovo koło plaży znajduje się amfiteatr i długa promenada, z licznymi kawiarniami i bufetami. Trasa turystyczna wiedzie do Zapory Orawskiej i Wyspy na środku Jeziora Orawskiego - Slanický ostrov. Woda stała się zasłoną dla wodnego świata niczym Atlantyda, który powstał w wyniku zalania wielu wsi.

Historia powstania Sztucznego Jeziora Orawskiego

Urzekające Jezioro Orawskie nie jest dziełem natury. Powstało z woli człowieka, pragnącego zapobiec nawracającym powodziom w Krainie Orawa na Słowacji. W tym celu zatopiono wiele miejscowości (tj.: Hamry, Ławków, Osada, Slanica, Ujście, część wsi Bobrów i stary Namiestów), oczywiście po wcześniejszym wysiedleniu ich mieszkańców. Pierwszy model drewnianej zapory powstał w 1730. Kolejny projekt budowy pochodzi z 1870 r. Dopiero w 1937 r zapadła konkretna decyzja zrealizowana w latach 1951-1954. Dziś Jezioro Orawskie zwane jest Morzem Orawskim z uwagi na swoje imponujące rozmiary. Jego powierzchnia to 34,32 km2, zaś wysokość lustra wynosi 602,4 m n.p.m. To doskonałe miejsce dla całych rodzin z dziećmi, miłośników sportów wodnych a także fascynatów wielkich budowli i poszukiwaczy ciekawych historii.

Dojazd do Jeziora Orawskiego - Mapa

Jezioro Orawskie leży w regionie Kotliny Orawskiej na północy Słowacji. Powstało po przegrodzeniu rzeki Orawa, wysoką zaporą. Jest oddalone od granicy polsko-słowackiej w Korbielowie o niespełna 30 km, którą można swobodnie przekroczyć dzięki Układowi z Schengen. Od granicy polsko-słowackiej w Chyżne dzieli odcinek 15 km. Najdalej wysunięta północno-wschodnia część Jeziora Orawskiego styka się z granicą Polski. W tym miejscu kończy swój bieg rzeka Czarna Orawa o długości 29 km, mająca swoje źródła na stokach Bukowińskiego Wierchu i Żeleźnicy. Wygodny dojazd do sztucznego zbiornika zapewnia droga krajowa S7 a także droga wojewódzka 945, z której warto zboczyć w celu ujrzenia Statuy Jezusa Zbawiciela z widokiem na Góry i Jezioro Orawskie.

Zwiedzanie Atrakcji przy Jeziorze Orawskim

Jezioro Orawskie jest atrakcją czynną przez cały czas. Oczywiście nie wszystkie obiekty i placówki są otwarte całodobowo, jednak samo spacerowanie promenadą wzdłuż plaży “Morza Orawskiego”, czy podziwianie górskich widoków z najwyższego punktu Zapory Orawskiej jest dostępne o każdej porze dnia i roku. Na ostatni rejs statkiem po Jeziorze Orawskim można załapać się o godz. 16:30 w Przystani LOD MP-ORAVA. Camping Stara Hora jest otwarty od 1 maja do 30 września. Wiele atrakcji położonych przy jeziorze jest dostosowanych do osób poruszających się na wózkach i matek z maluchami. Oczywiście utrudnione będzie wejście na górny pokład statku, jednak dobrze przeszklona dolna część pokładu dostarcza podobnych wrażeń.

