Pomnik Chrystusa Zbawiciela na Słowacji - Rio de Klin, Orawa - Góry w Beskidzie Orawskim

Odsłonięcie Pomnika Jezusa w Rio de Janeiro miało miejsce 12 października 1931 roku. Od tego czasu powstały tylko dwie wierne kopie figury. Jedną wzniesiono w Lizbonie a drugą tuż przy granicy polsko-słowackiej na Wzgórzu Grapa. Oczywiście jest znacznie więcej pomników inspirowanych dziełem z Brazyli, jednak różnią się one wizerunkiem Jezusa. Ciekawą kolekcję najwyższych figur można zobaczyć na tablicy ustawionej u podnóża Chrystusa Zbawiciela na Słowacji zwanego Rio de Klin.

Atrakcje Słowacji w Rio de Klin

Główną atrakcją jest oczywiście Pomnik Chrystusa Zbawiciela na Słowacji, który został wzniesiony w latach 2007-2008. Od roku 2009 u stóp Chrystusa Zbawiciela ustawiono figurę klęczącego Jana Pawła II. Kolejnym ciekawym miejscem objętym szczególnym kultem religijnym jest Kaplica Miłosierdzia Bożego, obok której stoi pomnik Ojca Pio i innych świętych. Ciekawostką są także kapliczki z tablicami nawiązującymi do tajemnic różańca świętego, ustawione przy drodze do Rio de Klin. Na szczególną uwagę zasługują urzekające krajobrazy i unoszący się zapach kwitnących róż.

Historia powstania Pomnika Chrystusa Zbawiciela

Pomnik został wzniesiony w latach 2007-2008, na ziemi należącej do rodziców księdza Floriana Volfa. Twórcą figury Chrystusa Zbawiciela na Słowacji był miejscowy rzeźbiarz Peter Ganobjak, który siekierką i motyką z betonu wyrzeźbił postać Jezusa w 25 dni. Pierwowzór dumnie wznoszący się w Rio de Janeiro budowano 5 lat. Całe przedsięwzięcie w pobliżu miejscowości Klin na Orawie sfinansował Jozef Sroka. Kilka osób pragnących zbudować miejsce kultu religijnego wykreowało nieświadomie ciekawą atrakcję na Słowacji, usytuowaną blisko granicy polsko-słowackiej. Do plaży w Namiestowie na Słowacji dzieli odcinek o długości 7 kilometrów. Warto zatem dodać do swojej trasy turystycznej to klimatyczne miejsce z niepowtarzalnym widokiem na Jezioro Orawskie, Suchą Górę a nawet Giewont.

Lokalizacja Rio de Klin, Orawa

Nie trzeba jechać do Rio de Janeiro, żeby stanąć przy Pomniku Chrystusa Zbawiciela. Wystarczy przekroczyć granicę w Korbielowie i pokonać 25 kilometrów w głąb Słowacji. W cudownej Krainie Orawa na Wzgórzu Grapa ze wzrokiem zwróconym na Jezioro Orawskie wznosi się Figura Jezusa. Jest oddalona od wsi Klin zaledwie o dwa kilometry i ponad 6 kilometrów od miasta Namestovo. Kierując się drogą 78 trzeba skręcić na Klin, w którym liczba ludności wynosi 2500. Po wjeździe do miejscowości trzeba przejechać około 2,5 km, by dotrzeć do dużego parkingu.

Rio de Klin Darmowy Parking

Nawigacja prowadzi do parkingu o współrzędnych: 49.44762, 19.48297. Jest to duży teren na zboczu Wzgórza Grapa, skąd jest do pokonania 550 metrów pieszo, pod górę. Idzie się szeroką drogą asfaltową, stąd już na początku pieszej wędrówki nasuwa się pytanie, czy można wjechać na samą górę. Po przejściu połowy dystansu, drogą wśród łanów zbóż i drzewek na horyzoncie pojawia się drugi parking znacznie mniejszy. Jest to doskonała alternatywa dla osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych i rodzin z dziećmi w wózkach. Oba parkingi są bezpłatne. Przy dolnym parkingu można nabyć magnesy pamiątkowe.

