Największe Święto Ognia w Alicante - Hiszpania, Pokazy Pirotechniczne, Parady prowadzone przez Orkiestry i Druhny, Ogniska na Plaży

Miasto Alicante położone jest na wschodnim wybrzeżu Hiszpanii Costa Blanca nad Morzem Śródziemnym. Łatwo się tam dostać, ponieważ 9 km od centrum mieści się lotnisko. Alicante jest metropolią, która liczy ponad 700 tys. mieszkańców. Do głównych atrakcji zalicza się zamek “Castillo de Santa Barbara”, szeroką promenadę “Explanada de España”, arenę walk byków “Plaza de Torros” oraz kilka plaż. Tysiące turystów każdego roku zmierza do Alicante na obchody Święta Ognia “Hogueras de San Juan”.

Największe Święto Ognia Alicante Hogueras

Hogueras de San Juan - Święto Ognia jest jednym z najważniejszych wydarzeń w Alicante. W przeszłości wierzono, że ogień odpędza złe moce, dlatego na początku lata palono bezużyteczne przedmioty. Obecnie w Noc Świętego Jana w płomieniach niszczone są dzieła sztuki stworzone specjalnie na tę okazję. Ponad 90 figur z kartonu i drewna płonie na głównych ulicach, we wszystkich dzielnicach Alicante. Święto Ognia “Hogueras” zostało oficjalnie uznane w roku 1928 pod nazwą “Hogueras de San Juan” i stały się Obiektem Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Uroczystość na cześć Świętego Jana

Obecnie uroczystości na cześć Świętego Jana Baptysty składają z szeregu imprez, które trwają przez cały czerwiec. Kulminacyjny moment obchodów “Hogueras” przypada na dni między 19 a 25 czerwca. Pogański rytuał po przyjęciu chrześcijaństwa w Hiszpanii został połączony ze świętem San Juan Baptist (Świętego Jana Baptysty), które jest obchodzone 24 czerwca.

Kukły Hogueras - Uliczne Dzieła Sztuki

Najważniejsze święto miasta Alicante - Hogueras de San Juan kojarzone jest z kukłami z kartonu i drewna. Pojawienie się ponad 90 figur na ulicach hiszpańskiego miasta rozpoczyna obchody Święta Ognia w Alicante. Wysokie na kilka metrów figury z kartonu i drewna są ustawiane w każdej dzielnicy. Rzeźby są bardzo dopracowane i urzekające. Wszystkie dzieła sztuki biorą udział w konkursie. Na początku maja spośród wszystkich kandydatur wybierana jest królowa święta, nazywana “Belleza del Fuego”. W Muzeum w Alicante można zobaczyć figury, które zostały uratowane przed ogniem w wyniku głosowania.

Planta - prezentacja figur “Ninots”

Ninots (w tłumaczeniu z j. walenckiego na polski “kukły”) zrobione z łatwopalnego tworzywa (drewna i masy papierowej) w satyryczny sposób przedstawiają cieszące się w danym roku popularnością postaci. Każda dzielnica miasta uczestnicząca w obchodach “Las Hogueras” przygotowuje jedną kukłę, która bierze udział w konkursie. Ciekawe kompozycje kukieł, wyeksponowanych na specjalnych konstrukcjach noszące nazwę: “Planty”, zdobią miasto na każdym rogu.

Dwie “Ułaskawione” figury - “Ocalone” Ninots

W czasie obchodów Hogueras de San Juan każdego roku wybierane są dwa “Ninots” spośród wszystkich cudownych dzieł sztuki. Ocalone od ognia “Planty” uznane są za najpiększniejsze:

  1. w kategorii figur dla dorosłych
  2. w kategorii bajkowych figur dla dzieci

Dwie ułaskawione figury trafiają do muzeum “Museo de Las Hogueras”, które znajduje się przy la Rambla Méndez Núñez nr 29.