Jezioro Orawskie - Tania Wycieczka Zagraniczna

Samo wejście na plażę w mieście Namestovo jest za darmo. Warto jednak zabezpieczyć kilkanaście Euro na opłacenie parkingu. Nie trzeba mieć gotówki ani Euro, ponieważ płacąc kartą banki same przewalutowują transakcję. Rejs statkiem to koszt dla jednego dorosłego w granicy 13 Euro, dla studenta 7 Euro, dla dzieci od 3 roku - 4 Euro, w wielu mniej niż 3 lata - za darmo i 1 Euro za psa lub kota. Statek zawija do portu na Wyspie - Slanický ostrov, gdzie zejście na ląd nic nie kosztuje, tak samo jak zwiedzanie kościoła i zabytkowych figur. Podziwianie widoków z Zapory Orawskiej jest pozbawione opłat tak samo jak wejście na Górę, gdzie dumnie wznosi się Statua Jezusa Zbawiciela na Słowacji. Dlatego szukając taniej wycieczki zagranicznej warto wybrać się nad Jezioro Orawskie.

Miejsca postojowe i noclegowe koło Jeziora Orawskiego

Nawigacja intuicyjnie prowadzi do miejscowości Namestovo po wpisaniu frazy: “Jezioro Orawskie parking”. Miejsce postojowe jest odpłatne. Bilet w “Parkovisko pri Nábreží” pobiera się z parkomatu w cenie 0,5 Euro za godz. Po drugiej stronie ulicy koło kościoła “Kostol svätého Šimona a Júdu” jest kolejny parking również płatny. Rejsy statkiem w “Pristav, 028 01 Trstená, Słowacja” wymagają przemieszczenia się o 6 km. Zapora Orawska jest oddalona od plaży w Namestovie o 8,5 km kierując się na południowy zachód w stronę trasy 520. Niestety linia ciągła nie pomaga w szybkim zjeździe na lewo, gdzie znajduje się przystanek autobusowy. Wiele osób właśnie w tym miejscu pozostawia na chwilę samochód, przed zwiedzaniem Zapory Orawskiej “Vodné dielo Oravská priehrada, vodná nádrž, Tvrdošín, Słowacja”. Darmowy parking znajduje się nieco wcześniej po lewej stronie. Miejsca noclegowe rozciągają się wzdłuż brzegu Jeziora Orawskiego.

Trasy Turystyczne wokół Jeziora Orawskiego

Dobry dojazd z Polski i dostępne parkingi umożliwiają zorganizowanie wycieczki objazdowej. To najwygodniejszy sposób na zwiedzenie kilku atrakcji usytuowanych blisko granicy polsko-słowackiej tj. Zamek Orawski, Jezioro, Zapora, Statua Jezusa Zbawiciela, Góra Pilsko. Dla osób zdecydowanych na pobyt tylko nad Jeziorem Orawskim przygotowano wiele tras turystycznych pieszych i rowerowych biegnących wokół Jeziora Orawskiego i wzdłuż promenady. Ciekawa trasa wiedzie od plaży w stronę Bobrova. Zaś w otoczeniu lasów i pól można udać się w stronę granicy a następnie do Jabłonki. Długość trasy rowerowej to 23 km. Pobyt nad Jeziorem Orawskim skłania do rejsu statkiem z postojem na wyspie i podpłynięciem pod Zaporę Orawską.

Główna Atrakcja nad Jeziorem Orawskim

Główną atrakcją jest Jezioro Orawskie i długi spacer jego brzegami. Godzinami można się wpatrywać w połyskującą taflę wody. Za plecami rozciąga się górski krajobraz z widokiem na Babią Górę i Pilsko. Dookoła bawią się ludzie i korzystają z wodnych sportów i atrakcji. Plaża z piękną promenadą przyciąga rzesze turystów a koncerty i organizowane festiwale gromadzą tłumy wokół amfiteatru. Kąpieliska skumulowane wokół Jeziora Orawskiego pozwalają znaleźć wytchnienie w upalne dni i sprzyjają rekreacji.

Rejsy Statkiem po Jeziorze Orawskim

Ciekawą formą spędzania wolnego czasu nad Jeziorem Orawskim jest rejs statkiem. Można skorzystać z oferty dwóch firm mających swoje przystanie niedaleko miasta Namestovo. W letnim sezonie statek odbija od brzegu 5 razy, średnio co półtorej godziny i może pomieścić 162 osoby. Pierwszy rejs ma miejsce o godzinie 09:30 zaś ostatni o 16:30. Na przystani znajduje się budka z lodami a czas oczekiwania umila widok na pływające po wodzie skutery, jachty i inne łodzie. Samochód można zostawić na parkingu koło restauracji Escale, skąd jest do przejścia 500 metrów.