Zwiedzanie Statuy Jezusa Chrystusa, Słowacja

Zwiedzanie Pomnika Chrystusa Zbawiciela na Orawie jest darmowe. Nie ponosi się żadnych kosztów związanych z opłaceniem miejsca postojowego i nie ma żadnych biletów. Rio de Klin jest otwarte dla każdego i o każdej porze. Nie ma też ograniczeń czasowych. Miejsce kultu religijnego jest doskonale dostosowane do potrzeb dużych grup wycieczkowych i turystów. Przy pomnikach znajdują się ławki, dla osób pragnących zatopić się w rozmyślaniu o życiu. Nieopodal ustawiono kilka drewnianych ławek a najciekawiej prezentują się zadaszone wiaty z ławkami.

Rio de Klin - dla każdego

Doskonały dojazd aż pod samą figurę Jezusa na Słowacji czyni to miejsce dostosowanym do osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych i rodzin z dziećmi w wózkach. W Rio de Klin jest wiele ścieżek zastępujących schody. Duże rozmiary figur i kapliczek pozwalają cieszyć się ich widokiem nawet z pewnej odległości. Jest to miejsce dla osób szukających wyciszenia. To obowiązkowy punkt na mapie dla odkrywców cudownych miejsc. Rio de Klin jest ciekawą atrakcją Słowacji zlokalizowaną blisko granicy polsko-słowackiej.

Statua Jezusa Zbawiciela na Słowacji - trasy

Rio de Klin stało się miejscem wielu pieszych pielgrzymek. Usytuowanie Pomnika na Wzgórzu Grapa na wysokości 797 m n.p.m. sprawiło, że wielu miłośników gór obrało to miejsce za cel pieszej wędrówki. Oczywiście wielu mieszkańców miejscowości Klin i Namestovo przybywa pod pomnik pieszo. Organizowane są wycieczki autobusowe z różnych zakątków Słowacji. Utwardzone drogi zachęcają do rowerowych przejażdżek. Dogodny dojazd do samej figury Jezusa, czyni to miejsce otwartym dla każdego.

Główna Atrakcja - Figura Jezusa Zbawiciela

Główną atrakcją jest oczywiście Statua Jezusa Zbawiciela na Orawie. Pomnik jest wysoki na 9,5 metra i trudno go uchwycić w obiektywie aparatu. Rozpiętość dłoni Jezusa Chrystusa w Rio de Klin mierzy 7 metrów. Pomnik wykuty siekierką w betonie waży 23 tony. Pierwszy projekt został stworzony z żelaza, który został zatopiony w betonie. Pomnik wwożono na Wzgórze Grapa w dwóch częściach skrupulatnie ze sobą złączonych. Ostatnie szlify zadał Peter Ganobjak. Ręce Chrystusa Zbawiciela wzniesione nad cudowną Krainą Orawa, mają ochronić ją przed wszelkimi zagrożeniami.

Pomnik Jana Pawła II, Orawa

U stóp Statuy Jezusa Zbawiciela na Orawie znajduje się pomnik Jana Pawła II. Klęczący Papież Polak modli się do Chrystusa i zawierza jego opiece cały świat. Figurę Jezusa odsłonięto w 2008 roku zaś pomnik Jana Pawła II pojawił się rok później w 2009, cztery lata po śmierci Papieża Polaka (2 kwietnia 2005 r.). Beatyfikacja Jana Pawła II nastąpiła 1 maja 2011 r. podczas uroczystej Mszy Świętej na placu Św. Piotra w Rzymie. Msza kanonizacyjna odbyła się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego 27 kwietnia 2014 roku, co wskazuje na silne przywiązanie Jana Pawła II z kultem Miłosierdzia Bożego.

Kaplica Miłosierdzia Bożego w Rio de Klin

Twórcy Rio de Klin wiedzieli o silnej więzi łączącej Jana Pawła II z kultem Miłosierdzia Bożego. Dlatego po prawej stronie Statuy Jezusa Zbawiciela na Słowacji wzniesiona została Kaplica Miłosierdzia Bożego. W centralnej jej części wisi duży obraz Jezusa Miłosiernego nad pięknie zasłanym ołtarzem. Kaplica leży u podnóża figury Jezusa Chrystusa i za pomnikiem Jana Pawła II. Obok znajduje się pomnik Ojca Pio tuż przy wymalowanym jego portrecie na białej ścianie. Do Kaplicy Miłosierdzia Bożego w Rio de Klin wiedzie ścieżka usłana różami, z których unosi się nieziemski zapach.