Mascaletá - konkurs pirotechniczny Plaza de los Luceros

W czasie świętowania Las Hogueras odbywa się jeszcze jeden konkurs - pirotechniczny mascaletá”. Jest to nieodzowny element Święta Ognia i jeden z największych festiwali prochu i dźwięku. Wybuchy głośnych fajerwerków i wszechobecny zapach dymu unoszący się w powietrzu przykuwa wzrok przechodniów i zachęca do dobrej zabawy. Codziennie o godzinie 14:00 organizowane są pokazy sztucznych ogni, wykonywane przez doświadczone osoby na Plaza de los Luceros.

Bellea del Foc - królowa Hogueras

W miesiącu poprzedzającym obchody Święta Ognia w Alicante - Hogueras de San Juan wybierana jest królowa - Bellea del Foc a także sześć druhen - Damas de Foc i mała królowa z grona najmłodszych mieszkanek Alicante. Zwyciężczynie uczestniczą w głównych uroczystościach i paradach w ludowych strojach zwanych "novia alicanta". Królowa, druhny i mała królowa noszą długie spódnice, białe pończochy, koszule, czarny fartuch i mają wpięte kwiaty we włosy. Dla każdej kobiety jest to duże wyróżnienie.

Parada Desfile de Entrada de Bandas

Trasa parady Desile de Entrada de Bandas najczęściej biegnie przez Plaza los Luceros, Alfonso X El Sabio, Rambla de Méndez Núñez, Calle Altamira, aż w końcu dociera do Plaza del Ayuntamiento. Wzdłuż głównych ulic rozstawiane są dwa rzędy krzesełek, które każdy może zająć po wpłaceniu 5 Euro za jedno miejsce. W paradzie ulicami Alicante biorą udział członkowie komisji wszystkich dzielnic miasta. Uczestnicy ubrani są w ludowe stroje. Paradują w towarzystwie dam w sukniach ślubnych przy akompaniamencie zespołów muzycznych.

Ofrenda de Flores la Virgen del Remedio

W dniach 21 i 22 czerwca odbywa się parada Ofrenda de Flores la Virgen del Remedio. Z uwagi na duże tłumy ten akt o znaczeniu religijnym celebrowany jest przez dwa kolejne dni, przy katedrze San Nicolás. Mieszkańcy Alicante ofiarowują kwiaty patronowi miasta, którym jest Virgen del Remedio. Podczas uroczystości przedstawicielki każdej dzielnicy - damy w strojach ludowych niosą bukiety kwiatów, z których powstaje ogromny stos.

Desfile Folklorico Internacional - Parada Folklorystyczna

W przedostatni dzień fiesty Hogueras de San Juan w Alicante organizowana jest Międzynarodowa Parada Folklorystyczna. W uroczystości biorą udział zespoły taneczne z Hiszpanii i innych krajów, które tworzą niesamowite pokazy. Przedstawiciele różnych narodowości (tj. Brazylia, Chile, Peru, Meksyk, Wenezuela) paradują w charakterystycznych dla swojego regionu strojach i tańczą tradycyjne tańce. Wzdłuż trasy parady folklorystycznej rozstawionych jest ponad 10 tys. krzesełek, dla osób biorących udział w niesamowitym spektaklu.

Ogniska Świętego Jana - Alicante Hiszpania

Mieszkańcy hiszpańskiego miasta Alicante świętują nadejście lata na plaży, rozpalając ogniska Świętego Jana w rodzinnym gronie. Wydarzeniu towarzyszy głośna muzyka i pokazy pirotechniczne. Nie tylko miejscowa ludność gromadzi się wokół ogniska. Tysiące ludzi wychodzi na ulice prowadzące w stronę plaży, ponieważ w Noc Świętojańską to tam płonie wiele ognisk, puszczane są lampiony i rozbrzmiewa muzyka. Plaża zamienia się w jeden wielki, kolorowy dywan z kocyków i krzesełek.