Wyspa na środku Jeziora Orawskiego

Na środku Jeziora Orawskiego znajduje się niewielka wyspa, która powstała w 1954 r. w wyniku zalania kilku miejscowości w czasie budowy Zapory Orawskiej. Najwyższy szczyt wzniesienia należący w przeszłości do wsi Słanica stał się urokliwą oazą otoczoną z każdej strony wodą. Wyspa porośnięta jest drzewami i krzewami a ciekawą atrakcją jest kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, zbudowany w latach 1766-1769 r. Wokół kościoła wyeksponowano Orawską sztukę kamienną z XVIII i XIX wieku. Ciekawe wystawy znajdują się także we wnętrzu kościoła oraz w dawnym grobowcu, dlatego miejsce to zyskało miano: Slanicka Wyspa Sztuki. Jest to bardzo klimatyczne miejsce z bogatą historią, dlatego postanowiliśmy je przedstawić w osobnym artykule.

Zapora Orawska na Jeziorze Orawskim

Jezioro Orawskie powstało w wyniku budowy zapory na rzece Orawa, której głównym celem było przechwycenie wody w czasie wielkich ulew lub topnienia śniegu. Dodatkową korzyścią budowy Zapory Orawskiej stało się wytwarzanie energii elektrycznej. Korzystne warunki morfologiczne poniżej zbiegu Czarnej i Białej Orawy przesądziły o losie kilku miejscowości leżących w dolinie. Przesiedlono około 900 rodzin. Obliczono, że najkorzystniejsze parametry elektrowni wodnej osiągnie się przy wysokości zapory od 28 do 54 metrów. Stojąc na jej górnej części można przenieść się do dwóch różnych krain. Z jednej strony rozciąga się po sam horyzont tafla wody, stąd wzięła się nazwa “Morze Orawskie”, z drugiej widać potęgę człowieka w zderzeniu z naturą. Wysoka tama zapewniła stabilizację nie tylko dla człowieka.

Kąpieliska i Campingi - Atrakcje dla dzieci

Jezioro Orawskie jest idealnym miejscem do wypoczynku dla rodzin z dziećmi. Na plaży w Namestovie ciekawą atrakcją dla najmłodszych jest drewniany statek. W wielu miejscach na brzegu Jeziora Orawskiego można wypożyczyć rowerki wodne, łódki i motorówki. Morze Orawskie przyciąga miłośników windsurfingu, jachtingu, narciarzy wodnych i płetwonurków. Nad samym Jeziorem Orawskim znajduje się kemping Stará Hora (Oravská priehrada), gdzie do dyspozycji turystów jest wypożyczalnia kajaków, kawiarnia, bufety i plac zabaw.

Zabytkowy Zamek Orawski na Słowacji

Baśniowa Kraina Orawa to prawdziwa gratka dla miłośników pięknych krajobrazów. To także idealne miejsce dla poszukiwaczy ciekawych historii. Z pewnością na ich szlaku turystycznym oprócz Wyspy na środku Jeziora Orawskiego powinien znaleźć się Zamek Orawski, oddalony o 30 km od plaży w Namestovie. Zbudowano go na wysokiej skale, dzięki czemu nigdy nie został zdobyty. Górny zamek pochodzi z początku XIII wieku, średni zamek wyróżnia się wieżą o czterech bokach. Przy zamku dolnym mieści się barokowy kościół, Pałac Korwina i Jana z Dubowca. Dzieje Zamku Orawskiego zostały spisane na osobnej karcie.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Zamek Orawski Słowacja
Zalwe Orawski Słowacja
Slanicka Wyspa Słowacja
Pomnik Chrystusa Rio de Klin Słowacja

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"