Figury Jezusa Chrystusa na Świecie

W pobliżu Pomnika Jezusa Zbawiciela na Słowacji znajduje się cenna tablica z ilustracjami najwyższych pomników na świecie z wizerunkiem Chrystusa. W chwili postawienia tablicy Pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie w Polsce, o wysokości 36 metrów był najwyższym pomnikiem na świecie. Rok później w 2011, tytuł ten zdobyła Figura Jezusa w Limie - stolicy Peru, która przewyższyła Polską Statuę o metr. Słynny na cały świat Pomnik Jezusa w Rio de Janeiro z roku 1931 został przewyższony w 1994 roku przez pomnik z Boliwi a następnie przez Figurę Jezusa z Polski. Tablica pozwala spojrzeć na wszystkie pomniki. Wpatrując się w monumentalne konstrukcje nie sposób nie docenić ogromnego wkładu i poświęcenia wszystkich twórców tych niezwykłych dzieł sztuki.

Galeria Sztuki Sakralnej w Rio de Klin

Prawdziwą gratką dla miłośników sztuki jest niezwykła galeria obrazów o tematyce religijnej pod gołym niebem. Niewielki drewniany daszek chroni te przeróżne dzieła od deszczu i śniegu. W otoczeniu pięknych obrazów ustawiono dużą drewnianą ławkę, dzięki czemu można spędzić trochę czasu i zanurzyć się w sztuce. Nie jest znane pochodzenie wszystkich arcydzieł. Prawdopodobnie część z nich została ofiarowana przez okolicznych mieszkańców jako wotum za otrzymane łaski. Drewniane ściany zdobią wizerunki Jezusa i Matki Bożej. Na części z nich widać Anioła Stróża, Jana Pawła II i postaci innych Świętych.

Rio de Klin - Atrakcje dla Dzieci

Atrakcją samą w sobie jest spacer różaną aleją i widok na całą Krainę Orawa. Piesza wędrówka po ścieżkach z zapierającymi dech widokami może zaszczepić w dzieciach miłość do górskich wędrówek, które oprócz ogromnej satysfakcji są dużą dawką zdrowia. Dla najmłodszych pociech i nie tylko miłą niespodzianka będzie huśtawka zwrócona w stronę Jeziora Orawskiego z Figurą Jezusa w tle. Ta niespotykana atrakcja dostosowana jest do mniejszych i nieco większych dzieci. Dorośli mogą z niej skorzystać w mniej wygodnej wersji, siadając na ramie. Zdjęcia w tej pozie prezentują się uroczo.

Nieziemskie widoki na Orawę z Góry

Rio de Klin mieści się na Wzgórzu Grapa na wysokości 797 m n.p.m. co sprawia, że z każdego punktu rozciągają się nieziemskie widoki. W oddali widać Jezioro Orawskie potocznie zwane Morzem Orawskim. Tablica ustawiona w jednym punkcie widokowym odkrywa tajemnice gór. Na horyzoncie dostrzec można Wysokie Tatry, Kasprowy Wierch, Giewont, Górę Klin i wiele innych wysokich tworów Natury. Widziany z góry pejzaż zdobią zadbane pola i malutkie domki z pobliskich miejscowości.

Kapliczki Różańcowe na trasie do Rio de Klin

Nie tylko Pomnik Chrystusa Zbawiciela jest ciekawą atrakcją ale i wiodąca do niego droga. W czasie pieszej wędrówki w górę lub w drodze powrotnej co kilka kroków można natrafić na niewielkie Kapliczki Różańcowe. Na metalowych konstrukcjach zawieszono obrazy ze scenami nawiązującymi do konkretnej części Różańca Świętego. W takiej scenerii można odmówić wszystkie części różańca: radosną, bolesną, chwalebną. Dzięki tym Kapliczkom Różańcowym droga pod górę staje się znacznie atrakcyjniejsza dla zwykłego turysty i bardziej uduchowiona dla pątników.

czas na przygodę, ruszaj w trasę

dla waszej wygody, wystarczy kliknąć w mapkę, wpisać miejsce aktualnej lokalizacji, wyznaczyć trasę i cieszyć się podróżą

Atrakcje w pobliżu

Zamek Orawski
Zapora i Zalew Orawski
Wyspa Slanický Ostrov na Jeziorze Orawskim
Góra Pilsko

Wszelkie prawa zastrzeżone. Nieautoryzowane rozpowszechnianie całości lub fragmentu niniejszej publikacji w jakiejkolwiek postaci jest zabronione"