Palma z fajerwerków - pokaz pirotechniczny

Palma to pokaz pirotechniczny, który odbywa się ze szczytu góry Benacantil, gdzie został wzniesiony Zamek Santa Barbara w Alicante. Polega na wystrzeleniu w górę ponad tysiąca rakiet równo o północy. Eksplodujące fajerwerki tworzą pięknie świecącą w nocy palmę. Każdego roku figura nawiązująca do hiszpańskiego klimatu przybiera nieco inny kształt, ponieważ formuje ją przede wszystkim wiatr. Palma z fajerwerków przybiera duży rozmiar o promieniu 300 metrów, co sprawia, że jest widoczna ze wszystkich punktów w mieście Alicante. Pojawienie się palmy z fajerwerków na niebie jest sygnałem do rozpoczęcia największego święta w Alicante - Hogueras de San Juan.

Palenie kukieł “Ninots” w Alicante

Pojawienie się na niebie mieniącej się jak gwiazdy palmy z fajerwerków jest znakiem do rozpoczęcia Święta Ognia. Krótko po północy jako pierwsza zaczyna płonąć konstrukcja Planta na Placu Ratuszowym. Następnie podpalane są kolejne dzieła sztuki w każdej dzielnicy miasta. Najpierw płoną konstrukcje stojące najbliżej plaży i w krótkim odstępie podpalane są kolejne figury, o czym informują kolejne pokazy pirotechniczne. To właśnie wystrzały fajerwerków ulokowanych w środku figur są iskrą, wywołującą wysoki na kilka metrów płomień, kontrolowany przez liczne zastępy strażaków.

Atrakcja Alicante - Aqua i Bamberos

Największą atrakcją podczas obchodów Hogueras de San Juan w Alicante jest palenie kukieł o północy. Po odliczaniu i pojawieniu się na niebie olbrzymiej Palmy, podpalane są kukły z łatwopalnego materiału. W każdej dzielnicy, w czasie gaszenia wysokich na kilka metrów ognisk i to w środku miasta, zaczyna się najlepsza dla mieszkańców i turystów zabawa. Wspaniałe widowisko tworzy ogień trawiący dzieła sztuki między blokami oraz strażacy dbający o bezpieczeństwo. Tłumy skandujące “aqua, aqua, aqua…” zachęcają bamberos do polania ich wodą z wężów strażackich. Jedno jest pewne, ludzie stojący w kilku pierwszych rzędach nie wyjdą z tej przedniej zabawy w suchym ubraniu.

Dyskoteki w namiotach Barracas Alicante

Istotnym elementem święta Hogueras de San Juan w Alicante - Święta Ognia jest wszechobecna na każdym kroku muzyka. Specjalnie na tę okazję zostało skomponowanych wiele utworów muzycznych, dedykowanych ważnym osobom. Najważniejszym dziełem jest hymn “Fogueres de Sant Joan” maestro Terregrosy. Kompozycja jest grana w kluczowych momentach wielkiego festiwalu, do których zalicza się “Wejście Zespołów”, które obchodzone jest w sobotę przez rozpoczęciem Hogueras w Alicante. Wieczorami mieszkańcy Alicante i turyści spotykają się w specjalnych namiotach barracas, by tańczyć śpiewać i bawić się do białego rana.

Konkurs sztucznych ogni na plaży

Oficjalne obchody Hogueras de San Juan kończą się 24 czerwca wraz z płonącymi w każdej dzielnicy kukłami. Jednak w dniach 25 - 29 czerwca organizowany jest konkurs sztucznych ogni “Concurso de Castillo de Fuegos Artificiales na plaży Postiguet. Przez pięć kolejnych dni punktualnie o północy odbywa się pokaz fajerwerków, który trwa minimum 15 minut. Obchody Święta Ognia “Hogueras de San Juan” w Alicante zapewniają taką samą zabawę jak karnawał w Rio de Janeiro. Przez wiele dni rozbrzmiewa głośna muzyka, ulicami miasta paradują damy w strojach ludowych oraz orkiestry. Na każdym kroku organizowane są pokazy sztucznych ogni i unosi się dym po wybuchu głośnych petard.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"